JOY DIVISION this is the way,step inside

Poruka
86
Manchester,druga polovina sedamdesetih. Bernard, Peter i Steven, inspirisani bendovim The Stooges, MC5,Velvet Underground sviraju neku besnu i bučnu muziku. Bernard lepo peva, ali svi su svesni da njegov glas ne odgovara njihovim mračnim vizijama. Jedne večeri, u nekom Manchesterskom pub_u, zajedno sa njihovim poznanikom sedeo je tihi mladić. Prvo što su primetili na njemu, bile je majica sa natpisom ¨Hate¨, na drugi pogled su videli njegovu ogromnu harizmu. Posle par popijenih pića shvatili su da je on njihov čovek. Predložili su mu da dođe na probu i...Mladić je imao glas kakav su sanjali, mladić je pisao fascinantne stihove, mladić je umeo da u njihovim beskonačnim improvizacijama uoči zarazan rif. Mladić se zvao Ian Curtis. Inspirisani pesmom David Bowie_a bendu su dali ime Warsaw. Izlazi i istoimeni debi album jedan od (naj)boljih (post)punk albuma. Bend ubrzo menja ime u Joy Division. Joy Division su zvali devojke nad kojima su se u konc logorima iživljavali nacisti. Bend svira, priča se širi Velikom Britanijom. Međutim, bio je potreban uticaj još jednog genija. Martin Zero Hannet, Manchersterski producent i snimatelj daje bendu prepoznatljiv zvuk. Ian_ov glas podvučen je Hookovim ledeno preciznim bas linijama, Bernardova gitara potmulo reži dok Steven bubnja ko opsednut, briše razliku između čoveka i ritam mašine. Hladnoća Manchestera provejava kroz svaki ton benda. 79 izlazi Unknown Pleasures. Ona gubi kotrolu opet, na radost svih. Nova zora blijedi. Joy Division nikada nisu zvučali sjajno uživo, o čemu svjedoče regularna live izdanja i brojni bootlezi. Ali pretostavljam da srećnicima koji su imali priliku da ih gledaju uživo nije previše smetalo. Jer na bini je bio Curtis sa svojom vizijom šamanskog plesa. Pomahnitali bokser na disko podijumu. Dezorijentisani disko dancer u ringu obasutim crvenim svetlom. 80 singl Love Will Tear Us Apart, oduševljenje i underground i mainstream publike (kasnije je između ostalih obradio i sećaliseko Poul Young, skrnavljenje veka ). Joy Division postaju stvarno bitni. Ian se bori sa depresijom, bračnim problemima, traži razvod. Bend ne posustaje. Izlazi remek delo Closer. Izložba užasa, dok izolovan, u koloniji, pomišljaš na kraj. Srce i duša, jedno mora izgoreti. Joy Division su već veliki bend. Smeši im se Američka turneja. Ian je naizgled miran i zadovoljan kao nikad do tad (mir čoveka koji je već odlučio). Sedam dana pre odlaska na turneju, Peter je odbacio Iana kući. Pre nego što je ušao, okrenuo se, nasmešio i rekao: Hej čoveče, za sedam dana smo u Americi. Ušao je u kuću, celo to veče, i naredni dan, slušao Idiot od Igy Popa, zatim je uzeo konopac. Ian Curtis se obesio u rano jutro 18 maja 1980. New Dawn Fades. Ostali su nastavili pod imenom New Order. Nisam (namerno) ništa napisao o pjesmama, muzici, fascinaciji grupom Joy Division. Nadam se da će to vi uraditi. Pa izvolite...


“Walk in silence,
Don't walk away, in silence.
See the danger,
Always danger,
Endless talking,
Life rebuilding,
Don't walk away”
 
obozhavam joy....
bash lepo napisano, ovo gore, stvarno nisam imala pojma o gomili stvari... mislim da sam ja otvorila jednom davno temu o njima, ali sad kad sam ishla na pretragu videh da je nema... :?

jesu jako mrachni ali to im daje neki poseban sharm... i meni je najdrazha ~She's lost control...
atrocity exibition.... love will tear us... leaders of men... heart an soul.... eternal
savrsheni su skroz, i imam jedno pitanje: jel istina da je ian imao neku firmu i da je bio zainteresovan dosta za anarhiju kao ideologiju? chula sam neku prichu o tome ali neshto sumnjam.....

imam inache i spot za love will..., jel postoje josh neki i za koje pesme?

20030518-IanCurtisGrave-1.jpg
 
Znam da je 1979 godine Laurence Tolhurst iz The Cure pricao o nastupu Joy Divisiona i gde je pomenuo kako je Ian Curtis sirio oko sebe tako negativnu magiju i kao da je vec imao oreol oko glave,da je publika samo stajala i gledala Iana kako se uvija oko mikrofona kao da vec tada umire.

A poslednji oprostaj Bernarda Sumnera,Peter Hooka i Stevena od Ian Curtisa u obliku spota za pesmu "Atmoosphere" je vise nego antologijski dogadjaj.
Nastanak New Ordera i prvi album "Movement",kao i pojedini momenti na ostalim fenomenalnim albumima zaista govore o toj fantasticnoj povezanosti ova dva banda,jer ma koliko je New Order otisao u elektronske vode sa hitovima kao "Blue Monday", "Shellschock", "Subculture", "Kiss Of Death", i dalje je ostao taj posebni DUH u njima.
Secam se kada sam cuo prvi put New Order bio sam zapanjen tom fantasticnom promenom zvuka i onim fenomenalnim antologijskim dvoiposatnim albumom "Substance" iz 1987,gde se mesaju svi stilovi,,klavijautre preticu gitare,bass se dopunjuje,bubnjevi ili ritam masina zvuce fenomenalno.
Pa onda i "Techique", "Republic",.....sjajno!

I ljudi treba da budu zahvalni Joy Division i New Order na postojanju jer su doneli muzici preko potrebnu sirinu melanholicnog zvuka koji je lisen svake patetike.
 
Moon Child:
obozhavam joy....
bash lepo napisano, ovo gore, stvarno nisam imala pojma o gomili stvari... mislim da sam ja otvorila jednom davno temu o njima, ali sad kad sam ishla na pretragu videh da je nema... :?

jesu jako mrachni ali to im daje neki poseban sharm... i meni je najdrazha ~She's lost control...
atrocity exibition.... love will tear us... leaders of men... heart an soul.... eternal
savrsheni su skroz, i imam jedno pitanje: jel istina da je ian imao neku firmu i da je bio zainteresovan dosta za anarhiju kao ideologiju? chula sam neku prichu o tome ali neshto sumnjam.....

imam inache i spot za love will..., jel postoje josh neki i za koje pesme?

20030518-IanCurtisGrave-1.jpg


Pa,postoji navedeni spot "Atmosphere" koji je snimljen posle Ianove smrti gde se prikazuju slike banda i upecatljiv deo gde u nekoj vrsti pustinje kao monasi hodaju noseci ogromnu sliku Ian Curtisa.
Inace,postoji fenomenalni video zapis iz Aprila 1980 godine,koncert Joy Division pod imenom "Here Comes The Young Man".
Ali Ian Curtis se nikada nije bavio anarhistickom ideologijom,naprotiv.
Sve sto je njega interesovalo stoji u njegovim tekstovima.
Zanimljiva je prica za "The Eternal". Tu se radi o jednom decaku koji je svo vreme sedeo u svojoj sobi i gledao u zid,to je bilo u Ianovom komsiluku u Manchesteru.Prosle su godine,Joy Division se proslavio,Ian se vratio jednom slucajno u svoj stari kraj i video da i dalje isti decak,i dalje stalno gleda u zid.Tog istog dana je napisao pesmu "The Eternal" o tom decaku jer je mislio da on u stvari na zidu gleda neki zamisljeni zivot koji ide nizbrdicom,postaje star i seca se svog tragicnog zivota.
 
Najezim se kad se setim spota za Atmosphere, da ,nesto kao monasi u crnim i belim odorama nose Curtisovu sliku, na planeti Tatuin. Here Comes The Young Men gledao na videu negde 93 godine i nista slicno do sada nisam pogledao. Vrh. Ono sa Ianom i firmom je verovatno neka pogresna interpretacija. Nije bilo nikakve firme, vec izdavacka kuca Factory za koju su Joy Division snimali. Moon Child vidim da volis i The Smiths i Joy Division pa probaj naci zajednicki bend Bernard Sumnera i Johnny Marr_a Electronic. Simpa grupa. E sad cu malo trolovati vlastitu temu, (moderatori zazmurite) na sledecem sajtu mogu se skinuti oba Joy Division spota plus par konc snimaka (nazalost onih mirnijih), ima i 30tak Sonic Youth spotova konc snimaka i... videce te...

http://home.comcast.net/~othastar/Music.html
 
Nemam omiljenu pesmu od Joy Division naprosto jer volim sve!
Joy Division mi uvek prijaju,dok jedem,perem zube,raspremam kuću...uvek su tu i nikad mi nisu dosadni...
najdublji utisak je naravno kada legnem,upalim moje crveno svetlo,neku mirišljavu sveću i tonem
like..."walk in silence..."
(uz njih volim i da vodim ljubav,mada je to priča za neku drugu temu)
 

Back
Top