Samovanje zbog nerealnih očekivanja ?

BGHighlander

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.386
Da li se u Srbiji samuje zbog nerealnih očekivanja?

Stav da smo najbolji, najpametniji i najlepši negativno utiče na veze. Dok pričaju da traže „normalnog“, mnoge devojke zeleno svetlo daju samo zgodnom, bogatom i obrazovanom


2z4e1w5.jpg


Ogledalce iz bajke "Snežana i sedam patuljaka" ima mnogo posla u 21. veku. Malo-malo, pa neka "kraljica" od njega zatraži odgovor na retoričko pitanje "Kaži mi na svetu najlepši ko je". Izgleda da je ogledalce shvatilo da istina nigde ne vodi, jer svuda oko nas su "kraljice", uverene da su najlepše, najpametnije i najbolje na svetu.

Kada jedna takva savršena "kraljica" krene u potragu za kraljem, nije ni čudo da u glavi ima spisak zahteva koje ni Čarobnjak iz Oza ne može da ispuni. I na kraju završi sama ili kao junakinja stare dobre izreke "Izbirač naiće na otirač".

Nerealna, odnosno previsoka očekivanja od partnera jedan su od razloga što u Srbiji ima toliko samaca. Mada će mnogi momci i devojke reći da za vezu ili brak traže samo nekog normalnog, kad se malo zagrebe ispod tog opisa, dođe se do znatno drugačije slike.

ru4gtd.jpg


Zgodan, situiran, ali ne cicija, osećajan, ali da bude i mačo, romantičan, ali praktičan, duhovit, obrazovan, sposoban, ali pažljiv - neki su od kriterijuma koje pripadnici jačeg pola treba da zadovolje. Kao da većina devojaka cilja onih deset odsto, koji ispunjavaju sve gore navedene kriterijume. Kada im priđe neko od preostalih 90 odsto, uglavnom mu nađu „hiljadu“ mana i žale se drugaricama kako ne mogu da nađu dečka. Rečenica „niko mi ne prilazi“, najčešće znači „ne prilazi mi onaj koga ja želim“.

Ni muškarce nije lako zadovoljiti, pa tako oni žele vitku lepoticu sa oblinama, dobru domaćicu i posvećenu majku, uvek nasmejanu i raspoloženu za igre u spavaćoj sobi, ali i kuhinji. Veliki „frajeri“ ne vide svoje pivske stomake, a nekoj devojci zameraju što ima nekoliko kilograma viška...



Nije teško utvrditi da li ste oboleli od "kraljevske boljke" - potrebno je "samo" da ponovo uzmete ogledalce i ovaj put, za promenu, pokušate da budete iskreni, pa i surovi prema sebi.


Sagovornica "Života plus", sociolog i trener emocionalne pismenosti i ličnog rasta Sanja Stanković, primećuje da znak prevelikih očekivanja može biti kad osoba traga za mnoštvom kvaliteta kojima sama ne može da parira.

- Na primer, neko prosečnog fizičkog izgleda, nižeg socijalnog statusa i osrednje inteligencije želi da osvoji harizmatičnu, atraktivnu i imućnu osobu. U većini društava je prisutna izvesna kompenzacija za određene lične nedostatke. Pa tako, stariji muškarci čeznu da osvoje mlade, privlačne žene. Oni možda mogu očekivati uspeh kod određenog broja žena koje su spremne da trampe visok erotski kapital za izvesne materijalne ugodnosti. Pitanje je, ipak, mogu li takvi partneri dugoročno usrećiti jedni druge - kaže Stankovićeva.


Problem je, međutim, što većina ljudi ne postavlja pitanje "Šta ja nudim?" U potrazi za partnerom sa pločicama, ne vidi svoj stomak, dok želja za šarmantnim, duhovitim i zanimljivim princom skriva surovu istinu - da ništa od toga mi nismo. Prema rečima naše sagovornice, mnogi od nas su skloni da u partneru traže ono što im lično nedostaje.

- Nije retkost da ljudi traže od partnera da dobro zarađuje, da je uzbudljiv, da ih usreći, ali često su to stvari koje nama nedostaju. Ne treba projektovati u očekivanja od partnera ono što nam nedostaje u sopstvenom životu i što sami sebi treba da pružimo. Ukoliko vam nedostaje novac, razmislite o dodatnom poslu. Ako vam fali uzbuđenje, razmotrite kurs salse - savetuje sociolog.

Lakše je, ipak, tražiti "trn u tuđem oku, nego videti balvan u svom". Holivudske bajke su ovde odigrale značajnu ulogu nudeći nam mnoštvo varijacija na temu kako je Gospođica Savršena pronašla Gospodina Pravog pa su živeli srećno do kraja života. Ako se tome doda i trenutna ekonomska situacija u Srbiji, dobijamo "bingo".

- Usled sveprisutne kulture siromaštva u Srbiji, ljudi pokušavaju da nadomeste odsustvo osnovnih stvari u svakodnevici, poput pristojnog posla i dostojanstvenog života, uranjajući u fantaziju o idealnom partneru ili savršenoj vezi koja će nadjačati sve neprijatno. Oni čija su uverenja o ljubavi nastala na postulatima holivudizacije, veruju da će neki Hju Grant ili Džulija Roberts jednog dana ušetati u njihov život i uneti smisao - primećuje naša sagovornica.

Nije zanemarljiv uticaj vaspitanja i stav roditelja "moje dete zaslužuje samo najbolje". Pa kad mamin sin ili tatina princeza odrastu, to najbolje, koje često poistovećuju sa savršenstvom, počinju da traže i u muško-ženskim odnosima.

„VIKTORIJIN ANĐEO“ SA FEJSBUKA i KRSTARICE :D
Iskrivljenoj slici o sebi kumuju i društvene mreže. Fotografije koje kačimo na Fejsbuk ili Instagram često su propraćene desetinama lajkova i komentara, poput "Prelepa si". Mada su komentari najčešće kurtoazni i lažni, imaju stvarni uticaj na naš ego, koji raste do granica kada umislimo da smo Viktorijin anđeo ili Apolon koji se spustio među smrtnike.

- Potpuno je u redu da neko želi za sebe samo najbolje, ali se neretko u onom šta je "najbolje za nas" krije preuzeto uverenje naših roditelja ili okoline o tome šta je "pravi izbor". Kada se ovakva uverenja nekritički slede, onda osoba ostaje uvek nezadovoljna, neispunjena i bez razumevanja zašto je nesrećna, budući da je uradila sve što je verovala da je potrebno kako bi ostvarila svoje snove. Međutim, kada sledimo nametnute ideale, ne možemo biti istinski srećni ni kada ih konačno ostvarimo - upozorava Stankovićeva.

Dva su najverovatnija ishoda ove "bajke". Prvi je da će osoba kad zađe u neke godine spustiti kriterijume, uplašena zabog biološkog sata koji neumoljivo kuca i straha od samoće koji se polako prikrada. Tada se nažalost često uverava u tačnost one "izbirač naiđe na otirač". Drugi ishod, podjednako verovatan, je odustajanje od ljubavi.

- Posledice nerealnih očekivanja mogu se ogledati u čestom konzumiranju novih veza i krugu ponavljanih razočaranja, jer partner nije isporučio "paket osobina ili veština". Podjednako opasna je druga krajnost, povlačenje iz partnerskih relacija i odricanje vrednosti zajedništvu i ljubavi. Ovome su sklone osobe koje će radije u svemu videti potkrepljenje za njihovu tezu da je danas sve interes i da ljubav više ne postoji, nego da izađu iz svoje zone komfora i preuzmu ličnu odgovornost za kvalitet veza koje grade - upozorava Stankovićeva.


PRVI KORAK - UPOZNAJTE SEBE
Naša sagovornica primećuje da živimo u vremenu kada usled medijske indoktrinacije ne znamo tačno šta se zaista nalazi iza našeg autentičnog "ja". A kada ne poznajemo sebe, ne možemo sa sigurnošću znati ni koje tuđe osobine bi bile kompatibilne sa našima. - Bombardovani smo propagandom o tome kakvi bi trebalo da budemo i šta da očekujemo od partnera. Preduslov za sreću je da najpre spoznamo sebe u svim bojama, svetlijim, ali i tamnijim nijansama, prihvatimo sebe i naučimo da prepoznamo osobu koja je takođe prošla kroz ovakvu vrstu samospoznaje - objašnjava Stankovićeva.


Marija Dedić http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+...-se-u-Srbiji-samuje-zbog-nerealnih-ocekivanja
 
visoki kriterijumi i arogancija bez pokrića.
to su dve krasne osobine koje današnji mladi ljudi nose sa sobom gde god da krenu...
tako ih uče na menađerskim kursevima i visokoobrazovnim ustanovama
samopouzdanje i bezobrazluk su najpoželjnije osobine.
u ljubavi to ne štima na taj način.
ne prolaze Pi Ar nastupi, pa otud reke usamljenih i očajnih
emotivno neraspoređenih ljudi.
Mislim da samo malo treba mućnuti glavom i krenuti od sebe i predstave o sebi koju
ostavljamo u javnosti.

A mi se ponašamo kao da nam je izvršena kolektivna lobotomija.
Žalosno
 
Bas sam hteo da otvorim slicnu temu.

Obicno kazu da muskarci traze devojku da bude neka "ribetina" i da imaju previsoke zahteve sto se tice fizickog izgleda. Ali pazi cuda, svi muskarci hoce ribetinu, biologija, alfa zenka, a 70% njih se skrasi sa nekom koja nije ribetina. Isto i sa zenama, hoce alfa muskarca, frajera, a neretko se skrase sa nekim ko to nije. Ali da devojke malo preteruju, da, preteruju.

"Niko mi ne prilazi, nema nikog normalnog", vecu laz u zivotu nisam cuo. Mislim da velikoj vecini devojaka neko prilazi, smara, pa u najgorem slucaju nekim nepristojnim i bljutavim ponudama. Slozicemo se, takvi muskarci jesu odvratni, prosti, sta vec, ali daleko je od niko mi ne prilazi. E ovo drugo "nema nikog normalnog" pa ako u 95% slucajeva smaraju ovakvi "cao mackice, vozim to i to, ajmo da pice nekada" onda je razumljiv razlog za frustraciju. Opet, mislim da je tu muskarcima gore, jer od tih 95% koji su debili, 5% nesto vredi, sa nekim moze da se izadje i razocara, ali jednom ce da verovatno ispadne neko normalan.

Kod muskaraca, druga prica. Nece nikada nijedna da smara, osim ako neka bas ne odlepi za njim, sanse za to su 5%. Mislim da su muskarci cesce sami, ne zato sto su probirljivi, nego jer nemaju izbora, nemaju nikog, ili nemaju petlje, samopouzdanja da krenu u muvanje.

Ako na to dodamo kriterijume, zgodan, nezan, muzevan, visok, obezbedjen, pun samopouzdanja, romantican, ima perspektivu u zivotu, zna sta hoce, itd, itd, malo se poljulja samopouzdanje.
Jednostavno, zakon ponude i potraznje, ovaj ako nije to, ladno ima drugih udvaraca koji ce se truditi da budu to.
 
Bas sam hteo da otvorim slicnu temu.

Obicno kazu da muskarci traze devojku da bude neka "ribetina" i da imaju previsoke zahteve sto se tice fizickog izgleda. Ali pazi cuda, svi muskarci hoce ribetinu, biologija, alfa zenka, a 70% njih se skrasi sa nekom koja nije ribetina. Isto i sa zenama, hoce alfa muskarca, frajera, a neretko se skrase sa nekim ko to nije. Ali da devojke malo preteruju, da, preteruju.

"Niko mi ne prilazi, nema nikog normalnog", vecu laz u zivotu nisam cuo. Mislim da velikoj vecini devojaka neko prilazi, smara, pa u najgorem slucaju nekim nepristojnim i bljutavim ponudama. Slozicemo se, takvi muskarci jesu odvratni, prosti, sta vec, ali daleko je od niko mi ne prilazi. E ovo drugo "nema nikog normalnog" pa ako u 95% slucajeva smaraju ovakvi "cao mackice, vozim to i to, ajmo da pice nekada" onda je razumljiv razlog za frustraciju. Opet, mislim da je tu muskarcima gore, jer od tih 95% koji su debili, 5% nesto vredi, sa nekim moze da se izadje i razocara, ali jednom ce da verovatno ispadne neko normalan.

Kod muskaraca, druga prica. Nece nikada nijedna da smara, osim ako neka bas ne odlepi za njim, sanse za to su 5%. Mislim da su muskarci cesce sami, ne zato sto su probirljivi, nego jer nemaju izbora, nemaju nikog, ili nemaju petlje, samopouzdanja da krenu u muvanje.

Ako na to dodamo kriterijume, zgodan, nezan, muzevan, visok, obezbedjen, pun samopouzdanja, romantican, ima perspektivu u zivotu, zna sta hoce, itd, itd, malo se poljulja samopouzdanje.
Jednostavno, zakon ponude i potraznje, ovaj ako nije to, ladno ima drugih udvaraca koji ce se truditi da budu to.

Nije, istina je da im sve manje prilaze.
Ja pokušavao da spanđam ex kolegu i kolezinicu..oni oboje početnici, po 21-23 god i slatki. Znam da on trza na nju a ni ona nije ravnodušna al ne vredi.
On digo nos, hoće da ona njega muva i sedne mu na džoku, ona čeka da on stane pored nje u crnoj limuzini i pogleda je dok se spušta zatamnjeno staklo...

Znači došlo mi da ih išamaram oboje

Svi omladinci/ke su danas mamini prinčevi i princeze i na kraju eto... karinjaju se oni tu ti tamo na foru ( i to vec sa 14 god) ali ništa neka lepa priča, ljubav itd...za to trebaju rogovi dole al ne može - naučeni su da vole samo sebe
 
visoki kriterijumi i arogancija bez pokrića.
to su dve krasne osobine koje današnji mladi ljudi nose sa sobom gde god da krenu...
tako ih uče na menađerskim kursevima i visokoobrazovnim ustanovama

Zapravo uče ih roditelji. Takav stav se nosi iz kuće, iz najranijeg detinjstva. Znate ono kad histerčna klinka ( ili klinja ) od 4 god šutira babu , baca se i histeriše a mama i tata joj tepaju umesto da je raspale po doopetu ? Ili kad bukvalno manipuliše roditeljima svaki put kad mu dosadno pa ne prestaje da cmizdri dok mu ne ispune želju ?
E tako nastaju "Sare" i "Zverke"
Većina njih nikada i ne vidi nikakav fakultet a i šta će im kad već "sve znaju i savršeni su" ?

Što je glava praznija, to je bezobraznija


- - - - - - - - - -


Gupa Lija :p
 
Zapravo uče ih roditelji. Takav stav se nosi iz kuće, iz najranijeg detinjstva. Znate ono kad histerčna klinka ( ili klinja ) od 4 god šutira babu , baca se i histeriše a mama i tata joj tepaju umesto da je raspale po doopetu ? Ili kad bukvalno manipuliše roditeljima svaki put kad mu dosadno pa ne prestaje da cmizdri dok mu ne ispune želju ?
E tako nastaju "Sare" i "Zverke"
Većina njih nikada i ne vidi nikakav fakultet a i šta će im kad već "sve znaju i savršeni su" ?

Što je glava praznija, to je bezobraznija


- - - - - - - - - -



Gupa Lija :p
Možda si u pravu za ove novije generacije.
Ja sam iz doba jure. Mene nisu tako setovali moji roditelji.
U to vreme kad sam ja rasla neke druge vrednosti su bile na snazi.
 
Nije, istina je da im sve manje prilaze.
Ja pokušavao da spanđam ex kolegu i kolezinicu..oni oboje početnici, po 21-23 god i slatki. Znam da on trza na nju a ni ona nije ravnodušna al ne vredi.
On digo nos, hoće da ona njega muva i sedne mu na džoku, ona čeka da on stane pored nje u crnoj limuzini i pogleda je dok se spušta zatamnjeno staklo...

Znači došlo mi da ih išamaram oboje

Svi omladinci/ke su danas mamini prinčevi i princeze i na kraju eto... karinjaju se oni tu ti tamo na foru ( i to vec sa 14 god) ali ništa neka lepa priča, ljubav itd...za to trebaju rogovi dole al ne može - naučeni su da vole samo sebe

Trebao si.

Svi znamo pricu gde se siromasna devojka uda za princa i da zive zauvek srecno. Problem je sto se ta devojka zove Pepeljuga i sto je ta prica izmisljena.

Danas svi veci deo dana provode gledajuci u ekran, telefon, komp, televizor... sve je prepuno prica kako "normalni ne postoje" a niko nece da mrdne dupetom i da potrazi pravu osobu za sebe.
Mogu da svaljuju krivicu za samocu na krizu i besparicu ali im je to jadan izgovor, kafici su uvek puni.

"Šta ja nudim?"
Pitanje iz prvog posta, jedino da mu se doda i pitanje "Sta ja zaista zasluzujem?"
Normalno je da svi zelimo najbolje ali treba sagledati realnu sliku, neko koga mrzi da se pocesa kada ga svrbi ne zasluzuje da ga druga osoba dvori celog zivota kao sultana.
 
Poslednja izmena:
da znas da jesam ali i tekst je :mrgreen:

Stroga ali pravična :lol:

- - - - - - - - - -

Možda si u pravu za ove novije generacije.
Ja sam iz doba jure. Mene nisu tako setovali moji roditelji.
U to vreme kad sam ja rasla neke druge vrednosti su bile na snazi.

Pa nisi tako delovala na onoj fotki ? valjda nadrndani ljudi s mrkim facama deluju mlađe... :think:

- - - - - - - - - -


Kasno sad, kad nisu njihovi roditelji.
Sad će to život da olupa pa će tu negde oko 30-35 da budu kako treba
 
Nije, istina je da im sve manje prilaze.
Ja pokušavao da spanđam ex kolegu i kolezinicu..oni oboje početnici, po 21-23 god i slatki. Znam da on trza na nju a ni ona nije ravnodušna al ne vredi.
On digo nos, hoće da ona njega muva i sedne mu na džoku, ona čeka da on stane pored nje u crnoj limuzini i pogleda je dok se spušta zatamnjeno staklo...

Znači došlo mi da ih išamaram oboje

Svi omladinci/ke su danas mamini prinčevi i princeze i na kraju eto... karinjaju se oni tu ti tamo na foru ( i to vec sa 14 god) ali ništa neka lepa priča, ljubav itd...za to trebaju rogovi dole al ne može - naučeni su da vole samo sebe

Ma ja mislim da taj samo ne moze da skupi petlju, neko kao fora, ceka, gde da kaze da nema petlju da pridje curi, blam.
 
Zapravo uče ih roditelji. Takav stav se nosi iz kuće, iz najranijeg detinjstva. Znate ono kad histerčna klinka ( ili klinja ) od 4 god šutira babu , baca se i histeriše a mama i tata joj tepaju umesto da je raspale po doopetu ? Ili kad bukvalno manipuliše roditeljima svaki put kad mu dosadno pa ne prestaje da cmizdri dok mu ne ispune želju ?
E tako nastaju "Sare" i "Zverke"
Većina njih nikada i ne vidi nikakav fakultet a i šta će im kad već "sve znaju i savršeni su" ?

Što je glava praznija, to je bezobraznija


- - - - - - - - - -



Gupa Lija :p

Ne uče ih samo roditelji, već i društvo. Danas se sve svodi na lajkove. Ako ne izbacujes slike na instagramu svaki dan - ne postojis
 
Nije, istina je da im sve manje prilaze.
Ja pokušavao da spanđam ex kolegu i kolezinicu..oni oboje početnici, po 21-23 god i slatki. Znam da on trza na nju a ni ona nije ravnodušna al ne vredi.
On digo nos, hoće da ona njega muva i sedne mu na džoku, ona čeka da on stane pored nje u crnoj limuzini i pogleda je dok se spušta zatamnjeno staklo...

Znači došlo mi da ih išamaram oboje

Svi omladinci/ke su danas mamini prinčevi i princeze i na kraju eto... karinjaju se oni tu ti tamo na foru ( i to vec sa 14 god) ali ništa neka lepa priča, ljubav itd...za to trebaju rogovi dole al ne može - naučeni su da vole samo sebe
..ово је истина, својим очима сам видео да им све мање прилазе младићи,постале су просте и надмене и ту нема лека...
...а баш су лепе и згодне и лепо се носе али све им је джаба када су им душе празне...
 
Interesantan i realan tekst, posebno za zene i dizanje laznog ega preko drustvenih mreza. Ima tu preterivanja jer najcesce zenama nije potreban sirok spektar osobina kod muskaraca koje se navode u tekstu ukoliko doticni ima "dubok dzep" ali u velikoj meri pogodjena je sustina problema.
Posebno bi izdvojio delove:

Nije retkost da ljudi traže od partnera da dobro zarađuje, da je uzbudljiv, da ih usreći, ali često su to stvari koje nama nedostaju. Ne treba projektovati u očekivanja od partnera ono što nam nedostaje u sopstvenom životu i što sami sebi treba da pružimo. Ukoliko vam nedostaje novac, razmislite o dodatnom poslu. Ako vam fali uzbuđenje, razmotrite kurs salse - savetuje sociolog

Iskrivljenoj slici o sebi kumuju i društvene mreže. Fotografije koje kačimo na Fejsbuk ili Instagram često su propraćene desetinama lajkova i komentara, poput "Prelepa si". Mada su komentari najčešće kurtoazni i lažni, imaju stvarni uticaj na naš ego, koji raste do granica kada umislimo da smo Viktorijin anđeo ili Apolon koji se spustio među smrtnike.




http://superzena.b92.net/veze-i-seks.php?yyyy=2015&mm=10&nav_id=1056630
 

Back
Top