Pitanje u vezi bezicnog neta i umrezavanja

bojance

Zainteresovan član
Poruka
265
E ovako:moj komsija (koji je nekih 10 metara udaljen od mene) planira da uzme bezicni net.E posto sam video da vise racunara moze koristiti takav net,da li bi ja mogao da svojim kompom idem na net preko njega?Da li je potrebno da se umrezimo (koliko su najjeftinije mrezne kartice?)On pristaje na sve,samo da mu znacajno ne smanjim brzinu njegovog neta...da li je to moguce?Da li on prvo treba da ukljuci svoj komp,pa onda ja da bi isao na net,ili to nema nikakve veze?Kakvim kablom trebamo da se povezemo,ako je to uopste potrebno?Poz.
 
Moguce je da vec imate integrisane mrezne kartice na m. ploci ako su noviji racunari. Ako nemate, d-link mrezne kartice su oko 10 €.
Povezes se na njegov racunar, "crossover" kablom, i on ti sharuje internet i ti ga mozes koristiti. Takodje onda mozete dijeliti sve sa vasih racuanra preko te mreze. A postoji i softver kojim mozes da sebi ogranicis brzinu interneta ako vam je to potrebno pri dijeljenju.
 
bojance:
E ovako:moj komsija (koji je nekih 10 metara udaljen od mene) planira da uzme bezicni net.E posto sam video da vise racunara moze koristiti takav net,da li bi ja mogao da svojim kompom idem na net preko njega?Da li je potrebno da se umrezimo (koliko su najjeftinije mrezne kartice?)On pristaje na sve,samo da mu znacajno ne smanjim brzinu njegovog neta...da li je to moguce?Da li on prvo treba da ukljuci svoj komp,pa onda ja da bi isao na net,ili to nema nikakve veze?Kakvim kablom trebamo da se povezemo,ako je to uopste potrebno?Poz.
To ne bi trebalo da bude neki veci problem.
Ja koristim bezicni internet i sa antene i access pointa, ide kabl u obican hub. U taj hub svaki od 4 racunara u kuci se ukljucuje sa obicnim network kablom (nisu ukrsteni)
Svaki racunar ima svoju lokalnu IP adresu naravno.ali jedan racunar ima izlaz na internet sa svojom fiksnom IP adresom.
Jedan od racunara je od strane provajdera "proglasen" kao "malo jednakiji od jednakih" u kuci, i na taj racunar se salju svi request sto se tice porta 80., dakle on koristi fiksni IP. To prakticno znaci da jedan od dva racunara u vasem sklucaju, moze da ima aktiviran IIS i neki WebSite i da ga posetioci mogu naci na internetu. Ali, ako ti takodje aktiviras IIS i postavis WebSite na tvom racunaru, posetioci te nece mozi "videti", jer samo komsijin racunar ima kod provajdera na ruteru definisano sta sa paketima koji stizu izvana.
Ako vasa dva racunara imaju lokalne IP nesto poput 10.4.0.2 i 10.4.0.3 a access poimnt 10.4.0.1 - onda sa provajedrovog rutera signal ide na 10.4.0.1 (access point), a odatle na 10.4.0.2 (komsijin racunar) - to sto se tice porta 80, ili bilo kojeg koji provajder odredi.


Ostali racunari imaju normalan izlaz na internet, i kada je "glavni" racunar ugasen, tako da to ne smeta nista. Cak i ako su sva 4 racunara u radu i ako sva cetiri pristupaju internetu, nema nikakviih problema, osim ako neko ne pocne da skida sa interneta nesto veliko, ostali imaju problema, ali se to moze resiti upotrebom rutera i softvera koji deli brzine tako da nikada jedan racunar ne zauzme sav bandwidth.

Dakle za tebe je resenje da sa antene i access pointa kabl ide u hub.
Zatim se na taj hub nakace oba racunara (komsijin i tvoj)
Time ne samo da je omogucen pirstup internetu obojici vec i imate direktno umrezene racunare na lokalnom nivou.

Naravno potrebno je malo podesavanja i od strane provajdera ali samo na nivou rutera prema vama.

Ovim nacinom povezivanja, samo JEDAN racunar ce moci na primer da prima pozive na na primer Netmeeting , dok SkyPe ili Messanger rade nezavisno na svaom racunaru. To, da je jedan racunar "glavniji" se mora resiti od strane provajdera i njegovog rutera, jer svi ostali racunari su prakticki orijentisani samo prema "vani"

Malo zvuci komplikovano ali je u sustini jednostavna veza. Ono sto ti komsiji ne mozes garantovati je "da mu neces mnogo smanjiti brzinu" ako ne koristite softver za kontrolu deljenja bandwidtha. To ne mozes ako nemas ruter na strani komsije. Zato, ako ti komsija dozvoli, budi operazan sta radis, ili ga bar na vreme obavesti.
Da te ne brine previse, evo scenarija sta se desava kod mene pocesto:
- Ja koristim NetMeeting i delim desktop i razgovaram sa klijentom
- SItovremeno sin surfuje internetom.
- Istovremeno cerka razgovara preko Messengera i ukljucila i kameru
- Zena salje postu i prima postu
Nema problema vec na brzini od 256 kbps
 

Back
Top