F i G umesto C i D

kvazimodo111

Zainteresovan član
Poruka
392
:shock: :oops: :roll: :shock: Mom komši pre nekoliko dana pao XP, izvadim svoj hard disk, odnesem i ubacim u njegovu mašinu, podesim BIOS i podignem sistem sa svog hard diska, pregledam njegov hard disk (particija C koja je u medjuvremenu postala F) i na njemu nema Ntldr i ntdetect , sve ostalo je bilo tu. S obzirom na to da nisam bio siguran da je ovo 'krpljenje' rešenje pokušamo da pokrenemo instalaciju sa 'butabilnog' CD sa koga je i bio instaliran prvi put, ali to nikako nije išlo (naravno BIOS je bio podešen čak sam probao da ostavim i samo CD kao bootup device). Posle toga odradili smo instalaciju tako što podigli sisitem sa mog hard diska, pokrenuli instalaciju (clean) na njegovu C particiju (koja je imala oznaku F). Sve je to prošlo kako treba, XP je instaliran ali sad on ima F: kao sistemsku particiju (sa ili bez mog diska vezanog za njegovu matičnu ploču).
XP radi normalno, kao i svi, posle toga, instalirani programi ali mene zanima kako da mu vratim C ukoliko je to moguće za oznaku sistemskog diska?
Usput, da znam za ubuduće, da li jednostavno kopiranje gore pomenutih sistemskih datoteka sa drugog hard diska dovoljno za oporavak sistema?
 
Desni klik na MY Computer>Menage>Disk Menagement...
Tu sredjujes koje ti je slovo dodeljeno kojoj particiji i sl.!
Sto se tice tog kopiranja, teoretski si mogao da prebacis kompletan IMAGE tvoje C: particije, i dobio bi na tom disku "instaliran" OS (Naravno pre toga da formatiras tu particiju),naravno , posto vam nije isti hardwer na kompovima tu bi bilo malo razmimoilazenja sa drajverima, ali i to bi se naravno moglo srediti!
Mislim, nisam nikad probao tako nesto, ali znam da moze sa IMAGE-om da se instalira preko mreze na koliko hoces kompova(samo da imaju isti hardwer) bez prolema, tako da bi to radilo i u tvom slucaju!
Pozdrav!
 
ne znam zasto si stavljao svoj disk mogo si samo da reinstaliras a ntldr i ntdetect su sigurno bili tamo ali se nevide moras da gledas iz total commandera.

Inace za kopiranje posto su konfiguracije iste moglo bi, a mozda i da su razlicite nisam probao to se i koristi kad instaliras win98 preko xpa sklonis ta dva fajla pa ih posle vratis i xp prepozna da si dodao novi sistem.

Inace xp bi trebao sam da reguje i da vrati sve kako je bilo kad izvadis disk. Ali verovatno si ga previse cimao pa se zaglupio.

Inace ako te ne mrzi postuj sadrzaj bootinija bas me interesuje sta je tamo.

I jos nesto sta si to imao da podesavas u BIOSu: po logici stvari nisi trebao nista tamo da diras.

I jos nesto kako si vezao diskove da li si stavio svoj kao master a njegov kao slave i kako su sada namesteni - da li si zaista vratio sve kako je bilo ranije.

Verovatno si u tom povezivanju diskova i cd roma i cackanja po biosu zeznuo nesto.
 
tzar:
ne znam zasto si stavljao svoj disk mogo si samo da reinstaliras a ntldr i ntdetect su sigurno bili tamo ali se nevide moras da gledas iz total commandera.

Inace za kopiranje posto su konfiguracije iste moglo bi, a mozda i da su razlicite nisam probao to se i koristi kad instaliras win98 preko xpa sklonis ta dva fajla pa ih posle vratis i xp prepozna da si dodao novi sistem.

Inace xp bi trebao sam da reguje i da vrati sve kako je bilo kad izvadis disk. Ali verovatno si ga previse cimao pa se zaglupio.

Inace ako te ne mrzi postuj sadrzaj bootinija bas me interesuje sta je tamo.

I jos nesto sta si to imao da podesavas u BIOSu: po logici stvari nisi trebao nista tamo da diras.

I jos nesto kako si vezao diskove da li si stavio svoj kao master a njegov kao slave i kako su sada namesteni - da li si zaista vratio sve kako je bilo ranije.

Verovatno si u tom povezivanju diskova i cd roma i cackanja po biosu zeznuo nesto.

Verovatno si u pravu da sam prilikom menjanja redosleda Boot Devices u BIOS-u nešto zabrljao, jer kad sam postavio za First Boot Device HDD2 onda je njegova C: particija postala F:.

Znam za to da se iz npr. TotalCommander-a vide ova dva fajla, a komša je dva puta uspeo da odradi tu istu stvar, tj da mu nestanu, pretpostavljam da ih je i on video u TotalCommander-u, da mu je to izgledalo kao nešto bezveze i da ih je on (ili neko od njegovih) izbrisao, jer prvi put kad mu se to desilo uspeli smo da uz pomoć Recoveru Console povratimo XP (sa istog CD koji ovog puta iz nekog razloga nije hteo da radi tj nismo mogli da botujemo sa njega) i onda videli da se u RecycleBin-u nalaze svi oni skriveni sistenski fajlovi sa C:, ovoga puta ničeg nije bilo u korpi ali nije isključeno da ih i odatle izbrisao.

Boot.ini sam već prepravio tako da ne mogu da ga postujem, a i kod mene i kod njega su bila upisana oba XP tj mogao si da biraš izmedju pokretanja stvarnog i nepostojećeg XP na oba sistema.

Diskove sam vezao tako što sam svoj disk zakačio kao SecondaryMaster (i posle instalacije samo sam ga isključio).

Inače oba sistema rade normalno samo što je njemu sad primarna particija, na kojoj je instaliran XP F:, druga particija je, po Boskovom objašnjenju promenjena u D:, a oznaka CD promenjena u E:.
 
kvazimodo:
:shock: :oops: :roll: :shock: Mom komši pre nekoliko dana pao XP, izvadim svoj hard disk, odnesem i ubacim u njegovu mašinu, podesim BIOS i podignem sistem sa svog hard diska, pregledam njegov hard disk (particija C koja je u medjuvremenu postala F) i na njemu nema Ntldr i ntdetect , sve ostalo je bilo tu. S obzirom na to da nisam bio siguran da je ovo 'krpljenje' rešenje pokušamo da pokrenemo instalaciju sa 'butabilnog' CD sa koga je i bio instaliran prvi put, ali to nikako nije išlo (naravno BIOS je bio podešen čak sam probao da ostavim i samo CD kao bootup device). Posle toga odradili smo instalaciju tako što podigli sisitem sa mog hard diska, pokrenuli instalaciju (clean) na njegovu C particiju (koja je imala oznaku F). Sve je to prošlo kako treba, XP je instaliran ali sad on ima F: kao sistemsku particiju (sa ili bez mog diska vezanog za njegovu matičnu ploču).
XP radi normalno, kao i svi, posle toga, instalirani programi ali mene zanima kako da mu vratim C ukoliko je to moguće za oznaku sistemskog diska?
Usput, da znam za ubuduće, da li jednostavno kopiranje gore pomenutih sistemskih datoteka sa drugog hard diska dovoljno za oporavak sistema?

Ti ga brate bas otkidas, ali se bar trudis :) :) :) Sto se slova i redosleda tice stvari Ti stoje ovako!! Imas disk sa cetiri particije i CD. )(CDEFG) Ubaci drugi disk sa dve particije i dobijes sledecu situaciju : C - master sa prvog odakle se sve butuje, D - master sa drugog, fizicka particija, E, ustvari D sa prvog, logicka particja i tako to. Kada izvadis strano telo, tj. gostujuci hard sve se vrati na normaLU :idea: :idea: :D :D
 

Back
Top