NEĆU PRAVNU DRŽAVU!

Dlakava_Strvina

Ističe se
Banovan
Poruka
2.942
Eto!
Neću tu pravnu državu o koj nam pune glavu i tačka!
Kako su to lepo smislili!

Oću PRAVEDNU DRŽAVU!
Jer kada je pravna država to nikako ne znači i da je pravedna.
Obrnuto se podrazumeva ali to ne ide u prilog političarima sa ovih prostora.
Dok je glupog naroda neće biti ni para ni posla, ni mira...

 
pa nije isto common law i plemensko i porodicno "pravo"..ali,u svakom slucaju nema pravde bez prava,nema pravde i sigurnosti bez pravne drzave..
u krajnjem,bez jasne i sigurne pravne drzave,koji bi jasan kriterijum (i ko bi ga svaki put odredjivao) bio za to sta je pravedno a sta ne...?
 
ja sam ipak bio prijatnije iznenadjen stavom - nema prava bez pravde. mislim da je blizi sustini problema, a i automatski zahteva mere viseg reda. da je pravo (sada imam u vidu kodifikovanu doktrinu odredjivanja kazne i sankcije, sto nije bio slucaj sa proslim postom) to resenje moglo da ponudi, resilo bi se sve davno. nemoguce je mrtvo telo obnavljati njegovim resursima. pravni korpus treba smestiti u neko telo od veceg autoriteta nego sto je to bilo koje drzavno.
 
Petar_FPN:
pa naravno da postoje meta-pravna nacela,nacela univerzalne pravde i sl..ali se ona konkretizuju kroz pravo,koje jedino moze biti provodnik vise pravde u drustvo..

slazemse. samo kazem da su ta nacela upravo "meta" pravna. zatvorena pod tucani pecat papirnatog djureta nagomilanog od rima na ovamo. i da bi ova nacela trebalo traziti ispod nekog zdravijeg sistema. univerzalna pravda i pravo danas se samo podudaraju lingvisticki. danas su npr.zakoni savremene fizike, ili teorije komunikacije znatno blize praizvoru prava. ako bi se drustvena sila ovih nacela aktualizovala putem ovih "zakonskih korpusa" dobila na mnogo vecem kredibilitetu nego kroz beskonacno igranje kombinacijama unutar potrosenog jezika pravne teorije.
 
da li je npr."svi ljudi su rodjeni jednaki,i treba da imaju ista prava" samo puka lingvistika,ili temelj,koji se postuje manje-vise,ali bez koga nije moguce zamisliti danasnja drustva novog veka...
a za fiziku,pitanje je da li je to uopste moguce ostvariti u krugu homo sapiensa..:)
 
ja ne bih isao daleko i rekao da je puka lingvistika malo. ali to je jednostavno lingvistika, i dok korenske zakone lingvistike ne identifikujemo u drugim disciplinama nije nam od koristi.
za sada, tako gledano - za mene je je to puka lingvistika. jedina sustinski "znacenjska" jedinica u prvoj recenici je "jednaki", a u drugoj - "prava". i jos opsta formulacija sa "preskriptivnim" predznakom. to sto svako normalan pita je - jednaki u cemu? ista prava u cemu? sta znaci u praksi "treba"? teznja razvoja ka? ili odrzavanje stanja de fakto postojoceg?
i pre svega - kako ista od ponudjenog moze samostalno da se ponudi kao odgovor?
 
uh,pa ti si bas neki logicki pozitivista..tako je i vitgenstajn analizirao jezik,i sve izbacivao kao prazne ili nedefinisane pojmove,ali srz prirodnog prava da su svi ljudi rodjeni jednaki(samim tim sto su svi ljduska bica)i da treba(znaci kao normativan uslov)da imaju ista prava(znaci odsustvo neprirodnih diskriminacija) nije u konkretnoj sadrzini,vec upravo kao temelj na kome se gradi zgrada..
 
ne, nemoj tako. ja sam sve samo ne pozitivista. znas vec da sam zasao i za dekonstruktivizam, sad pojma nemam gde sam:)
ali ako se pravna praksa izvodi absolutno pozitivnim misljenjem onda ja to prirodno zahtevam da vidim i u samim "jednacinama" svih nacela. iluzija da pravo moze biti pozitivno razvijano i implementirano, a ovako "poetski" bazirano kao u toj recenici, to je jedna besmislica.
ovaj "aksiom" bazira se na cistom osecaju proizvoljnog coveka, proizvoljne klture i pre svega u proizvoljnim okolnostima. ja ne tvrdim da to nacelo nije univerzalno, ja tvrdim da je njegova jasnoca u ovom obliku stvar umne, duhovne i fizicke sile. a one nisu ravne ni u rodjenju, ni u radu, ni u odmoru, ni u smrti. a mozda ni posle nje. i tako najslabiji ostaju najnezasticeniji. jer je jacem dato pravo nad slabijim - a ne zbog njega.
 
dakle, onaj ko ima silu da kontrolise uzde materijalne, organizacione i simbolicke kulture vremena - ima silu da nadene ovo nacelo bilo kojim znacenjem. i nije resenje ogranicavati jaceg u tom porivu. ne moze se nosilac palice biti istom tom palicom po glavi. on mora biti potpuno slobodan u implementiranju ovog nacela, bivajuci svakako slobodan od tog istog nacela. kako ga osloboditi da stvara jednakost? to je pitanje. a ne kako ga na to obavezati. ajos manje ocekivati daon moze biti obavezan na pravdu istim nacelomkroz koje on tu pravdu treba da sprovodi.
 
svi ljudi su rodjeni jednaki kada su rodjeni u jednom kulturnom sistemu. svi ljudi imaju istO pravO kada su rodjeni u jednom pravnom sistemu. a stratifikacija unutar tih sistema, kakva god da je, mora da odrzava taj sistem u zivotu. ljudi su jednaki, imajuci isto pravo da pripadaju tom sistemu i istu obavezu da taj sistem zivi. a odgovornosti im moraju biti razlicite. i razlicito se tretirati.
ako to izgleda tuzno - to je tuzno zato sto je istina drustva tuzna. ali to je druga prica. hocemo drzavu? to je jedina istina drzave. to je ono sto drzi. ostalo je haos.
 
ima tu istine,u pravu jacega,ali i u tome da se nekad i jaki "univerzalnoj pravdi" moraju pokoriti..ako krenemo od npr.sjedinjenih drzava,kao parametra za tog "jakog",vidimo da neka nacela ipak pobedjuju u sukobu sa silom-ropstvo u sad-u u sukobu sa prirodnim pravom,..pa cak i u 20.veku osvojena prava crnaca..tu vidis kako "apstraktna nacela" ipak delaju..
znas,koliko kod mi mislili da citavim tokom vlada neko drugi,jaci, mislim da bi svet bio poprilicno jedno besmisleno mesto kada ga ipak neka visa pravda,koja se sporo valja,ne bi uredjivala i gurala napred. a kad govorimo o sili jaceg,moramo se spustiti na nivo puke politike kao tehnike,dnevne politike..
 
ma to ide ovako-svi ljudi su rodjeni jednaki,i imaju ista prava,a onda,sa odsustvom nekih kljucnih diskriminacija mozemo krenuti sa te pocetne pozicije na razlicitosti ljudi,razlicitost sposobnosti i razlicitost odgovornosti..
ali treba krenuti uvek od tih startnih jednakih sansi za sve..ps. ni sistemi nisu neka nepromenljiva konstanta..
 
ja bas kazem da svetom ne vlada jaci. jaci o kom ja govorim je jaci kao ONAJ KOJI IMA PRAVO NA GREH slabijeg, a ne NA NJEGOVO DOSTOJANSTVO. pravo da se preuzme odgovornost, bezuslovna i bezotkazna, za sve ono sto slabiji oseca, misli i radi. a moj slabiji je onaj JACI U DANASNJEM SVETU DNEVNE POLITIKE. taj sto zheli, planira, misli, radi i gradi PRETPOSTAVLJAJUCI DA JE SMISAO SVEGA TOGA U NEKOM CILJU KOJI TREBA DA SE POSTIGNE.

moguci nosilac pravedne a ne pravne vlasti je onaj kome je jasno da je cilj svake sile, dakle i sile prava, sama ta sila, a ne nesto sto ona "ostvaruje,promovise, gradi, unapredjuje". onaj koji razume da je smisao matematike recimo, upravo u praksi matematickog mislenja, kreiranja, planiranja - a ne u ekonomiji, gradjevini, informatici. da je smisao bilo kojeg jezika bas sama jezicka praksa, tvorenje znacenja i njihovo kretanje - a ne komunikacija, reakcija ili informacija. to su posledice a ne uzroci njegove prakse. to je znaci JACI SUTRASNJICE. Upravo onaj kojeg nas danas uce da ga treba zastititi ili kazniti jer je naivan i detinjast jer veruje u igru a ne u proizvodnju. jer nema ciljeva izvan sebe i svoje igre.

rezimiram: pravedna drzava je drzava onih koji su pravedni. pravna drzava je drzava pravnika. ja zato isto necu pravnu drzavu i hocu pravednu drzavu.

p.s. crnacko ropstvo je ukinuto tako sto je nametnuto svima. tako sto je rastegnuto tako jako i toliko bzo da niko nije primetio da su ti isti principi vlasnistva, radne i moralne obaveze obuhvatili sve gradjane koji su potpisali takav drustveni ugovor.
 
Оптерећен наметним учењима наш савремени православни Србин који тражи истине Православља, нашао се у недоумици да изабере шта је заиста православно учење о души и Божијем промишљању о њој. Неке више школе и људи који се егзотично баве теологијом, која се лично преживљава а не црпи из саборног искуства, нуде учење које се озбиљно разилази са светоотачким наслеђем, а задржавају се на софистичким постулатима неког новог гностицизма.
 
pa otome govorim. adaptirajuci i evoluirajuci sistem da bi "ostvario jednakost" ne postizes nista. sistem u stalnoj nejednakosti, a pravo je upravo takav "ultradinamicki" sistem, ne moze da ostvaruje jednakost. BILO KAKAV SISTEM KOJI PRESTANE DA SE PODREDJUJE CILJEVIMA MIMO SAMOG SEBE, KAO STO JE JEDNAKOST LJUDI U PRAVNOM SISTEMU, CIM PRESTANE TO DA RADI POCINJE DA RADJA SVOJE KREATORE A NE SVOJE PROIZVODE. pravo, ako bi se zakucalo za patos u bilo kojoj formi, porodilo bi pravednog coveka unutar svojih kriterijuma i taj covek bi implementirao vecnu pravdu u bilo kom formalnom vidu koji mu taj sistem pruza. ALI PRAVO KOJE "EVOLUIRA" JE PRAVO KOJE STVARA NEJEDNAKOST I NEPRAVDU, PRAVO PRAVNIKA. PROIZVODJACA PRAVNOG POREDKA A NE NJEGOVOG NOSIOCA I KREATORA.
 
КиМ:
Оптерећен наметним учењима наш савремени православни Србин који тражи истине Православља, нашао се у недоумици да изабере шта је заиста православно учење о души и Божијем промишљању о њој. Неке више школе и људи који се егзотично баве теологијом, која се лично преживљава а не црпи из саборног искуства, нуде учење које се озбиљно разилази са светоотачким наслеђем, а задржавају се на софистичким постулатима неког новог гностицизма.

da. traze pravo umesto pravde. (da ostanem u diskusiji:) )
 
ПРАВДУ ЈЕДИНО БОГ МОЖЕ ДА ДА, ЉУДСКА ПРАВДА ЈЕ УВЕК НА ШТЕТУ НЕКОГА ДРУГОГА НИЈЕ САВРШЕНА.
НПР. СРБИ ИМАЈУ ИСТОРИЈСКО ПРАВО НА КАРЛОБАГ,КАРЛОВАЦ,ВИРОВИТИЦУ, ВАРДАРСКА СРБИЈА ,СОЛУН-АЛИ ТО БИ ДРУГЕ НАРОДЕ ИЗМИШЉЕНЕ ИЛИ НЕ ПОВРЕДИЛО(што ме лично нимало не доотиче)АЛИ КАО ПРИМЕР.
 
КиМ:
ПРАВДУ ЈЕДИНО БОГ МОЖЕ ДА ДА, ЉУДСКА ПРАВДА ЈЕ УВЕК НА ШТЕТУ НЕКОГА ДРУГОГА НИЈЕ САВРШЕНА.
НПР. СРБИ ИМАЈУ ИСТОРИЈСКО ПРАВО НА КАРЛОБАГ,КАРЛОВАЦ,ВИРОВИТИЦУ, ВАРДАРСКА СРБИЈА ,СОЛУН-АЛИ ТО БИ ДРУГЕ НАРОДЕ ИЗМИШЉЕНЕ ИЛИ НЕ ПОВРЕДИЛО(што ме лично нимало не доотиче)АЛИ КАО ПРИМЕР.

ili tako. pravo coveka je uvek pravo na zlo. kad imas pravdu mozes i bez karlobaga... ;) ali ne moras.
 
"Свети Марко Подвижник
Онај ко трпи неправду од људи, сачуван је од греха и саобразно страдању добија помоћ."

Ово значи да неочекујеш правду људску јер је нећеш дочекати.Јер ПРАВОСЛАВАЦ никада није задовољан због неправде која се дешава било где у свету. Јер како могу ја бити сретан и веселити се када браћа ПРАВОЛАВНИ Јевреји и ПРАВОСЛАВНИ Арпаи ратују међу собом а то они неће. Или Православни Американац бомардује Православног Србина.
 

Back
Top