Klub inženjera, tehničara i majstora

Pozdrav inženjeri i izvinite ako sam vam pokvario zabavu, potreban mi je neko ko se razume u elektroniku da proveri da li sam ja ovo dobro skontao! Naime, profesorka nam je pokazala princip rada NPN tranzistora, a na kraju časa je zadala zadatak da za sledeći čas neko objasni princip rada PNP tranzistora. Pronašao sam neke tekstove na engleskom i prilagodio njenom načinu objašnjavanja pa da vidim da li je to okej (ovo je sve moj prevod, nije prepisivano):

1. PNP tranzistor radi suštinski isto kao i NPN tranzistor, međutim, pošto su emiter, baza i kolektor napravljeni od drugačijih materijala od onih u NPN tranzistoru, glavni nosioci su šupljine. Da bi se podržao ovaj drugačiji tip nosioca, polovi su zamenjeni (u odnosu na NPN).

pnp tranzistor.png


2. Šupljine iz emitera kreću ka bazi, a elektroni iz baze kreću ka emiteru. Kada se šupljine iz emitera i elektroni iz base sretnu, dolazi do rekombinacije. Pošto je baza vrlo tanka, veliki broj šupljina je privučen od strane kolektora i prolazi kroz bazu.

pnp tranzistor slika 2.png


3. Za svaki elektron koji se kombinuje sa šupljinom, sledeći ulazi u bazu. Za to vreme drugi elektron napušta emiter kreirajući novu šupljinu i tako u krug. Ovo kretanje elektrona u bazu i iz emitera predstavlja struju Ib. Elektroni iz izvora ulaze u kolektor (struja Ic) i kombinuju se sa preostalim šupljinama iz baze. Za svaku neutralizovanu šupljinu u kolektoru od strane elektrona, sledeći elektron napušta emiter i kreće ka pozitivnom delu izvora.

pnp tranzistor slika 3.png


Ako je ovo tačno (objašnjenje nije baš stručno, ali na sličan način je ona i nama objasnila za NPN), elektroni iz baze se kombinuju sa šupljinama, a ostali se kreću ka emiteru i iz emitera izlaze pa se ponovo kreću ka bazi i tako u krug, a šupljine se kreću ka bazi gde se jedan vrlo mali deo kombinuje se elektronima, a većina kreće ka kolektoru gde će se kombinovati sa elektronima sa izvora, pa će se za svaku rekombinaciju elektron uputiti ka pozitivnom delu izvora.
 
ele.PNG


Kako resiti ovaj problem?Po meni dioda treba da je iskljucena za svako Vg manje od 3V,ali nije tako
tj ja znam da je na anodi napon Vg,a na katodi neko Vx.E sad ja kontam da ako je dioda iskljucena,mogu da primenim formulu za razdelnik napona i dobijem da je na katodi napon 3V.A da bi struja tekla napon na diodi treba da je veci od nule (uzima se da je to karakteristika dioda,jer se nigde ne kaze koliko je).I onda po meni bi samo Vx=3V tekla struja,tj dioda bi bila kratak spoj,a za sve ostale slucajeve otvorena veza pa bih onda gledao kako da izrazim Vi.Ali nije mi dobro razmisljanje,a ne znam zasto
 
Poslednja izmena:
Pozdrav
Pošto je ovde Klub inženjera, tehničara i majstora, onda da ovde pitam vezano za struku.
Zanima me, da li može detektor magnetnog polja ili detektor električnog polja da pokaže
prisustvo RFID čipa ispod površine kože milimetar do dva kod kućnih ljubimaca ili bilo kojih
životinja ako se tester približi do mesta gde se zna ili pretpostavlja da se nalazi čip. I da li
neko može da kaže nešto o parametrima čipova što se tiče napona, amperaže, magnetnog
polja ili električnog polja. Hvala

- - - - - - - - - -

Pozdrav
Pošto je ovde Klub inženjera, tehničara i majstora, onda da ovde pitam vezano za struku.
Zanima me, da li može detektor magnetnog polja ili detektor električnog polja da pokaže
prisustvo RFID čipa ispod površine kože milimetar do dva kod kućnih ljubimaca ili bilo kojih
životinja ako se tester približi do mesta gde se zna ili pretpostavlja da se nalazi čip. I da li
neko može da kaže nešto o parametrima čipova što se tiče napona, amperaže, magnetnog
polja ili električnog polja. Hvala
 

Back
Top