Kapije i (zaštitne) ograde

*Jorgi*

Ističe se
Poruka
2.661
lattice-gate-lattice-fence-sisson-landscapes_2401.jpg


Garden-Fence-Ideas-For-Your-Home-4-600x350.jpg


modern-home-fencing-and-gates.jpg
 
Da li su dozvoljeni komentari bez slike? Ako nisu, molim da nadležni moderator obriše ovaj post. :)

Pre nekoliko godina, čovek je napravio dve kapije od otpadnog materijala. Ne posebno lepe ali veoma jeftine. Sasvim je sigurno da njihov izgled neće zaseniti nikoga!

Zaslužuju posebnu pažnju jer svaka ima sistem za daljinsko otvaranje koji je sam, čak i bez montaže, skuplji nego obe kapije zajedno!

Da razmišljam o kapiji mislio bih na sličan način: najpre daljinsko otvaranje, a ostalo - kako bude!
 
Da li su dozvoljeni komentari bez slike? Ako nisu, molim da nadležni moderator obriše ovaj post. :)

Pre nekoliko godina, čovek je napravio dve kapije od otpadnog materijala. Ne posebno lepe ali veoma jeftine. Sasvim je sigurno da njihov izgled neće zaseniti nikoga!

Zaslužuju posebnu pažnju jer svaka ima sistem za daljinsko otvaranje koji je sam, čak i bez montaže, skuplji nego obe kapije zajedno!

Da razmišljam o kapiji mislio bih na sličan način: najpre daljinsko otvaranje, a ostalo - kako bude!


Naravno, komentari su dozvoljeni.

I ja sam zainteresovana za daljinsko otvaranje. Samo ne znam da li je ugradnja senzornih sistema uzima po meri ili 'uradi sam'.

I ne samo za kapiju, može i za vrata garaže.
 
Naravno, komentari su dozvoljeni.

I ja sam zainteresovana za daljinsko otvaranje. Samo ne znam da li je ugradnja senzornih sistema uzima po meri ili 'uradi sam'.

I ne samo za kapiju, može i za vrata garaže.
Hvala!

Evo i odgovor: nekada se radilo po sistemu "uradi sam", kombinacijom motora od veš mašine i sl. Ne preporučujem.
Danas su razvijeni originalni fabrički sistemi. Više nisu naročito skupi - čak ni ako se traži da "i kafu skuvaju". Mogućnosti su praktično neogranučene - zavise samo od znanja i mašte.

Najjednostavniji su sistemi sa daljinskim upravljačima (veličine pola kutije šibice). Takav upravljač može zasebno komandovati sa najviše četiri objekta (kapija, vrata garaže, ...)
Zatvaranje je moguće automatski ili na posebnu komandu - po želji.
Obavezno postoji sistem sa fotoćelijom koji sprečava zatvaranje kada postoji prepreka a ne može se zatvoriti ni kada kapija naiđe na prepreku koja je izvan vidnog polja fotoćelije.
Posebno je moguće i komandovanje telefonima (fiksnim ili mobilnim) čiji su brojevi uprogramirani u sistem.
Isto tako postoji varijanta prepoznavanja tablica automobila pa se kapija sama otvori kada prepozna broj. (Podesno za veći broj korisnika).
Može se udesiti i da se kapija otvori u određeno vreme (reciomo kada ljudi dolaze na posao) a van tog perioda se otvara na komandu.
Takođe je moguće i "pešačko otvaranje" (može biti tasterom na licu mesta) - kapija se otvori za pešake ali ne i za automobile. (Zatvara se automatski.)
Napominjem da svaki dodatak ima svoju cenu!

U svemu ovome, da bi sistem radio kako treba, veooma je važno da kapija bude bravarski dobro urađena! Mora se kretati ravnomerno. AKo je krilna osovina otvaranja mora biti strogo uspravna, a ako je klizna, šina mora biti prava.
Sve nepravilnosti u kretanju koje nastaju zbog loše izrade, sistem ponekad registruje kao prepreku u zaustavlja kretanje. Zato loši bravari ne preporučuju ove sisteme jer pokažu sve ono što čovek ne primećuje.

Nadam se da sam odgovorio dovoljno. Ako imaš još kakvo pitanje samo napiši. :D
 
Poslednja izmena:
Imam pitanjče, kako da ne! :D

Odlično rečeno, prvi put čujem da kapija može da učitava broj tablice. Interesantno. :D

A gde se postavljaju fotoćelijski senzori, koliko cm iznad zemlje ili po želji?

Mislim da je najbolje komandovanje preko daljinskog upravljača, ostalo je, da kažem, malo komplikovano i zahtevnije i najmanji problem može da ispadne nefunkcionalan.Koliko vidim da kretanje kapija mora da bude perfektno da bi imala kontakt sa daljinskim upravljačem ili drugim mobilnim upravljačima. Zanima me da li vremenske ne/prilike utiču na senzor, recimo 40 stepeni ili -20 stepeni, ili jak vetar može da poremeti? I šta ako slabi baterija na daljisnkom/mobilnim upravljačima?

Kako sam primetila interfon na kapiji, možda znaš kako se to ugrađuje?
 
Poslednja izmena:
Imam pitanjče, kako da ne! :D

Odlično rečeno, prvi put čujem da kapija može da učitava broj tablice. Interesantno. :D

A gde se postavljaju fotoćelijski senzori, koliko cm iznad zemlje ili po želji?

Mislim da je najbolje komandovanje preko daljinskog upravljača, ostalo je, da kažem, malo komplikovano i zahtevnije i najmanji problem može da ispadne nefunkcionalan.Koliko vidim da kretanje kapija mora da bude perfektno da bi imala kontakt sa daljinskim upravljačem ili drugim mobilnim upravljačima. Zanima me da li vremenske ne/prilike utiču na senzor, recimo 40 stepeni ili -20 stepeni, ili jak vetar može da poremeti? I šta ako slabi baterija na daljisnkom/mobilnim upravljačima?

Kako sam primetila interfon na kapiji, možda znaš kako se to ugrađuje?
Temperatura u navedenim granicama ne utiče na rad sistema. Međutim, kapija ne može da savlada sneg i led - znači da klizna šina mora biti očišćena ili prostor preko koga prelaze krila u svom kretanju.
Baterija traje veoma dugo (preko dve godine) a kada dotraje zameni se. Nije skupa i menja se kod onih što prodaju baterije. Dugme se na upravljaču samo pritisne - ne treba ga držati sve vreme otvaranja/zatvaranja! Domet upravljača je do 300 m na otvorenom prostoru. U naseljima 20 - 50 m. Svaki upravljač ima svoj kod tako da susedne kapije ne reaguju.
Osnovni sistem podrazumeva dva daljinska upravljača. (Ostali, po želji uz doplatu.)
Ako sistem ne radi, recimo nema struje (baterija kod motora je opcija ali ne uzimaju svi jer je dosta skupa), postoji ključ (2 kom.), otključa se i otvara i zatvara ručno.
Interfon (sa ili bez kamere) može biti deo sistema i proizvodi ga ista firma (francusko - nemačka).
 

Back
Top