kakav je zivot u SAD-u?

ЕКУМЕНСКА ПОВЕЉА
ПОЗВАНИ ЗАЈЕДНО У ЈЕДИНСТВО ВЈЕРЕ
Са Јеванђељем Исуса Христа, према сведочењу Светога Писма, и као што је изражено у васељенском Никео–цариградском Символу 381. године, ми вјерујемо у Тројичнога Бога : Оца, Сина и Светога Духа. Пошто ми овдје исповједамо „ једну, свету, саборну и апостолску Цркву “ наша највиша екуменска дужност је да пројављујемо јединство, које је увјек дар Божији.
Основне разлике у вјери су и даље препреке видљивом јединству. Има различитих погледа на Цркву и на њену јединитост, на свете тајне и свештенство. Не можемо бити задовољни овим стањем. Исус Христос нам је на крсту открио своју љубав и тајну помирења. Као његови слиједбеници, ми намјеравамо да учинимо све што можемо да бисмо превазишли проблеме и препреке које и даље раздјељују Цркве.
Ми се обавезујемо
да следујемо апостолску опомену у посланици Ефесцима и да истрајемо у тражењу заједничког разумјевања Христове поруке спасења у Јеванђељу;
по сили Светога Духа, да радимо ка видљивом јединству Цркве Исуса Христа у једној вјери, израженој у међусобном признавању крштења и у евхаристијском заједничарењу, као и у заједничком свједочењу и служењу.
II . НА ПУТУ КА ВИДЉИВОМ ЗАЈЕДНИШТВУ
ЦРКАВА ЕВРОПЕ
„По томе ће сви познати да сте моји ученици ако будете имали љубави међу собом“
(Јован 13, 35)
ЗАЈЕДНИЧКО ПРОПОВЕДАЊЕ ЈЕВАНЂЕЉА
Најважнији задатак Цркава Европе јесте заједничко проповедање Јеванђеља , и ријечима и дјелима, ради спасења свих. Све већи недостатак удружене и појединачне оријентације и отпадање од хришћанских вриједности изазов су за све хришћане да свједоче своју вјеру, поготово у одговору на трагање за смислом за којим се јури у толиким облицима. Ово свједочење захтеваће повећано старање око хришћанског образовања (нпр. катихетске часове) и пастирског рада по мјесним парохијама, уз размјену искустава у овим областима. Исто је тако важно за цјелокупни народ Божији, да заједнички објављује Јеванђеље у јавност, што такође значи одговорно обавезивање на рад по друштвеним и политичким темама.
Ми се обавезујемо
да наше планове око евангелизације, разматрамо са другим Црквама, улазећи у споразуме са њима и тако избјегавајући штетно надметање и ризик нових подјела;
да признамо да свака особа може слободно да изабере своје религијско и црквено припадање као ствар савјести, што значи да се нико не наводи на преобраћење моралним притиском или материјалним подстицањем, али исто тако да се никоме не спречава обраћање у другу вјероисповест по својој слободној вољи.
НА ПУТУ ЈЕДНИ ПРЕМА ДРУГИМА
У духу Јеванђеља, морамо заједно преиспитати историју хришћанских Цркава , која је обиљежена многим благотворним искуствима, али и расколима, непријатељствима, па чак и оружаним сукобима. Људски гријех, мањак љубави и честа злоупотреба вјере и Цркве за политичке интересе озбиљно су пољуљали углед хришћанског свједочења.
Отуда, за хришћане екуменизам почиње обновом наших срца и спремношћу да се покајемо и да промијенимо наш начин живота. Екуменски покрет је већ помогао да се рашири помирење.
Важно је да се овде опажају духовна блага различитих хришћанских предања, да се учи један од другога и да се тако приме ови дарови. Да би екуменски покрет цвјетао, нарочито је потребно да се интегришу искуства и очекивања младих људи и подстиче њихово активно учешће.
Ми се обавезујемо
да превазиђемо осјећај самозадовољства унутар своје Цркве, и да отклонимо предрасуде: да настојимо на међусобним сусретима и будемо спремни да помогнемо једни другима;
да његујемо екуменску отвореност и сарадњу на пољу хришћанског образовања, као и у богословском школовању, даљем образовању и научном раду.
 
UrosWasHere:
Jok! Totalno pogresno! U tvom profilu pise lokacija: LA, ja sam na pola sata odatle u Moorparku i mogu ti reci da je zezanje super. Frajere bas nesto nisam gledao, ali ima mnogo dobrih devojcica. Zurke se dosta drugacije nego u Srbiji, ali svakako nisu lose.

ja samo kazem svoje misljenje a ti ako se slazes u redu ako ne bas me briga
 
Kakav je zivot u USA? Pa, ne mogu da pricam iz svog iskustva, posto ga nemam, ali mogu da ispricam tudja....

Naime, cerka kevine prijateljice je pre nekih 3-4 godine otisla kao jedan od najboljih studenata medicinskog fakulteta u bg.....Valjda je dobila stipendiju, ne znam....Uglavnom neverovatno pametna devojka, da spomenem i lepa. Tamo je magistrirala, sta li vec, bila medju najboljima, ali kada je trebala da polaze neki ispit da bi mogla da radi kao lekar - cvrc! Toliko su je cimali, ma jedno 3 puta je to polagala i svaki put nije uspevala da prodje, da ne kazem nisu joj dali da polozi.......A zasto? Pa zato sto je iz Srbije! Na kraju je odustala i sad treba da pocne da radi kao profesor.......
Kako sama rece, jedina prednost nasih ljudi tamo, u odnosu na meksikance (koliko sam cula, oni su na samom dnu) i ostale pocenejne grupe ljudi, jeste u tome sto smo beli! Ma divan je zivot u Americi.......Ali, dobro, necu da globalizujem........Svako se drugacije snadje.......

A, da, da dodam i ovo.......Posto je devojka, osim sto je nevidjeno inteligentna, i bas lepa i zgodna, imala je problema da nadje prijatelje. Uglavnom je sve drugarice koje je stekla i izgubila, nemam pojma, valjda su bile ljubomorne. Svi znamo koliko su privlacni amerikanci....
Sada se vec prilagodila, ali znam da joj je ranije bas bilo tesko (mada, kome nije u pocetku?)

Eto, samo to sam htela da napisem......
 
ivana bg:
Kakav je zivot u USA? Pa, ne mogu da pricam iz svog iskustva, posto ga nemam, ali mogu da ispricam tudja....

Naime, cerka kevine prijateljice je pre nekih 3-4 godine otisla kao jedan od najboljih studenata medicinskog fakulteta u bg.....Valjda je dobila stipendiju, ne znam....Uglavnom neverovatno pametna devojka, da spomenem i lepa. Tamo je magistrirala, sta li vec, bila medju najboljima, ali kada je trebala da polaze neki ispit da bi mogla da radi kao lekar - cvrc! Toliko su je cimali, ma jedno 3 puta je to polagala i svaki put nije uspevala da prodje, da ne kazem nisu joj dali da polozi.......A zasto? Pa zato sto je iz Srbije! Na kraju je odustala i sad treba da pocne da radi kao profesor.......
Kako sama rece, jedina prednost nasih ljudi tamo, u odnosu na meksikance (koliko sam cula, oni su na samom dnu) i ostale pocenejne grupe ljudi, jeste u tome sto smo beli! Ma divan je zivot u Americi.......Ali, dobro, necu da globalizujem........Svako se drugacije snadje.......

A, da, da dodam i ovo.......Posto je devojka, osim sto je nevidjeno inteligentna, i bas lepa i zgodna, imala je problema da nadje prijatelje. Uglavnom je sve drugarice koje je stekla i izgubila, nemam pojma, valjda su bile ljubomorne. Svi znamo koliko su privlacni amerikanci....
Sada se vec prilagodila, ali znam da joj je ranije bas bilo tesko (mada, kome nije u pocetku?)

Eto, samo to sam htela da napisem......


Hmmm.........sve je to relativna stvar, svaka osoba je individua za sebe i ne mora da znaci ako je neko inteligentan i ima medicinski fakultet da mora po svaku cenu da uspe. Sto se tice medisinskog fakulteta, koliko sam ja upoznat on ama bas nikako nije priznat u USA i Kanadi, nasa diploma u tom polju je skoro kao obican papir. Mozda to nekome zvuci cudno ali to je surova realnost. Znam recimo da za iseljenje za Kanadu medicinari nemaju sansi za prolaz jer njihova struka uopste nije na listi, opet cudno zvuci ali.......
Tako da nemoj da se cudis ako ta devojka nije uspela u medicini u USA.
Ja znam takodje jedan primer ovde u Kanadi, jedna poznanica, koja btw ima matematiku u malom prstu, prvak Srbije pre 10-tak godina itd, izvanredan Java programer, i stosta toga drugog, ali ......devojaka je poseban slucaj, depresivna, povucena, radila je prve dve godine u Torontu kao prodavacica u radnji kod nekih nasih prevaranata za CAD$ 9 na sat!!! Nisam siguran sta danas radi ali ne bi me cudilo da se nije mnogo pomerila napred.
Srecem ovde u Torontu svaki dan ljude iz raznih zemalja sa diplomama iz IT biznisa, inzenjere, itd.....tesko je u pocetku jer je potrebno kanadsko iskustvao koje opet niko od njih ne moze da ima jer je tek stigao u Kanadu, nema smisla ali su pravila takva.

Vracam se na pocetak price, nista ti nije zagarantovano. I ne verujem da nije uspela zato sto je iz Srbije, to su ciste gluposti, u tu pricu ne verujem iz prostog razloga sto ovde vladaju potpuno drugacija pravila, cak i ako neko nije hteo da je zaposli zbog pripadnosti odredjenoj naciji, to je mozda bio izuzetak , svakako nije pravilo.

Nije mogla da najde prijatelje? To mi takodje zvuci cudno, ne vidim nikakvu vezu lepote i prijateljstva. To opet zavisi od osobe, koliko je introvertna/extrovertna i koliko je sposobna da nadje prijatelje. Znas, neki ljudi se upoznaju u metrou pa postanu najbolji prijatelji......moja sestra je u Dominikani pre par godina upoznala jednu devojku iz Toronta i danas su najbolje prijateljice, 90% njenih prijatelja su Kanadjani, znaci sve je to relativno. Ne treba generalizovati stvari na jednom slucaju.

U svakom slucaju, nije lako u samom pocetku, treba dosta vremena i strpljenja da se sve kockice sloze, nekome to nikada ne podje za rukom, drugi se opet fantasticno snadju, nema pravila.......
 
mislim da je ziveti u usa za razliku od 'ziveti u srbiji' daleko nezgodnije... stalno jurish da neshto radish, da bi opstao u otm poslu morash biti jedan od najbojih, a dabi preziveo i izdrzavao porodicu morash opstati u tom poslu... zivot potpuno nezdrav (ne mislim samo na brzu hranu i uzurbanost)... ljudi su strava... svashta ih zanima, a znaju jako malo... za neke bolje prijatelje predpostavljam da bi trebalo dosta vremena, ali za one ovlash prijatelje ameri su odlichni...
ne znam... po meni je usa prelepa zemlja za otitji, biti neko vreme, mozda chak i koju godinu, malo raduckati neshto, ludirati se, ali nikako ne vidim sebe da zivim tamo, gajim decu i jedem 'niskokalorichnu' hranu... ma nema shanse!!!
 
bigsister:
mislim da je ziveti u usa za razliku od 'ziveti u srbiji' daleko nezgodnije... stalno jurish da neshto radish, da bi opstao u otm poslu morash biti jedan od najbojih, a dabi preziveo i izdrzavao porodicu morash opstati u tom poslu... zivot potpuno nezdrav (ne mislim samo na brzu hranu i uzurbanost)... ljudi su strava... svashta ih zanima, a znaju jako malo... za neke bolje prijatelje predpostavljam da bi trebalo dosta vremena, ali za one ovlash prijatelje ameri su odlichni...
ne znam... po meni je usa prelepa zemlja za otitji, biti neko vreme, mozda chak i koju godinu, malo raduckati neshto, ludirati se, ali nikako ne vidim sebe da zivim tamo, gajim decu i jedem 'niskokalorichnu' hranu... ma nema shanse!!!

Hmm.....opet predrasude u pitanju. Jel to samo pretpostavljas ili imas takva iskustva?

Zasto mislis da moras biti najbolji u poslu da bi opstao? Imas ljudi koji rade sasvim obicne , nesvakidasnje poslove i zive veoma fino, bez stresova , trzavica i tome slicno. Kao primer ti mogu navesti rodjenu sestru koja ovde, neces mi verovati, radi mnogo manje i to za odlicnu platu u odnosu sta je radila u BG-u! I mnogo je srecnija i zadovoljnij aposlom ovde negoli sto je bila u Srbiji.
Sve zavisi sta hoces da postignes, ako juris karijeru onda moras dosta toga da se odreknes. Znas kako, pitanje je samo koliko covek koristi zdrav razum i ne podleze opstem trendu i uticaju medija, tzv brain washing.


Takodje, zdrav nacin zivota, pa to sve zavisi od osobe, i u Srbiji se vecina ljudi nezdravo hrani, ovde isto tako mozes da nadjes prilicno ukusnu i zdravu hranu ako hoces, ali se treba potruditi da se ne jedu pizze, McDonalds, itd......ima svega na biranje.


Slazem se sa tobom da ne bih proveo ceo svoj zivot u USA, (inace zivim u Torontu) , ipak je Kanada nesto sasvim drugacije i prijemcivije mom ukusu, prilicno je velika razlika. Ali nemam nameru da se vracam u ono ludilo od Srbije ni za zivu glavu!


Yoanna:
verovali ili ne dosadan, sem auto puta i wal-marta nema nista.
zivo bice se ne moze videti na ulici.
u ostalom sve zavisi od osobe do osobe.

Ihh.....pa cak i da zivis na selu moze da ti bude zanimljivo, samo treba znati organizovati sebi zivot. Toliko sadrzaja i mogucnosti ima da su tri zivota malo da se sve isproba .......

By the way, gde to zivis ako nije tajna, kako to da od 300 miliona amerikanaca ti ne vidis ni jednog coveka na ulici?
 
Yoanna:
znas sta nije cela amerika NY i LA , zezanje i ludilo
iz fotelje u kola iz kola u fotelju , gde mozes peske da ides u americi. to je zivot ovde

(inace sam na floridi koja nije mnogo uzbudljiva ko sta sam mislila da jeste)


Niko to nije ni rekao draga moja.

Pre par nedelja je ovde na forumu jedna devojka rekla nesto u stilu: Ma sr*** je ovde u USA, ne mozes postenog frajera da nadjes a nema ni zabave.
Nisam znao da li da se smejem na tu izjaviu ili da placem. Ako je poenta zivota u USA da nalazis frajere/ribe svake nedelje a ne mozes naci sebi zabavu, to mi lici na odgovor neke klinke od 15-16 godina.

Bez obzira u kojem gradu zivis, ja mislim da je sadrzaja ipak toliko mnogo i izbor je prilicno veliki tako da svako moze da nadje nesto sto ga zanima, da ne nabrajam sada sve jer bi to zahtevalo mnogo kucanja.

Ne znam sta ti to grandiozno ocekujes u USA ili Kanadi ili gde god, kako mislis to da je dosadno. Sta radis, cime se bavis u slobodno vreme, imas li neki hobi, neku zanimaciju, valjda postoji nesto sto te interesuje i cime ispunjavas slobodno vreme.

Kazes da si na Floridi, ok , super. Ja sam video masu ljudi na Floridi koji vikendom odu malo do plaze, surfuju, kupaju se, zezaju se, rade kojekakve stvari, ima toga na pretek. Koliko znam cak i da nisi na obali, to nisu neke velike destinacije da ne bi mogla kolima da skoknes negde na obalu.
Ako ja ovde u Torotnu mogu da vozim po snegu 1,5 sat u jednom smeru ne bi li samo na jedan dan otisao u okolne planine na skijanje, onda ne vidim razlog da i ti to po lepom vremenu ne uradis i skoknes do neke plaze, jel tako? Pitanje je samo kako se covek organizuje , ne treba tu mnogo novca da bi se covek lepo proveo.....
 
a052.gif
 
bigsister:
mislim da je ziveti u usa za razliku od 'ziveti u srbiji' daleko nezgodnije... stalno jurish da neshto radish, da bi opstao u otm poslu morash biti jedan od najbojih, a dabi preziveo i izdrzavao porodicu morash opstati u tom poslu... zivot potpuno nezdrav (ne mislim samo na brzu hranu i uzurbanost)... ljudi su strava... svashta ih zanima, a znaju jako malo... za neke bolje prijatelje predpostavljam da bi trebalo dosta vremena, ali za one ovlash prijatelje ameri su odlichni...
ne znam... po meni je usa prelepa zemlja za otitji, biti neko vreme, mozda chak i koju godinu, malo raduckati neshto, ludirati se, ali nikako ne vidim sebe da zivim tamo, gajim decu i jedem 'niskokalorichnu' hranu... ma nema shanse!!!

E pa sestro vecina toga sto si napisala nije tacno. Za pocetak, nemoras da juris da nesto radis, postoje i 8-4 poslovi. Nemoras biti najbolji da bi opstao u poslu. Otkud tebi sve to? Ovde imas sansu da uspes u zivotu, moji roditelji su dosli ovde pre 6 godina i sada imaju sve (cale radi kao kamiondzija, keva u jednoj firmi kao social worker). U Srbiji su radili teske poslove i jedva prezivljavali od plate do plate.
 

Back
Top