Kancer

Mozda je znala da joj nece pomoci. Moja je prijateljica, i sama lekar specjalista, odbila hemoterapiju ( karcinom jajnika)
jer je znala da joj spasa nema.


To je vec samoubilacki nacin razmisljanja, ali ok svako ima pravo da izabere kako ce i da li ce uopste da se leci.
Moja tasta koja sad ima 85 godina je u 52.operisala rak grlica materice,
prosla je sijaset zracenja i operaciju dvostruke histeroktomije pa je i dalje ziva preko 30 godina nije bila kod onkologa.
Trenutno ima staracke probleme sa srcem i pritiskom, gleda serije i pije tri u jedan nes kafu.
Evo i zene koja dugi niz godina zivi sa rakom jajnika tzv. najopasnijim i najbrze napredujucim:
http://zena.blic.rs/Zdravlje/23202/...ivot-je-samo-jedan-i-uzivam-u-svakom-trenutku

Ali opet ponavljam kako god ko hoce ima pravo da raspolaze svojim zivotom, boriti se ili prepustiti se bolesti!
Hemoterapija ili alternativa ili kombinacija svega toga, ko kako hoce,
ne volim samo da se nekom striktno sugerise i sa nekakvom sigurnoscu ubedjuje koja opcija je bolja ili kao ta tvoja prijateljica da se unapred prepusta bez borbe.
 
Poslednja izmena:
Ako nije tajna zasto tvoja pokojna supruga nije htela da ide na hemioterapiju i radijaciju i da li si joj ti nesto sugerisao po tom pitanju?

Jedino sto sam joj rekao da cu je podrzati, za sve sto ona Odluci.
Uradila je operaciju, odbijajuci sve ostalo, smatrajuci da nema potrebe, a operacija je samo "razmahala" lose celije , i posle 4 godine, otisla od metastaze na mozgu.Pokusali smo na prirodan nacin lecenje.
Ima tu jedan problemcic, gledajuci sa medicinskog stanovista, a to je, da kada se prodju svi med.tretmani, ostaje jos 5 godina da se pije odredjena tablets, pa ko prezivi prvih 5 god. ozdravio je.
Ona je bila duvandzija pored svega, i to je jos 1 uzrok kancera.
 
To je vec samoubilacki nacin razmisljanja, ali ok svako ima pravo da izabere kako ce i da li ce uopste da se leci.


ne volim samo da se nekom striktno sugerise i sa nekakvom sigurnoscu ubedjuje koja opcija je bolja ili kao ta tvoja prijateljica da se unapred prepusta bez borbe.

Karcinom jajnika niko nije "preziveo", ona je to znala pa je zato i njena odluka bila takva kakva je bila.
 
Karcinom jajnika niko nije "preziveo", ona je to znala pa je zato i njena odluka bila takva kakva je bila.


Grešiš draga i to mnogo. Kad se na vreme otkrije izlečiv je i te kako.
Najgore što čovek sebi može da uradi je da digne ruke i ne pokuša da se bori za svoj život.
Strah od lečenja je kod nekih ljudi veći od straha od smrti. Činjenica je da je hemija gadna
da se teško podnosi, ali ako imaš bar neke šanse, ma neka je i 1% ne treba odustajati.
Svaki organizam je poseban i dok se ne krene sa lečenjem ama baš niko ne zna kako će
reagovati. Šta ako hemija deluje pozitivno, šta ako tumor i sa tako malim procentom uspeha
počne da se povlači? Pa neka to u nekoj najgoroj priči i ne dovede do izlečenja na kraju, zar
nije svaki dan koji si duže živ dobitak???
Znaš kako kažu, lekari su najgori pacijenti zato što puno znaju. Nekad ni to nije dobro zbog
ličnog dobra.
 
Poslednja izmena:
Grešiš draga i to mnogo. Kad se na vreme otkrije izlečiv je i te kako.
Najgore što čovek sebi može da uradi je da digne ruke i ne pokuša da se bori za svoj život.
Strah od lečenja je kod nekih ljudi veći od straha od smrti. Činjenica je da je hemija gadna
da se teško podnosi, ali ako imaš bar neke šanse, ma neka je i 1% ne treba odustajati.
Svaki organizam je poseban i dok se ne krene sa lečenjem ama baš niko ne zna kako će
reagovati. Šta ako hemija deluje pozitivno, šta ako tumor i sa tako malim procentom uspeha
počne da se povlači? Pa neka to u nekoj najgoroj priči i ne dovede do izlečenja na kraju, zar
nije svaki dan koji si duže živ dobitak???
Znaš kako kažu, lekari su najgori pacijenti zato što puno znaju. Nekad ni to nije dobro zbog
ličnog dobra.

Ja nisam lekar, svakako da bih ja licno pokusala sve, kod nje su vec bile metastaze u trbushnoj duplji, taj karcinom je podmuako,
ne moze da se otkrije tek tako, njoj je sve bilo jasno, pa je odlucila kako je odlucila.
To je jako komplikovana vrsta karcinoma, za mene laika uporediva sa karcinom pankreasa ili mozda sarkomom.

I da ponovim, razgovarala sam sa svojim ginekologom, karcinom jajnika je prilicno redak, a nema nikakvih simptoma
tako da je uvek kasno kada se dijagnosticira.
 
Ja nisam lekar, svakako da bih ja licno pokusala sve, kod nje su vec bile metastaze u trbushnoj duplji, taj karcinom je podmuako,
ne moze da se otkrije tek tako, njoj je sve bilo jasno, pa je odlucila kako je odlucila.
To je jako komplikovana vrsta karcinoma, za mene laika uporediva sa karcinom pankreasa ili mozda sarkomom.

I da ponovim, razgovarala sam sa svojim ginekologom, karcinom jajnika je prilicno redak, a nema nikakvih simptoma
tako da je uvek kasno kada se dijagnosticira.


ne znam šta drugo da ti kažem sem da mislim i dalje da se treba boriti,
malo je glupo to napisati ali da je Lil išla tom linijom ne bi preživela više
od 4 godine, a kod nje je bio baš, baš kasno otkriven, te godine su njen
uspeh i njena volja za životom...lako je odustati teško je boriti se i to je to...
 
Naravno da se treba boriti ali tu zaista koliko vidim nema pravila. Nazalost cesto se bolest i vrati posle mnogo godina ali i to se kasnije prebrodi. Gore sam naveo uspesn primer moje taste koja uskoro puni 85 g. a operisana je i zracena pre 30 godina. Ona jednostavno sada ima samo staracke bolesti, srce, pritisak itd. Doduse nije se nesto specijalno ni borila niti je znala ista o tome, nastavila je da jede i pije sve kako se hranila i ranije ama bas nista nije menjala u ponasanju. Jednostavno valjda je otkriveno i sanirano na vreme. Nazalost moja supruga(njena cerka) izgleda nije te srece. Dosta kasno joj je otkriven tumor oba jajnika, sad vec ima i tecnost u plucima i vec dva meseca svakodnevno visoku temperatur. Opet mora na hemo... sta reci!
 
Naravno da se treba boriti ali tu zaista koliko vidim nema pravila. Nazalost cesto se bolest i vrati posle mnogo godina ali i to se kasnije prebrodi. Gore sam naveo uspesn primer moje taste koja uskoro puni 85 g. a operisana je i zracena pre 30 godina. Ona jednostavno sada ima samo staracke bolesti, srce, pritisak itd. Doduse nije se nesto specijalno ni borila niti je znala ista o tome, nastavila je da jede i pije sve kako se hranila i ranije ama bas nista nije menjala u ponasanju. Jednostavno valjda je otkriveno i sanirano na vreme. Nazalost moja supruga(njena cerka) izgleda nije te srece. Dosta kasno joj je otkriven tumor oba jajnika, sad vec ima i tecnost u plucima i vec dva meseca svakodnevno visoku temperatur. Opet mora na hemo... sta reci!


Au brate, steta za suprugu bas mi je zao. Mogu jos da zamislim njenu majku i kletve - Boze zasto meni nije tako a ona da ima moje stanje tj da dozivi moje godine.... :(

Drzimo ti palceve i nadajmo se da ce joj biti sto bolje.... :ok:
 
Kao neka univerzalna istina, to nije tačno

Ne može se reći, šta univerzalno izaziva rak, jer je svako priča za sebe. Moj deda je pušio, blizu 40 godina i umro je u 57 godini, ali ne od raka pluća nego od artero skleroze. Lindon Džonson je pušio, još od dečačkih dana i umro od infarkta, kao direktan rezultat pušenja, jer je prvi infarkt imao sa oko 45 godina, i onda je prekinuo, da bi se kasnije vratio cigarama i onda mu nije bilo spasa. Neko nažalost oboli od raka pluća, grla, a neko puši 60 godina i umre od starosti

Određeni faktori izazivaju rak, ali samo pod određenim okolnostima i ne kod svih. Zato te priče, da su životinjski proteini izazivači neistina. Meso je potrebno ljudskom organizmu u umerenim količinama. Neko može i bez mesa i mleka a nekom takav post izaziva nesvesticu, groznicu , slabost

U tome je tajna ljudskog genoma koja nikada neće biti odgonetnuta
 
Mislim da veću pažnju treba poklanjati PREVENTIVI RAKA.
Uvek je bolje sprečiti nego lečiti.

Kako praktično ne možemo kontrolisati baš sve faktore rizika (radon, aditive u prehrambenim proizvodima dioksine, aerozagađivače i td) , možemo činiti nešto drugo. Možemo pomoći našem imunosistemu da se efikasno izbori sa nekontrolisanom ćelijskom deobom i spreči nastanak raka.

Priča o prirodnim imunostimulatorima nije samo prazna priča, kako bi neki želeli da je prikažu. To je realna priča koja svakim danom dobija sve više i više verifikacija kroz naučna istraživanja.

Naš imunitet za sada jedini poseduje 100% selektivno oružje koje zaustavlja (fagocituje tumor). To su T linfociti, NK ćelije i Makrofage, antitumoro oružje koje proždire i razgrađuje tumor bez oštećenja zdravih ćelija organizma.

To je realno, jedini put izlečenja raka. Drugog načina nema,( osim hirurške intervencije ukoliko se rak otkrije na vreme). Ćelije raka kao uljezi u organizmu, moraju se fagocitovati i razgraditi, a to ne može za sada da uradi niko drugi sem naših imuno-ćelija, ubica tumora.
Svi oni koji su uz pomoć ovoga ili onoga (lekovi, zračenje, hemoterapija, alternativna terapija i dr) izlečili ovu opaku bolest, izlečili su je samo zahvaljujući tome što je u njihovoj krvi bilo dovoljno napred navedenih segmenata imuno odbrane. To će svaki onkolog potvrditi, i to nije nikakva tajna.

Imunostimulatori su materije koje direktno podstiču mobilnost i brojnost imuno-ćelija. Već sam ranije pisao o Epilobiumu kao snažnom imunostimulatoru, ali nije samo ova biljka presudna, postoji još čitav niz prirodnih imunostimulatora koje putem hrane možemo svakodnevno unositi u organizam.

Neka se nađe, zlu ne trebalo što kaže naš narod.

Bolje je da na "bojevom dežurstvu" imamo više T linfocita, NK ćelija i Makrofaga nego manje.
 
Kao prvo , hirurgija samo rastera celije raka, i onda nastaje metastaza.
Kao drugo, celije raja su u nama, tj radjamo se i umiremo sa njima, a nevolje pocinju kada te celije pocinju da mutiraju u loshe.
A kao trece, koliko zagadjenje, jos vise utice psiho stres , na bolesti u organizmu.
 
Kao prvo , hirurgija samo rastera celije raka, i onda nastaje metastaza.
Kao drugo, celije raja su u nama, tj radjamo se i umiremo sa njima, a nevolje pocinju kada te celije pocinju da mutiraju u loshe.
A kao trece, koliko zagadjenje, jos vise utice psiho stres , na bolesti u organizmu.

Nisi u pravu.

Ćelije raka se ne nalaze u nama još od rođenja kako tvrdiš.
One nastaju od starih i istrošenih ćelija, koje se u normalnim uslovima zamenjuju novim mladim funkcionalnim ćelijama.
Greška nastaje kada slobodni radikali (glavni uzrok starenja naših ćelija, i starenja celog tela generalno) oštete baš deo programa za samouništenje (Apoptoza) stare i istrošene ćelije.
Stara ćelija treba da se samouništi, ali ne zna na koji način. Obrisan joj je program za apoptozu.
Ona prima signale od susednih, koje joj stavljaju do znanja da njena funkcija nije potpuna i da praktično koči funkciju tkiva u koji je ugrađena.

Pod pritiskom sa strane, stara i oštećena ćelija premošćuje svoj program i pokreće deobu. Stvara nove mlade ćelije.

Praktično od "babe" nastaje "devojka" - fenomen VEČNE MLADOSTI.

Ćelije tumora su praktično večno mlade (same sebe podmlađuju) i čak se uspešno uzgajaju i u laboratorijskim uslovima. HeLa ćelije se uspešno održavaju još od 1951 godine.

Međutim, PROGRAMERI su se postarali da Homosapiens ne otkrije tajnu večne mladosti, ili barem da životni vek produži do granica koju su oni imali.

Na istom lokusu DNK lanca na kome se nalazi ključ za apoptozu (samouništenje) postavili su i ključ za funkciju somatske ćelije. Oštećenjem jednog oštećuje se i drugo. Da nije tako svi bi smo se vakcinisali tumorom i postali večno mladiili živeli 1000 godina najmanje.

Mlade ćelije tumora nemaju kod koji im daje funkcionalnost. One ne umeju da funkcionišu u okviru postojećeg parenhima i tkiva u kome su nastale. Nemaju praktično funkcionalnost koju imaju ostale mlade i stare ćelije. Jednostavno rečeno neupotrebljive su.
Jedini program koji su od "stare majke" nasledile je deoba, deoba i deoba. I eto tumora.

Ovo se retko dešava, procentualno gledano u odnosu na druga oštećenja ćelijske strukture. Pa ipak, nauka kaže da se tokom života dogodi cca 100.000 ovakvih grešaka, koje su potencijalni tumori. Znači svako od nas kroz život bude izložen riziku od nastanka tumora, i to ne jednom već 100.000 puta.
Možemo zamisliti koliko je sofisticirana naša imunoodbrana kad uspeva na vreme da neutrališe sve ove potencijalne tumore. A dovoljno je samo jedan da ostane ne otkriven na vreme?

Prema tome, bolje je da imunitet bude u top formi, zlu ne trebalo. Ostavi se priče o sudbini i unapred određenom kraju i drži se one starte narodne mudrosti "Bolje sprečiti nego lečiti"
 
Poslednja izmena:
Radovane u Pravu Sam 100%, jer igrom slucaja imao sam 3 slucaja kancera u svojoj familiji, i doktori su objasnili taj "medicinski fenomen".
Telo se brani na takav nacin od bolesti.Po tvom rezonu, istrosene celije nemajuci drugaciji nacin se konstantno dele, i tako stize tumor, -:).
Kao sto sam napisao, lekari Ne znaju zasto celije mutiraju,jer da znaju, resili bi problem kancera.
 
Nisi ti nesto dobro razumeo. Naravno da se zna zasto mutiraju. Vidi se da ti je neko davao objasnjenje, jer ima dodirnih tacaka sa istinom, ali nisi to bas dobro razumeo.
Npr, nije da mi svi imamo celije raka u sebi stalno, pa onda te celije mutiraju i nastane rak. Ako su celije raka, onda znaci da su vec mutirale. Pretpostavljam da su tebi ovako nesto rekli: svakom od nas se tokom zivota desavaju takve mutacije u celijama zbog kojih celije postanu kancerske. Medjutim, zahvaljujuci imunitetu, te celije bivaju brzo unistene, pre nego sto naprave probleme. Ali, ako je imunitet ostecen, te celije nece biti unistene na vreme i nastavice da se dele nekontrolisano, dovodeci do nastanka raka.

Ili su ti rekli nesto ovako: sve nase celije sadrze u genetickom materijalu i gene cijom mutacijom dolazi do razvoja maligniteta (protoonkogeni, antionkogeni).

Druga stvar, to da hirurgija dovodi do metastaza nije tacno. U nekim situacijama moze i to da se dogodi, uslovno receno, ali je ekstremno daleko od toga da je u pitanju pravilo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ukratko objasnio, ali je tacno, da su celije zdrave, i da zbog pada imuno sistema, one pocinju da mutiraju.
Radio sam u bolnici, i bio u stalnom kontaktu sa hirirzima, tako da informacija stize sa tog mesta.
Objasni mi ako mislis da je tako,da hirurgija nije pravilo, zasto se posle operacije predlaze radijacija I hemoterapija, i zasto je za brest cancer uobicajena metastaza na mozgu, i koji centri vise nisu sposobni za rad?
I drugo pitanje, zasto se zove takozvani galopirajuci kancer, kada covek umire za 7 Dana?
 
Ja sam ukratko objasnio, ali je tacno, da su celije zdrave, i da zbog pada imuno sistema, one pocinju da mutiraju.
Radio sam u bolnici, i bio u stalnom kontaktu sa hirirzima, tako da informacija stize sa tog mesta.

Nisam ja rekao da informacija dolazi sa loseg mesta, nego da je ti nisi dobro razumeo. Celije ne pocnu da mutiraju kada padne imunitet, nego celije koje su mutirale prezive ako je slab imunitet. Svakog dana se dogadjaju mutacije u svakome od nas, i neke od tih mutacija budu na mestima u genomu gde mogu uzrokovati malignitet, ali ne nastane uvek malignitet, jer te mutirane celije budu brzo unistene efikasnim radom imunskog sistema - osim kada ne budu, pa nastane kancer, jer nista nije savrseno.

Objasni mi ako mislis da je tako,da hirurgija nije pravilo, zasto se posle operacije predlaze radijacija I hemoterapija, i zasto je za brest cancer uobicajena metastaza na mozgu, i koji centri vise nisu sposobni za rad?

Ne mislim, nego znam. Nije pravilo. Neki kanceri se lece samo hirurski i nije posle potrebna dodatna hemioterapija ili radioterapija. Za neke se preporucuje dodatna terapija jer se ocekuje da je u trenutku otkrivanja mozda vec doslo do nastanka metastaza, koje su jos toliko male da ne daju klinicke manifestacije, niti se mogu vizuelizovati. Ako bi se u tim slucajevima uradila samo operacija, moglo bi da se desi da se posle nekog vremena otkrije metastaza koja je vec u vreme operacije bila prisutna, samo je bila "skrivena", a sada je pocela da se manifestuje.
Evo, da ti navedem kao primer da nije pravilo, bazocelularni karcinom koze se gotovo iskljucivo leci samo hirurski.

I drugo pitanje, zasto se zove takozvani galopirajuci kancer, kada covek umire za 7 Dana?

Sta tacno hoces da pitas? Mislim da taj kolokvijalni naziv govori dovoljno sam za sebe.
 
Nisam ja rekao da informacija dolazi sa loseg mesta, nego da je ti nisi dobro razumeo. Celije ne pocnu da mutiraju kada padne imunitet, nego celije koje su mutirale prezive ako je slab imunitet. Svakog dana se dogadjaju mutacije u svakome od nas, i neke od tih mutacija budu na mestima u genomu gde mogu uzrokovati malignitet, ali ne nastane uvek malignitet, jer te mutirane celije budu brzo unistene efikasnim radom imunskog sistema - osim kada ne budu, pa nastane kancer, jer nista nije savrseno.



Ne mislim, nego znam. Nije pravilo. Neki kanceri se lece samo hirurski i nije posle potrebna dodatna hemioterapija ili radioterapija. Za neke se preporucuje dodatna terapija jer se ocekuje da je u trenutku otkrivanja mozda vec doslo do nastanka metastaza, koje su jos toliko male da ne daju klinicke manifestacije, niti se mogu vizuelizovati. Ako bi se u tim slucajevima uradila samo operacija, moglo bi da se desi da se posle nekog vremena otkrije metastaza koja je vec u vreme operacije bila prisutna, samo je bila "skrivena", a sada je pocela da se manifestuje.
Evo, da ti navedem kao primer da nije pravilo, bazocelularni karcinom koze se gotovo iskljucivo leci samo hirurski.



Sta tacno hoces da pitas? Mislim da taj kolokvijalni naziv govori dovoljno sam za sebe.

sta ti izvodis...kancer je bolest imunodeficijencije...u svakom zivom bicu postoje defektne celije ali ih imuni sistem eliminise pre nego uzrokuju stetu... covek nista pogresno nije rekao ...zdrava celija postala bolesna celija to ti zasmetalo ma nemoj...forum zdravlje je mesto gde ljudi dolaze da razmenjuju informacije o zdravlju a ne mesto gde ces ti da se sepuris i da im delis packe :roll:
 
Poslednja izmena:
sta ti izvodis...kancer je bolest imunodeficijencije...u svakom zivom bicu postoje defektne celije ali ih imuni sistem eliminise pre nego uzrokuju stetu... covek nista pogresno nije rekao ...zdrava celija postala bolesna celija to ti zasmetalo ma nemoj...forum zdravlje je mesto gde ljudi dolaze da razmenjuju informacije o zdravlju a ne mesto gde ces ti da im delis packe :roll:

Hehe, sta izvodi hahahahhaha. Izvodi dokumentaciju lik oko izrade svoje diplome jer je postao lekar, ispolozio sve ispite. Eto sta izvodi. A valjda ce izvesti i drustvo da casti, pa red je posle min. 6 godina guljenja predebelih knjiga.

Nego ono, dobro da imamo tebe Adrianu Limu, sa 8 razreda osnovne da nam kazes pravu istinu.
Nego ne rece nam, to sto si rekla, odakle si naucila, gde si procitala? Posto covek kada ima misljenje, on je to misljenje morao negde i nekako da stekne.
Mikelo je na drzavnom Medicinskom fakultetu a ti si ?
 
da bi bio dobar obucar a ne nesto drugo moras pre svega biti dobar covek...sto se mene tice mozete obojica da spalite te diplome

Nema nikakve korelacije, niti kauzaliteta. Kompetencije nemaju nikakve veze sa tvojim zamislima i merilima etickim "dobrog coveka".

Da l bio Mikelo sa psihoaptskim crtama licnosti, ili lik sa najvecom empatijom, totalno je nebitno ako tacno pogodi stvari vezane za imunitet i celije raka, ili ako totalno promasi i kaze netacno. Dzabe sto je dobar covek ako lupa za medalju.

Jos se bolje to ogleda na primeru hirurga - koga zabole da li je on "dobar covek" nedeljom kada treba da se ide u crkvu? Mnogo bitnije je da je kompetentan, talentovan i strucan i dok ti spavas on te izoperise i spasi. A i ima masku na licu pa ne prica, pa te mnogo i briga sto "nije dobar covek" po tvojim merilima. Mnogo bolje, nego da te operise "dobar covek" koji nema pojma i nije sttucan, pa umres na operacionom stolu. Onda od njegove dobrote nemas neku vajdu.

I ovo sve sto si navela kao "argument" i odgovor vazi samo da je utvrdjeno da je Mikelo LOS COVEK, a i ja i bilo ko drugi.
Ne mozes praviti neke konkluzije koje se baziraju na unapred nedokazanim i netacnim tvrdnjama a da ih uzimas kao a priori istinite.

Sad satro, ne mozes poreci tacnost onoga sto je Mikelo rekao, pa kako da doskocis...a znam - Ok jesu 1+1=2 al dzabe mu sto zna da su 2 kada niej dobar covek.

Tako da ono ne lupaj....Ne zna se ko je dobar a ko ne, moze upravo biti da ti pored toga sto nemas pojma a pises o nauci i brecas se onima koji znaju, da si ujedno i los covek, a Mikelo em sto zna, em je i dobar covek.

Postoji i takva mogucnost i nista nije manje vredna nego ova tvoja predpostavka.
No, ovde se ne bavimo time ko je dobar covek a ko je nedobar covek.
Ovde se pise strucno, a ti jednom formalnom kvalifikovanom strucnjaku ileces i sa nivoa osmogodisnje skole lupetas nesto, ispravljas ga, ucis ga i sl, a nisi 3 puta prosla ulicom pored Medicinskog fakulteta.

I naravno da mozemo da spalimo. Mozemo ali necemo. A ti i da hoces i da neces ne mozes, jer nemas.

- - - - - - - - - -

P.s. Ni obucar ne mora da bude dobar covek. Zabole me da li je dobar covek. Nece mi na slavu dolaziti i na prvi rodjendan deteta, necu sa njim ici na pecanje vikendima.
Ono sto MORA, je da popravi najbolje moguce patike, cipele, za onaj novac koji cu mu dati.
 
Nisam ja rekao da informacija dolazi sa loseg mesta, nego da je ti nisi dobro razumeo. Celije ne pocnu da mutiraju kada padne imunitet, nego celije koje su mutirale prezive ako je slab imunitet. Svakog dana se dogadjaju mutacije u svakome od nas, i neke od tih mutacija budu na mestima u genomu gde mogu uzrokovati malignitet, ali ne nastane uvek malignitet, jer te mutirane celije budu brzo unistene efikasnim radom imunskog sistema - osim kada ne budu, pa nastane kancer, jer nista nije savrseno.



Ne mislim, nego znam. Nije pravilo. Neki kanceri se lece samo hirurski i nije posle potrebna dodatna hemioterapija ili radioterapija. Za neke se preporucuje dodatna terapija jer se ocekuje da je u trenutku otkrivanja mozda vec doslo do nastanka metastaza, koje su jos toliko male da ne daju klinicke manifestacije, niti se mogu vizuelizovati. Ako bi se u tim slucajevima uradila samo operacija, moglo bi da se desi da se posle nekog vremena otkrije metastaza koja je vec u vreme operacije bila prisutna, samo je bila "skrivena", a sada je pocela da se manifestuje.
Evo, da ti navedem kao primer da nije pravilo, bazocelularni karcinom koze se gotovo iskljucivo leci samo hirurski.



Sta tacno hoces da pitas? Mislim da taj kolokvijalni naziv govori dovoljno sam za sebe.

Kancer je bolest disfunkcije imunoloskog sistema, koji traje godinama.Negativni progres na DNK, dovodi do maligne transformacije.Proces se naziva karcinogeneza.
Zdrave celije su predodredjene da "umru" u svom procesu, dok mehanizam malignih celija je da se dele u beskonacnost i tako dolazi do kancera.
Sva tri medicinska nacina(hirurgija, hemo terapija i radijacija), ne uklanjaju uzrok raka,a to je disfunkcija imunog sistema.
Ako znamo sve ovo, logicno je da dolazi do metastaze, koja izaziva smrt.
Takozvani galopirajuci kancer je nesto sto se u organizmu razvijalo neko odredjeneo vreme, i na kraju takodje se lose zavrsava za pacijenta.

Nisi mi odgovorio, zasto konkretno kod brest cancera, metastaza se odigrava u mozgu, tj. kako zlocudne celije stizu u mozak, i koje centre paralisu u mozgu ?
 

Back
Top