Osećanja

mozda takva secanja imaju neke veze sa instinktima :D
kad smo vec kod instinkta, kako je golub (recimo) dobio krila kad on mozgom nije skapirao letenje, odakle mu masta za tako razvijen nivo inteligencije?
kad neko pomene rec evolucija ja je skapiram kao neki unapred napisan plan razvijanja zivih bica tokom duzeg vremenskog perioda
 
:evil: E,ljudi ovo je vec 100 x da vidim da se na forumu Nauchna Fantastika pojavljuje pojam deja vu i vishe nisam mogla da trpim a da ne odreagujem!!!
:roll: Deja vu je francuska rech koja znachi vec vidjeno,a koristi se kao nauchni termin za opisivanje osecaja da je neka radnja,za koju je izvesna osoba sigurna da je nikad nije dozivela,ponovljena vec nekoliko puta. :wink: Shto je u sushtini pogreshan osecaj,jer chesto,to za shta smo "sigurni" da nikad ranije nismo radili u stvari jesmo.
:? Suprotnost deja vu-a je izraz jamais vu,takodje iz francuskog,koji znachi nikad vidjeno,a opisuje pojavu da neka osoba ima utisak da neku radnju koju iz dana u dan stalno ponavlja,nikad ranije nije radila.
:evil: Ove pojave uopshte ne spadaju u "Nauchnu fantastiku", i komplikovane su za objashnjavanje,ali su nauchno vec prouchene i u njima nema nicheg neobichnog. :roll: To nema nikakve veze sa proshlim ili buducim zivotima,vec nam u momentu samo tako deluje.
:shock: Inache,necu da vas plashim,ali deja vu je "neobichan" samo utoliko shto je (ako je suvishe uchestao) jedan od simptoma Epilepsije.
:o Toliko od mene,a na temu konkretno nisam mogla da odgovorim zato shto je nisam bash razumela :?: ,a ako se odnosila na deja vu rekla sam shta sam imala.
 
Empedokle:
Mene interesuje deja vu, pojasni malo, koje strukture mozga "reaguju", a koje ne.
Narocito povezanost deja vu sa epilepsijom, ako mozes i to pojasni?
:roll: E,nisam ni ja neki expert,samo sam pomenula.
:? Nisam sigurna kakva je povezanost deja vu-a sa epilepsijom,samo znam iz nekih meni bliskih i pouzdanih izvora da ljudi koji boluju od epilepsije,u nekim ranijim stadijumima bolesti (pre nego shto pochnu napadi) imaju uchestali osecaj deja vu-a. :o Ponavljam da je deja vu-nauchno objashnjen,ali ja ne umem bash sve da ti kazem jer nadmashuje moja znanja,potrazi po Netu-naci cesh sigurno!
 
Hvala Little white witch.
I sam imam jednu hipotezu kako nastaje deja vu, pa sam hteo da proverim ima li pomaka u nauci.Nesto sam vec citao o deja vu na Net-u.
Deja vu se javlja kod jedne retke vrste epilepsije(temporalne), a kod gran(d) mal(cesca epilepsija) se javlja tzv. aura.
Verovatno se razlikuje deja vu u bolesnom stanju i kod zdravih! :)
Hvala jos jednom.
 
Empedokle:
Mene interesuje deja vu, pojasni malo, koje strukture mozga "reaguju", a koje ne.
Narocito povezanost deja vu sa epilepsijom, ako mozes i to pojasni?
Ne znam kakve veze ima sa epilepsijom, ali itekako ima sa snom.

Posto covek uvek sanja nesto sto je vec video, doziveo itd. i svake noci sanja u proseku 20-40 minuta, veliku vecinu toga zaboravi. I onda ako nekog od narednih dana bude na mestu ili vidi nesto sto je vec sanjao (ne mora to biti isto mesto sa istim osobama, dovoljna je malo veca slicnost) onda kopa to iz mozga i izgleda mu poznato ili kaze "Majke mi ovo sam sanjao" ili "deja vu".
 
Empedokle:
Hvala Little white witch.
I sam imam jednu hipotezu kako nastaje deja vu, pa sam hteo da proverim ima li pomaka u nauci.Nesto sam vec citao o deja vu na Net-u.
Deja vu se javlja kod jedne retke vrste epilepsije(temporalne), a kod gran(d) mal(cesca epilepsija) se javlja tzv. aura.
Verovatno se razlikuje deja vu u bolesnom stanju i kod zdravih! :)
Hvala jos jednom.

trumane tebi je ovaj faca
 
Dozvolite mi da ne znam dovoljno psihologiju, koliko bi mozda trebao i da postoje clanovi koji je bolje znaju od mene.
Kuliraza, mislim da pricamo o dve razlicite stvari.Ti pricas o REM fazi(odsustvo svesti makar u klasicnom smislu) i naknadnom secanju na snove(koji nesto predvidjaju), a ja pricam o deja vu, gde vec, po meni, postoji svest(i), samo ne znam kakvog kvantiteta, a kod bolesti i kvaliteta.
To je struktura mozga(svest) koja me zanima kod deja vu.
Kuliraza, nesporim nikako da si imao odredjena iskustva tog tipa, vezana za san.
 
:roll: Mislim da je Kuliraza bar donekle u pravu i da je moguce da chesto osecaj deja vu-a nesvesno zamenjujemo nechim shto smo ranije zaboravili,ali se ipak izraz deja vu odnosi na ovaj osecaj u svesnom stanju. :evil: Takodje sam prochitala nechiji odgovor tipa "to u shta ti verujesh..." vezano za epilepsiju-necu da ulazim u detalje ali poenta je u tome da na forumu ne pishu svi odgovore na osnovu onog u shta veruju vec i na osnovu chinjenica. :? Ja ne "lupam" zato shto mi se chlanovi uze porodice bave medicinom i ZNAM da je deja vu jedan od predznaka epilepsije, :roll: ali to naravno ne znachi da svako ko ima deja vu ima epilepsiju,vec samo ako je on ukominovan sa josh nekim simptomima :!:
 
Niste me najbolje razumeli.
O Deja-vu sam i rekao da se desava u svesnom stanju, ali tom stanju, osecaju ili sta je vec u vecini slucajeva prethodi san koji smo zaboravili ili slican ambijent sna koji smo zaboravili.

Aj da navedem i primer.
Izadjes danas sa drugaricom da prosetas i za to vreme se lepo ispricate. Nakon toga odes kuci i posvadjas se recimo s mamom.
Uvece za vreme spavanja i REM faze kada mozak "sortira" podatke i razdvaja bitno od nebitnog (da ne objasnjavam sta se desava za vreme sna) ti sanjas da si se ispricala sa mamom, a posvadjala sa drugaricom.
I onda sutradan ili nakon nekoliko dana se stvarno posvadjas sa drugaricom i kazes deja-vu ili e ovo sam sanjala, zaista...i pocnes da verujes da snovi predvidjaju sudbinu.
 
Deja vu iako cest, sigurno nije homogena grupa,jer javlja nejednako i kod zdravih i kod bolesnih,kod nekih na neki nacin prethodi kao san,a kod
drugih se desava "u trenutku".Svest smo zakljucili kao neophodan cinilac kod zdravih.Sta je sa opazanjem kod deja vu-a?
 
Little_white_witch:
:roll: Mislim da je Kuliraza bar donekle u pravu i da je moguce da chesto osecaj deja vu-a nesvesno zamenjujemo nechim shto smo ranije zaboravili,ali se ipak izraz deja vu odnosi na ovaj osecaj u svesnom stanju. :evil: Takodje sam prochitala nechiji odgovor tipa "to u shta ti verujesh..." vezano za epilepsiju-necu da ulazim u detalje ali poenta je u tome da na forumu ne pishu svi odgovore na osnovu onog u shta veruju vec i na osnovu chinjenica. :? Ja ne "lupam" zato shto mi se chlanovi uze porodice bave medicinom i ZNAM da je deja vu jedan od predznaka epilepsije, :roll: ali to naravno ne znachi da svako ko ima deja vu ima epilepsiju,vec samo ako je on ukominovan sa josh nekim simptomima :!:

Na osnovu cinjenica zakljucujem da je ovo smesno
 
msch81:
Little_white_witch:
:roll: Mislim da je Kuliraza bar donekle u pravu i da je moguce da chesto osecaj deja vu-a nesvesno zamenjujemo nechim shto smo ranije zaboravili,ali se ipak izraz deja vu odnosi na ovaj osecaj u svesnom stanju. :evil: Takodje sam prochitala nechiji odgovor tipa "to u shta ti verujesh..." vezano za epilepsiju-necu da ulazim u detalje ali poenta je u tome da na forumu ne pishu svi odgovore na osnovu onog u shta veruju vec i na osnovu chinjenica. :? Ja ne "lupam" zato shto mi se chlanovi uze porodice bave medicinom i ZNAM da je deja vu jedan od predznaka epilepsije, :roll: ali to naravno ne znachi da svako ko ima deja vu ima epilepsiju,vec samo ako je on ukominovan sa josh nekim simptomima :!:

Na osnovu cinjenica zakljucujem da je ovo smesno
Pa sad ako cemo tako pitanje je ko kome treba da se smeje... :twisted:
 
Samo vi nastavite da verujete da je deja vu znak epilepsije pa cete je stvarno i dobiti. Ovakvo razglabanje na temu pocinje mnogo da smara. Prebacite je na podforum zdravlje.
 

Back
Top