Vino

Rudjer

Iskusan
Poruka
5.513
Pozdrav, ljudi!

Tražio sam po forumu neku temu o vinima, ali ne nađoh nijednu, pa rekoh da malo pokrenemo diskusiju.

Ja sam počeo da se interesujem za vino prije nekih 7-8 mjeseci i zavolio sam ga na prvu, što bi se reklo. Malo po malo, počeo sam da se interesujem za vinarije, sorte, etikete, berbe...Bio sam oduševljen čitavom tom pričom! I danas vrlo rado otvorim neku flašu i uživam u ovom božanskom piću! Naravno, trudim se da pijem umjereno i što bolja vina, pa sam tako za tih 7-8 mjeseci imao priliku i zadovoljstvo da probam blizu 40 različitih vina. Čak sam pokrenuo i svoju vinsku kolekciju i uspio sam da skupim nekih 20 boca kvalitetnih i vrhunskih vina iz mnogih zemalja.

Kakva vina vi volite da pijete? Domaća, strana? Bijela ili crvena? Možda rose? Koje vino vas je oduševilo, a koje je ostavilo slab utisak?

Naravno, diskusija se uvijek može proširiti i na vinarije, vinare, vinsku kulturu uopšte, trendove, potrošački aspekt...

U zdravlje!
 
Imam sopstveni porodični vinograd i najviše volim da pijem moje porodično vino. Iskren da budem nisam neki ljubitelj vina, ali npr više volim da pijem svoje vino nego svoju rakiju (iako sam veći ljubitelj rakije nego vina)
 
Poslednja izmena:
IN VINO VERITAS...........I ja volim popiti kvalitetno crno vino.......Vino razveseljava dusu.......Bijelo ne pijem jer mi jako snizi ionako nizak pritisak.Nemam toliko mogucnost da ga kupujem i isprobavam a najkvalitetniji mi je Merlot.Od sampanjaca Kastel Blans
Saljem ti veliki pozdrav za izbor divne teme.......:bye:
 
Kad sam vozio kamion, obavezeno smo dopunjavali cisternu vodom i mešali je sa vinom.
Posle se tako razblaženo vino flaširalo u vinarijama i prodavalo mufljuzima koji su pili i hvalili brendiranu sortu.

Dobro, malo sam slagao.:whistling:
Nisam kamion vozio ja, nego Miki Fantaza.
Ja sam sedeo do njega, vikao brrrn, brrrrrn i sa njim delio zaradu od preprodanog, čistog vina.
 
Nisam neki ljubitelj vina, belo suvo mogu ponekad da popijem
Ne znam skoro nista o vinima, rado cu citati sta sve ovde napisete, da nesto naucim(a mozda pocnem i da popijem ponekad , kazu da je dobro popit casu-dve vina), lepa tema
U zdravlje:)
 
IN VINO VERITAS...........I ja volim popiti kvalitetno crno vino.......Vino razveseljava dusu.......Bijelo ne pijem jer mi jako snizi ionako nizak pritisak.Nemam toliko mogucnost da ga kupujem i isprobavam a najkvalitetniji mi je Merlot.Od sampanjaca Kastel Blans
Saljem ti veliki pozdrav za izbor divne teme.......:bye:

I ja više volim crvena vina, mada i bijela dobro legnu tokom ljeta. Baš te onako ljudski rashlade! Ako budeš u prilici, probaj bijelo vino Morava iz vinarije Despotika! To je neka nova sorta, a odlično se pokazala! Vino od te njihove Morave je najbolje bijelo vino koje sam probao! A od Merloa ti preporučujem OPSKURA Merlot - barrique iz vinarije Art Wine. To vino je melem za dušu!
 
Imam sopstveni porodični vinograd i najviše volim da pijem moje porodično vino. Iskren da budem nisam neki ljubitelj vina, ali npr više volim da pijem svoje vino nego svoju rakiju (iako sam veći ljubitelj rakije nego vino)

Bar znaš šta piješ.
Sve zdravo i provereno....
 
Poslednja izmena:
Nisam neki ljubitelj vina, belo suvo mogu ponekad da popijem
Ne znam skoro nista o vinima, rado cu citati sta sve ovde napisete, da nesto naucim(a mozda pocnem i da popijem ponekad , kazu da je dobro popit casu-dve vina), lepa tema
U zdravlje:)

Mnogi se u vina zaljube upravo jer su slušali druge kako o njemu nadahnuto govore! Što više slušaš, ta priča ti postaje sve zanimljivija i onda stvarno poželiš da probaš!
 
Ako neko već ne zna, preporučujem TV emisiju Vino i vinogradarstvo! Ide jednom sedmično, traje 25 min, vrlo dobra i edukativna emisija. A voditeljka je priča za sebe :lol:

Čini mi se da je na B92, a ima i na You Tube.
 
Malo edukacije!

Najpoznatije vrste crvenih vina

Kaberne Sovinjon (fr. Cabernet Sauvignon) — Ovo je najpopularnije grožđe na svetu kad je proizvodnja crvenog vina u pitanju. Ima mala plavo-crna zrna sa debelom kožom, kasno olista i kasno sazreva.

Merlot ili Merlo (fr. Merlot) — Od ovog grožđa se pravi najskuplje crveno vino na svetu — Chateau Petrus. Sorta je originalno identifikovana u Bordou, ima velika zrna sa tankom kožom, a ukus ima tragove borovnice i mente.

Nebiolo (ital. Nebbiolo) — Daje vrlo kompleksna crvena vina, uspeva na krečnjačkom zemljištu, na većim visinama, najviše u severozapadnoj Italiji. Vrlo tamne boje, kasno sazreva. Nebbia na italijanskom znači magla.

Pino noar (fr. Pinot noir) — Od ovog grožđa se pravi čuveni burgundac. Uspeva na krečnjačkom zemljištu istočne Francuske. Ovo je „sveti gral“ proizvođača u mnogim zemljama. Ima tanku kožu crne boje i guste, guste grozdove. Pored Francuske, gaji se i u Australiji, na Novom Zelandu, u Južnoj Africi, Italiji, Rumuniji, SAD...

Sira ili Širaz (fr. Syrah ili Shiraz) — Drevno crno grožđe sa Srednjeg istoka. Gaji se na granitu, krečnjaku i pesku, a najzastupljenije je u dolini Rone (Francuska), u Kaliforniji i Australiji. Plavo-crne boje, ima mala zrna i debelu kožu. Relativno rano sazreva. Daje visoke prinose, pa proizvođači, ako žele viši kvalitet, moraju da ga kontrolišu i smanjuju.

Sanđoveze (ital. Sangiovese) — Ovo grožđe se gaji po celoj Italiji, kao i u Argentini i Kaliforniji. Raste na krečnjaku, ali i na glini, sporo i kasno sazreva, podložno je oksidaciji. Najbolja vrsta je sanđoveze pikolo.

Novi božole (fr. Beaujolais nouveau) — veoma mlado francusko vino koje se pije već šest nedelja nakon berbe. Nastalo je od sorte vinove loze božole.
 
AWC Vienna 2015. – Vinarija “Aleksić” – najbolja vinarija u Srbiji!

Vinarija „Aleksić“ iz Vranja, prva i jedina ženska vinarija na Balkanu, dobitnik je Trofeja za najbolju nacionalnu vinariju, na AWC Vienna 2015. – najvećem svetskom vinskom takmičenju!
 
Šumadija u Svetskom muzeju vina

Čak 21 vinska etiketa iz Šumadije našla se u stalnoj postavci Svetskog muzeja u Bordou. Kako je izjavio Božidar Aleksandrović, predsednik Udruženja vinara Šumadije, koji je prisustvovao ceremoniji svečanog otvaranja, u stalnu postavku muzeja ušlo je devet vinarija iz ove regije.

Većina vinarija koje izlažu svoje etikete u ovoj svetskoj postavci još uvek su u usponu i traže svoje mesto na srpskom tržištu. Posetioci Svetskog muzeja vina imaće priliku da se upoznaju sa šumadijskim vinarijama kao što su Kraljevska vinarija, Aleksandrović, Radovanović, Despotika, Arsenijević, Art Wine, Stari Hrast, Rogan i DeLena. Vina ovih vinarija našla su se u stalnoj postavci zahvaljujući rezultatima na najprestižnijim takmičenjima.

„Ova građevina se prostire na 13.000 kvadratnih metara i procena je da će je prve godine posetiti pola miliona turista, od šest miliona posetilaca, koliko godišnje obiđe Bordo. Velika je čast što smo deo te svetske izložbe, kao regija koja je do pre neku godinu tek pominjana u svetu vinarstva“ – poručuje Božidar Aleksandrović iz Bordoa.
 
Slatko crno vino je predivno.
Jednom davno za slavu sam pila pravo,fino,niko ne zna koje jer eto bilo je u neobelezenoj flasi,dugo stajalo.

Od tada ne mogu da nadjem takvo,u prodavnicama samo neki kiseljak.
.....
Komunisticka zastava Rudjere a ovako divna tema?Skk?
 
Slatko crno vino je predivno.
Jednom davno za slavu sam pila pravo,fino,niko ne zna koje jer eto bilo je u neobelezenoj flasi,dugo stajalo.

Od tada ne mogu da nadjem takvo,u prodavnicama samo neki kiseljak.

Moguće je da se radi o bermetu. Pogledaj malo po većim prodavnicama ili vinotekama, ima odličnih vina za 500-1000 dinara.

- - - - - - - - - -

Preporuka za čitanje

vinski blogeri

Dnevnik Vinopije
Zapisi jednog Merloa
Živeti vinski
Selekcija
 
Malo edukacije!

Najpoznatije vrste crvenih vina

Kaberne Sovinjon (fr. Cabernet Sauvignon) — Ovo je najpopularnije grožđe na svetu kad je proizvodnja crvenog vina u pitanju. Ima mala plavo-crna zrna sa debelom kožom, kasno olista i kasno sazreva.

Merlot ili Merlo (fr. Merlot) — Od ovog grožđa se pravi najskuplje crveno vino na svetu — Chateau Petrus. Sorta je originalno identifikovana u Bordou, ima velika zrna sa tankom kožom, a ukus ima tragove borovnice i mente.

Nebiolo (ital. Nebbiolo) — Daje vrlo kompleksna crvena vina, uspeva na krečnjačkom zemljištu, na većim visinama, najviše u severozapadnoj Italiji. Vrlo tamne boje, kasno sazreva. Nebbia na italijanskom znači magla.

Pino noar (fr. Pinot noir) — Od ovog grožđa se pravi čuveni burgundac. Uspeva na krečnjačkom zemljištu istočne Francuske. Ovo je „sveti gral“ proizvođača u mnogim zemljama. Ima tanku kožu crne boje i guste, guste grozdove. Pored Francuske, gaji se i u Australiji, na Novom Zelandu, u Južnoj Africi, Italiji, Rumuniji, SAD...

Sira ili Širaz (fr. Syrah ili Shiraz) — Drevno crno grožđe sa Srednjeg istoka. Gaji se na granitu, krečnjaku i pesku, a najzastupljenije je u dolini Rone (Francuska), u Kaliforniji i Australiji. Plavo-crne boje, ima mala zrna i debelu kožu. Relativno rano sazreva. Daje visoke prinose, pa proizvođači, ako žele viši kvalitet, moraju da ga kontrolišu i smanjuju.

Sanđoveze (ital. Sangiovese) — Ovo grožđe se gaji po celoj Italiji, kao i u Argentini i Kaliforniji. Raste na krečnjaku, ali i na glini, sporo i kasno sazreva, podložno je oksidaciji. Najbolja vrsta je sanđoveze pikolo.

Novi božole (fr. Beaujolais nouveau) — veoma mlado francusko vino koje se pije već šest nedelja nakon berbe. Nastalo je od sorte vinove loze božole.

da te malo ispravim,
Petrus jeste najbolji Merlot,
Italijani imaju Patrimo, skoro da je identican njemu (osim da je desetak puta jeftiniji);
da naglasim, samo 1999.-a godina im je na nivou Petrus-a. (ovo ne pisem iz tudjih iskustava
vec sam licno vise puta pio i jedno i drugo).
najbolje vino (naravno, to je dosta subjektivno...kao i u svemu) je Romanee Conti
i od grozdja Pinot Noir;
http://www.grubis-weine.de/de/domai...ne-romanee-conti-romanee-conti-grand-cru.html
jos nisam imao prilike piti ga ali necu propustiti da ga bar probam:)

lepa tema:)
 
Na nedavno završenoj smotri Balkans International Wine Competition 2016, održanoj po peti put u Sofiji, vina iz Srbije okitila su se sa osam zlatnih medalja, čime je nastavljen trend zapaženih uspeha naših vinara na ovom velikom regionalnom takmičenju, a Rose vinarije Vinum iz Sremskih Karlovaca ovenčano je titulom najboljeg rozea Balkana!
 
Najcenjenije svetsko vinsko ocenjivanje Decanter World Wine Awards (DWWA) proglasilo je laureate za 2016. godinu.

Nagrađena srpska vina:

SREBRO
Aleksandrović, Rodoslov Grand Reserve 2009
Aleksandrović, Trijumf Barrique 2012
Aleksić, Bonaca Limited 2014
Zvonko Bogdan, Icon Campana Rubimus 2013
Molovin, Plavi Princip 2013

BRONZA
Aleksandrović, Regent Reserve 2012
Temet, Tri Morave belo 2015
Temet, Tri Morave 2015 Rosé
Radovanović, 25 Reserve Cabernet Sauvignon 2012
Radovanović, Selekcija Chardonnay 2013
McC, Traminac 2013
Molovin, Inat 2010
Bačina, Dolina XII NV
Janko, Misija 2013
Aleksić, Kardaš 2013
Aleksić, Kardaš Limited 2011
Virtus, Credo 2013
Virtus, Gewürztraminer 2014
Despotika, Trag 2013
Kovačević, Aurelius 2012

PREPORUKA
Aleksandrović, Trijumf Noir 2012
Kovačević, Sauvignon 2012
Virtus, Marselan 2014
Aleksić, Arno 2015
Aleksić, Amanet 2012
Bačina, Dolina 2012
Kiš, Misterija 2011
Molovin, Inat 2012
Janko, Zavet stari 2012
Vinis, Crveno vino 2012
Temet, Dobra godina 2011
Temet, Ergo crveno 2013
Temet, Pinot Grigio 2014
Temet, Tri Morave belo penušavo Brut 2014
Doja, Belo vino 2014

http://www.vino.rs/vesti/item/1955-kako-decanter-kaze.html
http://www.vinovnik.rs/Puževi-ili-DWWA-2016
 

Back
Top