Isus vegetarijanac?

Kamael

Buduća legenda
Poruka
40.833
Nešto što može zbuniti čovjeka je izjava nekih kršćana da je i Isus jeo meso. U novom zavjetu naći ćemo da se Isusovo jedenje mesa spominje 19 puta. Razmotrimo malo to ‘jedenje mesa’ i proučimo te riječi na izvornom, grčkom:

BROMA – prevodi se kao meso, no točniji je prijevod: HRANA. Ta se riječ upotrebljava 4 puta i svaki se put prevodi kao meso.
BROSIMOS – isti korijen riječi – ono što se može jesti- 1 put se pojavljuje.
BROSIS: hrana ili čin jedenja (4 puta),
BROSFAGION – bilo što za jesti (1 put)
TROFE – prehrana (6 puta)
PFAGO – jesti (3 puta)

Sve su ove riječi u Bibliji prevedene kao meso, i ako se malo zamislimo zaista bi zvučalo nelogično da Isus kod stola zatraži:”Želim mesa!”. Obično pitamo:”Ima li što za jesti?” Ili, ukoliko Isus traži nekog od učenika da nabavi hranu sigurno ne traži:”Nađi meso!”. Po takvim bi prijevodima zaključili da se Isus stalno raspituje za meso…

Za sedmero Isusovih učenika postoje evidencije o tome da su bili striktni vegetarijanci, apostoli Petar, Ivan, Toma, Matej, Andrija i Juda te kao sedmi, Ivan Krstitelj.

– Petar, “čija je hrana bila kruh, masline i bilje.” (Klement.Hom.XII,6)

– Ivan, (crkveni otac Euzebius, citirajući Hegesippusa) ”Ivan, brat Gospodinov je bio svet od rođenja. Nije pio vino niti jeo meso životinja.” (Euzebius:”Church History” II, poglavlje 23,5-7) Ivan, koji je bio krajnje umjeren, jeo je “locust” i divlji med.

– Toma, (apokrifno Tomino evanđelje,20.poglavlje): “On je kontinuirano postio i molio se, apstinirajući od jedenja mesa i pijenja vina, jeo bi samo kruh sa solju i pio vodu, a nosio bi iste odore i ljeti i zimi, te nikada ne bi ništa ni od koga prihvaćao, a davao bi drugima sve što ima.”

– Matej, ” Puno je bolje biti sretan nego imati demona koji prebiva u nama. A sreća se pronalazi u prakticiranju vrlina. U skladu s tim, apostol je Matej jeo sjemenke i lješnjake, voće i povrće bez mesa.” (Klement Aleksandrijski: “The Instructior, II.I,16 : On Eating”) (Ovdje Klement daje evidenciju o ishrani Ivana Krstitelja)

– Andrija i Juda, Andrija (Petrov brat po krvi i vjeri) i Juda iz Betsaide su izvorno bili sljedbenici Ivana Krstitelja, te iz toga proizlazi zaključak o njihovoj vegetarijanskoj ishrani.


Sta mislite, ako su apostoli bili vegetarijanci da li je to bio i Isus?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja bih na pitanje odgovorio kontrapitanjem .
Ako je Isus bio vegetarijanac zašto je svoje sljedbenike hranio ribom ?

Ako je Isus bio covek bez greha, bogocovek, zasto je cistu izvorsku vodu pretvorio u alkoholni derivat i dao ljudima da piju (500 litara)? To vino u knjizi se nalazi na istom mestu gde i riba, razmisli o tome.

- - - - - - - - - -

Uz to su jeli pasalno jagnje koje bi sigurno vegan jeo . NO ima tu dvije verzije jer Isus vegan je Apolonius dok ovaj drugi je Zidov Isus .

U Bilbliji postoje dva Isusa? :eek:
 
Nešto što može zbuniti čovjeka je izjava nekih kršćana da je i Isus jeo meso. U novom zavjetu naći ćemo da se Isusovo jedenje mesa spominje 19 puta. Razmotrimo malo to ‘jedenje mesa’ i proučimo te riječi na izvornom, grčkom:

BROMA – prevodi se kao meso, no točniji je prijevod: HRANA. Ta se riječ upotrebljava 4 puta i svaki se put prevodi kao meso.
BROSIMOS – isti korijen riječi – ono što se može jesti- 1 put se pojavljuje.
BROSIS: hrana ili čin jedenja (4 puta),
BROSFAGION – bilo što za jesti (1 put)
TROFE – prehrana (6 puta)
PFAGO – jesti (3 puta)

Sve su ove riječi u Bibliji prevedene kao meso, i ako se malo zamislimo zaista bi zvučalo nelogično da Isus kod stola zatraži:”Želim mesa!”. Obično pitamo:”Ima li što za jesti?” Ili, ukoliko Isus traži nekog od učenika da nabavi hranu sigurno ne traži:”Nađi meso!”. Po takvim bi prijevodima zaključili da se Isus stalno raspituje za meso…

Za sedmero Isusovih učenika postoje evidencije o tome da su bili striktni vegetarijanci, apostoli Petar, Ivan, Toma, Matej, Andrija i Juda te kao sedmi, Ivan Krstitelj.

– Petar, “čija je hrana bila kruh, masline i bilje.” (Klement.Hom.XII,6)

– Ivan, (crkveni otac Euzebius, citirajući Hegesippusa) ”Ivan, brat Gospodinov je bio svet od rođenja. Nije pio vino niti jeo meso životinja.” (Euzebius:”Church History” II, poglavlje 23,5-7) Ivan, koji je bio krajnje umjeren, jeo je “locust” i divlji med.

– Toma, (apokrifno Tomino evanđelje,20.poglavlje): “On je kontinuirano postio i molio se, apstinirajući od jedenja mesa i pijenja vina, jeo bi samo kruh sa solju i pio vodu, a nosio bi iste odore i ljeti i zimi, te nikada ne bi ništa ni od koga prihvaćao, a davao bi drugima sve što ima.”

– Matej, ” Puno je bolje biti sretan nego imati demona koji prebiva u nama. A sreća se pronalazi u prakticiranju vrlina. U skladu s tim, apostol je Matej jeo sjemenke i lješnjake, voće i povrće bez mesa.” (Klement Aleksandrijski: “The Instructior, II.I,16 : On Eating”) (Ovdje Klement daje evidenciju o ishrani Ivana Krstitelja)

– Andrija i Juda, Andrija (Petrov brat po krvi i vjeri) i Juda iz Betsaide su izvorno bili sljedbenici Ivana Krstitelja, te iz toga proizlazi zaključak o njihovoj vegetarijanskoj ishrani.


Sta mislite, ako su apostoli bili vegetarijanci da li je to bio i Isus?

Locust na engleskom znači skakavac.
 
Nešto što može zbuniti čovjeka je izjava nekih kršćana da je i Isus jeo meso. U novom zavjetu naći ćemo da se Isusovo jedenje mesa spominje 19 puta. Razmotrimo malo to ‘jedenje mesa’ i proučimo te riječi na izvornom, grčkom:

BROMA – prevodi se kao meso, no točniji je prijevod: HRANA. Ta se riječ upotrebljava 4 puta i svaki se put prevodi kao meso.
BROSIMOS – isti korijen riječi – ono što se može jesti- 1 put se pojavljuje.
BROSIS: hrana ili čin jedenja (4 puta),
BROSFAGION – bilo što za jesti (1 put)
TROFE – prehrana (6 puta)
PFAGO – jesti (3 puta)

Sve su ove riječi u Bibliji prevedene kao meso, i ako se malo zamislimo zaista bi zvučalo nelogično da Isus kod stola zatraži:”Želim mesa!”. Obično pitamo:”Ima li što za jesti?” Ili, ukoliko Isus traži nekog od učenika da nabavi hranu sigurno ne traži:”Nađi meso!”. Po takvim bi prijevodima zaključili da se Isus stalno raspituje za meso…

Za sedmero Isusovih učenika postoje evidencije o tome da su bili striktni vegetarijanci, apostoli Petar, Ivan, Toma, Matej, Andrija i Juda te kao sedmi, Ivan Krstitelj.

– Petar, “čija je hrana bila kruh, masline i bilje.” (Klement.Hom.XII,6)

– Ivan, (crkveni otac Euzebius, citirajući Hegesippusa) ”Ivan, brat Gospodinov je bio svet od rođenja. Nije pio vino niti jeo meso životinja.” (Euzebius:”Church History” II, poglavlje 23,5-7) Ivan, koji je bio krajnje umjeren, jeo je “locust” i divlji med.

– Toma, (apokrifno Tomino evanđelje,20.poglavlje): “On je kontinuirano postio i molio se, apstinirajući od jedenja mesa i pijenja vina, jeo bi samo kruh sa solju i pio vodu, a nosio bi iste odore i ljeti i zimi, te nikada ne bi ništa ni od koga prihvaćao, a davao bi drugima sve što ima.”

– Matej, ” Puno je bolje biti sretan nego imati demona koji prebiva u nama. A sreća se pronalazi u prakticiranju vrlina. U skladu s tim, apostol je Matej jeo sjemenke i lješnjake, voće i povrće bez mesa.” (Klement Aleksandrijski: “The Instructior, II.I,16 : On Eating”) (Ovdje Klement daje evidenciju o ishrani Ivana Krstitelja)

– Andrija i Juda, Andrija (Petrov brat po krvi i vjeri) i Juda iz Betsaide su izvorno bili sljedbenici Ivana Krstitelja, te iz toga proizlazi zaključak o njihovoj vegetarijanskoj ishrani.


Sta mislite, ako su apostoli bili vegetarijanci da li je to bio i Isus?

Apostoli nisu bili vegetarijanci, niti je to bio Isus.

"Ne pogani čoveka ono što u usta ulazi nego što iz njih izlazi" - Džizus Krajst
 
Covek je ono sto jede - matematicar Pitagora

Imas li dokaz u Bibliji da je Isus jeo meso? Ja sam izneo navode za sedmoricu da su bili vegetarijanci. Izvoli.

Tvoji sektaški izvori i sektaške tvrdnje se ne računaju. Isus je hranio narod ribom, neko je već pomenuo. Naveo sam ti da njega nije zanimalo ko šta jede. Jeo je i pio sa carinicma, misliš da je tražio poseban vegeterijanski meni?

Fanatici... po vama će još malo i Džinkis Kan biti vegetarijanac.

- - - - - - - - - -

znači Hrist je tim opovrgao značaj posta

Isus je bio hipik, nije sudio ljudima na osnovu trivijalnih stvari.
 
Poslednja izmena:
Isus je bio hipik, nije sudio ljudima na osnovu trivijalnih stvari.

ili svojevremeni hipster

- - - - - - - - - -

Vi tvrdite da riba nije meso, da nije tako ne bi jeli ribu za vreme posta. Navedi mi pasus koji ukazuje da je jeo meso pa cemo kasnije o sektasenju.


riba jeste meso, ali sad ide paradoks u tom jedenju i ko jede to meso

deli narodu a on se izopštava iz toga(ukoliko stvarno nije jeo meso)

onda se postavlja pitanje u skladu sa tim paradoksom:
šta je propagirao ostalima ako i sam nije jeo to meso(ribu) ?
 
ili svojevremeni hipster

- - - - - - - - - -




riba jeste meso, ali sad ide paradoks u tom jedenju i ko jede to meso

deli narodu a on se izopštava iz toga(ukoliko stvarno nije jeo meso)

onda se postavlja pitanje u skladu sa tim paradoksom:
šta je propagirao ostalima ako i sam nije jeo to meso(ribu) ?

Ma nije bio hipster, sumnajm da je imao iphone i kariranu košulju, i pusti kamaela, on će da vodi na svoju vodenicu. Večito nameće drugima svoj način ishrane.
 
ili svojevremeni hipster

- - - - - - - - - -




riba jeste meso, ali sad ide paradoks u tom jedenju i ko jede to meso

deli narodu a on se izopštava iz toga(ukoliko stvarno nije jeo meso)

onda se postavlja pitanje u skladu sa tim paradoksom:
šta je propagirao ostalima ako i sam nije jeo to meso(ribu) ?

Pitanje je na mestu, ne mogu odmah dati odgovor jer ni meni nije jasno zasto izvorsku vodu pretvara u alkohol i caroblnjastvom pravi ribu bez da je upecao, a sam ne ucestvuje u gozbi.
 
Ma nije bio hipster, sumnajm da je imao iphone i kariranu košulju, i pusti kamaela, on će da vodi na svoju vodenicu. Večito nameće drugima svoj način ishrane.


u to vreme i nije bila potrebna tehnologija(iphone), duhovna veza sa ocem se održavala na mnogo višim frekvencijama od ajfonofskim
a karirane košulje su 'došle' tokom perioda i mode

elem, šta fali ribljem mesu i mesu uopšte ?

- - - - - - - - - -

Pitanje je na mestu, ne mogu odmah dati odgovor jer ni meni nije jasno zasto izvorsku vodu pretvara u alkohol i caroblnjastvom pravi ribu bez da je upecao, a sam ne ucestvuje u gozbi.


najviše je dikutabilno zašto i sam ne jede ribu a deli je drugima
 
najviše je dikutabilno zašto i sam ne jede ribu a deli je drugima

To nije diskutabilno, bio je vegetarijanac i iz toga razloga nije jeo ribu jer vegetarijanci ne jedu ribu. Radi se o ovome, Prica sa ribom u Novom Zavetu je plagijat price iz Starog Zaveta:


Original:

Neki covek dosao iz Bal Salise i doneo coveku Bozijem hleb od prvina, dvadeset jecmenih hlebova i kase u torbi. A on zapovedi: "Daj ljudima neka jedu!" Ali njegov momak odgovori: "Kako to mogu postaviti pred stotinu ljudi?" On odgovori: "Podaj ljudima i neka jedu, jer ovako veli Jahve: 'Jesce i preostace.'" I postavi on pred njih. I jedose i jos preosta, prema reci Jahvinoj.

2 Kraljevi 4,42-44
 
To nije diskutabilno, bio je vegetarijanac i iz toga razloga nije jeo ribu jer vegetarijanci ne jedu ribu. Radi se o ovome, Prica sa ribom u Novom Zavetu je plagijat price iz Starog Zaveta:


Original:

Neki covek dosao iz Bal Salise i doneo coveku Bozijem hleb od prvina, dvadeset jecmenih hlebova i kase u torbi. A on zapovedi: "Daj ljudima neka jedu!" Ali njegov momak odgovori: "Kako to mogu postaviti pred stotinu ljudi?" On odgovori: "Podaj ljudima i neka jedu, jer ovako veli Jahve: 'Jesce i preostace.'" I postavi on pred njih. I jedose i jos preosta, prema reci Jahvinoj.

2 Kraljevi 4,42-44


zar nije bilo u pitanju na hiljade ljudi a ne stotinA ?
 
zar nije bilo u pitanju na hiljade ljudi a ne stotinA ?

Ubacili su u Novi Zavet broj od nekoliko hiljada, vidi se po tekstu da je prica preuzeta iz Starog Zaveta.


Stari Zavet
Neki covek dosao iz Bal Salise i doneo coveku Bozijem hleb od prvina, dvadeset jecmenih hlebova i kase u torbi. A on zapovedi: "Daj ljudima neka jedu!" Ali njegov momak odgovori: "Kako to mogu postaviti pred stotinu ljudi?" On odgovori: "Podaj ljudima i neka jedu, jer ovako veli Jahve: 'Jesce i preostace.'" I postavi on pred njih. I jedose i jos preosta, prema reci Jahvinoj.

Novi Zavet
Kaze mu jedan od njegovih ucenika, Andrija "Ovde je decak koji ima pet jecmenih hlebova i dve ribice. Ali, sta je to za tolike?" Rece Isus: "Neka ljudi posedaju! Isus uze hleb i razdeli onima koji su posedali. A tako i ribice - koliko su god hteli. A kad se nasitise, rece svojim ucenicima: "Skupite preostali hleb da nista ne propadne!"
 
"... Istog časa oni se vratiše u Jerusalim gde zatekoše ostale apostole i još neke od učenika na okupu, gde govore o tome kako je Hristos stvarno vaskrsao i kako se javio Simonu. Tada i ova dvojica ispričaše šta im se dogodilo na putu za Emaus. Dok su oni još govorili uđe Isus, kroz zatvorena vrata (pošto su se plašili Jevreja apostoli su zaključali vrata) i stade među njih “i reče im: mir vam.” (Luka 24;36).Oni se uplašiše jer su mislili da je duh. Tada im On pokaza rane na rukama i nogama, kao i rebro koje je bilo probodeno kopljem. Da bi ih u potpunosti uverio da nije duh upita ih imaju li nešto za jelo. Oni Mu dadoše ribe i meda. Kada je to pojeo “reče im: to su moje reči koje sam izgovorio dok sam još bio s vama, naime, da treba da se ispuni sve što je za mene napisano u Mojsijevom zakonu, prorocima i psalmima. ” (Luka 24;44)"...
 
Riba u hebrejskom je IHTIS. Ribice koje se pominju kao pri susretu Isusa sa apostolima kada im trazi nesto da jede ne odnosi se materijalnu hranu vec na lozinku. Rec IHTIS im je bila lozinka.

I sam Isus u tekstu ukazuje da je riba rec cim navodi: "to je moja rec koju sam izgovorio dok sam jos bio s vama....."

Da je riba hrana, Isus bi rekao ovako: to je moja hrana kojom sam hranio dok sam bio sa vama.... umesto toga oni njemu daju ribu (IHTIS) a on odgovara to je moja rec koju sam izgovorio.
 
Ihtis (grč. ἰχθύς: ikhthys - riba)


A riba na Hebrejski je DalethGimel što se izgovara Dahg

fish_in_hebrew.gif
fishhh.jpg
 

Back
Top