Isus vegetarijanac?

Tesko ti je priznati da je hebrejski povukao iz fenicanskog, a kada reci koje su gotovo iste u ova dva koristimo kroz fenicanski imamo druge kombinacije. To automatski ruse tvoje teme kojima objasnjavas postojanje boga preko hebrejskih reci koristeci samo jedno, hebrejsko znacenje. Znacenje koje kako vidimo preko reci Gimel moze da se odnosi i na sekiru a ne kako je ti predstavljas - samo na ribu i to u kombinaciji sa drugom recju.
 
Gledaj ne vidim ja Dahg kao ribu na Hebrejskome nego svi Židovi tako nazivaju Ribu.

A što se tiče Feničanskoga to je sada posve offopic i trolanje da prebaciš na drugu temu s svoje veliku grešku da je IHTIS na Hebrejski a nije nego na grčki.
 
Nije tako, samo sam ukazao na tvoj pokusaj da bozanstvo objasnis hebrejskim jezikom, brojevima i slovima, to ne moze jer su tvorci savremenog alfabeta bili fenicani. Hebreji su uzeli njihov jezik i simbole, impregnirali u svoj vokabular i imamo danas Gimel kao ribu, tako je predstavljena po hebrejski... ali... po fenicanskom Gimel nije riba vec sekira.
 
Nije tako, samo sam ukazao na tvoj pokusaj da bozanstvo objasnis hebrejskim jezikom, brojevima i slovima, to ne moze jer su tvorci savremenog alfabeta bili fenicani. Hebreji su uzeli njihov jezik i simbole, impregnirali u svoj vokabular i imamo danas Gimel kao ribu, tako je predstavljena po hebrejski... ali... po fenicanskom Gimel nije riba vec sekira.

Alo Gimel nije Riba uopće ti ne čitaš nego Dalet slovo plus Gimel.

A na kraju krajeva bitno je da IHTIS nije na Hebrejskome kao što si ti rekao nego na grčkom to je bila bit svega.

No ego ti ne dopušta pogrešku.

Ignore si mi od sada.
 
Gimel je po fenicanskom sekira. Da je po hebrejskom npr. rec Gibel riba to bi bilo prihvatljivo, ali ne moze se uzeti recGimelDalet da oznacava ribu jer je Gimel fenicanska rec koja znaci sekira.

Etimologija i znacenje bilo koje reci se trazi tamo gde je nastala, a ne u tekstovima koji su je modifikovali. Da su znacenja fenicanskih reci bitne ukazuje i sama rec Biblija koja vuce poreklo iz tog istog fenicanskog, Biblos.

- - - - - - - - - -

Nije mudro a ni u duhu hriscanstva da trosite enormne kolicine energije podvaljujuci na temi reci iz hebrejskog (riba), engleskog (skakavac) i drugih naroda i narodnosti, reci koje su ono doba imale drugo znacenje.

Navukli ste na Jovana Krstitelja laz da je jeo skakvce a samo jer engleski recnik prevodi na skakavac rec koja se u Arabiji odnosila na pasulj.
 
Poslednja izmena:
u to vreme i nije bila potrebna tehnologija(iphone), duhovna veza sa ocem se održavala na mnogo višim frekvencijama od ajfonofskim
a karirane košulje su 'došle' tokom perioda i mode

elem, šta fali ribljem mesu i mesu uopšte ?

- - - - - - - - - -




najviše je dikutabilno zašto i sam ne jede ribu a deli je drugima

Ne fali ništa, čovek je vrhovni predator. Stvar je izbora i dostupnosti
 
Kada ušetate u grad Tirnavos, svuda oko vas su ljudi koji se jure i udaraju lažnim penisima po trgovima i ulicama.

Ovaj običaj poznat je pod imenom "Bourani" - kao i vegetarijanska supa koja se kuva u ogromnom kazanu na sredini gradskog trga. Stanovnici ovog grada i brojni gosti jedu, piju i pevaju nepristojne pesme sve dok se ne odvale od života.

Kao i manje-više svaki grčki običaj, Bourani potiče iz dionizijskih rituala koji simbolišu plodnost i dolazak proleća - kako kod čoveka, tako i u prirodi. Penis je verovatno izabran za slavljenički simbol kao reakcija na matrijarhalno društvo koje je vladalo u to vreme.

Burani je zapravo poslednji "grešni" dan pre uskršnjeg posta. Od utorka, pa u narednih 40 dana, život u Tirnavosu će se najviše svoditi na uzdržavanje i molitve. Barem tako običaji nalažu.

https://www.vice.com/rs/read/tirnavos-burani-greece-penis-festival-photos-876
 
Nešto što može zbuniti čovjeka je izjava nekih kršćana da je i Isus jeo meso. U novom zavjetu naći ćemo da se Isusovo jedenje mesa spominje 19 puta. Razmotrimo malo to ‘jedenje mesa’ i proučimo te riječi na izvornom, grčkom:

BROMA – prevodi se kao meso, no točniji je prijevod: HRANA. Ta se riječ upotrebljava 4 puta i svaki se put prevodi kao meso.
BROSIMOS – isti korijen riječi – ono što se može jesti- 1 put se pojavljuje.
BROSIS: hrana ili čin jedenja (4 puta),
BROSFAGION – bilo što za jesti (1 put)
TROFE – prehrana (6 puta)
PFAGO – jesti (3 puta)

Sve su ove riječi u Bibliji prevedene kao meso, i ako se malo zamislimo zaista bi zvučalo nelogično da Isus kod stola zatraži:”Želim mesa!”. Obično pitamo:”Ima li što za jesti?” Ili, ukoliko Isus traži nekog od učenika da nabavi hranu sigurno ne traži:”Nađi meso!”. Po takvim bi prijevodima zaključili da se Isus stalno raspituje za meso…

Za sedmero Isusovih učenika postoje evidencije o tome da su bili striktni vegetarijanci, apostoli Petar, Ivan, Toma, Matej, Andrija i Juda te kao sedmi, Ivan Krstitelj.

– Petar, “čija je hrana bila kruh, masline i bilje.” (Klement.Hom.XII,6)

– Ivan, (crkveni otac Euzebius, citirajući Hegesippusa) ”Ivan, brat Gospodinov je bio svet od rođenja. Nije pio vino niti jeo meso životinja.” (Euzebius:”Church History” II, poglavlje 23,5-7) Ivan, koji je bio krajnje umjeren, jeo je “locust” i divlji med.

– Toma, (apokrifno Tomino evanđelje,20.poglavlje): “On je kontinuirano postio i molio se, apstinirajući od jedenja mesa i pijenja vina, jeo bi samo kruh sa solju i pio vodu, a nosio bi iste odore i ljeti i zimi, te nikada ne bi ništa ni od koga prihvaćao, a davao bi drugima sve što ima.”

– Matej, ” Puno je bolje biti sretan nego imati demona koji prebiva u nama. A sreća se pronalazi u prakticiranju vrlina. U skladu s tim, apostol je Matej jeo sjemenke i lješnjake, voće i povrće bez mesa.” (Klement Aleksandrijski: “The Instructior, II.I,16 : On Eating”) (Ovdje Klement daje evidenciju o ishrani Ivana Krstitelja)

– Andrija i Juda, Andrija (Petrov brat po krvi i vjeri) i Juda iz Betsaide su izvorno bili sljedbenici Ivana Krstitelja, te iz toga proizlazi zaključak o njihovoj vegetarijanskoj ishrani.

Sta mislite, ako su apostoli bili vegetarijanci da li je to bio i Isus?
Zasto tako stalno izmisljate i govorite po 100 puta u nadi da ce postati istina?

Ovo jednostavno nije tacno, Novi zavet je i u ovome ukinuo stari (a zapravo ga izpunio kroz jedan manji formalizam), pa lepo kaze u jednoj Poslanici:

Čistima je sve čisto, a nečistima i nevernima ništa nije čisto, nego je nečist i njihov um i savest " (Tit. 1. 15).

a i ostalo u vezi ovoga sa linka, a lako proverljivo u Bibliji:

Isto tako Gospod Isus Hristos je svojim ličnim primerom i životom ukinuo ovu starozavetnu zapovest, jer za Njega nije postojalo " čisto " i " nečisto "; ono šta treba jesti, i ono šta ne treba jesti. Na osnovu Sv. Pisma mi znamo:

Da je Hristos jeo pashalno jagnje sa svojim apostolima; da je odlazio među grešnike i s njima zajedno jeo, i pio vino (adventisti tvrde da je to bio sok, što je dosta sumnjivo) (Mt. 9.9-11 ; 11.19 ; Mk. 7.15-23 ; 14.12-18 ; Lk. 22.7-16).
Znamo da je zapovedio svojim apostolima da jedu i piju sve čime ih domaćin kuće posluži (Lk. 10.5-7).
Znamo da je Bog, da bi uverio ap. Petra da treba da uđe u kuću mnogobošca Kornelija, dao Petru viziju gde su na platnu bile mnoge životinje - čiste i nečiste (prema starozavetnim propisima), i rekao mu da ih pokolje i jede. Na ustezanje Petrovo Bog mu je odgovorio: " što je Bog učinio čistim ne nazivaj poganim " (D. ap. 10.9-16).
A vidimo sada šta o " čistoj " i " nečistoj " hrani misli ap. Pavle: " A Duh izričito govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere, ... , i tražiće uzdržavanje od jela koja je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju verni i oni koji su poznali istinu. Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije za odbacivanje kad se prima sa zahvalnošću; Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom " (1Tim. 4.1-6); ... , " sve što se prodaje na tržištu jedite, ništa ne ispitujući savesti radi; Jer je Gospodnja zemlja i sve što je na njoj. Ako li vas neko od nevernika zove, i hoćete ići, jedite sve što vam se prinese, ništa ne ispitujući savesti radi, ... Jer zašto da moju slobodu sudi savest drugoga? Ako ja s blagodarnošću jedem, zašto da me ruže za ono za što ja blagodarim? Ako, dakle, jedete, ako li pijete, ako li što drugo činite, sve na slavu Božiju činit " (1Kor. 10.25-31); ... , " Znam i uveren sam u Gospodu Isusu da ništa nije nečisto po sebi, osim kad ko misli da je što nečisto, onome je nečist ... Ne ruši delo Božije zbog jela, jer je sve čisto " (Rim. 14.14-20); ... , " Čistima je sve čisto, a nečistima i nevernima ništa nije čisto, nego je nečist i njihov um i savest " (Tit. 1. 15).

...itd.

o tome i ostalom na linku vise:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/Sekte/Lat_Crkva-I-Sekte10.htm

Zaista, samo sektasi o ovome pisu i "raspravljaju" kad je istina vise nego jasna.
 
Ovo jednostavno nije tacno, Novi zavet je i u ovome ukinuo stari (a zapravo ga izpunio kroz jedan manji formalizam), pa lepo kaze u jednoj Poslanici:

Čistima je sve čisto, a nečistima i nevernima ništa nije čisto, nego je nečist i njihov um i savest " (Tit. 1. 15). .

Bozija zapovest kaze "Ne ubij".

Da ste cisti ne bi kajali grehe.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je prilično nebitno šta je Isus jeo u čitavoj toj religioznoj priči i s druge strane u vegetarijanskoj priči. Niti je Isus postojao radi vegetarijanaca, niti vegetarijanci postoje radi Isusa. To su dva odvojena svijeta i ne znam zašto se dovode u vezu.

I sam praktikujem vegetarijansku ishranu, ali ne zato što je Isus možda bio vegetarijanac, već zato što nisam pobornik divljačkog ubijanja životinja, što mi se gadi da jedem nešto što je nekad bilo živo, a zatim brutalno ubijeno, kao i zato što mi vrlo prija biljna ishrana. Jedem ono što mi odgovara, ali ne trošim 99% svog vremena ubjeđujući druge šta da jedu. Neka se svako hrani kako hoće i mirna Bosna!
 
Jedem ono što mi odgovara, ali ne trošim 99% svog vremena ubjeđujući druge šta da jedu. Neka se svako hrani kako hoće i mirna Bosna!

Ko ubedjuje druge sta da jedu? Citiraj sa teme tekst koji "ubedjuje druge sta da jedu".

- - - - - - - - - -

Da li po uvodnom zakljucujes da se drugi ubedjuju sta da jedu?

Sta mislite, ako su apostoli bili vegetarijanci da li je to bio i Isus?
 
U vreme cara Konstantina veganima su sipali otopljeno olovo u grlo, na saboru u Ankari, 314. godine, Crkva je bacila anatemu na takozvane jeretike koji ne jedu meso. Danas nikoga neće javno spaliti zbog toga što ne ubija životinje ali je anatema još uvek na snazi.

Templarski vitezovi su u jednom selu na jugu Francuske obesili njih 1052-oje, samo zbog toga što su odbili da ubiju kokošku.


Sram vas bilo.
 
U Novom Zavetu se jasno govori o tome da je Hrist bio protiv krvnih žrtvovanja, o čemu svedoči njegov upad u jerusalemski Hram i rasterivanje trgovaca životinjama koje su bile namenjene ritualnom ubijanju, a kasnije za hranu.

.
Ovaj događaj opisan u Jevanđelju po Marku 11:15-18 bio je presudan za osvetu svešteničke kaste. Bičevanjem trgovaca i oslobađanjem životinja na ulicu Hrist je opasno ugrozio društveni poredak tadašnjeg Izraela i praktično stopirao sve religiozne aktivnosti.
 
sa razlogom su svi predatori na najvisoj lestvici u lancu ishrane

na kopnu i u vodi a i u vazduhu

a u bibliji lepo pise da je sve stvoreno i dato coveku

ocigledna je velika akcija da se ljudi spuste na nivo biljojeda tj da im se spusti dugorocno i nivo svesti

jer je covek do dosadasnjeg razvoja dosao kao svastojed a ne kao biljojed
 
Jeo je jagnjetinu kao i svaki Jevrejin dakle od veganstva i vegetarijanstva nema ništa.

Ako je bio na Pashi ne znaci i da je jeo jagnjetinu. Nema nigde zapisano da je jeo istu vec samo da ide na Pashu.

Ebioniti koji su bili asketski jevreji sabirali su se u periodu oko Pashe pri cemu su delili beskvasni hleb, i pili samo vodu, a ne i vino.
 

Back
Top