Knedle sa šljivama

gost 361774

Zainteresovan član
Poruka
228
Ove knedle smo moja sestra i ja obožavale kada smo bile male i jedva smo čekale da prve šljive sazore da ih mama pravi. Možda zbog toga jer smo mi rijetko imale čokoladu pa je ovo nama spadalo u slatkiše... a šta ima ljepše djeci nego slatkiši za doručak! Pored toga uvjek smo bile sretne kada mama napravi mnogo mrvica za posipanje. Vrlo jednostavan recept čak i za početnike!
:)
 
Kamael ove sljive sam kupila ali nisu bas onakve kao domace. Tata mi je rekao da sljive nisu bas nesto ove godine (kaze imat ce samo za jedan kazan rakije) :)
Kod mnogih nisu bile dobre ni prosle godine a nasa basta je bas bila rodna.
Nekada su ove knedle bile mnogo manje jer su nam domace sljive bile sitnije nego kupovne. Mi smo ih pravili i od Ranki i od Posavica.

Generalno, sljiva ove godine nigde nema. Cime ste ih prskali?
 
Ma super su stvarno :) Mi smo se zarazili u zadnje vrijeme pravila sam tri puta u zadnjih 10 dana. I najgore je sto mislis da ces jos samo jednu svaki put kada zavrsis onu prethodnu .

Kazu da je centralno i istocno evropsko jelo a mnogi tvrde da je madjarsko. Mada ne znam koliko bi se slozila sa tim madjarskim, mislim da je ipak sireg porijekla.

Za mene je bas jedno od onih tipicnih jela iz djetinstva.


Uh sto deluju dobro sad mi se jedu,jese zna odakle poticu
 
Otresao sam danas onu jednu što je rodila u dvorištu vikendice(ostale ništa,katastrofa ) tako da ću narednih dana iskoristiti recept. Premalo za džem,previše za pojesti,biće barem kolača i knedli ove nedelje...
 
Super Fortes :) Moja mama je nekada ostavljala u zamrzivac, sto za knedle preko zime, sto za kompot. Na srecu uvjek smo imali dovoljno za pekmez od sljiva. Ali cula sam da zadnjih godina bas ne radjaju dobro bar ne u kraju gdje sam ja rodjena.



Otresao sam danas onu jednu što je rodila u dvorištu vikendice(ostale ništa,katastrofa ) tako da ću narednih dana iskoristiti recept. Premalo za džem,previše za pojesti,biće barem kolača i knedli ove nedelje...
 
Ja svake godine zamrznem malo šljiva. Kada se šljiva odmrzne ona omekša, ali pošto se knedle kuvaju - još bolje. Jedino što, kada pravim knedle od šljiva iz zamrzivača, ne vadim koštice da se ne izgnječe već ih cele, polusmrznute umotam u testo. Naravno, bolje je da šljive budu sitne, inače će knedle biti kao omanje lubenice ;).
Nekada, dok nije bilo zamrzivača, zimi su se pravile knedle sa pekmezom od šljiva, ali sa onim od polutki pečenih u rerni. Super su bile!
 
Kamael ove sljive sam kupila ali nisu bas onakve kao domace. Tata mi je rekao da sljive nisu bas nesto ove godine (kaze imat ce samo za jedan kazan rakije) :)
Kod mnogih nisu bile dobre ni prosle godine a nasa basta je bas bila rodna.
Nekada su ove knedle bile mnogo manje jer su nam domace sljive bile sitnije nego kupovne. Mi smo ih pravili i od Ranki i od Posavica.

Cime su prskane te sto ste ih kupili?
 
K aja i mi smo tako prije zamrzavali sljive sa kospicama. Sjecam se preko zime onog mirisa kompota koji smo kuhali obicno od sljiva i koje jabuke.


Ja svake godine zamrznem malo šljiva. Kada se šljiva odmrzne ona omekša, ali pošto se knedle kuvaju - još bolje. Jedino što, kada pravim knedle od šljiva iz zamrzivača, ne vadim koštice da se ne izgnječe već ih cele, polusmrznute umotam u testo. Naravno, bolje je da šljive budu sitne, inače će knedle biti kao omanje lubenice ;).
Nekada, dok nije bilo zamrzivača, zimi su se pravile knedle sa pekmezom od šljiva, ali sa onim od polutki pečenih u rerni. Super su bile!

- - - - - - - - - -

Ne razumijem pitanje. Ne provjeravam nikada cime su prskane ali obicno su sve iste velicine.

Cime su prskane te sto ste ih kupili?
 
evo trika kao da gomboce napravite bukvalno za 10 minuta

kesa pirea u kesici od 120 gr
voda hladna 400mml
brašno 200gr
jedno jaje
dve kašike ulja
šljive, mogu sa kockom šećera u sredini umesto koštice ali ja je ne stavljam

prezla tek da požuti u tiganju i odmah iz vode bacati u tiganj u prezlu

kuvati gomboce dok ne isplivaju pa još malo,bar 5 minkad izvadite pospite sa malo šećera, po ukusu naravno

nemojte da vas prevari voda, pire će da je upije odmah, pa će te posumnjati da će brašno ostati suvo
držite se mera i dobićete odmah gotovo testo za gomboce i to pre nego voda provri ;)
 
Poslednja izmena:
Meni mama nije pravila knedle kad sam bila mala.
Ali ja jesam pravila prošle jeseni. Još se utripovala pa pravila osim šljiva i neka punjenja sa čokoladom i plazmom, ne sećam se da čim još.
Ali nije naišlo na oduševljenje ukućana, mišljenja su bila podeljena. S tim što sam izgubila skoro ceo dan da ih spremim. Ali meni su bile lepe, pa možda nekad isprobam ovaj Prokin brzi recept....

A čime ih još punite osim šljivama i sad vidim kajsijama?
 

Back
Top