ZIVOT U ARGENTINI

Pozdrav svima, moja prva poruka na forumu i pitanje -- na čemu se temelji ova izjava?

Imam 40 godina, inženjer sam elektrotehnike, proputovao dobar deo sveta i rado bih ponovo napustio Beograd u kojem sam rođen i odrastao.

Beograd je realno mali i ekonomski, kao tržiste rada (na kome mogu da radim i zaradjujem kao inženjer) i kao malogradjanska sredina (pogotovo posle odlaska ogromnog broja intelektualaca iz zemlje i doseljavanja seoske omladine i sela i srpskih i crnogorskih gradova, koji su preplavili Beograd).

Sasvim je izvesno da narednih barem pet godina neće biti boljitka u Srbiji, a pad traje predugo, od kraja 2007. Dosta mojih kolega je zemlju napustilo odmah nakon studija, većina tada emigracijom u SAD i Kanadu.

Ali, to je bilo pre više od 10 godina i to je bilo drugo vreme. Danas, od svojih kolega čujem da je teško zaraditi pristojne pare u Rusiji, Emiratima, Kanadi i mnogim drugim zemljama. Mislim na zarade i vrste poslova kakve su nekada imali, što, jasno, ne važi za sve. Globalizacija je unistila mnogo malih zanata, svela je mnoge zemlje samo na potrosacka drustva. I u mojoj struci jos je teze nego ranije naci dobar posao. Gde god da krenes, cini se da je tesko. Evropa je sva u problemu. Juzna Amerika takodje nije imuna na ekonomske teskoce (Brazil). Argentina je meni jako lepa zemlja :)

Bio sam u Australiji i na Novom Zelandu izmedju ostalog da proverim i koliko bi mi prijale za zivot. Čudan je osecaj kada zivis u zemljama kojima je leto, kada je tebi zima. Osim toga, Novi Zeland ima dosta vlage i duvaju jaki vetrovi. Zakljucio sam da se i u Australiji i na Novom Zelandu oseca da to nisu zemlje, koje su mainstream -- "prve" u svetu, da se tu nešto bitno događa, stvara, razvija.

Tamo mozda ljudi dobro zive (iako se svi zalje na skupoce u Australiji), ali osecaj je da si izopsten od ostatka sveta. Ipak si ti na jednom velikom ostrvu.
Australija je ogromna zemlja, puna prelepe prirode. Ali opet, kada odes u gradove, osetices da ti nesto nedostaje. Ne mogu da definisem taj osecaj, ali to je taj neki evropski duh i kultura, kojoj smo ipak skloni.

* * *

Prvi put u životu sam na netu ukucao "10 zemanja u koje je najlakše emigrirati u 2016" i video razne članke. Zanimljivo je da se tu "vrte" jedne iste zemlje, Kanada, Australija, NZ, Argentina, i onda čak Belgija i Italija. Takođe je činjenica i ovo: Kanada, koja je uvek bila otvorenija za emigrante, 2012. je promenila politiku "dobrodošlice" o čemu sam isprva čitao ovde na forumu u brojnim postovima. Lično, Kanada me zbog klime ne privlači puno.

Južna Amerika. Moja potpuna nepoznanica. Nikad bio. Realno i malo znam. Tamo sve zemlje redom svakih 10 godina zapadnu u ekonomskuu krizu i dođe do velike inflacije i nesigurnosti. Argentina: par filmova, tango, Čegevara, Maradona, Evita, još par stvari i -- to je sve što znam. :) Ne znam nikoga tamo, nemam ni jednu vest "iz prve ruke", čitao sam o Čileu ovde na forumu. Vidim da godinama na forumu niko nije napisao svoje iskustvo iz Argentine, šta, kako, koliko kompleksno, vredi li truda? Zato sam sada na ovom forumu.

* * *

Kada bih mogao da biram, zamislimo da je dečija igra, izabrao bih San Francisko, meni možda najprijatniji grad na svetu u kojem sam bio, počev od sjajne klime večitog ranog leta tokom cele godine, do toga da imaš osećaj da se nalaziš negde gde se nešto zaista dešava -- divovi Silicijumske doline su vrlo blizu, nekretnine u SF su vrlo skupe, a nacionalni miks i otvorenost izraženiji su čak nego u NYC, zbog blizine Meksika. Sličan utisak imao sam u Njujorku, "kao kod kuće", dok u "najevropskijem gradu SAD" -- Bostonu nisam bio. Međutim, SAD nisu realne za mene, možda nekad ranije, sada je to nemguća misija; kada sam bio na Work & Travel programu u Njujorku davnih godina o tome nisam razmišljao. No, to je već druga tema.


Dakle, argentinci "starosedeoci" ili novopečeni, ako vas ima, javite se! :) Svakako ću tražiti na netu tuđa iskustva, ali sam želeo i neka naša da čujem.

Pozdrav svima i izvinjavam se ako sam bio prepoširan za prvi post. :whistling:
 
Sa sajta insidermonkey.com:

Migrating to Argentina is a piece of cake. For Mercosur citizens (residing in South American countries), if you don’t have any criminal records for a minimum stay of five years, you’ll automatically receive a visa and a freedom to work in the country. What are the perks? Argentina offers you universal access to healthcare, education, free legal representation, and the right to family reunification. A piece of cake immigration process in exchange for a whole cake shop- only in Argentina, people.

Zar ne zvuči dobro? :D Naravno, siguran sam da nije tako, zato sam i napisao prethodni post.
 

Back
Top