Sibirski haski

Zelela bih neki savet u vezi haskija tj.mesanca, malamuta. Ima 37 dana, muzjak je i zove se Cezar. Ne znam kako da ga naviknem da vrsi nuzde na jednom mestu? pomozite mi! Pa tako ide svuda po prostoriji gde se nalazi i vrsi nuzdu, ne mogu da stignem da samo ocistim sve to. Jos se usput i isprlja u svemu tome. Inace je kao meda, mnogo sam ga zavolela. Ne place i ne zavija bas mnogo s obzirom da nismo non stop sa njim. Tvrdoglav je strasno, kad je neko sa njim non stop ujeda, ruke su mi u ranama :D , mada je njemu verovatno to nacin da se igra. Napolje jos uvek ne smem da ga izvodim jer tek za 10 dana ide na prvu vakcinaciju,tako da pre toga nikako, da ne bi dobio neku zaraznu bolest od macaka ili neke druge zivotinje.
Volela bih da mi neko ko je vec imao ovu vrstu psa napise neke savete, pogotovo za muzjake, posto sam cula da su oni mnogo tvrdoglaviji nego zenke. Ne bih zelela da budem primorana da ga poklonim nekome jer ga vec mnogo volim. Znacilo bi mi par dobrih saveta za neke osnovne stvari, prvenstveno vrsenje nuzde???...da li su u stanju da nauce neke naredbe? posto su vrlo pametni ali svojeglavi koliko znam? Zao mi je sto nije u sobi sa mnom, ali je vrsio nuzdu gde je stigao i morali smo da ga sklonimo van kuce, u drugu prostoriju u dvoristu.
 
Prvo, aljaski malamut i sibirski haski su dve rase za sebe koje se u mnogome razlikuju kako eksterijerno, tako po poreklu, donekle nameni... Postoji i tema o aljaskim malamutima, u istoj ovoj FCI grupi. Drugo, pitanje je možda pre za ovu temu. Prelistaj je, verovatno već ima saveta.
 
Ja bih da ga kupim,meni su predivni,neprevazidjeni.Mnogo sam citala o njima,ali me zanima necije licno iskustvo.
Da li je pogodan za decu,ili da kazem tinejdzere od 14.god.? I,kako podnosi visoke temperature? Cula sam da ne laje,ali zato cvili i zavija,pa me zanima da li je to bas prekomereno zavijanje,jer ne bih zelela da imam problema za komsijama.
Volela bih da znam nesto vise o njima,pre nego sto ga kupim.:)
 
Pa moglo bi da se kaže da je lično, bio mi je u dvorištu izvesno vreme i pošto su se vlasnici odselili. :) Dakle, to je pas koji traži čvrstu ruku ali u prenesenom značenju, dakle, nenasilno nametanje autoriteta, inače će on da nametne svoj, i to nasilnim putem ako drugačije ne bude mogao. (Ovaj je ujeo i sina i ćerku svog vlasnika i još gomilu ljudi, tipa alkoholisanog komšije, naparfemisanog gosta, dosadnu ćerkicu drugog gosta... a za sve je kriv moj ujak, njegov alfa, koji mu nije postavio granice na vreme.) Dalje, traži dosta pažnje jer je rasa nastala za život i rad u čoporu i teško mu pada samoća. U tim situacijama dolazi do izražaja to sa zavijanjem. Dlaka, naročito u prelaznim periodima, zahteva dosta nege i tu jedino Furminator i industrijski usisivač pomažu, slabo podnosi vrućinu ali mu takođe teško pada i vlaga u jesen, čak često dobiju i kijavicu onda. Ali ako se od malena radi s njim na pravi način, može da bude idealan ljubimac. :)
 
meni treba pomoc plz. Kupio sam haskija pre 3 meseca, i nov sam u ovome,ali sve ide kako treba, vakcina, ishrana, ciscenje i ostalo, al mi jedna stvar ubija volju. nekako mi ne lici na haskija :( dal treba jos malo da poraste pa da pocne da lici na ozbiljnog psa, ne znam sta je ali plz help poslacu i sliku samo ako hoce neko da mi odgovori plz :(
 
meni treba pomoc plz. Kupio sam haskija pre 3 meseca, i nov sam u ovome,ali sve ide kako treba, vakcina, ishrana, ciscenje i ostalo, al mi jedna stvar ubija volju. nekako mi ne lici na haskija :( dal treba jos malo da poraste pa da pocne da lici na ozbiljnog psa, ne znam sta je ali plz help poslacu i sliku samo ako hoce neko da mi odgovori plz :(

Kako mislis, ne lici na haskija?
Koliko ima?
Sto ne okacis sliku ovde?
Kad si kupovao, jesi li video majku, jesi li uzeo stene sa papirima, bez...? Ili ti je rekao prodavac da je u pitanju cistokrvni haski, a ti mu poverovao?
Koliko si platio stene?
I, da, nebitno da li je haski ili ne, zasluzuje jednako tvoju paznju i ljubav :-) Uostalom, karakter haskija je ono sto ih (bar meni) izdvaja od drugih rasa. Jesu prelepi, najlepsi psi, ali ipak, ovo im je prednost broj jedan ;-) Tako da, nemoj da ti bilo sta ubija volju, vec voli tog malisana kao da je najlepsi pas na svetu.
 
Ретко лаје, али доста мумла. Некад ће ти се чинити као да прича. И јако су својеглави, па их треба лепо васпитати док су млади.
 
Zavija, ja nisam cuo da laje a ima ga i brat i drug...

upravo ono sto ti je gore napisano :) znaci kao da prica sa tobom, delovace kao da laje al ustvari je vise kao dete kada ponavlja neke nerazgovetne slogove ;)
 
Poslednja izmena:
Kum ima malamuta, vrlo zeznuto čedovište. Ne laje, više se glasa nekim kevtanjem (nikada nisam vuka čuo kako kevće, ali kažu da liči), i (kako kolege Han van Zem i markons82 rekoše) mumla kao da priča.
Jako se vezuje za gazdu, koji mora biti jaka ličnost, da pas ne bi postao vođa. Oni imaju atavistički nagon da budu u čoporu, i da se bore za mesto vođe.
@3d0
Vidim da koristiš "w" umesto "v", pa pretpostavljam da si mlad, dobro razmisli i konsultuj što više ljudi da li da uzmeš ovu rasu. Uzmi u obzir i činjenicu da zahtevaju svakodnevnu brigu, ne samo oko dlake (koja im je za eksterijer na izložbama imperativ), već i oko hrane, šetnje, trčanja... a da ne pričam o letu koje dolazi, i visoke temperature koje nas čekaju. A da ne zaboravim, i ISP ispit koji će, izgleda, morati da polaže.
No,3d0, ako te brinu lajave kere, nemoj uzimati male rase jer su - lajave.
 
Laju. I, kao sto kaze EasyB, trude se svim silama da zauzmu mesto vodje copora ako gazda nije dovoljno jak vodja. Istina, manje laju od vecine rasa ali se zato stalno svadjaju, kad je haski mog ujaka bio u gostia kod mene dok su oni bili na putu, stalno se svadjao sa nasom komsinicom koja je, zena, navikla na moje malo fino vaspitano pseto a ne na ovo cudo sto pojede sve po kuci. :lol: Mora puno da se radi sa njima, sacekaj ipak malo dok porastes, bar da koristis slova kako treba. (Mislim na W i ostale fazone i fore.) Nista licno, samo im treba jak vodja a ti u ovom momentu ne odajes taj utisak.
 
siberian-husky.jpg


1288127923_132341263_1-Pictures-of--Siberian-Husky-Puppies-4-Sale-by-MUMBAI-BREEDERS-1288127923.jpg
 
Cao svima, imam tri haskija (Meda, Leu i Maxa) i mnogo problema zbog njih! Glavi je da ih nikako ne mogu nauciti da setaju lepo, uvek vuku ko blesavi! Imaju 11 meseci i ne znam da li je sad kasno i da pokusavam da ih ucim. Zna li neko kako da ih opametim?
Inace svo troje su velike maze :p
 
Prelistaj temu od dresuri i gledaj malo The dog whisperer, nikad nije kasno pod uslovom da pas nije skoro ceo zivot proveo u kavezu u azilu ili laboratoriji, takvima skoro da ni Sizar Milan ne moze da pomogne.
 
Kao sto sam rekla, imam tri haskija, s tim da je jedan kod mojih roditelja, a kod mene su Max i Lea. Oni koji poznaju tu vrstu, znaju da haski zavija! Ja sam na stanu, imam veliko dvoriste koje je lepo ogradjeno i opet drzim ih na lancu, jer komsijama smeta kad su pusteni! Smeta im i to sto oni oko ponoci zavijaju (obicno to bude samo jednom). E sad: niko od tih komsija nije bio covek da dodje i meni kaze da im smeta i da to resim, nego su me par puta prijavili mesnoj zajednici. Njihovo resenje je da ih dam ili prodam ili ucutkam. Posto nista od toga nisam uradila, (a tuci ih necu jer sam jako vezana za njih), prijavljena sam i inspekciji! Da zlo bude vece prete mi da ce ih oduzeti i dati u azil ako to ne resim za 10 dana. Zna li neko kako da resim taj problem, postoji li nacin da oni prestanu sa zavijanjem? Molim vas, hitno mi treba resenje
 
Pripremi se na nekoliko besanih noci i cim krenu da zavijaju, probaj da ih disciplinujes Sizarovim metodama. U stvari, cim primetis da se spremaju za zavijanje, prevencija je efikasnija od kazne. I molim, i drugi put, drago mi je da pomognem. :)
 
Mogu da se priviknu na stan ako imaju dovoljno fizicke aktivnosti napolju, umeju da budu pomalo tvrdoglavi kao i sve slicne rase, dakle, zahtevaju vlasnika koji ume da disciplinuje psa a dlaka zahteva redovno cetkanje, u sezoni linjanja (prolece i jesen) i po nekoliko puta dnevno.
 

Back
Top