Sibirski haski

Da, razumem te potpuno, mislio sam da je moguće pratiti neku genetsku liniju, tako da recimo sivi haskiji dobijaju samo sive, crveni crvene... Međutim tu nema mnogo pravila koliko vidim, što je možda i dobra stvar jer različitim kombinacijama dobijaš "jaču" vrstu. No, da pređem na moje sledeće pitanje :) Sigurno ste primetili razliku između kraćeg krzna i krzna kao što imaju recimo psi sa slika koje Vučiji čopor kači u svojim odgovorima. Pošto želim da nabavim haskija interesuje me kako da razlikujem te dve varijante u leglu. Više bih voleo da imam psa koji liči na vuka ;)
 
Da, razumem te potpuno, mislio sam da je moguće pratiti neku genetsku liniju, tako da recimo sivi haskiji dobijaju samo sive, crveni crvene... Međutim tu nema mnogo pravila koliko vidim, što je možda i dobra stvar jer različitim kombinacijama dobijaš "jaču" vrstu. No, da pređem na moje sledeće pitanje :) Sigurno ste primetili razliku između kraćeg krzna i krzna kao što imaju recimo psi sa slika koje Vučiji čopor kači u svojim odgovorima. Pošto želim da nabavim haskija interesuje me kako da razlikujem te dve varijante u leglu. Više bih voleo da imam psa koji liči na vuka ;)

Вујке , моји су пси из линија које су директно дошле са Аљаске и из Канаде у Европу. То се данас назива " стари тип Сибирца" . Данас су врло ретки јер се људи који их гаје окрећу изложбама и продаји где је важан само визуелни утисак који остављају. данашње линије паса су много компактније, имају краће ноге и ,мого су складнији по изгледу. Други проблем је што се раса доста покварила хипер продукцијом штенаца и, на жалост, муљањима такозваних одгајивача. То су они који мисле да ако имају женку, аутоматски постају одгајивачи. Није ретко да се виде штенци и одрасли пси за које они који познају расу са сигурношћу могу да кажу да нису чисти Сибирци, без обзира шта њихови папири кажу. Али веруј ми на реч, ја их чувам двадест година и кроз наш след дог спорт сам упознао и био у контакту са јако великим бројем паса, физички изглед, боја длаке, боја очију су све секундарне особине. Најважнији је дух који их издваја од осталих раса паса.
Када бираш штене погледај најпре родитеље, ако си сигуран да су стварно роддитељи, јер се и то дешава се у једно легло подмећу и штенци из другог легла. Мој ти је савет да не узимаш мало штене које је тек прогледало, што такође одгајивачи воле, како би их се што пре отресли. Штене од три месеца је спремно да се одвоји од мајке, са млађим ћеш имати много више проблема. Седи међу њих, па их посматрај и види како се које штене понаша и какао се понаша са другим штенцима и како успоставља контакт са тобом. У већини случајева ће твоје штене тебе одабрати.
 
Lep savet za izbor štenaca, ali postoji mali problem, čini mi se da se većina štenaca iz legla proda u prvih mesec i po dana, a malo ko će da izabere lošije štence u tom periodu iako je to kontradiktorno ovome što si pisao. Što me ostavlja u pat poziciji ako razumeš šta hoću da kažem. Preko fotografija na oglasima retko može da se vidi kakvi su roditelji mada pretpostavljam da ni to nije naročito merodavno. Jedini psi koji su mi se svideli na slikama su psi koje je imao jedan gospodin iz čini mi se Zrenjanina - Mile koji je nažalost prestao da se bavi uzgojem haskija. Takođe ima par uzgajivača iz Šapca za koje sam video da imaju lepe pse, verovatno ih ima još ali sam neuk da ih prepoznam. Pa eto, ako poznajete nekog ozbiljnog uzgajivača koga biste preporučili bio bih vam zahvalan, što važi i za vas Vučji čopor ako se uopšte bavite uzgojem bio bih zainteresovan za štene iz takvog legla :)
P.S. i meni je cilj da kroz koju godinu počnem da se bavim Sleddog sportom, mislim da je to fantastičan hobi i način da višak svoje energije podelim sa ljubimcem :)
 
Pozdrav drugari i ljubitelji ove prelepe rase pasa. Ja imam dva sibirska haskija muzjaka Sibirskog Sivog Haskija i zenku da nekazem obicnu ali tako dodje. I muzjaka imam dve ipo godine od malena je kod mene a zenku sam nabavio pre sest meseci ali je bila vec starija preko godinu dana. Veoma se lepo druze i odma su se zgotivili a sad ocekujemo i prinovu. E sad posto smo novi u ovome i dosad nisam imao priliku da dobijem stence treba mi vasa pomoc u svakom pogledu mesec dana je proslo od parenja stomak se vec vidi i to dobro dali neko ko ima iskustva moze da mi da par saveta sta i kako do kraja tj stenjenja.
IMG_20160501_104716.jpg
IMG_20160501_104724.jpg
IMG_20160501_111332.jpg
IMG_20160501_111404.jpg
Evo ovo su buduci mama i tata a moji ljubimci veliki da nemam papire i nedrzim ih zbog toga nego sto ih volim i to su nase velike maze i dobrice koliko mogu biti.
 
Изузетна популарност телевизијске серије " Игра престола" је учинила да Сибирски хаскији, поново дођу у жижу интересовања огромног телевизијског аудиторијума због своје сличности са вуком.
И ако су у серији учествовали и вукови и вучји пси ( мешанци вука и пса) , Сибирци су постали нови бум.
Животиње које су имале улоге у серији су оставиле снжан утисак и на глумачку екипу , па је једна од главних глумици одвела кући пса са којим је играла.

WPq8MBn.jpg


Међутим није све тако позитивно како се чини, па смо ових дана могли да видимо и апел глумца који у серији игра Тириона , који је изнео подаак да су прихваилишта за псе препуњена напуштеним Сибирцима.Он је апеловао на људе који желе да чувају Сибирце узимају псе из прихватилишта.
Десило се о но што се дешавало и раније да људи привучени искључиво визуелниом изгледом узимају пс о којима ништа ништа не знају и за које немају ни знања ни воље да се истински старају и после периода фасцинације их избацују на улицу. То се дешавало и раније када су били популарни филмови о истраживању далеког севера и златној грозници на Аљасци, а ето дешава се поново, чак на неупоредиво већем броју гледалаца.
Т о је и био начин како су Сирци постали популарни и раширили се по читавом свету за релативно кратак временски период , али и кварење те расе хиперпродукцијом .

Kdv78CX.jpg


vYtSdie.jpg


28M8ZbB.jpg
 
Prelep pas.
Imam utisak da je ženka :)
Mislis na psa ili vlasnika?z:D
Vucji copor ( vlasnik) je deckoz;)
Komplikovana je to rasa, ali ajde, nadam se da se nisi nameracila da postanes vlasnica psaz;)
Ako jesi, ja sam tu za pitanja i odgovore nevinih i naivnih slusalaca laHke muzike.
Ja jesam vlasnica jedne divne rase, ali sam i realna, jasno mi je da ne moze svako da ima psa iz razloga
sto je taj pas lep. I moje je pas prelep, ali kada me ljudi pitaju kao gde sam ga nabavila i tako , ja im lepo kazem da
je to za njih komplikovano, da gledaju da uzmu nekog psa koji nije zahtevan, kome je svejedno i ne buni se ako mora da
bude u stanu, kuci, avliji satima pa i danima i kome se niko nece obratiti ni sa dobar dan sve to vreme.
Pas je velika obaveza, nesto kao da imas pola detata ( izvinjavam se na ovoj nebulozi oko deteta)
 
Хвала на компименту Рајела да сам дечко, хахаха. Ја сам деда а овја мој пас је дечко и тек се формира у одраслог пса.
Потпуно си управу. Моје је мишљење да да свако ко узима радног пса као као љубимцља заправо греши , без обзоира на лепоту која га фасцинира.Сибирци су радни пси и њихово држање због лепота је грех према њима. Њима неке дневне шетње нису ни близу довољне. Њима су потребни километри трчања. Ја сам са својим псима поред дневних вишесатних и више километарских шетњи бар два путанедељно прелазио бициклом у који су они били упрегнути по 15 - 20 километара и ако смо живели устану у граду.Зими обавезно вуча санки, по више недеља или по месец дана у планини. Поштоо сам радио и нисам могао могао да добијем толико слободног времена они су ишли са пријатељи и чопором од петнаестак паса без мене .Сигуран сам да су због тога били здрави и дочекали тако дубоку старост. Моја женка је поживела 16 година , а мужјак 14 година здравог живота. Овог малог сам почео да прежем са годину дана и не могу да опишем ту радост када види да узимам његов ам и идем према бициклу.

La5WZlz.jpg


oabhxij.jpg


j5EyK8C.jpg
 
Имаш погрешан утисак:grudvanje3:z:poz:
Rešila ja da budem stručnjak :zroll:
:lol:

Rayela, ja već jesam vlasnik jednog sibirca.
Odnosno moj sestrić ga je uzeo dok je još bio dečak od 13 godina.
Interesovao ga je par meseci i gotovo.

Brigu smo onda preuzeli mi.
Naš pas nema ni stoti deo te brige i aktivnosti koju imaju psi Vučjeg čopora.
Ali nije ni zanemaren i nesrećan.
Zadesila ga je sudbina da bude naš, to sigurno nije baš najbolja opcija, ali nije ni tako loše :)

- - - - - - - - - -

A tvoj pas je prelep kao i psi Vučjeg čopora.
Već sam viđala njihove slike na forumu :)
 
Rešila ja da budem stručnjak :zroll:
:lol:

Rayela, ja već jesam vlasnik jednog sibirca.
Odnosno moj sestrić ga je uzeo dok je još bio dečak od 13 godina.
Interesovao ga je par meseci i gotovo.

Brigu smo onda preuzeli mi.
Naš pas nema ni stoti deo te brige i aktivnosti koju imaju psi Vučjeg čopora.
Ali nije ni zanemaren i nesrećan.
Zadesila ga je sudbina da bude naš, to sigurno nije baš najbolja opcija, ali nije ni tako loše :)

- - - - - - - - - -

A tvoj pas je prelep kao i psi Vučjeg čopora.
Već sam viđala njihove slike na forumu :)


Наравно Ламар да је срећан и задовољан, а и ви, и у томе је читава прича.
То што ја причам односи се генерално на однос према пасминма и у овом случају на радне псе.
Сибирци су иначе изузетно дружељубиви према људима , нарочито деци јер им је то наслеђе. Чукчи су своју децу преко ноћи, на оним суровим Сибирским минусима, стављали међу псе да се смрзну.

Погледај какомој мој Оби креће да прави снешка белића са мојим унуком

rDW4yI1.jpg


А овако то изгледа када покушавам да снимим неке цветиће и биљке у трави, хахаха

LGf5hg7.jpg
 
Poslednja izmena:
Znam za tu priču o deci koju su stavljali među Haskije da se ne smrznu :heart:
Meni je uvek nekako smešno (ali potpuno razumem) kada se neko plaši našeg Maxa.

- - - - - - - - - -

Divno se igraju tvoj pas i unuk :zaljubljena:
 
Znam za tu priču o deci koju su stavljali među Haskije da se ne smrznu :heart:
Meni je uvek nekako smešno (ali potpuno razumem) kada se neko plaši našeg Maxa.

- - - - - - - - - -

Divno se igraju tvoj pas i unuk :zaljubljena:

Сигурно си приметила да се људи плаше или се нелагодноосећају због погледа Сибираца.
Е то је зато што у њиховом погледу, сасвим инстинктивно и без икаквих размишљања и без свесног поређења препознају вука.
Прављени су неки експерименти и врло мало људи можеда издржи вучји поглед без нелагоде.Тако је и са Сибирцима.Наравно то су људи који их не познају и имају случајан сусрет.
Закључак оних експеримената са вуковима је био да на једном сасвим несвесном и нерационалном нивоу се препознаје интелигенција и дух који је раван или снажнији од човековог. То је можда претеривање, али сам после читања тог истраживања почео да обраћам пажњу. Пошто са радио неке емисије о животињама , а вукови су моје најомиљеније животиње, имао сам могућности да то проверавам са вуковима и људима у зоо врту. Тако сам и дошао до паралеле са реакцијама на Сибирце.Пошто ја њих чувам преко двадесет година, накупило се доста материјала за размишљање, хехехе.
 

Back
Top