Konji - ta divna bica

reborn.dragon

Obećava
Poruka
76
u poslednje vreme sve je manje tema o konjima....
U Srbiji gotovo da ih vise i nema , statistike pokazuju da se od drugog svetskog rata do danas br konja u citavom svetu drasticno smanjio.

U Srbiji niko vise i ne pise o njima... niko se tim temama vise i ne bavi...
Uzgoj konja iz godine u godinu opada, narocitio poslednjih decenija. Galoperi karijeru zavrsavaju u mesarama - sto je pretuzno !!!
Dok je gajenje domaceg brdskog konja van selekcijskih sluzbi. A drzavni sektori- odnosno drzavne ergele su u potpunosti nestale. Sada su samo bleda senka nekadasnjih velelepnih ergela na kojima je odzvanjao topot kopita . Sada su na proceni nekih arapa , koji bi "ulozili"

U ovom momentu uzgoj konja je prepusten privatnoj inicijativi i ne postoji akcioni plan koji bi regulisao nadzor nad ovom specificnom granom stocarstva. Naravno, zbog cinjenice da je interesovanje sire javnosti jedva usmereno na konjske trke, konjicki sport i rekreaciju, privatna inicijativa je uglavnom usmerena na uzgoj grla koja odgovaraju ovim namenama... Zbog toga je u urbanim celinama prisutan uzgoj engleskog punokrvnog konja, kasaca i polukrvnih rasa i tipova. Lipicaner se gaji i u gradovima i u selima i služi kao paradni konj za vucu, redje za jahanje. Autohtone rase se ne gaje organizovano, a nesto interesa za ocuvanje nonijusa, odnosno brdskog konja ne obezbeđuje realni rast njihovog uzgoja...

Konji su pre svega najdivnija i najinteligentnija bica. Ni jedna zivotinja ne moze da uzvrati ljubav kao konj.
Od skora sam vlasnik jednog eng.punokrvnjaka od dve god :) Ni sam nisam bio svestan u sta sam se upustio, ali je vredelo. Zivot vam se promeni, i vrati vam se balans. Odredite svoje prioritete i ne mozete, bar ja to ne mogu da se dajem polovicno
taj osecaj radisti i srece ne mogu da opisem. I kada bih mogao imao bih jos :)
ali oni zahtevaju veliku paznju i brigu... ustaljene navike... a pruzice vam toliko :)


i evo i mog konjica
11334223_1605657933025684_4856000120321745243_o.jpg
 
Сам си рекао да ниси знао у шта си се упустио када си узео коња, вероватно из тога си и схватио зашто нема озбиљнијег узгоја и бављења њима.

Одржавање и исхрана коња кошта, то си сигурно приметио до сада, малтене више него човека, а ми смо врло сиромашно друштво и економија, коњички спорт је сведен на мало трка или такмичења у даљинском јахању нижег ранга, док акробатско мислим и да не постоји, самим тим мали је поврат инвестиција и принос, па је узгој препуштен само ентузијастима који их држе из љубави.

Ја се слажем са тобом да су предивне животиње које су у стању да ти преокрену свет тотално. Не ретко бих мрзовољан или нерасположен долазио на хиподром, а одлазио фантастичног расположења, јер ми је само мало времена са њима знало да поптуно промени стање. Коњи се зато и користе у различитим терапијама код различитих болести људи.

Леп ти је коњић и чувај га!
 
u poslednje vreme sve je manje tema o konjima....
U Srbiji gotovo da ih vise i nema , statistike pokazuju da se od drugog svetskog rata do danas br konja u citavom svetu drasticno smanjio.

U Srbiji niko vise i ne pise o njima... niko se tim temama vise i ne bavi...
Uzgoj konja iz godine u godinu opada, narocitio poslednjih decenija. Galoperi karijeru zavrsavaju u mesarama - sto je pretuzno !!!
Dok je gajenje domaceg brdskog konja van selekcijskih sluzbi. A drzavni sektori- odnosno drzavne ergele su u potpunosti nestale. Sada su samo bleda senka nekadasnjih velelepnih ergela na kojima je odzvanjao topot kopita . Sada su na proceni nekih arapa , koji bi "ulozili"

U ovom momentu uzgoj konja je prepusten privatnoj inicijativi i ne postoji akcioni plan koji bi regulisao nadzor nad ovom specificnom granom stocarstva. Naravno, zbog cinjenice da je interesovanje sire javnosti jedva usmereno na konjske trke, konjicki sport i rekreaciju, privatna inicijativa je uglavnom usmerena na uzgoj grla koja odgovaraju ovim namenama... Zbog toga je u urbanim celinama prisutan uzgoj engleskog punokrvnog konja, kasaca i polukrvnih rasa i tipova. Lipicaner se gaji i u gradovima i u selima i služi kao paradni konj za vucu, redje za jahanje. Autohtone rase se ne gaje organizovano, a nesto interesa za ocuvanje nonijusa, odnosno brdskog konja ne obezbeđuje realni rast njihovog uzgoja...

Konji su pre svega najdivnija i najinteligentnija bica. Ni jedna zivotinja ne moze da uzvrati ljubav kao konj.
Od skora sam vlasnik jednog eng.punokrvnjaka od dve god :) Ni sam nisam bio svestan u sta sam se upustio, ali je vredelo. Zivot vam se promeni, i vrati vam se balans. Odredite svoje prioritete i ne mozete, bar ja to ne mogu da se dajem polovicno
taj osecaj radisti i srece ne mogu da opisem. I kada bih mogao imao bih jos :)
ali oni zahtevaju veliku paznju i brigu... ustaljene navike... a pruzice vam toliko :)


i evo i mog konjica Pogledajte prilog 356993

Свако вам добро било, и теби и твоме драгом коњићу.
 
konjarstvo je skup hobi. ja ih jako volim, jahala sam ranije, ali i jahanje je skup sport.

Jeste, jer vecina ljudi mora da placa stale, odrzavanje... potkivanje na 4-6nedelja... minerali i vitamini i jos toliko toga
Ali kada ti to jednom udje u krv, ne postoji nista lepse i draze od toga.
Ja sam takav da kada nesto radim radim to svim srcem jer volim.
Nista mi nije tesko, ni da ustajem rano, ni da vise radim samo da njemu pruzim sve sto mu je potrebno.
Sve je dobilo drugi smisao... nemas vise vremena za prazne razgovore i prazne ljude... okrenes se samo onim stvarima koje te oplemene i cine srecnim

Gde si ucila da jases? :-)
 
to svakako . Negde na godisnjem nivou ishrana konja izadje oko 800-1000E . cena zobi je 35din po kg.... jedan dzak zobi ili jecma skoro dodje kao tura pica za dve osobe. u deficitu smo sa potkivacima, a da ne pricam o tome koliko je to jako bitno za hod konja i zdravlje kopita i noge. Na svu srecu sam nasao jako dobrog potkivaca, jer mi je jedan trazio 50E za 4 noge... 30E za dve, plus dolazak 1500din... Sto smatram da je preterivanje, jer ako postoji nesto cega se vise grozim u zemlji Srbiji jesu ti "vacarsi" , koji srecemo svuda. Ljude koji smatraju da je neko budala i ovca za shishanje. To mi se deshavalo i kada sam ga kupovao i trazio prevoz... pre odgovora o ceni prevoza, svi bi me prvo upitali " a kog konja si kupio"?

ja sam u citavu pricu usao kao entuzijasta kome su konji jos kao klincu oteli srce :D i godinama sam kupovao knjige o njima informisicu se. Sve do momenta dok nisam podvukao crtu sta je to sto ja zelim- odlazak preko zbog posla ili konj? :D Zeleo sam samo mir i da budem srecan
I ni jednog momenta ne zalim

Ono sa cime sam se susreo jeste veliki strah od ljudi prema konjima... Ljudi koji nisu u kontaktu sa njima ih posmatraju kao zveri i zaziru :)
Kod mene ih nije bilo, jos kad vide ogromnog konja svi se uplase :)
a druga stvar - danas ljudi sve rade iz racuna. Bitna im je racunica, ako nesto radis moras da imas korist- to je definicija u njihovim glavama . Ali ne, sve sto radis da bi bio srecan, moras da radis iz ljubavi.

I zato bih voleo da malo osvezim ovu temu o konjima i privucem vise ljudi koji ih imaju i one koji su ljubitelji konja


Hvala ti za mog konjica :D
 
Jos jedan od onih koji je prvo kupio konja, a onda poceo da uci o njima. Gde ti je pamet da kupis engleskog trkaca od dve godine!? To nije rasa da se drzi kao kucni ljubimac. Trebao si da kupis nekog posavca i bog da te vidi.

Da si ti meni ziv i zdrav, ja svog potkivaca suvom zlatom placam i 50 evra za potkivanje nije mnogo. Cena sama po sebi nije problem, problem je naci dobrog majstora. Kopito treba prvenstveno da bude dobro obrezano, uglovano, sa cistom zabicom i zdravom, podignutom petom, pa tek na to dolazi potkovica.

Regularna cena zobi je uvek bila 35 dinara pa navise, zavisi od kvaliteta. Neka zob je samo za golubove. Kada se zob kupuje od seljaka ona je najcesce prasnjava i ne prosejana, sa svim mogucim i nemogucim odpatcima sa njiva i treba je uvek pre davanja konju oprati.

Seno takodje moze biti razlicitog kvaliteta, kao i cene.

Jesi li vakcinisao svog konja, ocistio ga od parazita?
 
Jos jedan od onih koji je prvo kupio konja, a onda poceo da uci o njima. Gde ti je pamet da kupis engleskog trkaca od dve godine!? To nije rasa da se drzi kao kucni ljubimac. Trebao si da kupis nekog posavca i bog da te vidi.

Da si ti meni ziv i zdrav, ja svog potkivaca suvom zlatom placam i 50 evra za potkivanje nije mnogo. Cena sama po sebi nije problem, problem je naci dobrog majstora. Kopito treba prvenstveno da bude dobro obrezano, uglovano, sa cistom zabicom i zdravom, podignutom petom, pa tek na to dolazi potkovica.

Regularna cena zobi je uvek bila 35 dinara pa navise, zavisi od kvaliteta. Neka zob je samo za golubove. Kada se zob kupuje od seljaka ona je najcesce prasnjava i ne prosejana, sa svim mogucim i nemogucim odpatcima sa njiva i treba je uvek pre davanja konju oprati.

Seno takodje moze biti razlicitog kvaliteta, kao i cene.

Jesi li vakcinisao svog konja, ocistio ga od parazita?

Jesam sve :-)
Jako puno vodim racuna o njemu i kvalitetu njegove ishrane , prostirci, svakodnevnoh nezi i ciscenju. Postoji tacno vreme hranjenja, koliko cega , trening... i moj konj je srecan :-) brinem plbas puno o njemu

Znam da je negde potkivac 50e
Ali kao sto i sama kazes, bitno je da dobro radi.

decko od kog sam ga kupio je njegovu majku kupio i usao u pricu isto kao i ja

Ona je imala i neke lose navike, ali je on iskorenio. Kobila je i dalje rezervisana prema strancima, ali je neverovatno vezana za njega. I to nenormalno

Potkivac sa ergele Karadjordjevo radi za 250din po potkovici, sa tvojim potkovicama ... Sto u Beogradu ti nikada ne mozes da nadjes

Na prvom mestu je zaista strucnost, a svima koji imaju konje je najbitnije da su negovani i zdravi.
Meni je on kao dete.
 
Znas sta me zanima - kakav je to konj Engleski punokrvnjak ako nije kucni ljubimac? Po tvome misljenju, naravno
i da li si ti jos jedna od onih ljudi koji ga vidi kao masinu za investiciju koja moze doneti dobit? I na kraju kad se istrosi - zavrsi u kobasicama, kao i vecina galopera u Srbiji
ja znam zasto sam uzeo bas engleza, visok sam za druge konje :P

Uvek ce mi ostati nerazjasnjen motiv zasto ljudi imaju potrebu da pametuju na forumima, ali sa vecom dozom negatrivnog stava. I pre nego sto sam kupio svog konja, jako dugo sam u kontaktu sa njima.... Citao razne forume- i sta ljudi uglavnom rade- prepucavaju se
Meni je ok razmenjivati iskustva i informacije, a to da se pravim pametan i dokazujem je cista glupost... Sve sto radimo u zivotu radimo za sebe


Evo pogledaj sta urade ljudi nekim konjima... gde ih puste, jer su mislili da mogu da im se posvete . pogledaj u kakvim uslovima provode zimu, i da su stalno na meti vukova - gde zdrebad skoro i da ne prezivi
Konj je od davnina bio neophodan coveku. Njegova uloga u drustvu i stvaranju civilizacija i svega je neprocenjiva - a dosao je u tu situaciju da jedva opstaje.

Ja obozavam konje ! i imam savrsene uslove gde mogu da ih drzim.
I kao sto rece za potkivaca, zamisli da imas 10 konja- on ce ti uzeti 500E ?!
Smatram da je sve do trzista. Malo je dobrih, vise je onih koji bi da opeljese i zarade. U Srbiji je tako, nazalost ... nikome nije bitan kvalitet
Ja npr svoj rad u mom poslu, ne mogu da nudim u svom gradu. Kvalitet odredjuje cenu, a platezna moc da li ce se to brodati. Zato mi super prolazi u Beogradu
tako da svako trziste formira i cenu
 
Poslednja izmena:
Engleski punokrvni konj je masina, i nije konj za pocetnike u konjarstvu, na to mislim, a ne na zaradu. U pitanju je ozbiljan trkacki konj, vrlo mocan, a sa druge strane vrlo osetljiv. Kada smo vec kod potkivana vodi racuna, kopita su mu rak rana.

I da, ako imas 10 konja platis potkivaca 500 evra.
 
I da nema veze koliko si visok, bitno je da konj moze da te nosi. Vodi racuna da ti je konj jos mlad da bi ga jahao, jer nije razvijen jos dovoljno, tek tamo nede od trece godine. Kada smo kod toga on nema misica na ledjima i sapima uopste i bilo kakvo jahanje bi mu predstavljalo problem u ovom trenutku. Nemoj da te buni to sto trce trke sa dve godine, jer njih jasu dzokeji koji imaju 40 kila sa sve krevetom i posebnom tehnikom jahanja i kao takvi ne smetaju konjima.

Ne pustaj ga u ispust sa ularom, moze da se zakaci za nesto i povredi.
 
E ma da , znam to
ti si imala lipicanerku na hipodromu? Da li si je prodala ?

Ovaj moj je bio u treningu kod Sase Trbojevica... Nije jahan puno, ali je jahan i bez sedla i ovako. Bez problema prima sedlo i sve. U aprilu je napunio dve god, ali sam ga pustio jos zato sto jos raste.
On je konj koji voli da uci, voli da radi - ali sve mora prvo da vidi :D da li je sve to ok :)
posvecen sam mu konstantno. Svakog dana kad je na ispustu po nekoliko sati moram da budem sa njim, jer bez mene nece da ostane . Vezao se za mene puno, i reaguje na svaki moj poziv i zvuk. oseti me uvek kad dolazim. Neko drugi moze da ga zove koliko god ali ne vredi

hvala na savetima zaista
 
Divna bica , trte vrte, pa uhvatite da ih jasete;

Kako bi se vama cinila ta divna ljubav, da vas neko hvali da ste super a onda uhvati pa vas jase?

Nemojte samo da mi pricate pricu kako konji vole da se jasu.

Razumem kad je bila nuzda ,ali sada...
Zajebi ti takvu ljubav.
 
Poslednja izmena:
Divna bica , trte vrte, pa uhvatite da ih jasete;

Kako bi se vama cinila ta divna ljubav, da vas neko hvali da ste super a onda uhvati pa vas jase?

Nemojte samo da mi pricate pricu kako konji vole da se jasu.

Razumem kad je bila nuzda ,ali sada...
Zajebi ti takvu ljubav.

Druze, ma koliko da su konji bica sa ustaljenim navikama - oni pre svega vole odmor mir i tisinu.
Postoji plan i program , dnevnik za svakog konja - i sto je najbolje voditi.
Ja mog konja hranim, timarim, pazim .... i navikao je na mene
Postoji neka posebna energija izmedju konja i jahaca(vlasnika). Konji sve osecaju, svako tvoje raspolozenje
Ja svog konja nikada ne bih dao da ga jase "ko stigne", jer on je jeo iz moje ruke , navikao na moj glas i mene , i ne znam da li bi dozvolio nekome da ga jase?
Pastuv je, i ljudi zaziru od njega zbog njegove visine i izgleda- ali je prava dobrica.
I srecan konj je konj kome podmiris sve potrebe. A jedna od njih je i jahanje po lepim terenima jer im to izuzetno prija.
Svako ko ima konja, kog gaji iz ljubavi zna i razume koji je to osecaj
Konji su neverovatno vezani za vlasnika-jahaca. Ako se dogodi da padnes, dobar konj ce ostati tu pored tebe... Pamte apsolutno sve, pa u radu moras biti pazljiv. Ako te uhvate na foru, nadrljao si jer ce je stalno ponavljati...
 
Trbojevic je ok, on ne bi trebalo da ti upropasti konja, zna sta radi dobar je i jahac i trener.

Lipicanerku imam jos uvek, jer svi bi dobrog, naucenog i zdravog konja za male pare - sto ne moze. Tako da smo se opet malo takmicile ove godine i pokupile po koju medalju. Trenutno obucavam na njoj jednu devojku i tako...
 
Trbojevic je ok, on ne bi trebalo da ti upropasti konja, zna sta radi dobar je i jahac i trener.

Lipicanerku imam jos uvek, jer svi bi dobrog, naucenog i zdravog konja za male pare - sto ne moze. Tako da smo se opet malo takmicile ove godine i pokupile po koju medalju. Trenutno obucavam na njoj jednu devojku i tako...

Predivnooo
I nemoj. Za dobrog i negovanog konja vredi svaka para. A ona je predivna :-))
 
Vi eksploatisete konje i to ne iz nuzde nego iz zadovoljstva.
Kad je konj dosao do jahaca, pitajuci ga da li bi ovaj hteo malo da ga pojase? Nikad!Nikad!Nikad!
Uvek jahac dodje kod konja, nista ga ne pitajuci, ripa po njemu i tvrdi za sebe da je ljubitelj konja.
Da ljubitelj ,samo ne konja nego konjetine.


Da ima ljubitelja , planine bi bile pune slobodnih konja rastrcanih na vetru.

Zadovoljstvo za ljubitelja je da ih gleda kako jezde prostranstvima slobodni i bezbrizni.

Razlikujte konzumente konja od ljubitelja konja.
Ogromna je to razlika.
 
Vi eksploatisete konje i to ne iz nuzde nego iz zadovoljstva.
Kad je konj dosao do jahaca, pitajuci ga da li bi ovaj hteo malo da ga pojase? Nikad!Nikad!Nikad!
Uvek jahac dodje kod konja, nista ga ne pitajuci, ripa po njemu i tvrdi za sebe da je ljubitelj konja.
Da ljubitelj ,samo ne konja nego konjetine.


Da ima ljubitelja , planine bi bile pune slobodnih konja rastrcanih na vetru.

Zadovoljstvo za ljubitelja je da ih gleda kako jezde prostranstvima slobodni i bezbrizni.

Razlikujte konzumente konja od ljubitelja konja.
Ogromna je to razlika.

Milane da li si upucen sta je jednom konju potrebno da bi preziveo?! Koliko svakodnevne nege.... ko pomaze konju u divljini kada nema ko da mu svakodnevno maze kopita i kopito napukne? Da li si se informisao o stanjima divljih konja kod nas, na Balkanu i u svetu?
Postoje ljudi kojo spasavaju konje kod nas, jedna gospodja kod Hipodroma godinama spasava konje od klanice. Ali zena drzi i neku skolicu jahanja, jer na taj nacin kupuje hranu za konje
Ja isto tako mogu reci, zasto ljudi drze ostale zivotinje? Zasto ih ne puste... ali kao stvar je prosta - te zivotinje se ne bi snasle i ne bi same prezivele u prirodi.
Poreklo mog konja postoji o samog nastanka maticne knjige o Thoroughbred rasi . Uzgajana je sa jednom svrhom, za koju je ja ne koristim
I mogu ti reci da je najinteligentnija rasa, jako zivahna i energicna. Privrzena coveku , i voli njegovo drustvo.
Jedina rasa koja je vise privrzenija i vezana za coveka jesu Arapski konji

A mozes videti na youtube-u kako ti koji vole konje poput tebe vole konje i brinu o njima kad ih ostave na snegu
Ukucaj konji na vlasini i stolovima
 
Kao "ljubitelj" životinja-svaštojed, bila sam licemer i osećala sam da nešto nedostaje. Tek sad mogu iskreno za sebe da tvrdim da sam ljubitelj životinja. I dalje imam kućne ljubimce iz razloga što ne žele nigde da idu i što je pitanje da li bi se uopšte snašli.

Ali to što je neko na određenom nivou empatije, ne znači da su svi ostali spremni za to. Sve dok ti konji dobijaju iole kvalitetan tretman kod svojih vlasnika (ma koliko mi se ta reč ne sviđa), to je ipak manje zlo od prezanja i klanice. Ni sama ne znam koliko sam puta bila u iskušenju da kočijašu otmem bič i raspalim po njemu, ali imam dete kojem ne treba majka robijaš. To je problem, i takvi vlasnici konja koje ne zanima ni osnovna dobrobit, dajte da se za početak njima pozabavimo, abolicionizam će već doći na red.

Dakle, s jedne strane, slažem se sa Milanom da jahanje nije nešto u čemu konji uživaju, ali s druge, Milane, jesi li ti vegan? Ako nisi, preispitaj svoju poziciju kad kritikuješ nekoga ko ipak vodi računa o dobrobiti tih životinja koje gaji.
 
Kao "ljubitelj" životinja-svaštojed, bila sam licemer i osećala sam da nešto nedostaje. Tek sad mogu iskreno za sebe da tvrdim da sam ljubitelj životinja. I dalje imam kućne ljubimce iz razloga što ne žele nigde da idu i što je pitanje da li bi se uopšte snašli.

Ali to što je neko na određenom nivou empatije, ne znači da su svi ostali spremni za to. Sve dok ti konji dobijaju iole kvalitetan tretman kod svojih vlasnika (ma koliko mi se ta reč ne sviđa), to je ipak manje zlo od prezanja i klanice. Ni sama ne znam koliko sam puta bila u iskušenju da kočijašu otmem bič i raspalim po njemu, ali imam dete kojem ne treba majka robijaš. To je problem, i takvi vlasnici konja koje ne zanima ni osnovna dobrobit, dajte da se za početak njima pozabavimo, abolicionizam će već doći na red.

Dakle, s jedne strane, slažem se sa Milanom da jahanje nije nešto u čemu konji uživaju, ali s druge, Milane, jesi li ti vegan? Ako nisi, preispitaj svoju poziciju kad kritikuješ nekoga ko ipak vodi računa o dobrobiti tih životinja koje gaji.

Hvala puno :-)
Konji se vremenom kroz rad naviknu na biteless uzde, ali da bi dosli do tog nivoa moramo svakog dana raditi i maximalno se posvetiti konjima. Oni su kao deca, bar ja tako posmatram mog konja...
I vrsim poredjenje - sta bi se dogodilo kada bi roditelji pustili svoju decu da rade sta zele?
Konji zahtevaju ustaljene navike i nezne reci
Ja non stop pricam sa svojim konjem :-) voli paznju
I mog konja nikada nece jahati neko ko pozeli, protivim se tome. Jer svaki odgajivac (namerno ne koristim rec vlasnik, jer znam puno vlasnika koji placaju da drugi brinu o njihovim konjima- i dalje od zoga ih ne zanima) , poznaje svog konja- zna njegovu dusi i svaki pogled i pokret... drugi nemaju taj osecaj. Drugi ljudi nisu bliski sa konjem
Ono sa cime sam se susreo kada sam uzeo svog konja , jeste odnos danasnjih ljudi prema konjima...
Cemu konj, ako ti ne koristi? Ako ne donosi novac? Konji su ovakvi...konji su onakvi...

Cinjenica je da je covek odgovoran za sve sto stvori.
Ljudi su previse grubi prema zivotinjama, da su zivotinje "kasice prasice" vecina bi bila presrecna
Ima na youtube-u reportaza o jednoj gospodji Moniki Brukner iz Djurdjeva koja ima azil za zovotinje. Ona spasava zivotinje od nesavesnih, nehumanih i neljudskih vlasnika . Tako je spasila nekog konja koga su ljudo boli nozem .... i koji tek sada polako vraca poverenje i veru u ljude
Tuga....
 
Konj je zivotinja stvorena da radi i on ako ne radi on je duboko nesrecan. Konji koji stoje u boksevima se lakse povredjuju od onih koji su u redovnom (strucnom) treningu. Konj treba da je dobro nahranjen i da se u treningu ne ide preko njegovih trenutnh (nije isto konj sa 3 godine i sa 8 ili 10, zavisi i od pasmine i za sta se koristi) psihofizickih mogucnosti.

Sto se bicevanja tice, pa imas budala koji i decu mlate, a nece konja ili kuce. Ali to je druga prica.
 
Monika je jedna divna žena koja ima azil za razne vrste životinja, ne samo konje. Znam kakav odnos sve ljudi imaju prema životinjama, po struci sam veterinarski tehničar i svačega sam se nagledala i naslušala. Zato i tvrdim da je welfare pristup manje od dva zla i relativno prihvatljiva varijanta dok ne dođe vreme za aboliciju, što je, posmatrajući istorijski tok događaja, neminovnost.
 

Back
Top