Konji - ta divna bica

tT9EOhH.jpg


cQCQ2kg.jpg



6flp1Wx.jpg
 
Divan jeee

Lepotaaaa !

medjutim ne znam da li ste znali , Americka vlada divlje mustange poput njega love , gone ih miljama bukvalno kako bi oslobodili prostor za ispasu krava , i dale drzavno zemljiste farmerima u najam- zbog krava koje koriste u ishrani. Amerika je najveci potrosac junetine .
I onda ovakvi lepotani zavrse usvojeni, a neki naprosto nemaju tu srecu...

Danas je vise mustanga u zatocenistvu, ili u privatnom vlasnistvu nego sto ih je na slobodi .
potrazite na netu Amado horse... pinto mustang kog je usvojila jedna devojka , pored 80 takvih konja. Ali Amado i ona imaju poseban odnos

- - - - - - - - - -


ovo kao da je inspirisano legendom o nastanku arapskih konja . Sad cu da je postavim... o 4 kobile koje su se vratile proroku Muhamedu pre nego sto su pile vodu. I te 4 kobile su zasluzne za 4 glavne linije arapskih konja. Siglavy su najlepsi i Kuhaylan . Siglavy imaju vrat kao labud
 
Ovo je legenda o nastanku Arapskog konja...
- Kada tvorac svijeta odluči stvoriti konja, reče vjetru: „Ti češ mi roditi biće koje će nositi moje štovatelje. Njega će ljubiti i poštovati moji robovi. Neka budu na strah svima koji ne poštuju moju zapovijed.“ I tako stvori konja i reče mu: „Tebe sam načinio bez premca! Sva blaga svijeta leže među tvojim očima. Ti ćeš pod svoja kopita baciti neprijatelje, a prijatelje ćeš nositi na svojim leđima. To neka bude mjesto odakle će se molitva k meni uzdizati. Neka si sretan na čitavoj zemlji i budi pred svima ostalim stvorenjima, i ljubav gospodara zemlje neka pripada tebi. Ti ćeš letjeti bez krila i pobjeđivati bez mača!“

kod arapa bogatstvo su merili u kamilama, ali je putnik na konju uvek imao prvenstvo nad onim sa kamilom. Konji su cesto delili satgor sa porodicom upustinji kada su bile hladne noci
horse-arabian-mare-egypt.jpg


- - - - - - - - - -

Prema legendi Beduina, nakon dugog putovanja pustinjom, dosli su do vode i pustili su kobile koje su bile uzasno zedne da se napiju. Kao test lojalnosti pre nego sto su dosle do vode pozvali su ih nazad. Samo ih se pet vratilo bez da se napilo. Ovih pet su postale originalnih pet kobila Beduina i svaka je dobila svoju liniju koju je prenosila na potomke.

Interesanto da kada su isli u rat Arapi su sa sobom vodili samo kobile jer one nisu njistale kada bi videle druge konje za razliku od pastuva. I tako nikad nisu odale njihov polozaj.

Stara Arapska poslovica kaže:
'' Najvrednije što čovek može imati je kobila pokraj koje ide njena kćer koja u sebi nosi jos jedno zensko ždrebe.''
ep1.jpg
 

Back
Top