Konji - ta divna bica

Priznajem one odgajivace konja koji se staraju o konjima ali ih ne iskoriscavaju, nego ih pustaju da budu slobodni i bezbrizno trce prostranstvima za vetrom.

Za to sto mnoge zivotinje danas nisu sposobne da opstanu u prirodi je covek kriv , koji ih je zarobljavao .
To mogu da razumem ako je nuzda u pitanju ali ciniti to iz zadovoljstva - to nije konjoljublje.
 
A što se tiče rada, i moj mačak i moja keruša su siti i presiti, pa svako malo iskopaju voluharicu ili miša u voćnjaku. Ali ne držim ih zbog toga. Donamileva redovno ima ulovljene pacove po dvorištu jer ima malinoe, otprilike pseći ekvivalent engleskom punokrvnjaku. Ali to ne znači da bi uživali na rukavu, na tragu, ili moja Mrvica u jazbini, postoji mnogo drugih zabavnih zajedničkih aktivnosti.
 
Ljubitelji konja su verovatno gledali film o Australijskom trkackom sampionu (zaboravio sam ime filma, mozda forest gamp).

Tu se moze videti "ogromna "ljubav prema trkackim konjima i sta tim plemenitim zivotinjama rade ti bezdusni grabezljivci za parama.
 
Nije Forest Gamp nego Far Lep, Forest Gamp je potpuno druga tematika, američki, mnogo mlađi film. Pokučavam sad da se setim koji je nadimak hendler dao konju, koliko se sećam, njih dvojica su imali poseban odnos.
 
Nije Forest Gamp nego Far Lep, Forest Gamp je potpuno druga tematika, američki, mnogo mlađi film. Pokučavam sad da se setim koji je nadimak hendler dao konju, koliko se sećam, njih dvojica su imali poseban odnos.

Poseban odnos ,kako da ne. Zbog love.

Sto su mucili zivotinju da im zgrce lovu kad su imali "poseban odnos"?



ma kad mi neko pomene ljubitelje zivotinja...

Voli kanarince pa ih drzi u kavezu!!!

Pticu eeeej drzis ti u kavezu COVECE! Pticu!
Bog joj dao krila da leti, da leti eeej a ti je strpao u krletku i prodajes mudda za bubrege kako ti si ljubitelj kanrinaca.

Ili ovi sto drze pse pa ih teraju da se kolju. Po dva sata se kolju.


I ko zna sta sve ne rade tim kucicima.
Prave od njih debile da nisu nizasta.Macke isto.


Onaj voli lavove pa ih ubija!
Lepse mu da ga gleda prepariranog nego zivog.
 
Poslednja izmena:
Priznajem one odgajivace konja koji se staraju o konjima ali ih ne iskoriscavaju, nego ih pustaju da budu slobodni i bezbrizno trce prostranstvima za vetrom.

Za to sto mnoge zivotinje danas nisu sposobne da opstanu u prirodi je covek kriv , koji ih je zarobljavao .
To mogu da razumem ako je nuzda u pitanju ali ciniti to iz zadovoljstva - to nije konjoljublje.



kako ti mislis da odgajivac pusti svog konja da trci prostranstvima? gde su pa ta prostranstva u Srbiji?
svaki odgajivac svog konaj posmatra kao dete , bar ja tako mog posmatram .
U Srbiji nema tih prostranstva o kojima ti pricas, a ja ne bih mogao da spavam kada bih svom konju to uradio! Razmisljao bi kako je , u kakvom su mu stanju kopita, cime se hrani, da li ima dovoljno vode da pije.... Konji su po prirodi veoma plahe zivotinje, urodjeno im je jer su bili u proslosti meta predatora. Kod nas u tim , nazovimo ih " preostranstvima" lutaju i vukovi ... drugo konj je zivotinja koja moze da padne, da se povredi.... ne ume sama u dovoljnoj meri da se zastiti .
Vecina ljudi ima veliki strah od konja, a ljudi iz straha uvek rade grozne stvari... Sve sto ne mogu u dovoljnoj meri da shvate, da razumeju - oni se plase i preziru. Zamisli sta bi ti jadni konji doziveli u susretu sa ljudima ?! vikali bi... gadjali bi ih... A konj koji je prepusten sebi i divljini je vise obazriv, vise plasljiv i reaguje skoro na sve

pogledaj u kakvim uslovima su ostavljeni ovi konji.... Svake godine nastradaju od copora vukova
 

mnogo buke , a realno to seno koje su dopremili kako bi se slikali - krdo konja pojede za dan

Inace moje preporuke za filmove sa konjima su
War Horse - predivna prica
The Black Stallion
The Black Stallion Returns
The Young Black Stallion
Crni lepotan
The Silver Stallion: King of the Wild Brumbies
Spirit: Stallion of the Cimarron
Hildalgo
... itd

Koga zanima moze da pogleda :)
 
Mogu da kazem samo jedno: Jadne zivotinje pored vas ljubitelja.

Kucni ljubimci! Sam naslov govori sve. Ne treba nista dodati.
Sramota!


Jos cu reci ovo;Vise postuje jedan seljak svog konja ili kravu koju drzi radi mleka ,nego vi skorojevici koji drzite zivotinje kao kucne LJUBIMCE!

Seljak bar zna prirodu zivotinje i ne odvaja je od nje , dok vi LJUBITELJI sa zivotinjama izvodite besne gliste.
 
Poslednja izmena:
Mogu da kazem samo jedno: Jadne zivotinje pored vas ljubitelja.

Kucni ljubimci! Sam naslov govori sve. Ne treba nista dodati.
Sramota!


Jos cu reci ovo;Vise postuje jedan seljak svog konja ili kravu koju drzi radi mleka ,nego vi skorojevici koji drzite zivotinje kao kucne LJUBIMCE!

Seljak bar zna prirodu zivotinje i ne odvaja je od nje , dok vi LJUBITELJI sa zivotinjama izvodite besne gliste.

A ko je rekao da ja svog konja ili neko poput mene dozivljava kao ljubimca
Meni on definitivno nije ljubimac, on je mnogo vise. Na prvom mestu je on pa ja
Jako mi je zao sto jednostavno ne zelis da pogledas situaciju iz drugog ugla....
Ima ljudi koji gaje zivotinje iz ljubavi a ne iz materijalnog dobra

Ali ne poznajes konje, i ne znas koje su njihove potrebe i kakav im je duh - otuda i tvoje misljenje
 
Milan je u pravu kada govori ovo za drzanje konja kao kucnih ljubimaca. Takvi konji najvise nastradaju od gazdine ljubavi. Drzi konja iz ljubavi, ali ga drzi (i radi sa njim) profesionalno.

Slazem se delimicno sa njim.
Jer znam ljude koji kupe konje zato sto ih drugi imaju... i boli ih uvo za sve. Odrade trening, cas jahanja i dalje ih nista nije briga

Kao sto sam vec rekao konji su bica navike, vole rad i ustaljenost
Treba raditi, treba mu pruziti dovoljan prostor za kretanje, pasu , trcanje, vodu... srecan konj je onaj koji na vreme dobija dovoljnu i svakog dana istu kolicinu hrane, trening , nove prostore, lep pristup i druzenje sa drugim konjima.
Kao deca su
I uprkos cinjenici da vole rad, vole mir odmor i tisinu
 
Mogu da kazem samo jedno: Jadne zivotinje pored vas ljubitelja.

Kucni ljubimci! Sam naslov govori sve. Ne treba nista dodati.
Sramota!


Jos cu reci ovo;Vise postuje jedan seljak svog konja ili kravu koju drzi radi mleka ,nego vi skorojevici koji drzite zivotinje kao kucne LJUBIMCE!

Seljak bar zna prirodu zivotinje i ne odvaja je od nje , dok vi LJUBITELJI sa zivotinjama izvodite besne gliste
.

Izvini, ali za ovo ne mogu da se složim, čast stvarno malobrojnim izuzecima. Ne bi verovao u kakvim uslovima ljudi drže stoku, koliko tim životinjama zakidaju od usta, kupuju najjeftiniju moguću hranu i na kraju, svinjama ne odgovara beton, treba im blato zbog zglobova, zbog održavanja higijene, a kravama su pluća mala i metabolizam takav da im treba kretanje prostranstvima, ne da ceo život provedu u zagušljivoj štalici, steone i mužene... Ne poštuju seljaci njih nego profit koji od njih ostvaruju.

Milan je u pravu kada govori ovo za drzanje konja kao kucnih ljubimaca. Takvi konji najvise nastradaju od gazdine ljubavi. Drzi konja iz ljubavi, ali ga drzi (i radi sa njim) profesionalno.

To stoji. Već toliko puta viđeno kod toliko različitih životinja... Mislim da su sad, zbog filma Max i filma Hachiko na redu belgijski ovčari i Akita inu.
 
Da , iz filma Hachiko, ljubitelji kucnih LJUBIMACA mogu nesto nauciti.

Svi oni koji zivotinjama oduzimaju slobodu , ne mogu se smatrati ljubiteljima.

Dzaba sve, sloboda nema cenu.

Seljak je kravi oduzeo slobodu ali bar sebe ne proziva ljubiteljem.
On je eksploatise i toga je svestan.Ne pravi se Tosa.
 
Poslednja izmena:
Dobri potkivaci zlata vrede i tu se ne sme stedeti....


11951283_10206102195367960_5609876529703958891_n.jpg


- - - - - - - - - -

11181564_10206102195327959_4697044247777457406_n.jpg


- - - - - - - - - -

P.S.

Pesak je na kopitima nisam oprala pa slikala...
 

Back
Top