Republika ili Monarhija

wade:
marko:
Au, ljudi, ala ste smesni! Vi opet o Holandiji i Spaniji... Sve se svodi na "Kad Holandija moze da ima monarhiju, mozemo i mi!" Pa sta sad, da Holandija skoci kroz prozor, hocemo li i mi skakati?!
I ono vase monarhija = demokratija... logicko rasudjivajne nam govori da je monarhija negacija demokratije. Kako moze biti demokratija da jedna familija, jedna dinastija vekovima vlada jednom zemljom? Ko su ti Karadjordjevici? Da li su oni Bogom dani da vladaju Srbijom? Ko uopste za sebe moze da kaze da je Bogom dan da upravlja jednom zemljom? Kako demokratija moze biti kad neko rodjenjem nasledjuje vlast?
Ljudi, pa valjda znate istoriju. Valjda znate da je monarhisticko uredjenje jedan prevazidjeni oblik vladavine kome je mesto u srednjem veku, u feudalizmu. Cela Evropa se tokom 19-og i 20-og veka borila da ukine monarhije i uvede jedan napredniji, moderniji oblik drzavnog uredjenja, republiku. A vi bi da se mi vratimo u feudalizam. Nema sta, Srbi uvek moraju svemu da kontriraju.
I da se vratim na vase pominjanje Spanije i Holandije kao naprednih monarhija... Najrazvijenije, najsnaznije drzave na svetu su republike: SAD, Francuska, Nemacka. Mozda je bolje da se malo ugledamo na te zemlje. Pocnite realno da posmatrate svet, i izadjite iz sveta bajki o nekoj srecnoj, dalekoj kraljevini Srbiji...

Od tebe nisam ni mogao da ocekujem neku cudesnu evolutivnu promenu. I dalje si iskljuciv, nepoverljiv, povodljiv, infantilan, agresivan, a u stvari neobavesten i losih namera. Istupanje ti je puno teskih predrasuda.

Trazio si da se nabroje razlozi vaspostavljanja Ustavne Parlamentarne Monarhije, bez uplitanja istorije i tradicije, koliko je to moguce. Ja sam ti nabrojao samo neke od njih, da bi mi ti sada izneo krajnje smesnu argumentaciju, koja mi odaje tvoju beskrajnu neupucenost. Ne mozemo da raspravljamo na ravnopravnim osnovama, jer se razumem u ustavno pravo i politicke institucije, kao i u medjunarodno javno pravo, pa mogu malo bolje i temeljitije od nekoga ko se bavi etnologijom da iznosim dokaze i zakljucke, potkrepljene pravnom naukom i praksom.

Imas probleme i sa logickim zakljucivanjem, jer ako Holandija "skoci kroz prozor" treba dobro da razmislimo sta ju je na to nagnalo, cega ima na zemlji, kako cemo da se docekamo, sa kog sprata skace ili mozda sa prizemlja, od cega bezi, kakvi je problemi muce, mozda to radi iz razonode... taj tvoj argument odmah pada u vodu, kada se samo spomene njihov bruto domaci proizvod, njihov nacionalni dohodak po glavi stanovnika, njihov stepen politickih i ekonomskih sloboda, njihovo DRZAVNO UREDJENJE, njihovo drustveno i politicko uredjenje, njihov izborni sistem, njihovo ustavno pravno ustrojstvo... Pa ja zapravo tome tezim ovde u Srbiji i ja ne znam sta je lose u tome, ali znam da je tvoj argument u poredjenju sa kontra argumentom koji sam ti izneo, u samoj sustini oboren.

Ponovo potezes svoju slabu tacku logockog rasudjivanja kada kazes da je demokratija negacija monarhije. To je floskula nevidjenih razmera. Prvo da li znas sta je proces konstitucionalizacije, na koji nacin je on tekao u svetu i koje su njegove posledice? Ako ne, nemoj da se petljas tamo gde ce da ti se izmakne tlo po kome stojis. Samo znaj ovo. Nije borba za demokratiju ujedno i borba protiv monarhije, stavise situacija je znatno drugacija. Borba za demokratiju i politicke slobode je i pocela u monarhiji i trijumfalno se i zavrsila u istom obliku uredjenja. Pocela je sa Magna Carta Libertatum, a zavrsila se zakonom (sa pravnom snagom ustava u materijalnom smislu) o parlamentu iz 1945. Velika Britanija. Sustina je ogranicavanje i omedjavanje vlasti nekad apsolutnog Monarha, u korist parlamenta. To je dostignuce jos devetnaestog veka u Evropi, naravno i u tadasnjoj Srbiji(Radikalski ustav 1888.), i sve to u monarhijama (sa par izuzetaka vezanih za republike, u prvom redu Francuske).

Nije istina da Monarhija pripada srednjem veku, a republika "naprednijem" svetu. Nemoj da iznosis takve zakljucke. Sta su bili Mletacka republika, Dubrovacka republika, Djenova... Da republike su postojale i u srednjem veku, cak i u starom veku. Ovo su sredenjovekovne republike, posebne i specificne u odnosu na ove danasnje. Jacanje gradjanske klase u evropi, nije za sobom nosio antimonarhizam, vec otklanjanje feudalnih ostataka i apsolutizma, sto nema veze sa antimonarhizmom. Ponovicu NIJEDNA REPUBLIKA U EVROPI NIJE NASTALA DELOVANJEM U OSNOVI ANTIMONARHIJSKIH RAZLOGA. O svakoj mogu do detalja da diskutujem i argumentovano dokazem ovu tezu. Prethodnik ti je vec pisao o Francuskoj.

A da li je republika napredniji oblik vladavine? Ne bih rekao, jer mogu hiljadu suprotnih primera da ti navedem. Samo da spomenem tipicne primere za najgore i najgrdje ustave u ljudskoj istoriji (ne racunajuci komunisticke ustave i ustave islamskih drzava). To su ustav Austrije iz 1934. i ustav Poljske iz 1935. Oba su republikanski ustavi i oba su primeri za najautoritarniju ustavnost ikada, i "na papiru" i u praksi. Od kada postoji ustavnost (ne vezano za postojanje ustava kao akta u formalnom smislu) bez obzira na oblik vladavine, to su ubedljivo najgori ustavi. Svaki predsednik republike je po svojoj pravnoj prirodi kvazi monarh, koji raspolaze sa mnogo jacim ovlascenjima od monarha u ustavnim parlamentarnim monarhjama, te je i mogucnost zloupotrebe drzavne vlasti znatno veca. Pomenucu jos samo uzasne autoritarne diktature u republikanskom uredjenju poput Idi Aminove Ugande i drugih africkih diktatura ili Cile generala Pinocea i ostale neuspesne kopije predsednickog sistema SAD-a. To je sve druga polovina dvadesetog veka. (namerno se drzim po strani u odnosu na komunizam i islam)
Nije oblik vladavine garant napretka, kako ti nespretno pominjes republiku, vec je bitan kvalitet te vladavine odnosno demokratski politicki sistem. To je ono bez cega ustavne parlamentarne monarhije danas ne mogu da funkcionisu i sto ih cini tako privlacnim u odnosu na republiku, narocito u Srbiji.

Pominjes i najrazvijenije zemlje sveta SAD i tzv. staru evropu. Prvo, SAD ne mogu nikada biti monarhija. Drzava koja je primer za vladavinu sloboda i demokratiju, sa prvim ustavom na svetu, sa najfunkcionalnijim federalizmom, nije dobar primer vec je pre izuzetak. Tamosnji predsednicki sistem je toliko specifican da prosto ne moze biti kopiran, iz mnogo razloga. Predsednik je ujedno i sef drzave i sef kabineta (monocefalna egzekutiva), a njegova funkcija je na neki nacin vec sakralna, sa ogromnim uticajem na javnost, medjunarodne odnose i sl. tako da ne moze, po svojoj snazi, da se poredi ni sa jednim monarhom. Sistem u SAD omogucava veci znacaj predsednika i daleko snazniju ulogu od bilo kog monarha ustavne parlamentarne monarhije, na svetu. Grubo receno, americki predsednik u stvari predstavlja ono zbog cega su monarhije u nekim zemljama ukinute. Ne mesaj to i ne insinuiraj. Razlozi zbog kojih je preovladao republikanski oblik vladavine u Nemackoj sa jedne strane i Francuskoj sa druge, su toliko specificni da zasluzuju podrobniju analizu. U svakom slucaju, ponovicu, NIJEDAN OD TIH RAZLOGA NIJE ANTIMONARHIJSKI.

I jos nesto, Kralj nije neravnopravan, vec je prema opstevazecem ustavnom nacelu jednakosti, samo prvi po casti. Tako je uostalom, slucaj i sa bilo kojim predsednikom republike. I to su sve dostignuca jos devetnaestog veka u ustavnim parlamentarnim monarhijama. Da ne sirim dalje, prosto to je tako.

I jos nesto. Zar Velika Britanija, Spanija, Belgija, Holandija, Luksemburg, Monako, Danska, Norveska, Svedska, Lihtenstajn, Kanada, Australija, Novi Zeland, Japan, Malezija, Ujedinjeni Arapski Emirati spadaju u nerazvijene zemlje? Jel' to srednji vek (u onom smislu kako ga ti dozivljavas)?

Ne ignorisimo ocigledne prednosti ustavne parlamentarne monarhije i korist koju bi ona donela Srbiji, vec uzmimo se u pamet i ispunimo zavet predaka koji su svoje zivote davali ZA KRALJA I OTADZBINU!

Moj naklon, Wade. Za Kralja i Otadzbinu!
 
haha, koje licemerje ovde imamo prilike da vidimo... kakva dvolicnost.
Puni ste prica o tome kako je dinastija Karadjordjevica neligitimno, nasilnicki ukinuta, zbacena u Jugoslaviji. E, sad vi meni da objasnite kako je to dinastija Karadjordjevica legitimno dosla (vratila se) na vast u nasoj zemlji 1903. godine. Bas bih voleo da cujem vase obrazlozenje kako je to klanje kralja Aleksandra Obrenovica bio jedan ustavni, legitimni cin. Dinastija Obrenovica nije za zanemarivanje, ipak je Srbijom vladala vise od pedeset godina. Kako je zbacena? Tako sto su ljudi koji su radili za Karadjordjevice ne ubili, vec zaklali, iskasapili kralja Aleksandra Obrenovica. Ali dobro, ne sumnjam da cete vi i to na pravi nacin uspeti da objasnite, i da dokazete da je to obavljeno u skladu sa svim zakonskim normama.
I da, sad kad se Karadjordjevici vrate, hocemo li vracati staro ime - Jugoslavija? Ipak, kad su oni otisli sa vlasti, ostavili su nam ime Jugoslavija. Ne bi bilo u redu da sad kad se vrate zateknu to kvazi ime - Srbija & Montenegro... Nego lepo, Jugoslavija, ime koje su i dali svojoj zemlji... Setite se, cak je i kralj Aleksandar Karadjordjevic na samrti rekao: "Cuvajte mi Jugoslaviju!" Moramo da ispunimo njegov zavet... hahaha, koje ste vi komedije od ljudi.. Pljujete to ime - Jugoslavija, a zaboravljate da su to ime upravo Karadjordjevici nasoj zemlji dali... Kukate kako su Karadjordjevici nasilno zbaceni, a zaboravljate da su oni na mnogo gori nacin dosli na vlast... :lol: :lol: :lol:
stvarno ste smesni
 
marko:
haha, koje licemerje ovde imamo prilike da vidimo... kakva dvolicnost.
Puni ste prica o tome kako je dinastija Karadjordjevica neligitimno, nasilnicki ukinuta, zbacena u Jugoslaviji. E, sad vi meni da objasnite kako je to dinastija Karadjordjevica legitimno dosla (vratila se) na vast u nasoj zemlji 1903. godine. Bas bih voleo da cujem vase obrazlozenje kako je to klanje kralja Aleksandra Obrenovica bio jedan ustavni, legitimni cin. Dinastija Obrenovica nije za zanemarivanje, ipak je Srbijom vladala vise od pedeset godina. Kako je zbacena? Tako sto su ljudi koji su radili za Karadjordjevice ne ubili, vec zaklali, iskasapili kralja Aleksandra Obrenovica. Ali dobro, ne sumnjam da cete vi i to na pravi nacin uspeti da objasnite, i da dokazete da je to obavljeno u skladu sa svim zakonskim normama.
I da, sad kad se Karadjordjevici vrate, hocemo li vracati staro ime - Jugoslavija? Ipak, kad su oni otisli sa vlasti, ostavili su nam ime Jugoslavija. Ne bi bilo u redu da sad kad se vrate zateknu to kvazi ime - Srbija & Montenegro... Nego lepo, Jugoslavija, ime koje su i dali svojoj zemlji... Setite se, cak je i kralj Aleksandar Karadjordjevic na samrti rekao: "Cuvajte mi Jugoslaviju!" Moramo da ispunimo njegov zavet... hahaha, koje ste vi komedije od ljudi.. Pljujete to ime - Jugoslavija, a zaboravljate da su to ime upravo Karadjordjevici nasoj zemlji dali... Kukate kako su Karadjordjevici nasilno zbaceni, a zaboravljate da su oni na mnogo gori nacin dosli na vlast... :lol: :lol: :lol:
stvarno ste smesni

Citirao bih samo velikog Njegosa:
"Bez budalah tupoga pogleda, bi l'umovi mogli blistat sv'jetli?"
 
Au, Jagodinac, pa ja sam stvarno impresioniran kako ti misli velikih mudraca izbacujes k'o iz rukava. A predpostavljam, ti predstavljas taj "blistavi um sv'jetli"? Ljubi te majka tako pametnog... :lol:
Nego, da cujem - Kako je to klanje kralja Aleksandra Obrenovica bio jedan legitimni, ustavni cin u cilju vracanja Karadjordjevica na presto 1903. godine?
 
marko:
Au, Jagodinac, pa ja sam stvarno impresioniran kako ti misli velikih mudraca izbacujes k'o iz rukava. A predpostavljam, ti predstavljas taj "blistavi um sv'jetli"? Ljubi te majka tako pametnog... :lol:
Nego, da cujem - Kako je to klanje kralja Aleksandra Obrenovica bio jedan legitimni, ustavni cin u cilju vracanja Karadjordjevica na presto 1903. godine?

Zanimljivo je kako se vi neokomunjare pozivate na Obrenovice, narocito na tragediju poslednjeg vladara iz te Dinastije... Zar vam Obrenovici toliko leze na srcu? Ili vam smetaju Karadjordjevici samo zato sto su jedini zivi naslednici srpskog prestola?
Niko ne moze da opravda masakr nad Kraljem Aleksandrom Obrenovicem Petim i Kraljicom Dragom. Takav stravican zlocin koji se zbio u noci 28. na 29. maja 1903. osudio je citav tadasnji svet. To je delo zaverenika predvodjenih Dragutinom Dimitrijevicem Apisom (Kralja i Kraljicu ubio je kapetan Mihailo Ristic) i sa tim dogadjajem Karadjordjevici nemaju nikakve veze. Tacnije, svrgavanju Obrenovica nista manje nije doprinela ni propaganda Petrovic-Njegosa (na vest o smrti Aleksandra i Drage, Kralju Nikoli je receno "Vase je, Gospodaru!). Inace, sam Aleksandar Obrenovic je, u tipicnom maniru svojih predaka bio konzervativni autokrata i tiranin koji nije postovao ni Ustav ni zakone. Ostace za sva vremena upamcen kao jedan od najomrazenijih vladara u nasoj novijoj istoriji. Strani izvestaci su opisivali kako je Beograd tih poslednjih dana maja bio 'prosto preporodjen' i 'svuda se orilo narodno veselje'.
Posle kraljoubistva, te iste 1903. Narodna Skupstina uputila je odmah poziv Vozdovom potomku, tada vec starom Petru Karadjordjevicu da preuzme srpski presto. Donet je nov, demokratski i liberalan Ustav, a svecano krunisanje, a potom i miropomazanje obavljeno je naredne godine... A kao sto verovatno ne znas, ta ista grupa zaverenika pokusace atentat i na Regenta Aleksandra Karadjordjevica 11.septembra 1916. na solunskom frontu. Na automobil Prestolonaslednika pucali su Apisovi 'crnorukasi', sto ce dovesti do Solunskog procesa i Apisovog streljanja... Zanimljivo je medjutim da su tvoji komunisti 1953. obnovili Solunski proces i cak 'ustanovili' da do pokusaja atentata u stvari nije ni doslo, i da je Apis bio 'nevina zrtva'...
I molim te - ubuduce manje lupaj.
 
marko:
Au, Jagodinac, pa ja sam stvarno impresioniran kako ti misli velikih mudraca izbacujes k'o iz rukava. A predpostavljam, ti predstavljas taj "blistavi um sv'jetli"? Ljubi te majka tako pametnog... :lol:
Nego, da cujem - Kako je to klanje kralja Aleksandra Obrenovica bio jedan legitimni, ustavni cin u cilju vracanja Karadjordjevica na presto 1903. godine?

Tako je Optimas! Sve sto si rekao stoji kao istina.

Sustina mog opredeljenja za ustavnu parlamentarnu monarhiju i opredeljenja meni slicnih, nije u nekoj posebnoj licnosti ili dinastiji. Ponovicu funkcija monarha je depersonalizovana. Bitan je princip i raspored institucija i ovlascenja u okviru drzavne vlasti, a ustavna parlamentarna monarhija je prilicno skladno uredjen sistem.

Licno, ne bih imao i nemam nista protiv dinastije Obrenovica (i Petrovica, naravno). Ali znam sta je realnost, sta znaci nasledjivanje prestola i koja su pravila unutar Kraljevskog Doma. Znam da nema zivih clanova Doma Obrenovica, kao i da nema vise pravoslavnih Petrovica (sto je polazno pravilo nasledjivanja crnogorskog prestola).

Ono sto tebe muci su teske ideoloske predrasude. Vec su ti objasnjeni detalji vezani za Majski prevrat iz 1903. Ako te zanima legitimnost i lgalnost prevrata odnosno drzavnog udara, tesko da ces u ovoj pojavi to ikada igde da pronadjes. Ja uvek mogu da ti uzvratim kontra pitanjem sta je bilo sa vodjom Prvog srpskog ustanka, kako je Veliki Knjaz u ime casti i i kumstva docekao Velikog Vozda sa povratka iz Rusije i Austrougarske? I na taj nacin pitanje legitimnosti moze da ide u nedogled. Podsecam takodje, da postoji jasna linija generacija u Domu Kradjordjevica na prestolu. Mozda si zaboravio Kneza Aleksandra Karadjordjevica oca Kralja Petra, koji je vladao Knezevinom Srbijom sve do Svetoandrejske skupstine
1842-1859. To je cuveni period Ustavobranitelja (prema podeli srpske moderne istorije Slobodana Jovanovica), period u kome je trajno formirana autenticna gradjanska klasa u Srbiji, nosilac uspona i razvoja, tada ravnopravna sa ostatkom Evrope. Eto gde lezi legitimnost Karadjordjevica. Sto se lagalnosti tice, tesko da neko moze da se poziva na legalnost u nestabilnim prilikama za ustavno ustrojstvo u tadasnjoj Srbiji. Svima je poznata sklonost Kralja Aleksandra Obrenovica za cestim promenama zakona (u smislu predlaganja i potpisivanja zakona) pa cak i ustava, koje je u nekoliko navrata menjao. Takodje bio je sklon podredjivanju vlade Kralju, a takodje i parlamenta i politickih stranaka.

Iskreno mi je zao sudbine poslednjeg Kralja i Kraljice iz Doma Obrenovica. Ne zelim da se upustam u ocene poput: Kralj je svojim postupcima dao povoda drzavnom udaru ili je njegov kraj vezan za los uticaj Kraljice i sl, tome svemu je doprinela i propaganda o kojoj ti je prethodnik pisao. Ono sto je najsigurnije jeste da serija, prikazana skoro, sadrzi ogromne propuste i da je cela njena koncepcija u osnovi katastrofalna. Slika koja je njome stvorena je potpuno pogresna, ona je onakva kakva ti je vec pominjana u prethodnom istupanju.

Kraljeubistvo je cin, koji po mom dubokom misljenju, nije bio potreban Srbiji. Ako je vec postojala potreba za promenom na prestolu, ne samo Kralja vec i Dinastija, tadasnji Kralj je morao biti primoran na abdikaciju. Ali istorija je vrlo egzaktna, bez obzira sto ti svojim tumacenjima pokusavas da je zamagljujes. Takodje, tako je to kada se u politicke promene umesaju oficiri, sa jakim nacionalnim osecanjima i u velikom poletu. I ne samo umesaju, vec i iniciraju i organizuju izvodjenje (drzavnog udara).

Svima je apsolutno poznato da Kralj Petar nije rukovodio udarom, niti je ucestvovao u njegovom planiranju ili organizovanju. O njegovom odnosu prema tom dogadjaju i tom trenutku, necu ja nista da govorim, vec cu da citiram samog Kralja Petra tj. njegovu poslanicu srpskom narodu, koju je procitao u Narodnoj skupstini, po svom povratku u Otadzbinu.

"Znacajan je i za mene i za zemlju ovaj trenutak u kome se prvi put kao kralj obracam srpskom narodu.

Narodno predstavnistvo saglasno sa osecanjem i zeljom celog naroda, izabralo Me je jednodusno za kralja Srbije.

Primajuci se toga izbora, Ja sam danas, po odredbama ustava, pred Narodnim Predstavnistvom polozio zakletvu kao zakoniti Kralj Srbije.

I sada objavljujem Mome dragom narodu da od danas stupam u Moja kraljevska prava i duznosti.

Promislom Bozijim i voljom srpskog naroda, kojim je pre jednog stoleca izabran Moj ded Kradjordje, da srpski narod povede u svetu borbu oslobodjenja, i Ja sam dosao na presto Kraljevine Srbije u kojoj je sesnaest godina vladao Moj otac Knjaz Aleksandar kao narodni izabranik.

Naviknut da vazda govorim i radim iskreno i otvoreno, resen da sve Moje staranje i brigu poklonim sreci i blagostanju naroda, Ja smatram za Moju prvu duznost da u ovoj svecanoj i vaznoj prilici s dubokim uverenjem izjavim da vladalac treba da bude nosilac slobode i napretka svoga naroda.

Ja hocu da budem istiniti ustavni Kralj Srbije. Ustav i sve garantije za slobodu i prava narodna, te osnove pravilnog i sretnog razvitka i napretka narodnog i drzavnog zivota, za Mene su svetinje, koje cu vazda najbrizljivije postovati i cuvati.

A trazim od sviju i svakoga da to isto cine.

Zadahnut tim idejama, predajem proslost zaboravu, ostavljajuci istoriji da svakoga po delima ceni.

Veran predanjima srpskoga naroda i Mojih predaka, Ja cu se u spoljasnjim odnosima rukovoditi tradicionalni teznjama srpskoga naroda, a u isto doba odrzavacu prijateljske odnose, koje zahteva potreba evropske zajednice, narocito medju susednim narodima.

Moju dicnu vojsku, kojoj odajem Svoje kraljevsko priznanje za njene dosadasnje zasluge i pozrtvovanje Otadzbini, staracu se da uzdignem na stupanj dostojne uzdnice srpstva.

Sa ovakvim mislima i osecajima, Ja potpuno poimam tezinu i velicinu Moje vladalacke duznosti, ali uveren u iskrenu potporu naroda, Ja se nadam da cu pomocu Bozijom i narodnom uspeti da Srbiju povedem putem blagostanja napretka i srece.

Ziveo srpski narod!"

12. jun 1903. u Beogradu

Petar I

Nakon ovog obracanja zabelezene su za pokolenja i njegove cuvene reci kojim je pozvao na POLITICKO I DINASTICKO POMIRENJE rekavsi: "SVE PRASTAM, SVE OSTAVLJAM ZABORAVU". Na taj nacin on je oprostio ubicama njegovog dede, kao sto je i zamolio za oprost ubicama Kralja Aleksandra, njegovog prethodnika na srpskom prestolu. To je bio jedan od brojnih njegovih postupaka, koji je odisao milosrdjem i bio inspirisan njegovim hriscanskim osecanjima.

Jos jedan slican postupak nacinjen je maja meseca ove godine, na stogodisnjicu majskog prevrata, kada je Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar u pratnji crkvenih velikodostojnika inicirao i sam prisustvovao crkvenom pomenu pocivsem Kralju Aleksandru i Kraljici Dragoj. To se zbilo u Crkvi Sv. Markau Beogradu , gde su oni i sahranjeni, i bilo je objavljeno u vecini medija.

Iz svega sledi da treba prethodno da se upoznas sa onim o cemu nalazis za shodno da raspravaljas, a nemoj nikada da postavljas pitanje legalnosti i legitimnosti drzavnih udara, jer je to samo po sebi kontradiktorno i ne vodi nicemu. Paralela izmedju toga (majskog prevrata) i komunistickog bezakonja ne postoji. Majskim prevratom se dogodila samo personalna promena, dok je komunistickom revolucijom nasilno prekinut svaki kontinuitet sa samom drzavom i njenim zakonima, kao i sa naprednim svetom. Ovo je jos jedno obaranje tvojih insinuacija, pravim argumentima.

Postavio si i pitanje Jugoslavije. Meni je, kao pripadniku srpskog naroda i drzavljaninu ove zemlje, ona izuzetno isla na nerve. Jedino sto postujem vezano za taj geografsko politicki pojam, je doba Kraljevine (davno pre njenog uspostavljanja, ideja ujedinjenja je dominirala kod intelektualaca kroz skoro citav XIX i prvi deo XX veka, a slicno raspolozenje je vladalo i kod samih juznoslovenskih naroda) i neke institucije poput: Jugoslovenske vojske u Otadzbini ili Jugoslovenske vojske van Otadzbine i sl. Ne mozemo Karadjordjevice da krivimo za taj poduhvat, to je jednostavno produkt intelektualnih elita i tadasnjih istorijskih prilika, iako je u Srbiji dosta dugo bilo aktuelno samo nacionalno oslobodjenje, bez ovih dodatnih primesa. Istorija ne moze da se falsifikuje ili nakaradno tumaci, ona je takva kakva je, i ne zasluzuje odnos po principu "sta bi bilo kad bi bilo" i "ko je kriv" i slicno. Nepobitno je dokazano uz pomoc svedoka atentata da Kralj Aleksandar nije izdahnuo sa recima "cuvajte mi Jugoslaviju". I to je propaganda, kojom toliko volis da podlezes.

Jos jedna stvar. Pun naziv Kraljevskog Doma Karadjordjevica jeste Srpski i jugoslovenski Kraljevski Dom Karadjordjevica. Iz toga sledi, da je Dom, pored toga sto je jedini legitimni naslednik srpskog prestola (koji od 1918. ukljucuje i crnogorski), naslednik i jugoslovenskog, odnosno prestola svih novoformiranih drzava iz bivse Jugoslavije, sto znaci i njegovo stupnje na presto u slucaju da neka od njih ikada odluci da promeni svoj republikanski oblik vladavine. Sto je naravno, iz ovog ugla posmatrano, krajnje nerealno, ali je tako.

Zaista je ustavna parlamentarna monarhija odlicno ustavno pravno resenje, a neosnovani napadi je cine jos JACOM!
 
Mislim da ovde niko ne govori razloge koji idu u prilog monarhiji ili republici. Vise se ide na neko prepisivanje istorije nego na definisanje vaznih razloga.
Po meni, kao sto sam vec rekao, ovo je drugorazredno pitanje za razvoj Srbije. Ipak republika je bolja, jer je evolutivno visa od monarhije, i jos se nigde nije desilo da je neka drzava presla sa republickog na monarhisticko uredjenje(mada me ne bi zacudilo da mi to prvi i uradimo-iako smo i danas kvazi-republika). Drugo, monarhija je po svojoj prirodi nedemokratski oblik vladavine, bez obzira na savremenu, cisto predstavnicku, ulogu suverena. Trece, mislim da je negativna reakcija optimusa i sl. na pojam republike taj sto je dozivljavaju kao oblik vladavine koji je figurirao od 1945. g. pa na ovamo, ali to uopste nije bila republika u demokratskom smislu, vec diktatura autoritativnog tipa, odnosno cezaristicki oblik vladavine (Tito, Milosevic) gde se privid demokratije dobijao kroz plebiscitarnu formu parlamentarnih izbora, a u poslednje tri godine(nije politika-vec teorija drzave i prava) tipicni oblik nedemokratskog, autoritativnog oblika vladavine oligarhijskog(vladavina odredjenog broja ljudi) modela.
 
cegevara:
Mislim da ovde niko ne govori razloge koji idu u prilog monarhiji ili republici. Vise se ide na neko prepisivanje istorije nego na definisanje vaznih razloga.
Po meni, kao sto sam vec rekao, ovo je drugorazredno pitanje za razvoj Srbije. Ipak republika je bolja, jer je evolutivno visa od monarhije, i jos se nigde nije desilo da je neka drzava presla sa republickog na monarhisticko uredjenje(mada me ne bi zacudilo da mi to prvi i uradimo-iako smo i danas kvazi-republika). Drugo, monarhija je po svojoj prirodi nedemokratski oblik vladavine, bez obzira na savremenu, cisto predstavnicku, ulogu suverena. Trece, mislim da je negativna reakcija optimusa i sl. na pojam republike taj sto je dozivljavaju kao oblik vladavine koji je figurirao od 1945. g. pa na ovamo, ali to uopste nije bila republika u demokratskom smislu, vec diktatura autoritativnog tipa, odnosno cezaristicki oblik vladavine (Tito, Milosevic) gde se privid demokratije dobijao kroz plebiscitarnu formu parlamentarnih izbora, a u poslednje tri godine(nije politika-vec teorija drzave i prava) tipicni oblik nedemokratskog, autoritativnog oblika vladavine oligarhijskog(vladavina odredjenog broja ljudi) modela.

Slazem se da je neophodno prvo u Srbiji 'krunisati' demokratiju, a tek onda razgovarati o mogucem obliku vladavine. S tim u vezi se donekle i moze tvrditi da je pitanje 'monarhija ili republika' drugorazredno... Ali samo donekle.
Ne bih se slozio po pitanju do sada iznetih argumenata u prilog monarhije ili republike. Argumenata u prilog monarhije je bilo na pretek. Dovoljno je samo pazljivo iscitati postove s pocetka decembra, narocito Wade-ov post od 08.decembra... A sto se tice ukidanja pa vaspostavljanja monarhije u drugim drzavama, u postu od 26. oktobra izneo sam dva primera podrobnije se zadrzavajuci samo na spanskom modelu koji moze posluziti kao vrlo korisno iskustvo na putu od diktature ka demokratiji... S druge strane manjkaju argumenti koji bi isli u prilog republikanskog oblika vladavine. Koliko mi se cini ti si kao jedini 'argument' u prilog republike izneo 'debilitet' koji se javlja u naslednim monarhijama, sto niposto ne stoji. Prvo, tako nesto naucno nije dokazano i voleo bih da mi navedes konkretne primere, jer bih i sam voleo da prodiskutujemo o njima. Kao drugo, pravilnik svakog vladarskog doma, pa i Kraljevskog Doma Karadjordjevica, jasno odredjuje ko i pod kakvim uslovima nasledjuje presto.
Pozdrav.
 
1. Tradicija - o njoj je dovoljno bilo reci. Samo cu da pomenem da u Srbiji republika mora biti posmatrana kao veliki izuzetak, dok monarhija nelegalno i nelegitimno ukinuta jeste i trebalo bi da bude polazna tacka buduceg uredjenja. Nema izjasnjavanja o monarhiji vec samo o republici (nasiljem nametnutoj). Dakle nije monarhija izuzetak.

2. Demokratsko okruzenje - to je osnovno polaziste ustavnih parlamentarnih monarhija u Evropi (ali i Kanadi, Australiji, Novom Zelandu, Japanu i Maleziji). Znaci demokratija je temelj danasnjih monarhija (bila bi i Srbije svakako). Sto se istorije tice, to je evolutivno dostignuce. Argumenti tipa "Kralj Aleksandar je zaveo diktaturu, pa postoji opasnost od svih Karadjordjevica" u tom smislu su besmisleni, narocito kada se ima u vidu sta se desavalo u parlamentarnom zivotu Kraljevine SHS, i koliko su "demokratske" bile druge zemlje u Evropi (izuzev casnih izuzetaka), a narocito zemlje iz naseg neposrednog okruzenja.

3. Stabilnost - institucionalna, pravna, politicka, ekonomska, bezbednosna, medjunarodna... I ne samo stabilnost nego i izvesnost. Stabilni drustveni odnosi obezbedjuju i njihovu laku neposrednu predvidljivost i stoga celishodnije planiranje u svim oblastima drustvenog zivota.

4. Ublazavanje napetosti politickog ciklusa - Polozaj Kralja obezbedjuje mirnu promenu na vlasti politickih stranaka i ideologija posle izbora. Nema potresa povodom toga. A nema ih ni oko izbora sefa drzave, jer je taj plozaj za razliku od republika nasledan i NESTRANACKI. Kralj nije simpatizer ni jedne stranke (za razliku od predsednika u republikama) i samim tim je zainteresovaniji za ocuvanje osnovnih vrednosti drzave poput demokratije, postovanja ustava i zakona, finansija i privrede, drustvenog morala, medjunarodne pozicije... (sto bi sve moglo biti ugrozeno u republikama dolaskom na vlast nedemokratskih snaga - demokratskim putem). Nema izbora za sefa drzave (vec samo za parlament) i stoga nema potresa, ni potencijalnih politickih kriza i opasnosti.

5. Ima znatno uza neposredna ustavno pravna ovlascenja od predsednika republike - sto ja smatram velikom prednoscu. Sva neposredna vlast je u rukama parlamenta i vlade (i sudske vlasti), a samim tim je u rukama birackog tela. Iako je njegova funkcija simbolicna, postoje sredstva uticaja kralja na parlament (narocito ako je ugrozena drzava ili njen demokratski poredak) kao i sredstva uticaja parlamenta, vlade i javnog mnjenja na Kralja (u retkim slucajevima kada je to neophodno on moze biti primoran na abdikaciju i ustupanje prestola njegovom nasledniku).

6. Autoritet - posto je simbol drzave i njenog blagostanja, istorije i buducnosti, uziva veliki ugled (veci od bilo kog predsednika republike), njemu se polaze zakletva (tamo gde je potrebna - sudstvo, vojska, medjunarodni odnosi...).

7. Nepristrasnost - to mu je i moralna i ustavnopravna duznost. Na taj nacin obezbedjuje konstantnu drustvenu stabilnost. Ne pripada ni jednoj politickoj stranci, ni jedna stranka ne moze da ga prisvaja i nema motiva i povoda da bude protiv njega.

9. Kontinuitet - predstavlja kontinuitet drzave. U Srbiji bi predstavljao kontinuitet sa svim dostignucima iz vremena kada je bila jedna od postovanijih drzava u Evropi, u svakom smislu. To je kontinuitet demokratije, ugleda drzave u medjunarodnim odnosima, istorijskih dostignuca, trzisne ekonomije... To je kontinuitet cije blagodeti uzivaju cak i novostvorene drzave iz komunisticke Jugoslavije. Kraljevina Srbija (SHS i Jug.) bila je potpisnica svih najznacajnijih konvencija i medjudrzavnih ugovora, iz svih oblasti, osnivac Lige naroda, potpisnica haskih konvencija, Atlantske povelje (preteca UN)...

10. Simbol - nema snaznijeg simbola drzave od njenog Kralja, zatim grba, zastave i himne.

11. Depolitizacija i dekomunizacija drustva - depolitizacija raznih oblasti drustvenog zivota (u kojima dominiraju stranke). Ona podrazumeva stavljanje u prvi plan sposobnosti a ne stranacke pripadnosti (koja je poostoji danas u privredi, informisanju, cak i u kulturi...). Dekomunizacija podrazumeva otklanjanje svih brojnih posledica komunizma i uspostavljanje liberalnog drustva.

12. Ugled u medjunarodnim odnosima - Kralj je u sluzbi spoljne politike zemlje i njen veliki oslonac. Doprinosi uspostavljanju brojnih i kvalitetnih odnosa sa medjunarodnom zajednicom. Za razliku od predsednika republike, on ima snaznije i licne, a ima i rodbinske veze sa najznacajnijim zemljama sveta. Diplomatija Kraljevine i njeno diplomatsko predstavljanje je na najvisem nivou (evropski primeri).

13. Evropske integracije - Sve evropske kraljevine izuzev Norveske su clanice EU, tako da njihova pomoc i nase angazovanje u ispunjavanju uslova je krajnje izvesno.

14. Postovanje ljudskih i manjinskih prava - ovo se prosto podrazumeva. Najliberalnije drustvo na svetu je jedna kraljevina - Holandija. Stepen postovanja ovih pava u Srbiji bi takodje bio izuzetno velik. Ni jedna Nacionalne manjina ne bi imala nista protiv uspostavljanja Kraljevine (stavise imam utisak da je Madjari i prizeljkuju, jer su iz svoje tradicije svesni njenog znacaja).

15. Ocuvanje privatne svojine - na njoj pociva trzisna ekonomije, a Kralj svojim ugledom doprinosi njenom propagiranju i postovanju.

16. Stabilnost investicija - drzava u kojoj se postuju principi privatne svojine i koja je ustavna parlamentarna monarhija, zaista moze da obezbedi osnovu za stailnost ulaganja i domacih i inostranih. Takve su i sve ostale Kraljevine.

17. Propagiranje vrednosti trzisne privrede - ovo se takodje prosto podrazumeva. Trzisna privreda, razvijen bankarski sistem, razvijeno preduzetnistvo i akcionarstvo, produktne i efektivne berze, stabilnost nacionalne valute, konzistentnost ekonomske politike, su sve dostignuca koja su postojala i u Kraljevini Jugoslaviji, a na kom nivou su u EU necu ni da pominjem.

18. Finansiranje funkcije sefa drzave - vec sam pominjao da je Monarh jeftiniji od predsednickog aparata, a pominjao sam i izuzetak.

19. Obezbedjenje vladavine prava - Monarh je jedan od njenih garanata, narocito svojim autoritetom. Presude se donose u ime Kralja i naroda...

20. Odjek u regionu - kakav bi odjek u regionu imalo ponovno vracanje ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji mogu samo da zamislim. Zemlje bivse SFRJ koje se iz sve snage bore za svoj identitet (a najcesce ga i nemaju ili ga falsifikuju) bi iskreno zavidele Srbiji (a zavide i drugim evropskim Kraljevinama) zbog toga, to bi dovelo da njenog veceg postovanja i stavljanja na lidersku poziciju na Balkanu, zajedno sa Grckom, gde joj je i mesto.

To je ono sto je neophodno Srbiji danas!

BEZ KRALJA NE VALJA!
 
ovo je komentar prethodnog komentara, da ne citiram ... Sve mi se cini da je argumentacija takva da stavite bilo koji pojam umesto "kralj" - sve ostaje isto. Npr. "domacin", "kum", "predsednik"... A mozda bi najvise odgovarao "svetac"? Jer, locirati 99% nada da ce licni autoritet ('ajde, da l' neko zna kakav je?) monarha izvuci zemlju iz sunovrata, nekako mi se cini tuzno-naivnim.
 
miskin:
ovo je komentar prethodnog komentara, da ne citiram ... Sve mi se cini da je argumentacija takva da stavite bilo koji pojam umesto "kralj" - sve ostaje isto. Npr. "domacin", "kum", "predsednik"... A mozda bi najvise odgovarao "svetac"? Jer, locirati 99% nada da ce licni autoritet ('ajde, da l' neko zna kakav je?) monarha izvuci zemlju iz sunovrata, nekako mi se cini tuzno-naivnim.

Da, ja sam citirao neke konkretne razloge za vaspostavljanje ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji. Procitaj malo pazljivije. Niti na jednom mestu nije spomenut "licni autoritet" niti su spominjane konkretne licnosti. Mislim da si zlonameran, jer nista u ovom izlaganju nije usmereno ka licnom autoritetu. Pokusaj to da shvatis na ovaj nacin. Monarhijski sistem nije licnost monarha i ne zavisi od nje. Ustavna parlamentarna monarhija je potpuno depersonalizovan oblik vladavine koji propagira institucije i institucionalnu stabilnost. Pa pogledaj primere danasnjih ustavnih parlamentarnih monarhija u Evropi i njihove institucije. Mogu da se kladim da ne znas ni imena monarha u tim zemljama (mozda znas ime britanske Kraljice ili eventualno spanskog Kralja i to je sve).

Pogledaj na prvoj ili drugoj stranici ovog posta sta je Optimas pisao o primeru Kraljevine Spanije i kako je ta drzava izvucena iz sunovrata. Spanija je bila u istoj situaciji kakva je danas u Srbiji, da bi kasnije postala clanica grupe od 8 najrazvijenijih zemalja sveta.

Pokusaj logicki da razmislis sta nam je ciniti. To valjda, nije tako tesko!

BEZ KRALJA NE VALJA!
 
Niko od monarhista, u koje sebe ubrajam, ne misli da ustavna parlamentarna monarhija donosi automatski resavanje svih zivotnih i metafizickih problema. Ona je samo najbolji okvir za to odnosno sistem koji je dobar osnov, polaziste, za njihovo resavanje. Valjana kuca mora da se gradi od temelja.

Koliko vidim veliki problem u Srbiji je potpuna neobavestenost i neobrazovanje. Ne resava drzava zivotne probleme ljudi. Stavise potencijalno ih pogorsava. Ona treba da tezi stvaranju uslova za resavanje, odnosno drugim recima, da se ne mesa, jer su politicari, generalno, skloni korupciji i upropastavanju raznih ciljeva, iz ko zna kakvih motiva.

Monarhija ne obecava cene hleba od 3 din. niti je to posebno interesuje. KRUNA NE FUNKCIONISE KAO NEODGOVORNA POLITICKA STRANKA. Stoga ne ocekujte nemoguce, vec kroz realnost gradite kvalitetnu buducnost, a ustavna parlamentarna monarhija je dobar recept za to!
 
aleks1:
miskin:
ovo je komentar prethodnog komentara, da ne citiram ... Sve mi se cini da je argumentacija takva da stavite bilo koji pojam umesto "kralj" - sve ostaje isto. Npr. "domacin", "kum", "predsednik"... A mozda bi najvise odgovarao "svetac"? Jer, locirati 99% nada da ce licni autoritet ('ajde, da l' neko zna kakav je?) monarha izvuci zemlju iz sunovrata, nekako mi se cini tuzno-naivnim.

Da, ja sam citirao neke konkretne razloge za vaspostavljanje ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji. Procitaj malo pazljivije. Niti na jednom mestu nije spomenut "licni autoritet" niti su spominjane konkretne licnosti. Mislim da si zlonameran, jer nista u ovom izlaganju nije usmereno ka licnom autoritetu. Pokusaj to da shvatis na ovaj nacin. Monarhijski sistem nije licnost monarha i ne zavisi od nje. Ustavna parlamentarna monarhija je potpuno depersonalizovan oblik vladavine koji propagira institucije i institucionalnu stabilnost. Pa pogledaj primere danasnjih ustavnih parlamentarnih monarhija u Evropi i njihove institucije. Mogu da se kladim da ne znas ni imena monarha u tim zemljama (mozda znas ime britanske Kraljice ili eventualno spanskog Kralja i to je sve).

Pogledaj na prvoj ili drugoj stranici ovog posta sta je Optimas pisao o primeru Kraljevine Spanije i kako je ta drzava izvucena iz sunovrata. Spanija je bila u istoj situaciji kakva je danas u Srbiji, da bi kasnije postala clanica grupe od 8 najrazvijenijih zemalja sveta.

Pokusaj logicki da razmislis sta nam je ciniti. To valjda, nije tako tesko!

BEZ KRALJA NE VALJA!
Dakle, da ipak citiram (mada je to smor) Dobro, umesto "kralj", "kum", domacin","predsednik"... stoji "monarh". Uzgred, to moze da bude i "car", je l' tako? A sta znaci autoritet? (tvoja tacka 6, pa pominjanja moralnog uticaja, pa nesto kao presude u ime kralja... itd... ) Dakle, autoritet je (tesko mi, bre, da prepisijem Vujakliju, al' kad se mora!): 1.ugled, uticaj; nadmocnost (duhovna, moralna, pravna), zakonita vlast, zakon koji je na snazi; 2. priznata velicina (u nekoj struci), priznat strucnjak. Pa pitam, sta podrazumevas pod "autoritet", i, ako ne pominjes "licni", kakav onda monarh treba da bude?
Ustavna parlamentarna monarhija je potpuno depersonalizovan oblik vladavine koji propagira institucije i institucionalnu stabilnost.Ovo mi se narocito dopada. Bice da skoro svaki politicki sistem, osim apsolutistickog, propagira to isto. Cak i autoritarni (parlament samo potvrdjuje sta sef kaze, al' postoji, i to stabilno!)I, zasto onda jos i monarh? Ako imamo institucije: parlament, vlada, sud...? Da bi bila institucija vise? I, jos, zanima me u kojoj je meri "monarh" u zapadnim monarhijama zaista bitan faktor politickog zivota, i koliko je zasluzan za stabilnost politickog sistema. Vise nego predsednik npr. u Francuskoj? Ili manje?
I, onako, usput, da li je u Belgiji lepo sto imaju dinastiju ili sto im je dobra ekonomija?
 
miskin:
...da li je u Belgiji lepo sto imaju dinastiju ili sto im je dobra ekonomija?

Dobro je svuda gde je drzava sacuvala svoj kontinuitet, i gde potomci nisu nezahvalno pljunuli u lice delu svojih predaka. U Belgiji, koju usput napominjes, ekonomija nije dobra zbog Monarhije vec zbog kontinuiteta i stabilnosti samih institucija... Ali upravo u toj istoj Belgiji, ta ista Dinastija predstavlja objedinjujuci faktor veoma podeljenog drustva (dva konstitutivna naroda, tri zvanicna jezika...). Uzgred, radi se o Dinastiji nemackog porekla Saks - Koburg - Gota, ciji osnivac je Kralj Leopold Prvi, u Belgiju doveden odmah po proglasenju njene nezavisnosti od Holandije (1830)... Secam se reci spanskog poslanstva koje je jednom prilikom (zbacivsi 1868. Kraljicu Jelisavetu Drugu i sa njom privremeno Dinastiju Burbona...) izjavilo trazeci adekvatnog novog vladara medju Knezevima ostalih evropskih Dinastija: "Lakse je naci bezboznika na Nebu...". Danas gotovo da nema drzave u Evropi kojom kraljuje neka iz samog naroda ponikla Dinastija... Ali zato su se u jednom istorijskom trenutku nasli neki Srbi koji su bili spremni, prodajuci veru za veceru, besprimerno i sramno odreci se svoje, narodne dinastije i institucije stare koliko i sama Srbija. Jedan od izgovora u propagandi protiv nesrecnog Petra Drugog, bila je upravo navodna 'nenarodnost' nase Dinastije...
To dosta kazuje o nama kao narodu. Zanima me samo sta bi uradili Hrvati da postoji zivi potomak po krvi nekakve njihove vladarske loze...
 
Šta više košta kralj ili predsednik? A ovaj naš bi morao i na kurs srpskog jezika. I da li bi tad uspostavili bolje odnose sa monarhističnim zemljama? Koliko bi to našem narodu odgovaralo? Ono što znam da je Srbija izmedju 2 svetska rata ekonomski procvetala. Tad je već počinjao kapitalizm,ali svi zanmo zbog čega kasnimo tolike decenije.
 
miskin:
Dakle, da ipak citiram (mada je to smor) Dobro, umesto "kralj", "kum", domacin","predsednik"... stoji "monarh". Uzgred, to moze da bude i "car", je l' tako? A sta znaci autoritet? (tvoja tacka 6, pa pominjanja moralnog uticaja, pa nesto kao presude u ime kralja... itd... ) Dakle, autoritet je (tesko mi, bre, da prepisijem Vujakliju, al' kad se mora!): 1.ugled, uticaj; nadmocnost (duhovna, moralna, pravna), zakonita vlast, zakon koji je na snazi; 2. priznata velicina (u nekoj struci), priznat strucnjak. Pa pitam, sta podrazumevas pod "autoritet", i, ako ne pominjes "licni", kakav onda monarh treba da bude?
Ustavna parlamentarna monarhija je potpuno depersonalizovan oblik vladavine koji propagira institucije i institucionalnu stabilnost.Ovo mi se narocito dopada. Bice da skoro svaki politicki sistem, osim apsolutistickog, propagira to isto. Cak i autoritarni (parlament samo potvrdjuje sta sef kaze, al' postoji, i to stabilno!)I, zasto onda jos i monarh? Ako imamo institucije: parlament, vlada, sud...? Da bi bila institucija vise? I, jos, zanima me u kojoj je meri "monarh" u zapadnim monarhijama zaista bitan faktor politickog zivota, i koliko je zasluzan za stabilnost politickog sistema. Vise nego predsednik npr. u Francuskoj? Ili manje?
I, onako, usput, da li je u Belgiji lepo sto imaju dinastiju ili sto im je dobra ekonomija?


Mislim da nisi dovoljno upucen u pitanje oblika vladavine, a pritom pokusavas da budes smesan sa onim "kum" i "domacin". Car je titula koja u pravoslavnom svetu moze da se odnosi jedino na Vizantiju i kasnije na Rusiju (mada je ruski dvor priznao i u Bugarskoj). Srbiji je za vreme Kralja Milana Obrenovica priznata kraljevska nasledna titula koja postoji i danas. To je bio jedan od najvecih uspeha i priznanja koji mogu da se vezu za blazenopocivseg Kralja Milana Obrenovica.

Sto se predsednika tice nemam nista protiv, samo smatram da je veca prednost biti ustavna parlamentarna Kraljevina Srbija nego bivsa jugoslovenska republika SR Srbija. Uostalom Kraljevina je nasilno ukinuta, a ovaj narod NIKAD nije ni bio upitan da li hoce republiku. Zato ne bi kljucno pitanje trebalo da bude vaspostavljanje monarhije vec zadrzavanje republike. Inace, zalazem se za sto manje ovlascenja sefa drzave i zato je neophodno da se prvo ustanovi parlamentaran sistem. Predsednici republika UVEK imaju neuporedivo veca ovlascenja od bilo kog evropskog monarha (pogledaj primere). Tesko je zamisliti da neki predsednik koji dolazi iz politicke stranke zanemari svoje usko-stranacke interese i postane istinski neutralan. Kod monarhija to nije moguce. Cesto se cuje takodje, da je Srbija UVEK bila monarhija OSIM pod turcima i komunistima. To bi moglo da se dopuni i na ovaj nacin. Pod brozom i milosevicem, Srbija i nije bila republika vec obicna totalitarna ili autoritarna DESPOTIJA sa apsolutnom i neogranicenom vlascu koju su ova dvojica uzurpirala. To ne sme da bude nesto u sta cemo da se ugledamo. Zato je najbolji nacin da se okrenemo evropskoj bududcnosti, vaspostavljanje ustavne parlamentarne monarhije.

Pominjanje moralnog uticaja (sto vidim da zameras) nije nista strasno. On ne mora da bude obavezujuc i nema takvu snagu kakvu zelis da predstavis. Taj moralni uticaj je onoliki koliki je i uticaj drugih evropskih monarha na svoja drustva. Da te podsetim, drzavu vode njen parlament, vlada i premijer i sudska vlast, a ne monarh. Kruna upravlja, ali ne vlada. Kruna je samo simbol i predstavlja drzavu na pr. u inostranstvu.

Sto se presuda tice, vidim da nemas pravnicko obrazovanje (cim to zameras) tako da na to necu da se obazirem, mislim da je uzaludno.

Posle citata iz Vujaklije sledi jedan buckuris od stavova za cije rasplitanje je potrebn dosta vremena. Ali ukratko, svaka drzava mora da ima svog sefa. Sef drzave moze da bude monarh ili predsednik republike. Institucionalna stabilnost jeste vrednost koju propagiraju skoro svi. Razlog zbog koji ja to pominjem je sto ta vrednost ne posoji u danasnjoj republici Srbiji. Razlog je stranacka rascepkanost, zavadjenost, politikanstvo i ideoloska podeljenost. Zato je najbolje da se kroz obnovu najstarije institucije u Srba drustveni zivot vrati u institucije i da se njihov rad maksimalno unapredi.

Bas zato sto monarh nije bitan za politicki zivot evropskih monarhija je razlog sto su one dostigle stabilnost kakvu ja zelim. Monarh je neutralan i on je iznad svih stranaka i politike. Da bi se konstituisala republika u Francuskoj (koju pominjes), ona je prosla kroz neverovatne prevrate, pobune, nasilje, ratove i svakakve nestabilne pojave. To je trajalo vise od jednog veka. Ova danasnja republika u Francuskoj se zvanicno zove 5. republika, pokusaj da se raspitas zasto? Predsednik francuske republike je po svemu mocniji od bilo kog monarha u svetu. Francuska ima tzv. polupredsednicki, a ne parlamentarni sistem. Podseticu te na onakav nacin su se skoro sve evropske republike kostituisale (na pr. Nemacka i nacizam itd.). To danas nije potrebno Srbiji. Republike se dugo konstituisu i podlozne su mnogim opasnostima, a monarhija bi nam pruzila vise neog potrebnu stabilnost.

Sto se tice Belgije, dobio si valjan odgovor!

BEZ KRALJA NE VALJA!
 
Bas zato sto monarh nije bitan za politicki zivot evropskih monarhija je razlog sto su one dostigle stabilnost kakvu ja zelim.

I sta da se kaze na ovo? Smesno mi da stavljam smajlija, al' bas mu je ovde mesto. :lol:
 
optimas:
[
Koliko mi se cini ti si kao jedini 'argument' u prilog republike izneo 'debilitet' koji se javlja u naslednim monarhijama, sto niposto ne stoji. Prvo, tako nesto naucno nije dokazano i voleo bih da mi navedes konkretne primere, jer bih i sam voleo da prodiskutujemo o njima. Kao drugo, pravilnik svakog vladarskog doma, pa i Kraljevskog Doma Karadjordjevica, jasno odredjuje ko i pod kakvim uslovima nasledjuje presto.
Pozdrav.




Npr. Uros-nejaki(sam nadimak ti sve kaze), ali primere imas i u svakodnevnom zivotu. Veliki vladari (da se razumemo ne svi) obicno su svojom snalazljivoscu, inteligencijom, lukavstvom dolazili na vlast, medjutim njihovi naslednici nisu imali takav put-vec su u startu postajali suvereni, bez mogucnosti da razviju sve, gore navedene, oceve osobine, iako su, na njih, genetski predodredjeni.

Za ovaj kodeks Kraljevskog doma, stvarno nisam znao, i drago mi je da sam ovog puta nesto i naucio. U vezi tog kodeksa me i interesuje da mi odgovoris: Sta se desava kada ni jedan od naslednika ne ispunjava norme?

Pozdrav i Srecna ti nova godina!
 
[ u postu od 26. oktobra izneo sam dva primera podrobnije se zadrzavajuci samo na spanskom modelu koji moze posluziti kao vrlo korisno iskustvo na putu od diktature ka demokratiji...


Opet mesas stvari: Frankov rezim je bio isto sto i Titov i Milosevicev, u stvari blizi Milosevicevom jer se zasnivao na neonacionalizmu. Pa molim te, daj jednu demokratsku republiku koja je postala ustavna monarhija. Nema? Pa naravno, zasto bi kada ova zadovoljava u svakom pogledu.


Mala dopuna onog gore.
 
cegevara:
[ u postu od 26. oktobra izneo sam dva primera podrobnije se zadrzavajuci samo na spanskom modelu koji moze posluziti kao vrlo korisno iskustvo na putu od diktature ka demokratiji...


Opet mesas stvari: Frankov rezim je bio isto sto i Titov i Milosevicev, u stvari blizi Milosevicevom jer se zasnivao na neonacionalizmu. Pa molim te, daj jednu demokratsku republiku koja je postala ustavna monarhija. Nema? Pa naravno, zasto bi kada ova zadovoljava u svakom pogledu.


Mala dopuna onog gore.

Izgleda da si me pogresno razumeo... Problemi Spanije bili su mnogo veci no sto se danas moze i pretpostaviti. Citav XIX vek, sa gubitkom kolonija, privremenom smenom Dinastije i upustanjem u katastrofalni republikanski eksperiment (1873-74), sa separatizmom, neresenim nacionalnim pitanjem i verskom zatucanoscu, dovesce do konacnog ukidanja Monarhije (1931), a ubrzo potom i do krvavog gradjanskog rata (1936-39) koji je milion Spanaca kostao zivota, a isto toliko oterao u izgnanstvo. Frankovu fasisticku diktaturu sam naveo upravo isticuci paralelu izmedju spanskog i naseg brozovsko - milosevicevskog iskustva. Smrcu generala Franka drzava se nasla u identicnoj situaciji u kojoj je Srbija danas (institucionalni vakuum, otvoreni separatizam, nereseno nacionalno pitanje, militarizam i drzavni terorizam...). Vec zaboravljena i potpuno marginalizovana spanska Kruna je u jednom takvom nadasve teskom momentu uspela da se nametne kao POMIRITELJ. Sam kralj Jovan Karlo Prvi je licno svojim primerom doprineo uspostavljanju parlamentarne demokratije u jednoj od najsiromasnijih drzava tadasnje Evrope. On je kao Kralj svih Spanaca, bez obzira na njihovu nacionalnu ili politicku pripadnost, vremenom uz sebe pridobio i po pravilu republikanski opredeljene levicare.
O spanskom modelu se danas dosta govori u Srbiji, ne samo po pitanju oblika vladavine, vec i zbog konacnog resavanja nacionalnog pitanja i teritorijalne organizacije drzave. U pravu si kada kazes da se nijedna DEMOKRATSKA republika nije vratila monarhijskom obliku vladavine, ali da li danasnju Srbiju mozes nazvati demokratskom republikom? Da li je ikada od ukidanja Monarhije ova zemlja imala stabilne institucije i da li su ih postovali bilo pojedinci koji su uzurpirali vlast bilo sam narod? Tesko... U tom kontekstu sam o Spaniji govorio kao korisnom modelu na koji se treba ugledati u mnogim segmentima, ne samo po pitanju restauracije Kraljevine.
Republikanski okvir pogoduje politickom ekstremizmu i ide u prilog suvise ambicioznim pojedincima. Takvo iskustvo smo vec imali sest decenija, a po svemu sudeci daljom radikalizacijom stanja taj trend se izvesno nastavlja. Monarhija ne znaci despotizam, cak sta vise danas postoji dosta Kraljevina koje imaju cisto levicarsku vladu i savrseno funkcionisu.
Inace, Porodicne pravilnike za clanove Kraljevskog Doma Karadjordjevica iz 1909. (tj.1911) i 1930. u celosti mozes naci na sajtu Kraljevske porodice: www.kraljevina.org ili www.royalfamily.org. Sto se 'debiliteta', ili uopste poremecaja u vladarskim porodicama tice, nisi uzeo bas pravi primer navodeci Cara Urosa... Mislio sam da ces se zadrzati na novijim i podrobnije ispitanim primerima naslednog ludila u portugalskoj Kraljevskoj Porodici Braganca, naslednog ludila i debiliteta medju spanskim Habsburzima, porfiriji ili hemofiliji medju srodnicima engleske Kraljevske Porodice... Ustavne parlamentarne Kraljevine evropskog tipa resile su takve probleme upravo Porodicnim pravilnicima koji jasno predvidjaju ko i pod kojim uslovima nasledjuje vladara, a ko se tog prava mora odreci abdikacijom (1909. se zbog afektivne i nasilnicke prirode Krune imao odreci i Knez Djordje Karadjordjevic u korist svoga mladjeg brata Aleksandra).
Lose je zalaziti u srednji vek i na takvim primerima donositi zakljucke o mogucem obliku vladavine u danasnjoj Srbiji. Ali cak i tada, u srednjevekovnoj Srbiji se znalo ko i kako sme da nasledi tron iako nije postojao zvanicni akt. 'Debil' ne nasledjuje - po smrti Stefana Nemanje, za naslednika je izabran srednji sin Stefan (potonji Prvovencani), a zaobidjen stariji Vukan (po ostacima fresaka nadjenih u ulaznoj studenickoj kuli pretpostavlja se da je Vukan bio mongoloid...). Uz to, Uros Nejaki nije bio 'nesposoban', vec je bio takve prirode koja nije mogla da se suoci sa vise nego slozenim problemima svoga vremena. Srednji vek moramo ostaviti po strani, jer je los za donosenje bilo kakvih zakljucaka vezanih za nas aktuelni istorijski trenutak. Kraljem se vise ne postaje sposobnoscu, lukavstvom ili prevarom (mada su manje - vise na taj nacin formirane sve danasnje Dinastije), to vreme je davno za nama. Imas ti i mnostvo primera republika u tom istom srednjem veku: Venecija, Piza, jedno vreme Firenca... ali da li na takvim temeljima pocivaju danasnje republikanske ideje? Da li su i privremena engleska ili Prva republika u Francuskoj tekovine koje su donele boljitak svome narodu? Da li se taj isti oblik vladavine smatra plodom 'evolucije', a ne revolucije? Ali bilo bi jednako pogresno na takvim primerima unapred graditi negativan sud o republikanskom obliku vladavine. Naprotiv, postoje narodi gde se republika pokazala pozitivnom tekovinom. Da sam Nemac, Slovak, Ceh ili Hrvat sasvim sigurno bih i sam bio republikanac. Ali ja sam Srbin, a nasoj Srbiji je Kruna skinuta nasilno, uz teror, otimacinu i bez volje njenog naroda. Vaspostavljanje Krune niposto ne bi znacilo povratak u nekakvu proslost ili upustanje u nekakav eksperiment. Upravo je ovaj republikanski eksperiment ono sto nas kosta svih dosadasnjih nacionalnih poraza...
Puno pozdrava i srecni praznici.
 
Kod parlamentalnih republika ili monarhija zakonodavna i izvrsna vlas pripada Skupstini,a predsednik republike ili kralj su reprezentativne licnosti.Kod neparlamentarnih drzava vlast je koncentrisana u rukama pojedinaca bilo da je u pitanju predsednik republike ili kralj.
p.s Mi smo neki cudan narod.I ovi sto su nam ostali iz dinastije su zavadjeni ako da ni to ne bi funkcionisalo.Ja sam svakako za republiku i DS!!!
 
lulu:
Kod parlamentalnih republika ili monarhija zakonodavna i izvrsna vlas pripada Skupstini,a predsednik republike ili kralj su reprezentativne licnosti.Kod neparlamentarnih drzava vlast je koncentrisana u rukama pojedinaca bilo da je u pitanju predsednik republike ili kralj.
p.s Mi smo neki cudan narod.I ovi sto su nam ostali iz dinastije su zavadjeni ako da ni to ne bi funkcionisalo.Ja sam svakako za republiku i DS!!!

He, he, he... sestro slatka. DS ?!!
Pa nije ni cudo da tako razmisljas... :D
 
lulu:
Kod parlamentalnih republika ili monarhija zakonodavna i izvrsna vlas pripada Skupstini,a predsednik republike ili kralj su reprezentativne licnosti.Kod neparlamentarnih drzava vlast je koncentrisana u rukama pojedinaca bilo da je u pitanju predsednik republike ili kralj.
p.s Mi smo neki cudan narod.I ovi sto su nam ostali iz dinastije su zavadjeni ako da ni to ne bi funkcionisalo.Ja sam svakako za republiku i DS!!!

Ja sam clan DS-a i monarhista sam i zalazem se za ustavnu parlamentarnu monarhiju. Licno znam da je dosta clanova DS-a slicnog opredeljenja. U nasoj stranci je razlicitost misljenja normalna!
 

Back
Top