Posao doktora u inostranstvu
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Posao doktora u inostranstvu

Početnik
    Učlanjen
    20.07.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Posao doktora u inostranstvu

Pozz, idem u srednju medicinsku školu u Sarajevu (bjelave , opšti smjer). Nakon škole planiram da odem u jednu od šest zemalja koje ću navesti... Interesuje me sta da radim nakon srednje skole?Da li da upišem fakultet u Sarajevu ili da idem u inostranstvo pa da tamo završim fakultet ? Zemlje koje sam izdvojio su Australija,SAD,Kanada,Njemačka,Austrija ili Švicarska. Zanima me vaše mišljenje koja je najbolja zemlja za rad, u koju je najlakše upasti, razni faktori klima, plata,porezi, itd.
    Što se tiče jezika znam da su mi potrebni certifikati, bas zbog jezika sam i odabrao ovih šest zemalja. Molim vas dajte mi vaše mišljenje, uporedite ove zemlje, ako neko ima iskustva itd.

Aktivan član MidHealer (avatar)
    Učlanjen
    08.10.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano Re: Posao doktora u inostranstvu

Citat Original postavio MoonNever Pogledaj poruku
    Pozz, idem u srednju medicinsku školu u Sarajevu (bjelave , opšti smjer). Nakon škole planiram da odem u jednu od šest zemalja koje ću navesti... Interesuje me sta da radim nakon srednje skole?Da li da upišem fakultet u Sarajevu ili da idem u inostranstvo pa da tamo završim fakultet ? Zemlje koje sam izdvojio su Australija,SAD,Kanada,Njemačka,Austrija ili Švicarska. Zanima me vaše mišljenje koja je najbolja zemlja za rad, u koju je najlakše upasti, razni faktori klima, plata,porezi, itd.
    Što se tiče jezika znam da su mi potrebni certifikati, bas zbog jezika sam i odabrao ovih šest zemalja. Molim vas dajte mi vaše mišljenje, uporedite ove zemlje, ako neko ima iskustva itd.
    U USA studiranje nije besplatno, naprotiv. Jedan od najvećih problema koje studenti imaju je što, posle studija, pola života moraju da otplaćuju kredite koje su morali da uzmu da otplate troškove studiranja.

Posebno medicinski fakulteti su skupi u USA - medijan studentskog duga po diplomiranju na medicinskom fakultetu je $170,000. Ne treba zaboraviti, taj novac moraš da platiš i ako odustaneš od studija . A ova suma obuhvata samo osnovne studije (bez mesečnog džeparca), a gde je još specijalizacija i slično posle toga... Ali, ako roditelji mogu da ti to finansiraju, onda to, naravno, nije problem.

U Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj je studiranje manje-više besplatno (u odnosu na USA, inače postoje značajni troškovi za život u ovim zemljama, pre svega u CH), ali je i ograničeno sa tzv. Clausus Numerus. To znači da je broj studenata koji se prima vrlo ograničen i omeđen uspehom u školi, dodatnim interesima (spasilac, itd), i mogu da se upišu samo najbolji (u Nemačkoj, recimo, uobičajeno sa prosekom od 1.0 do 1.2, pošto je tamo 1.0 najbolja, a 6.0 najgora ocena). Zbog toga ovde postoji i ogromna lista čekanja, sa propisanim pravilima, gde oni koji bi da se upišu a nemaju najbolji prosek (recimo, 1.7 ili 2.0) čekaju, 3, 4 ili čak do 7-8 godina na listi da bi uopšte dobili šansu. Za to vreme rade kao spasioci, vozači ambulantnih kola, neguju stare, itd, pošto sve ove aktivnosti donose "bonus poene" kojima se može brže "napredovati" prema vrhu liste.

Zbog svega ovoga, dosta studenata iz Nemačke, koji bi inače morali da čekaju godinama da uopšte počnu da studiraju, odlazi u istočnu Evropu, gde im (za značajan novac, naravno), organizuju studije na nemačkom jeziku, bez ograničenja broja primljenih - ovoga ima, recimo, u Budimpešti, Pragu, Bratislavi, itd.

Postoji u D i "lista čekanja za studijsko mesto za strance", ali je ovde broj mesta na godini još daleko manji nego na "glavnoj" listi. Naravno, studiranje medicine u D, CH ili A podrazumeva vrlo visok nivo nemačkog jezika, ovo ne treba ni posebno podvlačiti. isto važi i za zemlje gde se govori engleski - školski engleski nije dovoljan, potreban je (mnogo) viši nivo, i dodatno poznavanje stručnog vokabulara.

Za Australiju i Kanadu će se sigurno naći poznavaoci ovde u forumu.
    Poslednji put ažurirao/la MidHealer : 07.08.2015. u 11:38

Početnik
    Učlanjen
    20.07.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Posao doktora u inostranstvu

Hvala ti puno na odgovoru, najvjerovatnije ću završiti ovdje fakultet a za posao ću gledati da odem u inostranstvo... U međuvremenu sam saznao da SAD uopšte ne priznaje naše diplome tako da je ona definitivno otpala. U izboru mi je ostala Australija i Njemačka (ponajprije jer imam familiju u ove dvije zemlje)
    Njemacka je puno bliže i doktori početnici ovdje imaju platu od 4000€ dok u Australiji to ide čak i do 10000€, tako da, vidjeću još, ima puno vremena.prvi koraci su mi da naučim jezike...

Slične teme

1. Posao i studije u inostranstvu
    Autor stipendije u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 03.03.2006., 06:47
  2. Zeleo bi da nadjem posao u inostranstvu
    Autor Dare Devil u forumu Evropa
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.03.2004., 01:12

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor