Zastita od groma

Rayela

Legenda
Poruka
71.817
Ne znam gde da pitam, pa zato ovde postavljam temu jer ipak ima veze sa zdravljem.
Zadnjih dana ovde u Nemackoj su neke silne oluje, grmljavine i svaki dan u vestima kazu da je poginuo neko od groma.
Pre neki dan dvojica ( konjanika). Ja sma jutros isla sa psom u redovnu setnju, kad sam posla nije bilo ni traga od oluje ili kise,
ali samo desetak minuta kasnije pocelo je da seva i grmi kao u horor filmu. Bile su blizu neke kuce, ja sam bila na nekoj livadi,
ali kako da lupam ili zvonim ljudima da me puste u kucu, usput bilo je prilicno rano.

Pokisla sam do gole koze, ali to nije vazno, a i nije prvi put, ali sam stvarno razmisljala i prisecivala se sta sam nekada znala i ucila
o zastiti od groma. Kao kruna svega danas na vestima da je u isto vreme ( znaci jutros rano) covek poginuo od groma, svega nekoliko kilometra
udaljen od mene koji je takodje bio sa psom u setnji. Ja nisam plasljiva, ali covek ne mora da se ponasa kao Marija na prkosima.
Sta biste vi uradili?
 
Kada vidis bljesak pocnes da brojis sekunde dok ne cujes zvuk. Broj sekundi podelis sa 3 i otprilike ces znati koliko je daleko u kilometrima. Ako se cifra smanjuje vreme je da se sklonis. 3-4 sekunde je rizicno, nikad ne znas na koju ce stranu munja da skrene. Nikako ispod drveta, na otvorenom... Kola su dobar zaklon.
 
Postoje znaci koje treba primetiti na vreme, to su uglavnom podizanje dlaka na rukama i glavi i peckanje na vrhovima prstiju. U tom slucaju treba cucnuti i noge spojiti u petama..
Time smanjujes stetu koji ce grom da napravi ako udari u blizini tebe. Posto putuje kroz zemlju, cak i da udari pored tebe par metara, ti si u opasnosti. Kada cucnes i spojis noge u petama, grom bi trebao da udje kroz jednu nogu, predje na drugu i izadje ponovo u zemlju i tako radeci minimalnu stetu telu.
Evo primera blogera koji je slucajno dokumentovao par trenutaka pre udara groma, ovako to izgleda:
b8tf8x.jpg

penjali se na neku stenu, nisu provalili da su u opasnosti i pogodi ih grom
 
nemoj da stojis ko krave sto stoje. kazu da su one zbog polozaja nogu podloznije da ih spici grom

- - - - - - - - - -

Postoje znaci koje treba primetiti na vreme, to su uglavnom podizanje dlaka na rukama i glavi i peckanje na vrhovima prstiju. U tom slucaju treba cucnuti i noge spojiti u petama..
Time smanjujes stetu koji ce grom da napravi ako udari u blizini tebe. Posto putuje kroz zemlju, cak i da udari pored tebe par metara, ti si u opasnosti. Kada cucnes i spojis noge u petama, grom bi trebao da udje kroz jednu nogu, predje na drugu i izadje ponovo u zemlju i tako radeci minimalnu stetu telu.
Evo primera blogera koji je slucajno dokumentovao par trenutaka pre udara groma, ovako to izgleda:
b8tf8x.jpg

penjali se na neku stenu, nisu provalili da su u opasnosti i pogodi ih grom

mene je skoro udario grom u kuci. lepo letnje predvece, nista ne ukazuje na predstojecu oluju. ja stojim na prozoru kuce u prizemlju, odmaknem se i u tom trenutku pod prozor udari grom i krene oluja posle toga. sta li bi bilo da sam ostala pored prozora.
 
mene je skoro udario grom u kuci. lepo letnje predvece, nista ne ukazuje na predstojecu oluju. ja stojim na prozoru kuce u prizemlju, odmaknem se i u tom trenutku pod prozor udari grom i krene oluja posle toga. sta li bi bilo da sam ostala pored prozora.
Verovatno nista.. Kuce obicno imaju gromobrane, ako je dobro uzemljen, nemas brige.
Nece grom u coveka, retko se to desi i jos redje bez prethodnih naznaka. Ovi gore na slici su trebali da se spuste ili da cucnu, ali oni nastavili sve vise i vise da se penju po goloj steni i eto vraga..
 
nemoj da stojis ko krave sto stoje. kazu da su one zbog polozaja nogu podloznije da ih spici grom

- - - - - - - - - -



mene je skoro udario grom u kuci. lepo letnje predvece, nista ne ukazuje na predstojecu oluju. ja stojim na prozoru kuce u prizemlju, odmaknem se i u tom trenutku pod prozor udari grom i krene oluja posle toga. sta li bi bilo da sam ostala pored prozora.

Postoje znaci koje treba primetiti na vreme, to su uglavnom podizanje dlaka na rukama i glavi i peckanje na vrhovima prstiju. U tom slucaju treba cucnuti i noge spojiti u petama..
Time smanjujes stetu koji ce grom da napravi ako udari u blizini tebe. Posto putuje kroz zemlju, cak i da udari pored tebe par metara, ti si u opasnosti. Kada cucnes i spojis noge u petama, grom bi trebao da udje kroz jednu nogu, predje na drugu i izadje ponovo u zemlju i tako radeci minimalnu stetu telu.
Evo primera blogera koji je slucajno dokumentovao par trenutaka pre udara groma, ovako to izgleda:
b8tf8x.jpg

penjali se na neku stenu, nisu provalili da su u opasnosti i pogodi ih grom
То се у електоротехници зове напон корака и зависи од размакнутости ногу, тј што је већи размак, већи је и напон, зато краве, коњи, камиле, слонови итд, животиње које имају много више размакнуте ноге од људи и страдају од удара грома, иако није у питању директни удар већ у близини.
Ако се очекује удар грома добро је бити поред неке високе јавне зграде јер су оне заштићене громобранима и привући ће гром, уместо да удари у човека.
Иначе постоје две врсте грома, удар одгоре, с ,,неба" и гром који креће с наелектрисаног тла(индуковано екектростатичко пражњење).
Унутрашњост аутомобила, или неког возила градског превоза даје апсолутну заштиту(фарадејев кавез).
 
Ne znam gde da pitam, pa zato ovde postavljam temu jer ipak ima veze sa zdravljem.
Zadnjih dana ovde u Nemackoj su neke silne oluje, grmljavine i svaki dan u vestima kazu da je poginuo neko od groma.
Pre neki dan dvojica ( konjanika). Ja sma jutros isla sa psom u redovnu setnju, kad sam posla nije bilo ni traga od oluje ili kise,
ali samo desetak minuta kasnije pocelo je da seva i grmi kao u horor filmu. Bile su blizu neke kuce, ja sam bila na nekoj livadi,
ali kako da lupam ili zvonim ljudima da me puste u kucu, usput bilo je prilicno rano.

Pokisla sam do gole koze, ali to nije vazno, a i nije prvi put, ali sam stvarno razmisljala i prisecivala se sta sam nekada znala i ucila
o zastiti od groma. Kao kruna svega danas na vestima da je u isto vreme ( znaci jutros rano) covek poginuo od groma, svega nekoliko kilometra
udaljen od mene koji je takodje bio sa psom u setnji. Ja nisam plasljiva, ali covek ne mora da se ponasa kao Marija na prkosima.
Sta biste vi uradili?

Živim u gradu pa se nikad nisam plašio grmljavine, naprotiv - obozavam grmljavinu i "nevreme". U stvari sve do skora nisam ni kapirao grom kao nesto opasno.
Ono sto znam je da ne moras da budes U KUCI da bi bio zasticen. Bezbedna zona se u obliku kupe siri od vrha gromobrana tako da je pokriveno i par metara okolo kuce, zavisno od visine objekta ( sto je visi - to bolje). Tako da, bezbedna si i ako stojis pod strehom neke zgrade/ kuce.
 
То се у електоротехници зове напон корака и зависи од размакнутости ногу, тј што је већи размак, већи је и напон, зато краве, коњи, камиле, слонови итд, животиње које имају много више размакнуте ноге од људи и страдају од удара грома, иако није у питању директни удар већ у близини.
Ако се очекује удар грома добро је бити поред неке високе јавне зграде јер су оне заштићене громобранима и привући ће гром, уместо да удари у човека.
Иначе постоје две врсте грома, удар одгоре, с ,,неба" и гром који креће с наелектрисаног тла(индуковано екектростатичко пражњење).
Унутрашњост аутомобила, или неког возила градског превоза даје апсолутну заштиту(фарадејев кавез).

Tamo gde sam procitao te trikove o spajanju nogu je pisalo i da je direktan udar groma u coveka redak dogadjaj. Ljudi uglavnom stradaju kada udari negde pored pa proputuje kroz zemlju i udje u coveka..
A i da je smrtnost od udara groma zacudjujuce mala :lol: Ne znam da li se to odnosi na gradove pa hitna brzo sanira povrede ili telo moze da izdrzi udar.. nisu precizirali.
 
Ne znam gde da pitam, pa zato ovde postavljam temu jer ipak ima veze sa zdravljem.
Zadnjih dana ovde u Nemackoj su neke silne oluje, grmljavine i svaki dan u vestima kazu da je poginuo neko od groma.
Pre neki dan dvojica ( konjanika). Ja sma jutros isla sa psom u redovnu setnju, kad sam posla nije bilo ni traga od oluje ili kise,
ali samo desetak minuta kasnije pocelo je da seva i grmi kao u horor filmu. Bile su blizu neke kuce, ja sam bila na nekoj livadi,
ali kako da lupam ili zvonim ljudima da me puste u kucu, usput bilo je prilicno rano.

Pokisla sam do gole koze, ali to nije vazno, a i nije prvi put, ali sam stvarno razmisljala i prisecivala se sta sam nekada znala i ucila
o zastiti od groma. Kao kruna svega danas na vestima da je u isto vreme ( znaci jutros rano) covek poginuo od groma, svega nekoliko kilometra
udaljen od mene koji je takodje bio sa psom u setnji. Ja nisam plasljiva, ali covek ne mora da se ponasa kao Marija na prkosima.
Sta biste vi uradili?
Искључити мобилни, и не склањати се под усамљено дрво. Сасвим затворен аутомобил је такође заштита.

Боље је и позвонити људима да те пусте у кућу, где је ипак најбезбедније.

Заиста је такође важно, и кад си у кући, искључити по могућству све електричне уређаје, удаљити се од њих, и никако не телефонирати. Удаљити се и од прозора, затворити их...

П. С.
Марија на Пркосима, која је улетала у бункере, бацала бомбе и млатила Швабе, заиста нема много везе с понашањем при елементарним непогодама, муњама и грмљавини... :D
 
Иначе, ја "условни рефлекс" да се никако не сме телефонирати за време грмљавине носим још из детињства, откада је мој отац (уз то и електроинжењер) ревносно грдио укућане кад се дохвате апарата у време непогоде, а кад телефон зазвони баш у то време, оном с друге стране жице строго одсецао да одмах спусти слушалицу, стрпи се, и зове касније кад грмљавина прође...
 
Ovdje u Morači gromovi gruvaju često i zato sam te stvari usavršio u detalje.
Poznajem sve propise za projektovanje gromobrana i stručno to područje poznajem u sitnice.
Zato pitajte sve što vas zanima;

Ovi što gore pišu je o.k.
Samo da dodam; - U ekvatorslim i tropskim područjima još niko nije uspio napraviti 100% siguran gromobran i zaštitu.
Sreća da svaki hiljadeti grom udari u zemlju a ostalo se isprazni između oblaka.

Evropski a posebno planinski gromovi su slabi i tu gromobrani kao i faradejevi kavezi pomažu neđe do 95%.
Gromobran koji nije napravljen po propisima i kako treba je bolje da ga nema jer djelimično privlači grom-jonizira atmosferu i stvara uslove za pražnjenje.

U Evropi si u automobilu skoro siguran. U tropskim područjima nisi siguran niti malo. Tamo su energije groma nekoliko puta jače i ta jednostavno istopi pleh automobila ili metalni krov od kuće.
Zato se u tropskim i primorskim krajevima gromobrani sasvim drugačije prijektuju, često sa višeslojnum debelim bakrenim mrežama.

Još niko nije uspio izmjeriti energiju munje a ta je ogromna.
Munje više proizvedu energije nego sve elektrane svijeta.
E kad bi se to moglo nekako ulovloviti i uskladištiti kao što je Tesla govorio!
Svijet bi izgledao drugačije.

- - - - - - - - - -

Иначе, ја "условни рефлекс" да се никако не сме телефонирати за време грмљавине носим још из детињства, откада је мој отац (уз то и електроинжењер) ревносно грдио укућане кад се дохвате апарата у време непогоде, а кад телефон зазвони баш у то време, оном с друге стране жице строго одсецао да одмах спусти слушалицу, стрпи се, и зове касније кад грмљавина прође...

Bio je u pravu.
 
E moracaninu, sve je to teorija...

A sad praksa iz komsiluka, znaci hercegovina...
Prvo sto niko od vas nece uraditi je da kad naleti iznenadna oluja a on bez kisobrana , sedne ili cucne.
Prvo zbog sredine, znaci ne gine vam nadimak koji asocira na Usro ili Kukavica ili slicno, a drugo zbog refleksa da potrce i sklone se.
Tako rade i dodjosi i lokalci....
Osim ludaka kao ja....meni nije blam kad me tako jednom uhvatilo 500m ni ovamo naselje ni onamo naselje...i ja lepo cucnem i lije ko iz kabla , prodjose 4 prolaznika sa kisobranom, ali malo kasnije 7 udara groma od toga 3 u istu kucu....sve udaljeno manje od 800m od mene....
Nisu ni sporedne munje bezopasne...sporedne munje su zapalile kucu pored te udarene...i nije jedna sporedna nego njih 15 ko grabulje...
Nisam dobio nadimak, ali i da jesam, ebes nadimak, znanje je znanje...

A u gradu....nagla oluja i nije toliko opasna jer ce zveknuti negde blizu ali u visoke zgrade i gromobrane...
Opasna je reka...i obale...tu sam gledao kako udara u reku 3 puta u roku od sekunde , ko bi rekao , i treci put je savila ka zgradi...ka ulazu...zveknula u neki gvozdeni okvir mislim za bicikle ili gume od trayal prodavnice......

Pravi planinci vam se nece smejati sto cucite i kad nije crni oblak...obicno poginuli budu od sivog ne od crnog....od crnog ginu bas tvrdoglavi...
Dakle u celoj prici je vazan i ljudski pametnjakovic faktor....konformnost...
Za auto , auto uopste nije interesantan gromu....narocito ne pre kise...guma je izolator....
A i posle nije interesantan, jer zbog oblika pravi mnogo manje struje curenja, u prevodu grom ce izabrati pola metra kamena pre nego 1,5m auto...

A za zene vazi, kad pocnu oluje , obavezno ispod muskarca.....Prvo ne kisne...drugo zabavno je, uzbudljivo i mnoge zene su napaljene kad je vlaznost velika i kisno je vreme...a i zastita je 100 posto u slucaju udara groma.......muskarac je gromobran...Sto bolja riba, bolji gromobran....manji otpor u krvnim sudovima...
 
E moracaninu, sve je to teorija...

A sad praksa iz komsiluka, znaci hercegovina...
Prvo sto niko od vas nece uraditi je da kad naleti iznenadna oluja a on bez kisobrana , sedne ili cucne.
Prvo zbog sredine, znaci ne gine vam nadimak koji asocira na Usro ili Kukavica ili slicno, a drugo zbog refleksa da potrce i sklone se.
Tako rade i dodjosi i lokalci....
Osim ludaka kao ja....meni nije blam kad me tako jednom uhvatilo 500m ni ovamo naselje ni onamo naselje...i ja lepo cucnem i lije ko iz kabla , prodjose 4 prolaznika sa kisobranom, ali malo kasnije 7 udara groma od toga 3 u istu kucu....sve udaljeno manje od 800m od mene....
Nisu ni sporedne munje bezopasne...sporedne munje su zapalile kucu pored te udarene...i nije jedna sporedna nego njih 15 ko grabulje...
Nisam dobio nadimak, ali i da jesam, ebes nadimak, znanje je znanje...

A u gradu....nagla oluja i nije toliko opasna jer ce zveknuti negde blizu ali u visoke zgrade i gromobrane...
Opasna je reka...i obale...tu sam gledao kako udara u reku 3 puta u roku od sekunde , ko bi rekao , i treci put je savila ka zgradi...ka ulazu...zveknula u neki gvozdeni okvir mislim za bicikle ili gume od trayal prodavnice......

Pravi planinci vam se nece smejati sto cucite i kad nije crni oblak...obicno poginuli budu od sivog ne od crnog....od crnog ginu bas tvrdoglavi...
Dakle u celoj prici je vazan i ljudski pametnjakovic faktor....konformnost...
Za auto , auto uopste nije interesantan gromu....narocito ne pre kise...guma je izolator....
A i posle nije interesantan, jer zbog oblika pravi mnogo manje struje curenja, u prevodu grom ce izabrati pola metra kamena pre nego 1,5m auto...

A za zene vazi, kad pocnu oluje , obavezno ispod muskarca.....Prvo ne kisne...drugo zabavno je, uzbudljivo i mnoge zene su napaljene kad je vlaznost velika i kisno je vreme...a i zastita je 100 posto u slucaju udara groma.......muskarac je gromobran...Sto bolja riba, bolji gromobran....manji otpor u krvnim sudovima...

Malo šale ali o.k. si napisao.
A sad jedno interesantno pitanje za praktikante:

Kako putuje munja: od zemlje prema oblaku ili od oblaka prema zemlji.
Zašto se kosa onima gore na slici diže uvis?
 
Иначе, ја "условни рефлекс" да се никако не сме телефонирати за време грмљавине носим још из детињства, откада је мој отац (уз то и електроинжењер) ревносно грдио укућане кад се дохвате апарата у време непогоде, а кад телефон зазвони баш у то време, оном с друге стране жице строго одсецао да одмах спусти слушалицу, стрпи се, и зове касније кад грмљавина прође...

Ovo su gluposti, mobilni telefoni i metalni nakit uopste ne privlace grom, to je samo mit

Grom ces privuci ako si na ravnici i ti si najvisi objekat u okolini, a ne zato sto pricas mobilnim telefonom
 
Ovo su gluposti, mobilni telefoni i metalni nakit uopste ne privlace grom, to je samo mit

Grom ces privuci ako si na ravnici i ti si najvisi objekat u okolini, a ne zato sto pricas mobilnim telefonom
Ако си приметио, у моме посту који си цитирао реч је о фиксном, а не мобилном телефону.

Уосталом, памтим и упутство за фиксни телефон "Искра", тамо је била ставка међу упозорењима: "не телефонирати за време грмљавине".
 
Postoje znaci koje treba primetiti na vreme, to su uglavnom podizanje dlaka na rukama i glavi i peckanje na vrhovima prstiju. U tom slucaju treba cucnuti i noge spojiti u petama..
Time smanjujes stetu koji ce grom da napravi ako udari u blizini tebe. Posto putuje kroz zemlju, cak i da udari pored tebe par metara, ti si u opasnosti. Kada cucnes i spojis noge u petama, grom bi trebao da udje kroz jednu nogu, predje na drugu i izadje ponovo u zemlju i tako radeci minimalnu stetu telu.
Evo primera blogera koji je slucajno dokumentovao par trenutaka pre udara groma, ovako to izgleda:
b8tf8x.jpg

penjali se na neku stenu, nisu provalili da su u opasnosti i pogodi ih grom

A, kako je proš'o fotograf ?
Bio je sasvim blizu ovih.....
A, ovima se baš podiglo, a oni se klibere !?
 
A, kako je proš'o fotograf ?
Bio je sasvim blizu ovih.....
A, ovima se baš podiglo, a oni se klibere !?

Svi su zivi, ali nisu uopste ukapirali da nesto nije u redu a penjali se na potpuno ogoljenu stenu usred sume :lol:

- - - - - - - - - -

Ovo su gluposti, mobilni telefoni i metalni nakit uopste ne privlace grom, to je samo mit

Grom ces privuci ako si na ravnici i ti si najvisi objekat u okolini, a ne zato sto pricas mobilnim telefonom

Ne privlci nakit grom, ali ako te spici, taj nakit ima da ti napravi ogromu stetu telu, posto se i on zagreje
 

Back
Top