Biti svetac - šta to znači?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Hrišćanstvo je bilo jedinstveno oko hiljadu godina. Za tih hiljadu godina mnogi su proglašeni svecima.
Da li ih svi prihvataju kao svece ili ih prihvataju samo pojedini ogranci hrišćanstva?
Tokom sledećih hiljadu godina svaki je ogranak proglašavao svoje svece. Kako se ti novo proglašeni sveci tretiraju u drugim ograncima?

Potaknut sam radom i medijskom pažnjom koju je imala Majka Tereza.
Koliko mi je poznato bila je katolik, proglašena je sveticom zbog svog humanitarnog rada.
Kako na nju gledaju ostali ogranci hrišćanstva?
 
Sveci su brend, religijski. Ako bi se koristili marketinškim terminima, to je ono što bi bio ekvivalent. Svaka zemlja, religija, nacija ima svoje. Oni su bit mita, mitologije, priče. A religija je neko najšturije naučno obrazovanje koje se može ponuditi bilo kom čoveku, bez obzira na potencijale istog i sposobnost za dalje ubiranje i unapredjivanje znanja i sopstvenih kapaciteta.
Svetac je neophodnost. Ako ih nemate, zalihe iste kategorije, ušetaće vam se strana mitologija olako u domen, koji bi po prirodi trebao da pripada vašem kultu. Pa pogledajte samo tu Miki Maus, Supermen mitologiju Sjedinjenih Država Hamburgera. Truju klince i adolescente širom globusa. Domaći sveci služe kao likvor. E sad. Možda baš svi i ne zaslužuju slavu, i ne znam, praznovanje i tulum pod mantijama. Ali nečim se mora napuniti kalendar.
A bolje da vam po kalendaru bude Sv. Milča, zaštitnik dundjera, nego Baja Patak, ili veličanstveni Hulk.
 
albert3.jpg
 
Poslednja izmena:
Nema proglasavanje sveca.
To je prevara.
Po Bibliji svako ko sluzi Bogu verno, automatski je svetac.
Kako covek postaje svet?
Pa kada stupi u zajednici sa svetim Bogom.
Bog jedini ima nedobivenu svetost.
Mi postajemo sveti preko njega.
Imamo dobijenu svetost.
Sve dok smo u zajednici sa njime, sveti smo.
Ako prekinemo tu zajednicu, prestaje i nasa svetost.
Jer sveti nije vise u nama.
 
Poslednja izmena:
Nema proglasavanje sveca.
To je prevara.
Po Bibliji svako ko sluzi Bogu verno, automatski je svetac.
Kako covek postaje svet?
Pa kada stupi u zajednici sa svetim Bogom.
Bog jedini ima nedobivenu svetost.
Mi postajemo sveti preko njega.
Imamo dobijenu svetost.
Sve dok smo u zajednici sa njime, sveti smo.
Ako prekinemo tu zajednicu, prestaje i nasa svetost.
Jer sveti nije vise u nama.

Довољно је рећи АВЕ МАРИА и постао си светац?
 
Hrišćanstvo je bilo jedinstveno oko hiljadu godina. Za tih hiljadu godina mnogi su proglašeni svecima.
Da li ih svi prihvataju kao svece ili ih prihvataju samo pojedini ogranci hrišćanstva?
Tokom sledećih hiljadu godina svaki je ogranak proglašavao svoje svece. Kako se ti novo proglašeni sveci tretiraju u drugim ograncima?

Potaknut sam radom i medijskom pažnjom koju je imala Majka Tereza.
Koliko mi je poznato bila je katolik, proglašena je sveticom zbog svog humanitarnog rada.
Kako na nju gledaju ostali ogranci hrišćanstva?

Ljudi nemaju pravo da nekoga proglase svetcem...

Bog je svet.

I Svetost je odrazavanje osobina tvorca.

Sveti su oni u Bozjim ocima koji zive po Bogu sveto i koji su sveti u svemu.
 
Ne vidim odgovor na pitanje.
Kako na pojedine svece u jednom ogranku hrišćanstva, gledaju oni koji su u drugim ograncima?
Da li ih priznaju za svece ili ne?

Zavisi od religije.

Ortodoksni priznaju samo svoje svece.
Bar je do sada tako bilo.

Inace sveti su oni koji su se u ovom zivotu dokazali podvizima.
Oni koji su sve ulozili u veru.
Oni su Bogu najblizi.
Oni su primer drugima.
 
Ne vidim odgovor na pitanje.
Kako na pojedine svece u jednom ogranku hrišćanstva, gledaju oni koji su u drugim ograncima?
Da li ih priznaju za svece ili ne?

Kako ne vidis?

Ili ti cekas neki odgovor koji ti odgovara i znas ga vec?

Kako si migao da ovo ne vidis?

Nema proglasavanje sveca.
To je prevara.
Po Bibliji svako ko sluzi Bogu verno, automatski je svetac.
Kako covek postaje svet?
Pa kada stupi u zajednici sa svetim Bogom.
Bog jedini ima nedobivenu svetost.
Mi postajemo sveti preko njega.
Imamo dobijenu svetost.
Sve dok smo u zajednici sa njime, sveti smo.
Ako prekinemo tu zajednicu, prestaje i nasa svetost.
Jer sveti nije vise u nama.

Ili nije to to sto ti hoces.
Ti neces odgovor vec hoces nesto sto si vec unapred zamislio.
Ili?
 
Poslednja izmena:
U kom smislu misliš kad kažeš "podvizima", daj neki primer?

Za razliku od mnogih,djakon Avakum , nije hteo da se odrekne svoje vere i predje u islam , ni po cenu smrti.Ubili su ga.
Za njega se moze reci da je stradao za Hrista i s pravom postao svetac.

Inace moze posluziti jereticima koji ne priznaju svetitelje kao svetao primer i dokaz da svetitelji zaista postoje.
Ljudi ih ne uzdizu. Bog ih je uzdigao. Ljudi to samo konstatuju.

S druge strane imas "vernike" koji su za tanjir supe, ili zbog seka Perse promenili vise sekti.

Jos se drsko poistovecuju sa >npr Djakonom Avakumom , pa im ni to nije dosta nego nipodastavaju njegovu zrtvu i njegovu vernost.


Gadna je jeres.Djavolska podmetacina.
 
Poslednja izmena:
Nema cistih ljudi pred Bogom.

Ima Bog ih naziva svetima...
Oni koji mu sluze su sveti

- - - - - - - - - -

*** *** ***

- - - - - - - - - -

Ananija odgovori: Gospode, ja čuh od mnogih za tog čoveka, kolika zla učini svetima tvojim u Jerusalimu. (Dela 9:13)
Kako Petar obilažaše sve svete, dođe i k svetima koji življahu u Lidi. (Dela 9:32)
Sad idem u Jerusalim na službu svetima. (Rimljanima 15:25)
da se izbavim od nevernih iz Judeje, i da prilozi koje nosim u Jerusalim budu po volji svetima, (Rimljanima 15:31)
da je primite u Gospodu kao što prilikuje svetima, i da joj budite u pomoći u svakoj stvari koju od vas zatreba; jer je ona mnogima pomogla a i samome meni. (Rimljanima 16:2)
Sme li koji od vas, kad ima tužbu na drugoga, ići na sud nepravednima, a ne svetima? (1. Korinćanima 6:1)
Molim vas pak, braćo, vi znate da je dom Stefanin prvina od Ahaje, i da se odredi na služenje svetima. (1. Korinćanima 16:15)
Pavle, po volji Božjoj apostol Isusa Hrista, i brat Timotej Crkvi Božjoj u Korintu, sa svima svetima koji su u svoj Ahaji: (2. Korinćanima 1:1)
i mnogim nas molitvama moliše da im činimo milost da uzmemo udela u pomoći namenjenoj svetima. (2. Korinćanima 8:4)
Za pomoć koja je određena svetima ne treba da vam pišem. (2. Korinćanima 9:1)
Pavle, po volji Božjoj apostol Isusa Hrista svetima koji su u Efesu i vernima u Isusu Hristu: (Efescima 1:1)
Zato i ja, čuvši za vašu veru u Isusa Hrista, i za vašu ljubav k svima svetima, (Efescima 1:15)
i da razbistri oči srca vašega, da biste poznali koje je nadenje od poziva njegova, i koje je bogatstvo slave njegove nasledstva njegova, i koje on svetima sprema, (Efescima 1:18)
da biste mogli razumeti sa svima svetima koja je širina i dužina, dubina i visina, (Efescima 3:18)
I kao što se i pristoji svetima, da se blud i svaka druga nečistota i lakomstvo i ne spominju među vama, (Efescima 5:3)
Pavle i Timotej, sluge Isusa Hrista, svima svetima u Isusu Hristu koji su u Filipima, episkopima i đakonima: (Filipljanima 1:1)
svetima i vernoj braći u Hristu koji su u Kolosima: Milost vam i mir od Boga Oca našega i Gospoda Isusa Hrista! (Kološanima 1:2)
pošto čusmo za veru vašu u Isusa Hrista i za ljubav koju imate k svim svetima, (Kološanima 1:4)
tajnu sakrivenu od svih vremena i vekova, ali sad objavljenu svetima njegovim, (Kološanima 1:26)
da bi se učvrstila srca vaša, da budu besprekorna u svetosti pred Bogom i Ocem našim u dan pojavljenja Gospoda našega Isusa Hrista sa svima svetima njegovim! (1. Solunjanima 3:13)
kad dođe da se u taj dan proslavi u svetima svojim i da mu se dive svi koji su verovaše u njega, - jer se primi svedočanstvo naše među vama. (2. Solunjanima 1:10)
i da se može preporučiti s dobrih dela, budući odgojila decu, bila gostoljubiva, svetima noge prala, nevoljnima pomagala, išla za svakim dobrim delom. (1. Timotiju 5:10)
Reci da stare žene takođe treba da žive kao što se pristoji svetima, da ne budu opadljive, da se ne podaju vinu, da uče dobru, (Titu 2:3)
čuvši za ljubav tvoju i za veru koju imaš ka Gospodu Isusu i k svim svetima. (Filimonu 1:5)
Ja sam, u istini, veliku radost i utehu imao od ljubavi tvoje, jer si ti, brate, umirio srce svetima. (Filimonu 1:7)
Jer Bog nije nepravedan da zaboravi trud vaš i ljubav koju pokazaste za ime njegovo, posluživši i još dalje služeći svetima. (Jevrejima 6:10)
Ljubljeni! Kako sam živo želeo da vam pišem o našem zajedničkom spasenju, osetio sam potrebu da to činim, da bih vas ohrabrio u borbi za veru koja je jedanput za uvek predana svetima. (Juda 1:3)
I dade joj se da ratuje sa svetima, i da ih pobedi. I dade joj se vlast nad svakim kolenom i narodom, jezikom i plemenom. (Otkrivenje 13:7)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kako ne vidis?

Ili ti cekas neki odgovor koji ti odgovara i znas ga vec?

Kako si migao da ovo ne vidis?



Ili nije to to sto ti hoces.
Ti neces odgovor vec hoces nesto sto si vec unapred zamislio.
Ili?
Tvoj odgovor se svakako odnosi na ogranak kome ti pripadaš.
Pošto ima više ogranaka hteo bih da čujem i druga mišljenja.
Nisam ništa zamislio unapred. Ako si pažljivo čitao video si da ne nudim neki odgovor.
Pošto na našem prostoru SPC ima najveći broj vernika, posebno me zanima da li SPC smatra Majku Terezu sveticom ili ne.
Odmah da napomenem ne znam odgovor - zato sam i postavio ovu temu.
 

Back
Top