Priroda mas medija i može li isti kao takav biti objektivan

1DaL

Iskusan
Poruka
5.531
Stalno se govori o nekakvoj cenzuri na ovim prostorima, međutim da li je moguć dovoljno popularan, a dovoljno objektivan medij? Ljudi se prosto pale na bombastične priče, svet shvataju uprošćeno i etiketirajući fenomene po principu dobro-loše, iako većina tih fenomena, koji su javna stvar, imaju dosta dublju prirodu. I tu nastupaju mas mediji. Pošto se dobit vlasnika medija uvećava uvećavanjem popularnosti medija samog, podstičući faktori su što veća provokativnost, prostota, dogmatsko zaključivanje i serviranje svega toga zdravo za gotovo. I otuda npr naslovi o šokantnim postupcima javnih ličnosti. Posledica toga jeste da bilo da je medij pro ili contra npr vladajuće političke partije, dobićemo uprošćen, redukovan i često bezobrazno lažan izveštaj, koji ne obuhvata celu stvar koja se zaista desila. Navodim po jedan primer pro i contra medija, kada je vladajuća stranka u pitanju:

Pro: http://www.telegraf.rs/vesti/politi...-djindjic-nova-saznanja-o-napadu-u-srebrenici (obratite pažnju na izvor vesti koju ovaj medij prenosi)

Contra: http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/504350/Uhapsen-jer-je-vredjao-Vucica-na-Fejsbuku (obratite pažnju na količinu informacija koje su servirane)

Dakle imamo situaciju da, čak iako ste protiv vladajuće partije, koju ovuda opravdano optužuju za cenzuru, često ni ne primećujete da ste žrtva prostote mas medija i njihovog potpaljivačkog sadržaja. Ja iskreno poprilično razumem Vučića(stavivši se u njegovu perspektivu), kada se, kao jedan od naših najinfantilnijih nosioca vlasti do sada, odlučio da pritegne medije(da li parama ili pretnjama, nebitno je), jer je prosto neverovatno kakve su sve priče isti spremni da serviraju zarad nekoliko jedinica popularnosti i novca. Hoću reći, iako je npr informerovo ulizivačko i neistinito izveštavanje podlo i veoma destruktivno, isto tako je loše i polovično izveštavati o događajima koji se pripisuju krivici vlade, kada je već dovoljno materijala kojim se nešto sistematičnije i istinitije može iskritikovati vladajuća partija.

Moje pitanje je, može li da postoji objektivan mas medij, može li da postoji popularno sredstvo obaveštavanja, bez uskraćivanja za objektivnu sliku?
 
Te ljude, koji sada cirkulišu našom zemljom, a uz punu saglasnost lokalnih, regionalnih nosioca vlasti, ali ne i odgovornosti očigledno, ne interesuje puno 'realnost', već, kakve surogate mogu da ti prodaju umesto, a da ti se pritom organizam najblaže refleksno počne trzati u odgovor na sintetičko, takvim putem udešeno, izmeštanje, izbijanje osećaja za normalno i sopstven instinkt.
Njih ne interesuje da ti znaš nešto ili naučiš, putem takvih nazovi servisa, već da budeš instrumentalizovan, ili u najmajnu ruku, da ti se oduzme vreme kojom glupošću. Kako bi se, ponovo, manje mrdao i kidao kopče.
 
Slabo ko razume proizvodnju i prodaju vesti i programa koji treba da zadrži potencijalne korisnike
u tom medijumu...Naime ,ta proizvodnja i produkcija ima čitanost i gledanost u procentima prema
kojima se formira cena reklamnog supca,sekunda produkcije itd...Podilaženje svim strastima,šte ne i niskim,
pribegavajući krajnjim sredstvima toliko manje koliko obezbeđuje neprimenu gašenja od vlasnih organa...
Ko radi u proizvodnji-produkciji i počne moralisati-momentalno pedala!Kao kad bi neko moralisao o proizvodnji
šrafova!(Ovo prenosim stav jednog urednika...:mrgreen:)
Dakle :šrafovi-ša je bilo?
 
medije sve treba pohapsiti,ne mogu oni imati izvore za svoja sranja u samom vrhu policije,na sta to drustvo lici,trguju splacinama ono dodatna plata
Ajde Đorđija,koji pošten policajac danas živi od plate...
Lizalica i ljada po ljada...Laganini...:mrgreen:

- - - - - - - - - -

Ja b apsio novinare...
I ovako ne izlaze iz kancelarija više-sve preko fona slikaju i prave vesti...Uredniku šalju SMS porukom članke...
Ekskluzivno...
A neko presreče,ko vikiliks,sve informacije iz BIA...Klinci im upadaju i zajebavaju ih...:mrgreen::hahaha:
 
Uslovi objektivnosti medija su 1) finansijska nezavisnost 2) nepodložnost pritisku politike 3) stručnost 4) sankcije za neistinito ili poluistinito izveštavanje

U našoj državi nijedan medij ne ispunjava prva 3 uslova (četvrti ide od strane ili države ili neke institucije tipa NUNS koji bi dobio moć da to reguliše), i tek kad neki od njih uspe da ih ispuni moći ćemo da čitamo prave vesti. Dotad ćemo čitati ili gluposti ili šta država hoće da čitamo.
 
Uslovi objektivnosti medija su 1) finansijska nezavisnost 2) nepodložnost pritisku politike 3) stručnost 4) sankcije za neistinito ili poluistinito izveštavanje

U našoj državi nijedan medij ne ispunjava prva 3 uslova (četvrti ide od strane ili države ili neke institucije tipa NUNS koji bi dobio moć da to reguliše), i tek kad neki od njih uspe da ih ispuni moći ćemo da čitamo prave vesti. Dotad ćemo čitati ili gluposti ili šta država hoće da čitamo.

...a , alo nema svaki delatnik u meas medijima lične časti , poštenja , pravičnosti - ličnog integriteta , znanja , istraživačkog duha i stabilno - stameno svoje "JA" - onda sve možeš da ih kupiš parama , da ih pustiš da se vade na politiku , da se brane zvanjima i autonomijom "pinkovizovanog" znanja , da ih plađiš parama - logikom i moćima novca.....

...hoću da kažem , svaku prodanu dušu kupuješ kao zelenu salatu !....džaba krečiš !

...svako udruženje ništarija , samo je organizovana kriminalna grupa...imajući u vidu da su mediji i obrazovne institucije , onda su njihova udruženja organizovan duhovni kriminal , na čelu sa svojim takozvanim demokratskim regulativnim telom...bolumenta sitnih duša !
 
Uslovi objektivnosti medija su 1) finansijska nezavisnost 2) nepodložnost pritisku politike 3) stručnost 4) sankcije za neistinito ili poluistinito izveštavanje

U našoj državi nijedan medij ne ispunjava prva 3 uslova (četvrti ide od strane ili države ili neke institucije tipa NUNS koji bi dobio moć da to reguliše), i tek kad neki od njih uspe da ih ispuni moći ćemo da čitamo prave vesti. Dotad ćemo čitati ili gluposti ili šta država hoće da čitamo.

Cilj informisanja nije obaveštavanje, već stvaranje odgovarajućeg glasačkog tela.

Kako institucije ili grupe imaju prevlast nad sredstvima javnog informisanja, svojim uticajem vladaju masama i njihovim raspoloženjima. Suprotno institucionalnom stvaranju javnog mnjenja, postoji i spontani ili primarni oblik formiranja javnog mnjenja, to jest, mišljenja. Spontano stvaranje javnog mnjenja najčešće se uspostavlja putem neposrednog dijaloga, odvija se u ljudskim grupama povezanim spletom okolnosti kao na primer na forumu sada.
 
Uslovi objektivnosti medija su 1) finansijska nezavisnost 2) nepodložnost pritisku politike 3) stručnost 4) sankcije za neistinito ili poluistinito izveštavanje

U našoj državi nijedan medij ne ispunjava prva 3 uslova (četvrti ide od strane ili države ili neke institucije tipa NUNS koji bi dobio moć da to reguliše), i tek kad neki od njih uspe da ih ispuni moći ćemo da čitamo prave vesti. Dotad ćemo čitati ili gluposti ili šta država hoće da čitamo.
Lako se pridružiti ovom kritičkom mišljenju kao potrošač,ali kao vlasnik medija ili jedan od vlasnika?
Šta je cilj poslovnom čoveku koji kupuje jedan medij ili ga osniva?
Da nije ,možda,profit?
Ili i ne očekuje neku zaradu?
Ako ne očekuje-dobar je za ,bar,posmatranje!
I šta profit jednog masovnog medija podrazumeva?
Objektivnost informisanja?:hahaha:
Naravno da ne...Odnosno-fingiranje objektivnosti je slično kao u pozorištu!
Koliko puta se vlasnik izderao na glavnog urednika da neće da mu novine liče na ringišpil!?
Znači:jasna koncepcija,prepoznatljiv brend,verodostojnost tekstova (to nema veze s objektivnošću već s
umešnošću novinara da pišu tekstove kojima se poklanja poverenje...)...a tek sam krenuo da nabrajam...:cool:
 
Kada si pristalica neke politicke opcije, koliko si nepristrasan?

Pristalica raznih opcija je vecina gradjana, znaci vecina ima svoje vidjenje istine.
Koji mediji ne prate ova opredeljenja idu na lomacu ili se gurnu u stranu kao nezanimljivi.
Moze, ako je nezavisan, ali ko to cita ili prati, opredeljeni ne vide drugu istinu do svoje.

...ti koji su ovde pobrojani , nisu pristalice neke političke opcije - to je klika kliktaša ispranih umova ; društveno politički usmerene i izprogramirane budaletine....svakako da je kod nas većinsko stanje takvo , no to nisu u pravom smislu ljudi , sa političkom opcijom , koji grade budućnost za dobro bit svih pa i sebe...
 
Lako se pridružiti ovom kritičkom mišljenju kao potrošač,ali kao vlasnik medija ili jedan od vlasnika?
Šta je cilj poslovnom čoveku koji kupuje jedan medij ili ga osniva?
Da nije ,možda,profit?
Ili i ne očekuje neku zaradu?
Ako ne očekuje-dobar je za ,bar,posmatranje!
I šta profit jednog masovnog medija podrazumeva?

Objektivnost informisanja?:hahaha:
Naravno da ne...Odnosno-fingiranje objektivnosti je slično kao u pozorištu!
Koliko puta se vlasnik izderao na glavnog urednika da neće da mu novine liče na ringišpil!?
Znači:jasna koncepcija,prepoznatljiv brend,verodostojnost tekstova (to nema veze s objektivnošću već s
umešnošću novinara da pišu tekstove kojima se poklanja poverenje...)...a tek sam krenuo da nabrajam...:cool:

...to što ti nazivaš poslovnim čovekom , nije čak ni čovek manipulant - to je zlo u ljudskoj koži....religijski rečeno , sotona !....nažalost živimo u takvom svetu , gde vladju grđi od najgrđih ...duhovne nakaze !...kad tad vreme će ih marginalizovati , potisnuti sa truna vlasti bezčašća i nečovečnosti , i u tim samotnim poslednjim satima života svalosanu dušu pitaće pamlosani crv : gde si bila kad se branila istina , čovečnost , pravičnost...a to su teški trenuci ličnoga suda !
 
Naravno da ne mogu da postoje, kad neko priča da nam je potrebna "potpuna objektivnost mas medija" on ima idealizovanu sliku sveta. To je upravo ono o čemu ja uvek govorim, koja god da je tema - a to je da ne postoje idealna, savršena, apsolutna rešenja u svemu gde postoje lični ljudski interesi, nego samo najbolja moguća.To je realnost, bilo da je reč o braku, porodici, uspehu, politici, medijima i vladajući strukturama, ekonomskom uredjenju, ratu i diplomatiji itd. Naravno da će neka partija, kada dodje na vlast, sebe forsirati više od ostalih, ali osnovno pitanje je kolika će biti mogućnost ostalih partija da sebe takodje promovišu. I to je jedino istinsko pitanje, a ne "objektivnost mas medija" koja nikad nije moguća u potpunosti.
 
Poslednja izmena:
Tesko da moze da ima nezavisnog informisanja tamo gde moras da budes opredeljen.
U svakom slucaju svako mora sam da nadje istinu, ako je bas trazi.
Izvadi mi reč iz usta...
Ako ti treba istina-potraži je!
Baš ćeš je u novinama naći! Novine su dve tri banke-nije istina tako jeftina,a laž možeš da dobiješ i đabaka...Ma još te i potplate da je uzmeš!:mrgreen:
 
Izvadi mi reč iz usta...
Ako ti treba istina-potraži je!
Baš ćeš je u novinama naći! Novine su dve tri banke-nije istina tako jeftina,a laž možeš da dobiješ i đabaka...Ma još te i potplate da je uzmeš!:mrgreen:

Laž, dezinformacija, postali su sastavni deo naših života.

Istorija informisanja otpočinje od samog začetka govora, ali istorija dezinformacija nastaje tek od trenutka kad je čovek naučio da laže, a za to je bio neophodan jedan dug vremenski period evolucije. Tehnika laganja je najčudnija devijacija ljudskog uma. Primitivni ljudi nisu znali da lažu. Njihov um je bio um dece jer su sve doživljeno izražavali spontano i sve saznajno prihvatali kao tačno budući da nisu imali svest o mogućnosti da se može reći i ono što nije istina. Ako bi primitivni čovek izjavio : „Ponestaje nam hrana” on bi to izjavio na osnovu činjeničnog stanja. Drugi su tu informaciju prihvatali bez sumnji u njenu tačnost budući da nisu znali da lažu, kao što nije znao da laže ni onaj ko je pružio informaciju.

Ali, savremeni čovek se ne da tako lako slagati, nismo naivni, i ako nam političar kaže : „Ponestaju zalihe hrane” ili „Državu očekuje bankrot” mi mu ne možemo verovati jer sumnjamo da merama štednje i povećanjem poreza želi da obezbedi još veću monetarnu moć oligarhije. To nepovrenje u druge nam je dobro poznato. Ko god i kad god nam neko saopšatva nešto, mi se pitamo šta je skiveni motiv takve informacije. U svemu vidimo zadnje namere, a to je zato što smo izgubili spontanost. Mi se sada trudimo da prepoznajmo laži koje nam se serviraju u masovnim medijima. Mi se zapravo ne informišemo već iz informacija pokušavamo da dođemo do istine. Đavolja rabota.
 
Koliko moze da opstane nezavisni informacioni servis?
Kako bi dolazio do informacija od javnog znacaja?
Kako bi narod znao da su nezavisni?
Da li narod zeli takve informacije, ako je sam opredeljen?
Mogao bi da opstane.
Mogao bi i da nadje informacije.
Recimo da bi znao, ko zeli da zna.
Zadnje pitanje je odlucujuce, opredeljenje odredjuje koja je informacija nezavisna.
 
Koliko moze da opstane nezavisni informacioni servis?
Kako bi dolazio do informacija od javnog znacaja?
Kako bi narod znao da su nezavisni?
Da li narod zeli takve informacije, ako je sam opredeljen?
Mogao bi da opstane.
Mogao bi i da nadje informacije.
Recimo da bi znao, ko zeli da zna.
Zadnje pitanje je odlucujuce, opredeljenje odredjuje koja je informacija nezavisna.

Može da opstane jedino u liberalnom kapitalizmu, kao medij koji osim informacija pruža i reklamni prostor, koji prodaje zahvaljujući tome što ga ljudi čitaju zbog objektivnosti.
Do informacija bi dolazio standardno, po pravu zakona.
Narod ne bi znao da su nezavisni, samo bi mogao da ih izabere na osnovu tog kriterijuma procenjujući poklapanje njihovog informisanja sa iskustvenom realnošću.
Svaki narod želi istinu, svaki čovek želi istinu. Zbog toga i postoji tolika mržnja prema režimskim i zavisnim medijima.
 
Može da opstane jedino u liberalnom kapitalizmu, kao medij koji osim informacija pruža i reklamni prostor, koji prodaje zahvaljujući tome što ga ljudi čitaju zbog objektivnosti.
Do informacija bi dolazio standardno, po pravu zakona.
Narod ne bi znao da su nezavisni, samo bi mogao da ih izabere na osnovu tog kriterijuma procenjujući poklapanje njihovog informisanja sa iskustvenom realnošću.
Svaki narod želi istinu, svaki čovek želi istinu. Zbog toga i postoji tolika mržnja prema režimskim i zavisnim medijima.

Ljudi ne zele istinu. Ljudi zele cuti ono sto im odgovara.
Ne postoji objektivan pojedinac, a u objektivnost blo kakve drustvene strukture ne veruju ni osnovci.
Stepen objektivnosti pojedinca je najcesce proporcionalan njegovoj inteligenciji
 
...to što ti nazivaš poslovnim čovekom , nije čak ni čovek manipulant - to je zlo u ljudskoj koži....religijski rečeno , sotona !....nažalost živimo u takvom svetu , gde vladju grđi od najgrđih ...duhovne nakaze !...kad tad vreme će ih marginalizovati , potisnuti sa truna vlasti bezčašća i nečovečnosti , i u tim samotnim poslednjim satima života svalosanu dušu pitaće pamlosani crv : gde si bila kad se branila istina , čovečnost , pravičnost...a to su teški trenuci ličnoga suda !

To sto ti zoves 'zlo', jeste lose za vecnu ljudi koje ce taj 'zli' pojedinac iskoristiti. Za njega je to 'dobro'.
Mozemo mrziti takve pojedince, ali moras priznati da oni poseduju sposobnosti (zlo), koje ih cine gospodarima. To je sposobnost potcinjavanja sto veceg broja ljudi koji ce raditi u interesu gospodara. Zovu je socijalna inteligencija.
Ne tesi se da takve ceka ikakav sud i mac prevednih. Naprotiv, oni postaju sve jaci,a nestece jednog lepog dana kad sami sebe pojedu. Pre toga ce unistiti sve druge.
Nekad sam se zanosila da bi dobro organizovni inteligentni ljudi mogli da 'pobede' zle ljude, dok nisam shvatila da je inteligencija vise slabost, nego vrlina.
 
Ljudi ne zele istinu. Ljudi zele cuti ono sto im odgovara.
Ne postoji objektivan pojedinac, a u objektivnost blo kakve drustvene strukture ne veruju ni osnovci.
Stepen objektivnosti pojedinca je najcesce proporcionalan njegovoj inteligenciji

Nije tačno. Mi danas samo i slušamo šta nam odgovara, pa baš zbog toga i zameramo medijima, što nam to govore, a ne istinu.
Ne postoji objektivnost kao takva, govorim o objektivnoj realnosti onako kako je svi razumemo. Da kad Vesić mazne milion evra na tenderu, da imam medija koji će to da kaže.
 
Iskreno, kad popričam sa prosečnim glasačem, skontam zašto su mediji takvi kakvi su. Nekako mi se čini da ljudi ne razmišljaju i ne informišu se puno, pre nego što zaključe da li je nešto istina ili nije. Mislim, dovoljno je pročitati ovaj članak i komentare na isti: http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/s...-ce-uskoro-islamizirati-srbiju-clanak-1880879
Ne znam koliko je formalna titula analitičara, ali rezon ovog čoveka je smešan i na nivou nekih mojih poznanika koji ni srednju školu nemaju. Primećuje se neinformisanost povodom nekih osnovnih stvari kada je problem izbeglica i azilanata u pitanju. Lik pročito vest đubre kvaliteta u tabloidu i došao do genijalne ideje da napiše genijalnu analizu. I glavna boljka je što su ovakvi paranoični članci po objektivnosti ekvivalent političarima koje imamo, a za sve to smo krivi mi sami jer smo isuviše lenji pa nam je lakše da nam budu krivi zapad, bliski istok, reptiloidni vanzemaljci i korumpirani deda mraz, nego mi sami, jer smo glupi. No spor je proces to sazrevanje nacije, matorima se ne beži iz životne deluzije, a mladih i dalje premalo, te treba uspeti u ovom rasulu takvom kakvo je sad.
 
Iskreno, kad popričam sa prosečnim glasačem, skontam zašto su mediji takvi kakvi su. Nekako mi se čini da ljudi ne razmišljaju i ne informišu se puno, pre nego što zaključe da li je nešto istina ili nije. Mislim, dovoljno je pročitati ovaj članak i komentare na isti: http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/s...-ce-uskoro-islamizirati-srbiju-clanak-1880879
Ne znam koliko je formalna titula analitičara, ali rezon ovog čoveka je smešan i na nivou nekih mojih poznanika koji ni srednju školu nemaju. Primećuje se neinformisanost povodom nekih osnovnih stvari kada je problem izbeglica i azilanata u pitanju. Lik pročito vest đubre kvaliteta u tabloidu i došao do genijalne ideje da napiše genijalnu analizu. I glavna boljka je što su ovakvi paranoični članci po objektivnosti ekvivalent političarima koje imamo, a za sve to smo krivi mi sami jer smo isuviše lenji pa nam je lakše da nam budu krivi zapad, bliski istok, reptiloidni vanzemaljci i korumpirani deda mraz, nego mi sami, jer smo glupi. No spor je proces to sazrevanje nacije, matorima se ne beži iz životne deluzije, a mladih i dalje premalo, te treba uspeti u ovom rasulu takvom kakvo je sad.

Rezon ovog čoveka nije smešan, nego zamajavajući, pompezan, napisan sa ciljem da se podigne tiraž. Naravno da je on sam svestan da to nije tako, ali danas se sve vrti oko profita, pa se novinari trude da kroz što bombastičnije naslove privuku i upecaju ljude. Tako često imaš spin u tabloidima u stilu: "nećete verovati šta se toj i toj osobi dogodilo, užas", narod se upeca jer se pita šta se desilo, kupi novine i otvori ih, tamo vidi da se ta i ta osoba okliznula o bananu u nekom hotelu i završila na ušivanju.

Zašto narod to kupuje? Pa zato što je to razbibriga, zato što većina naroda nema vremena ni želje za bilo čim drugim. To je prosek. S tim što ti po meni upadaš u veliku zabludu kada kažeš da mora da se desi nekakvo "sazrevanje stanovništva". Nikakvo sazrevanje tu nije moguće, Amerikanci su isti kao i mi ako ne i gori, veruju u holivudske bajke i dobroćudne američke pilote i marince koji spašavaju nedužne narode po bliskom istoku i Kosovu. Tvoj problem je što ovom pitanju prilaziš sa demokratskog osnova, verujući da je narod taj koji može da se prosveti i nekako "sazri" a to je velika i nerealistična zabluda. Narod je takav kakav jeste, a od Francuske revolucije i one parole "liberte egalite fraternite" izmišljena je koncepcija da su svi jednaki, što nije tačno. Svi su ljudi ravnopravni, ali nisu jednaki, niti isti. Zato si pre Francuske revolucije i prosvetiteljstva imao elite koje su vodile narode, istina nije bilo demokratije ali samim tim nije oružje odlučivanja o političkim pitanjima davano masi u ruke. Uostalom osnovi prigovor direktnoj (naspram predstavničke demokratije) i jeste upravo to da je ona nemoguća kako zbog fizičkog momenta, tako i zbog nejednake kompetencije pripadnika tog istog naroda, koji se razlikuju po političkoj pronicljivosti, kulturnoj osetljivosti, sposobnosti odlučivanja, inteligencije itd. Predstavnička demokratija je samo ublažena forma toga, gde se narodu daje epitet elite koja odredjuje svoje sluge, a što opet otvara prostor za manipulacije, spoljno i unutarpolitičke. Taj je proces dovršen internetom, društvenim mrežama, jutjubom, čime je afirmisana sveopšta demokratizacija i omogućeno svakome da umisli kako je najkompetentniji mogući, da komentariše kako hoće, priča o vanzemaljcima i masonima i nameće to drugima koji su možda mnogo obrazovaniji - ali po onom revolucionarnom principu ipak jednaki sa njim, pa i on ima "pravo na svoje mišljenje". Danas svako ima pravo na mišljenje, a na jednog istinski obrazovanog se nadje njih tridesetorica koji su obrazovani pamfletistički i vikipedijski pa ga podučavaju svejedno, ne uvidjajući razliku jer ih se uči da su "svi za sve sposobni" i da je svačije mišljenje vredno jer zaboga, ovo je demokratija.

Zato ja ne verujem u objektivnost, ni u demokratiju, još manje u mogućnost mase da učestvuje u političkom životu. Verujem, umesto toga, u elitu, koja se udružuje i rešava nacionalna pitanja na real politički način, a kroz čvrstu hijerarhiju, dok se narod ne konsultuje na izborima (jer može biti lako izmanipulisan i bačen u grešku) već eventualno na povremenim referendumima od manjeg značaja. Naravno i u ovom sistemu mogu postojati zloupotrebe, ali bi se to mnogo lakše dalo rešiti kroz sistem institucija i kontrole stvarno najobrazovanijih smeštenih u posebno telo, nego "sazrevanje naroda" koje zapravo i podrazumeva jednu vrstu "diktature i indoktrinacije obrazovanjem", ali bi ljudska vrsta, onakva kakva jeste, u tome podbacila jer nisu svi jednaki. Da dodam pritom da se real politički interesi jedne države i bolećive intimne čežnje jednog naroda nekad mogu i sukobljavati. Peti oktobar je recimo primer toga po meni, jeste masa izašla na ulice i oborila Miloševićev režim (rukovodjena rukom CIA-e, o tome postoje dokumenta), ali je odmah nakon toga usledila lukava okupacija medjunarodnih komesara i čerupanje države i silovanje nacionalnog ponosa, ekonomije, koja do dan-danas traje. Takvih primera ima bezbroj.

Ovo danas zvuči presurovo mnogima jer ruši iluzornu sliku sveta o tome da je svako jednak, ima pravo na mišljenje, svako sve može, lukavi uličar je pametniji od najnačitanijeg jer eto on ima "uličnu školu" itd.
 
Poslednja izmena:

Back
Top