Genocida NIJE bilo!!!!

:kafa:

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Sta-bi-bilo-da-je-rezolucija-prosla.sr.html

Шта би било да је резолуција прошла

Забрана порицања геноцида значила би да чињенице које утврђује некредибилни Хашки суд постају део нашег образовног система и обавезни део нашег колективног памћења, сматра адвокат Зденко Томановић


tomanovic,-skulic.png

Зденко Томановић (Фото Танјуг), Милан Шкулић (Фото Бета)


Енглески историчар Дејвид Ирвинг не само да је у својој родној земљи објавио књиге у којима оправдава Хитлера и изражава сумњу у Холокауст, већ је контроверзни поглед на дешавања у Другом светском рату успео и да наплати. Осим бројних предавања, Ирвинг заинтересоване води у туристички обилазак нацистичких логора за 2.900 долара. На путу за Аушвиц, на пример, објашњава да је злогласни логор у ствари „немачки Дизниленд”, направљен заједничким снагама совјетских медија зарад осећаја кривице немачког народа.

Ирвинг у Британији може да прича шта му је воља јер Енглези држе до слободе говора толико да никад нису усвојили законску забрану порицања Холокауста каква у овој или оној форми постоји у 16 држава: Аустрији, Белгији, Чешкој, Француској, Немачкој, Мађарској, Израелу, Лихтенштајну, Литванији, Луксембургу, Холандији, Пољској, Португалу, Румунији, Словачкој и Швајцарској. Међутим, слободу говора Велика Британија очигледно види другачијом диоптријом када је у питању Србија, будући да је у свим верзијама нацрта резолуције које је покушала да прогура у Уједињеним нацијама предвидела забрану порицања геноцида у Сребреници.

„Да је Русија јуче одлучила да не уложи вето, Савет безбедности би усвојио британску резолуцију, што би врло вероватно водило притиску да Србија у своје законе унесе забрану порицања геноцида”, сматра професор Правног факултета у Београду Милан Шкулић.

Идеја да је неопходно законски увести казну за сваку помисао да сребренички масакр није геноцид није нова. Пре неколико година за то се снажно залагала Либерално демократска странка Чедомира Јовановића, али и председница Хелсиншког одбора за људска права Соња Бисерко. Могуће је да су то учинили по угледу на Немачку која не само да затвором кажњава негацију Холокауста, већ је 2007. године затражила од Европског парламента да свака чланица ЕУ предузме мере како би се казнило порицање и тривијализовање геноцида, злочина против човечности и ратних злочина.

Може ли се масакр у Сребреници поредити са Холокаустом? Шта би у случају Србије значила забрана порицања геноцида? Изједначавање опсаде Сарајева са опсадом Стаљинграда, девојчице Злате Филиповић са Аном Франк, а Слободана Милошевића са Хитлером? Под ударом таквог законског решења биле би забрањене многе интелектуалне дебате. Многи истакнути правници у свету оспоравају да се у Сребреници десио геноцид, а и један немачки судија у Хашком трибуналу, Кристоф Флиге, изнео је мишљење да тај термин пристаје само Холокаусту. Амерички професор права са Универзитета у Питсбургу Роберт Хејден сматра да је забрана порицања геноцида нови облик вербалног деликта какав је постојао у СФРЈ. Тада је Амнести интернешнел тврдила да се том одредбом кривичног закона крше људска права из политичких разлога.

– Поређење највећег злочина у историји човечанства над Јеврејима, али и словенским народима у НДХ, посебно Срба, са било којим злочином у некадашњој Југославији била би увреда за жртве Другог светског рата. Тако би се релативизовао тај неспоран систем геноцида који су учинили нацисти и њихови савезници. У историји Другог светског рата није забележено да су Немци било где системски побили мушкарце Јевреје, а поштедели жене и децу – изричит је Шкулић.

Наш саговорник става је да не треба посебно уводити санкције за дела те врсте, већ да о томе треба судити да ли је нешто изречено у намери да се изазове верска, расна и национална мржња.

– Шта бисмо онда радили са Јерменима у случају Турске, или са Србима у Хрватској током НДХ? Забрана порицања геноцида могла би да резултира бројним злоупотребама и довела би до ситуације у којој би судови писали историју, што је врло опасно – сматра Шкулић и додаје да Сједињене Америчке Државе, које су биле значајан фактор у борби против фашизма, нису забраниле негирање Холокауста.

Један број заговорника идеје да се они који оспоравају злочине у Сребреници кривично гоне родио се истовремено с пресудом за геноцид коју је српском генералу Радославу Крстићу изрекао Хашки трибунал. До тада је у српским академским круговима, укључујући и „другу Србију”, готово постојало јединство у ставу да масакр сребреничких муслимана није био геноцид у правном смислу те речи.

Вилијам Шабас, западни експерт међународног права, истиче да је употреба речи геноцид за сребренички масакр „екстравагантна” и сматра да је њено коришћење оправдано само у случају Холокауста.

Дебате о томе да ли је масакр у Сребреници геноцид све мање су правно, а све више питање политичког афинитета. Док једни порицањем геноцида указују на грешке Хашког суда, други би да његове пресуде постану свете књиге.

Зденко Томановић, правни саветник Слободана Милошевића у Хагу, каже да га је увек бринула могућност да би одлуке таквог суда могле да постану неприкосновене.

– Указивао сам да ће се вршити притисак да чињенице које је утврђивао тај суд, буду обавезни део наметнутог нам колективног сећања које мора бити уграђено и у наш систем образовања. И управо се то и дешава. Дакле, тражи се да пресуде суда и утврђене чињенице и правна вредновања тога суда, који према мишљењу стручне јавности, па чак и према мишљењу лаика и политичара, у свом раду није уверио ни домаћу ни међународну јавност у своју правду, сада и у будућности више никада нико не сме да дискутује нити погрешно тумачи ни оспорава – каже за „Политику” Томановић.

Наш саговорник истиче и да овај суд није остварио ниједну сврху због којег је основан – није допринео помирењу у региону, дао сатисфакцију жртвама, довео до суочавања са прошлошћу, па чак ни послао јасну поруку да постоји међународна правда.

– Поједини правни ставови и чињенице, утврђене у појединим пресудама, потпуно су спорни не само у правном већ и у историјском, социолошком и културолошком погледу па на крају и у чињеничном смислу. А тражи се да то постане нови старт у нашем памћењу, који више нико никада не може преиспитивати нити доводити у питање. Такође сам уверен да уколико на то пристанемо, у наредном периоду бићемо изложени још жешћем притиску да чињенице које утврђује некредибилни суд постану део нашег образовног система и обавезни део нашег колективног памћења. А то је колективна одговорност Срба за све нежељене последице разних ратних догађања на територији бивше Југославије – закључује Томановић.



Бошњачки политичари ових дана јасно су ставили до знања да је услов за помирење признање геноцида.

– Сада је на Вучићу да оцени на шта ће свести своју посету 11. јула – да ли долази да призна и покаје се у име српског народа или долази да нас понизи и негира – рекао је Ћамил Дураковић, начелник општине Сребреница, и истакао да без признања геноцида нема ни искреног кајања.

Амир Зукић, генерални секретар Странке демократске акције БиХ, рекао је да „само болесни умови могу да негирају и затварају очи на оно што се догодило”.

– Сви који негирају геноцид у Сребреници, спремни су да подрже и охрабре оне који би то евентуално и у будућности чинили – рекао је Зукић и додао да не мисли да је премијер Србије Александар Вучић „истински освешћен у вези с оним што се заиста догодило у Сребреници”.
В. Аранђеловић
објављено: 10.07.2015.
 
jao znam ovog lika,stvarno ima nekako previwe realan stav,inace u jednom video klipu osudjuje sto je Turska osvojila ove nase prostore,sto nije nasla zajednicki jezik sa pravoslavnima,znaci super je,mene zanima odkud on da ima takav stav koji se razliku od stava vecine,ili mi bar tako deluje?
 
mene zanima odkud on da ima takav stav koji se razliku od stava vecine

Većina je uglavnom nepismena ili polupismena a time i podložna prizemnim manipulacijama.

Sve što treba reći na tu temu sadrži se u jednoj rečenici:

Srbija je jedina multietnička država u regiJonu i to štirem ali je Zapad ipak proglašava ksenofobnom, zaostalom i genocidnom državom a Srbe genocidnim narodom.

Toliko o tome. I o Zapadu.
 
Poslednja izmena:
Čovek nije uzeo lek, i sad misli da je sudija u UN.

A u stvari ne radi bazen u ludari.

Nema potrebe da tako govoris o njemu,covek je stvarno genijalac.

- - - - - - - - - -

Većina je uglavnom nepismena ili polupismena a time i podložna prizemnim manipulacijama.

Sve što treba reći na tu temu sadrži se u jednoj rečenici:

Srbija je jedina multietnička država u regiJonu i to štirem ali je Zapad ipak proglašava ksenofobnom, zaostalom i genocidnom državaom a Srbe genocidnim narodom.

Toliko o tome. I o Zapadu.

Zato sto su naivni i misle ako nas pobede da su na dobitku,a ne shvataju da su oni sledeci.
 
Svakako je veoma uticajan u teoloskim krugovima u islamskom svetu, cim ima titulu ucenjaka.
Mada, on takodje vidi, ono sto vide i muslimani islamske drzave, a to je da je glavni krivac za sve njihove muke SAD i V.Britanija.

I ne moze pomoci ni britancima ni amerima to sto svim silama pokusavaju da zamute vodu sto dalje od sebe.
Vrlo brzo ce sve postati jasno.
Neko je organizovao da Vucic bude ubijen u subotu.
Nekom pukom srecom, ili providjenjem to s enije dogodilo.
Tako da sad isplivavaju inspiratori i nalogodavci.
A iz aviona se vidi ko su.

Mogu samo reci da nas je bog pogledao da se Vucic spase.
Da se nesto dogodilo, vec bi odavno pucali jedni na druge,opet, za racun tudjih interesa.
 
Свакоме ко иоле употреби мозак, и није слуђен пропагандом, јасно је да никаквог геноцида у Сребреници над Муслиманима није било. А и злочин је, ем почињен у оквиру грађанског рата, ем с 10 пута мање жртава него што та пропаганда и политичка манипулација представља...
 
Свакоме ко иоле употреби мозак, и није слуђен пропагандом, јасно је да никаквог геноцида у Сребреници над Муслиманима није било. А и злочин је, ем почињен у оквиру грађанског рата, ем с 10 пута мање жртава него што та пропаганда и политичка манипулација представља...

Poptuno se slazem da genocida nije bilo.
ono sot se dogodilo u julu mesecu u i oko Srebrenice ne moze biti genocid.
Ali je svakako ogroman zlocin, u kojem je na nasvirepiji nacin , bestijalno ubijeno vise hiljada muslimana.
Ne zanima me broj.Zanima me nacin na koji je to uradjeno.
Ne znaima me cak ni da li je to odgovor na neki njihov zlocin.
Zanima me ZASTO je to neko iz srpskog naroda uradio?
Ne moze u okviru gradjanskog rata da se strelja hiljade ljudi.

A sto se broja tice..........Daj boze da ih je SAMO toliko ubijeno koliko kazu muslimani(da nije vise).
Ja sam iz pogranicnog dela prema BIH, dobro se secam tih dana, dobro se secam sta se dogadjalo i kako je Vojska SRJ bila podignuta da spreci eventualno bezanje preko Drine, i kako je nekoliko nedelja vladao policijski cas(na to smo skoro navikli jer je 92 ,93 to bilo skoro redovno.
 
Ali je svakako ogroman zlocin, u kojem je na nasvirepiji nacin , bestijalno ubijeno vise hiljada muslimana.
Ne zanima me broj.Zanima me nacin na koji je to uradjeno.
Ne znaima me cak ni da li je to odgovor na neki njihov zlocin.
Zanima me ZASTO je to neko iz srpskog naroda uradio?
Ne moze u okviru gradjanskog rata da se strelja hiljade ljudi.


Streljano oko 3000 tako je i Alija potvrdio posle pada Srebrenice.

Vecina streljana sto je dostojna smrt, nisu masakrirani kao Srbi u podrinju kad ih je Naser Oric klao i sa glavama igrao fudbal..

Streljani iz osvete.

Vecina koja je streljana je ucestvovala u Naserovim pohodima u klanju...

Tvoji partizani su streljali masu ljudi posle drugog svetskog rata a to ti ne pada tesko...





Ovo su pevali ti ubijeni muslimani u Srebrenici, pevali samo godinu dana ranije... PosLE pokolja Srba u KrVICAMA.

„Еј ко на Божић у Кравицу дође,
Насер Орић – није Карађорђе.

А кад видјеше са свих страна пуца,
стадоше им у грудима срца.

Оставише и Божић и Славу,
само живу да извуку главу.

Еј оставише и Исуса сама,
да га они погазе ногама.

А на столу торте и колачи,
нека једе ко је био јачи.

Џабе што су и технику имали,
опет им се Кравица запали.

Насер својим борцима говори:
ви славите док Кравица гори.

Нема више гнијезда душманскога
баш на Божић огријала Бога.

Мјесто попа што свети водицу,
дошетао Насер у Кравицу.

Еј шта је ово Насер борце пита:
„Немам коме Божић да честитам!“

Хајмо кући браћо Муслимани,
ми смо овдје дошли непозвани…“
 
Za Nasera Olica i njemu slicnim da se ne cudimo , ali za ex Yu generala Jovu Divjaka i njemu slicne - bruka i sramota njegova pripadnost toj zlocinackoj strani i njegov ratni doprinos u vezi svega toga , a posebno u Dobrovoljckoj i na drugim mestima stradanja Srba u BiH !!!

 
Да је неко теби,не дај Боже,заклао родитеље,убио жену и децу,спалио кућу,побио рођаке ... е онда би знао зашто су српски војници то урадили.
И не само да није било геноцида,што смо утврдили и сложили се,него није ни било икаквога злочина.
 
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...8-Sejh-Husein-U-Srebrenici-nije-bilo-genocida

Veoma zanisljivo glediste, i to glediste koje ce najpre pomoci da se uspostvi mir i tolerancija na ovim prostorima.


Ja sam malo ranije pogledao nekoliko predavanja od ovog čestitog muslimana. Moram priznati da sam tada malo više počeo poštovati muslimane, jer, ima ih i normalnih.

Ova ideja koju je pomenuo sa referendumom mu je odlična, mudra i vrlo poželjna.
Čovek dobro poznaje zapadnjački sistem laži i manipulacije, sasvim je dobro provalio Srebrenicu.
Prvo što mi možemo da uradimo je da raščistimo sa ostacima korumpiranih saradnika mafije u državnim službama. To znači, počistiti sav talog u bezbednosnim službama koji je stvorio Srebrenicu po nalogu Amerike, koji je toliko dugo držao Kačavendu u crkvi i slične gadosti.
 
Strasno je koliko ti ni o cemu nemas pojma.
Mnogo je bolje da cutis, izgledaces mnogo mudrije.
Ja ti jasno kazem.
Ja sam iz pogranicnog dela, dobro pamtim i osvajanje Zvornika, jos bolje iseljenje Kozluka,Janje i Sepka, a posebno dogadjaje oko Srebrenice.
Nikada ne treba priznati da se tamo dogodio genocid, jer to prosto nije istina.
Ali da se bestijalno izvljavalo, to je i vise nego istina.
Kakve bi vam price mogli ispricati moj kum, moj rodjak, moj stric(svi mobilisani u tiom dogadjajima)...........Pola od toga nisam hteo ni da slusam.
Sto se Bratunca tice, kad vec pominjes i iz fotelje polemises, pogledaj, nadji na netu originalna dokumenta Vojske Republike Srpske.
Naci ces u njima da je od ukupnog broja poginulih na tom delu ratista preko 90% vojnika, koji su se tako vodili u evidenciji.
Pogledaj zatim etnicku mapu tog dela Bosne, pa vidi ko je ustvari gde bio vecina i kako je proteran.
Nemoj samo napamet bulazniti o necemu o cemu nemas pojma, ili saznajes preko interneta.
Grozni su se zlocini dogadjali.
Na svim stranama.
Ali mene bas briga, ja zleim da se prvo pocisti u mojoj kuci.
Ko sam ja da cistim njihovu?
Neka to bude njihov zadatak i njihov amanet.

A to.........Samo zato da bih mogao uspravno i bez srama i stida da branim sebe i svoj narod.
Dok su cudovista medju njima, to necu moci.
 
Genocid je normativni, a ne deskriptivni pojam. Da bismo znali da li je bilo genocida, moramo znati kako glasi definicija genocida, kao što moramo znati protumačiti istu.

Zna li iko od vas "ko-mućne-glavom-zna-da-(ni)je-bilo-genocida" šta je genocid, kako je definisan?
 
Да је неко теби,не дај Боже,заклао родитеље,убио жену и децу,спалио кућу,побио рођаке ... е онда би знао зашто су српски војници то урадили.
И не само да није било геноцида,што смо утврдили и сложили се,него није ни било икаквога злочина.

Da je meni neko........?
A ti znas da nije?
Moja tri strica su poginula u Sarajevu, sva tri od muslimana.
I sta sad?
Da idemo da se svetimo?
Pa malo mi, pa posle malo oni.
Pa dokle taj krug?
Dok ne bude ni nas ni njih?

Stos e tice negiranja zlocina, time potpuno diskvalifikujes sebe kao buduceg mog sagovornika..:bye:
 
Да је неко теби,не дај Боже,заклао родитеље,убио жену и децу,спалио кућу,побио рођаке ... е онда би знао зашто су српски војници то урадили.
И не само да није било геноцида,што смо утврдили и сложили се,него није ни било икаквога злочина.

Zločina jeste bilo. Ubijanje zarobljenika i civila jeste zločin. Pogotovu ako smo hrišćani.
Srpski vojnici koji su to uradili nisu ništa bolji od ustaša, ista je to fela. Ubili bi i tebe ako bi imali neki materijalni motiv. Ti Škorpione nazivaš srpskom vojskom? Ako nam je to vojska, onda smo svi kolektivno za psihijatra. To su ljudi koji su bili lešinari, išli po gotovom da bi pljačkali i klali babe.

- - - - - - - - - -

Da je meni neko........?
A ti znas da nije?
Moja tri strica su poginula u Sarajevu, sva tri od muslimana.
I sta sad?
Da idemo da se svetimo?
Pa malo mi, pa posle malo oni.
Pa dokle taj krug?
Dok ne bude ni nas ni njih?

Stos e tice negiranja zlocina, time potpuno diskvalifikujes sebe kao buduceg mog sagovornika..:bye:

Ja poznajem dosta naroda kojem su Naserovci nekog ubili. Ne znam nikog daje tražio zarobljenih turaka da se sveti. Priče o osveti potiču iz kriminalnih srpskih krugova, ništa drugo.
 
Da je meni neko........?
A ti znas da nije?
Moja tri strica su poginula u Sarajevu, sva tri od muslimana.
I sta sad?
Da idemo da se svetimo?
Pa malo mi, pa posle malo oni.
Pa dokle taj krug?
Dok ne bude ni nas ni njih?

Stos e tice negiranja zlocina, time potpuno diskvalifikujes sebe kao buduceg mog sagovornika..:bye:

То је моје мишљење.А и није ми животни циљ да ти будем саговорник.

- - - - - - - - - -

Zločina jeste bilo. Ubijanje zarobljenika i civila jeste zločin. Pogotovu ako smo hrišćani.
Srpski vojnici koji su to uradili nisu ništa bolji od ustaša, ista je to fela. Ubili bi i tebe ako bi imali neki materijalni motiv. Ti Škorpione nazivaš srpskom vojskom? Ako nam je to vojska, onda smo svi kolektivno za psihijatra. To su ljudi koji su bili lešinari, išli po gotovom da bi pljačkali i klali babe.

- - - - - - - - - -



Ja poznajem dosta naroda kojem su Naserovci nekog ubili. Ne znam nikog daje tražio zarobljenih turaka da se sveti. Priče o osveti potiču iz kriminalnih srpskih krugova, ništa drugo.

Када сам написао "српски војници" ,мислио сам искључиво на припаднике Војске Републике Српске,под командом ђенерала Младића.Наравно да сматрам да су ти "чувени" Шкорпиони и сличан олош срамота за наш народ.
 
То је моје мишљење.А и није ми животни циљ да ти будем саговорник.

- - - - - - - - - -



Када сам написао "српски војници" ,мислио сам искључиво на припаднике Војске Републике Српске,под командом ђенерала Младића.Наравно да сматрам да су ти "чувени" Шкорпиони и сличан олош срамота за наш народ.

Ne postoji MISLJENJE o tome da li je jeste ili nije zlocin.
Onaj ko to svede na misljenje nije sav svoj, i svakako nije pogodan sagovornik, posebno u temama gde se na osnovu CINJENICA iznose misljenja i zakljucci.
Kraj, sa tobom.
 

Back
Top