4 nivoa svesti - Iz knjige Scott S. Peck: “Put kojim rijetko putujemo”

crow

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.554
"NIVO 1- kaotični/antisocijalni

Najniži nivo, na kojem se nalazi otprilike 20% ljudske populacije.
Karakteristike:
- odsutnost duhovnosti, odsutnost morala, bezosjećajnost
- o postojanju Boga i duhovnog svijeta ne razmišljaju, niti ih to zanima
- odnosi sa drugim ljudima se zasnivaju isključivo na vlastitim, sebičnim, interesima, temelje se na manipulaciji a to su često sposobni vrlo efikasno prikrivati
- kaotični su, pošto ih odsutstvo morala vodi putem grube impulzivnosti
- često upadaju u neprilike, postaju kriminalci, seksualni manijaci, silovatelji, ubojice. Put za činjenje nedjela im je otvoren pošto ih nedostatak morala i savjesti ne sprječava u njihovim deliktima
- dio ljudi na ovom nivou duhovnog razvoja uspije postići samodisciplinu ali je stavljaju u službu ostvarivanja vlastitih ambicija.
- u ostvarivanju svojih ambicija su beskrupulozni, sve će učiniti za ostvarenje svojih ciljeva
- to im vrlo često omogućuje uspinjanje do pozicija moći i osobnog prestiža tako da mnogi postanu i slavne ličnosti
- ljudi sa prvog nivoa ponekad mogu spoznati kaotičnost svog bića, što za njih predstavlja bolno iskustvo koje mogu nastojati jednostavno odbaciti, međutim ako u tome ne uspiju može doći i do samoubojstva.Ponekad ih takvo iskustvo može dovesti na put duhovnog razvoja do nivoa 2, što se može vidjeti u činjenici da notorni kriminalci koji u zatvoru dođu u doticaj s nekom religijom nerijetko postanu fanatični vjernici.

NIVO 2-formalno institucionalni

Ovo je drugi nivo duhovnog razvoja.
Nazvan je institucionalnim pošto su ljudi na ovom nivou snažno vezani za instituciju koja ih nadgleda- takva institucija može biti npr.vojska, no kod većine ljudi je riječ o formalnoj religiji .
- ljudi na ovom nivou se čvrsto vezuju uz svoju vjersku instituciju što im osigurava odsutnost kaotičnog života sličnog ljudima na nivou 1.
- većina njihovih moralnih vrijednosti nastaje pod jakim utjecajem njihove religije
- ljudi na ovom nivou zavise o vjerskoj instituciji koja ih na neki način štiti i nadgleda, a izrazito su privrženi formi religije (rituali, ceremonije, redovite molitve, vjerski obredi, čitanje "svetih" knjiga itd.)
- redovito vjeruju da će Bog kazniti one ljude koji ne poštuju zapovijedi i rituale koje nalaže njihova religija ("Božji zakoni")
- uvjereni su da će jedino vjernici, pripadnici njihove religije dospjeti u raj, dok je za ostale određeno čistilište ili pakao
- ljudi sa nivoa 2 su izrazito osjetljivi na promjenu forme religije, jer to je upravo ta forma od koje oni zavise na putu oslobođenja od kaosa.Zato mnogi pokušaji reforme religije neizbježno rezultiraju raskolom.Kao posljedica takvih pojava, mnoge religije se nisu stoljećima mijenjale te su ostale na nižim razinama civilizacijskog razvitka.
- vizija Boga ljudi nivoa 2 je prilično djetinjasta: oni redovito zamišljaju Boga kao nekoga tamo visoko gore koji veliku moć, i koji ima mogućnost kažnjavati ljude za njihova nedjela.

To je vizija Boga kao Gospodara i policajca, kojemu ljudi nivoa 2 iskazuju pokornost i kojega se često boje.Pri tom imaju vrlo malo razumijevanja za onu polovinu Boga koja živi u nama, odnosno za ono božansko u ljudskom duhu.Takav Bog-tiranin je ljudima sa nivoa 2 upravo i potreban za njihov duhovni razvoj- takav strah od Boga ih odbija od grešništva i nemorala, a njihova religija im daje upute o tome što je dobro a što loše
- Bog je po njima redovito muškog roda, teško im ga je zamisliti kao univerzalno ili, ne daj Bože, žensko biće.

NIVO 3-skeptični/individualni

- ljudi na se ovom nivou odvajaju od formalne religije koju promatraju sa svog kritičkog i razumskog stajališta
- imaju vlastiti moralni sustav na kojeg religija nema značajniji utjecaj
- bezuvjetno vjeruju u moć razuma, vjeruju samo u ono što mogu zaista spoznati i dokazati, stoga uglavnom ne vjeruju ni u postojanje Boga
- često smatraju da je vjerovanje u Boga nazadna pojava prošlih vremena te da su ljudi koji vjeruju u Boga intelektualno inferiorniji u odnosu na njih
- vjeruju u znanstveno tumačenje života i svijeta, no ne razmišljaju o mogućnosti postojanja ljudima nespoznatljivog dijela univerzuma

NIVO 4- razumsko gnostički

Ljudi na ovom nivou imaju neke značajke ljudi sa nivoa 3 (odmak od formalne religije, njeno kritičko razmatranje, izgrađeni moralni sustav)
Ono što ih razlikuje od ljudi nivoa 3 je slijedeće:
- vjeruju u moć razuma i objektivne spoznaje, ali nipošto bezuvjetno
- ljudi sa nivoa 4 su otvorenih nazora, ništa a priori ne odbacuju, sve pojave ma kako nevjerojatno izgledale analiziraju iz više aspekata, bez predrasuda, i na temelju toga donose zaključak o njima
- njihova mogućnost otvorenog i razumskog razmišljanja ih dovodi do spoznaja neshvatljivih za ljude sa nivoa 3, a tiču se mogućnosti spoznaje duhovnog svijeta i Boga.Često se dešava da se ljudi sa nivoa 3 čude “kako tako obrazovan i pametan čovjek može vjerovati u takve gluposti”.
- ljudi sa nivoa 4 su svjesni svih ograničenja ljudske spoznaje putem osjetila.Ipak znanstvene spoznaje najčešće ne odbacuju nego ih integriraju sa svojim duhovnim spoznajama te tako dobiju sliku svijeta koja tvori jednu smislenu i povezanu cjelinu
- vizija Boga ljudi sa nivoa 4 nije niti malo slična onoj ljudi sa nivoa 2: Bog za njih nije nekakvo zasebno biće i Gospodar kojemu se treba pokoravati: Bog je apstraktno biće, sveprožimajući duh Svemira, red i smisao postojanja čiji se dio nalazi i u nama samima.
- iako ljudi sa nivoa 4 nisu vezani uz vjerske institucije, ipak mogu postati poklonici određene formalne religije za koju misle da se nalaze najbliže Vječnoj istini.
"


Kom nivou vi pripadate?
 
Ниво четири, не само зато што је "највиши", него зато што већину тога написаног, препознајем као своје:

crow:
NIVO 4- razumsko gnostički

Ljudi na ovom nivou imaju neke značajke ljudi sa nivoa 3 (odmak od formalne religije, njeno kritičko razmatranje, izgrađeni moralni sustav)
Ono što ih razlikuje od ljudi nivoa 3 je slijedeće:
- vjeruju u moć razuma i objektivne spoznaje, ali nipošto bezuvjetno
- ljudi sa nivoa 4 su otvorenih nazora, ništa a priori ne odbacuju, sve pojave ma kako nevjerojatno izgledale analiziraju iz više aspekata, bez predrasuda, i na temelju toga donose zaključak o njima
- njihova mogućnost otvorenog i razumskog razmišljanja ih dovodi do spoznaja neshvatljivih za ljude sa nivoa 3, a tiču se mogućnosti spoznaje duhovnog svijeta i Boga.Često se dešava da se ljudi sa nivoa 3 čude “kako tako obrazovan i pametan čovjek može vjerovati u takve gluposti”.
- ljudi sa nivoa 4 su svjesni svih ograničenja ljudske spoznaje putem osjetila.Ipak znanstvene spoznaje najčešće ne odbacuju nego ih integriraju sa svojim duhovnim spoznajama te tako dobiju sliku svijeta koja tvori jednu smislenu i povezanu cjelinu
- vizija Boga ljudi sa nivoa 4 nije niti malo slična onoj ljudi sa nivoa 2: Bog za njih nije nekakvo zasebno biće i Gospodar kojemu se treba pokoravati: Bog je apstraktno biće, sveprožimajući duh Svemira, red i smisao postojanja čiji se dio nalazi i u nama samima.
- iako ljudi sa nivoa 4 nisu vezani uz vjerske institucije, ipak mogu postati poklonici određene formalne religije za koju misle da se nalaze najbliže Vječnoj istini.
"

Једино што признајем да имам неке предрасуде, рецимо шипоси за мене нису људи...
Оно што се тиче ограничености људске спознаје у потпуности потписујем, а често ми се десило да ми се људи са "нивоа три" (читај: атеисти) чуде. Скептицизам према формалној религији наравно остаје...

Занимљиво је да ме овај "највиши" ниво често води до оног "најнижег", но тако нешто не мора бити контрадикторно.
Сетимо се неоплатонизма (мислим: Јоханес Скотус Еуригена) који вели да постоје четири природе (као и овде):
1. Природа која не ствара и није створена
2. Природа која не ствара и створена је
3. Природа која ствара и створена је
4. Природа која ствара и није створена
Логично је да из оне четврте природе може да проистекне опет прва и тако у круг -> вечно враћање истог.
 
nem pojma di das metnem. jab u 4 pošto je naj višlji
al tis sebe loše ocenijo dok sti prizno tu sitnicu dasu šiptari ne ljudi.neg ti lepo sebe metni pod 1 al da naginješ na 2 jel oćeš das uturiš u religiju dab mogo da opravdaš to što tako pogano misliš.neide to das švrlja iz četvrtu u prvu grupu. il taj štoj to piso ne ma pojma.al nebik reko da ne ma jel je zato plaćen da razmišlja a ne ko mi što bih voleli dasmo ono što nismo.da mrzimo druge id budemo otvorene pameti.nemoš da prdneš id stisneš odjedared
 
Banshee:
ma da....svi ste cetvrta grupa :roll: jos samo mihajlo da dodje pa se javi pod cetvrtu grupu :roll: svi bi voleli da su najbolji,pa im sujeta ne da da se bolje prepoznaju.
objektivno,ja sam treca grupa.
crow,nisi rekao,koja si ti grupa?!

8) o tome oni koji me znaju mogu da daju odgovor, moj neznam koliko bi bio objektivan ;)

a i nije mi bio cilj da radim neku anketu... ovo je bilo namenjeno onim ortodoxo-obrazo-radikalima s kojima sam se mnoogo raspravljo po netu tih dana... interesovalo me dal ce da svrati neko...

al svi cutke samo prolaze i nishta da kzu... 8)
 
pa pazi,vecina ljudi koja bi dala odgovor,sigurna sam da bi rekli da su cetvrta grupa.a ja sam sigurna da nisu.jer 95 % ljudi koje ja znam a i sire nije.ali im najlepse zvuci,onako deluju sami sebi pametno,a to je jer su liseni objektivnosti.ili ja sam cetvrta grupa,samo sto se ne slazem sa stavkom 2,3,4,6 i 9 :roll: e pa onda nisi cetvrta grupa.
volela bih i ja da sam u "prosvetljenoj grupi" ali nisam,jer bukvalno sve pod trecom grupom je ono sto me opisuje,svidelo se to meni ili ne.
i realno gledano,vecinu ljudi koje znam a i sire,stavila bih u drugu grupu (posebno me na njih podseca viziija boga koja je navedena gore) ,nesto malo u trecu grupu i jednu jedinu osobu u cetvrtu grupu.
 
Banshee:
pa pazi,vecina ljudi koja bi dala odgovor,sigurna sam da bi rekli da su cetvrta grupa.a ja sam sigurna da nisu.jer 95 % ljudi koje ja znam a i sire nije.ali im najlepse zvuci,onako deluju sami sebi pametno,a to je jer su liseni objektivnosti.ili ja sam cetvrta grupa,samo sto se ne slazem sa stavkom 2,3,4,6 i 9 :roll: e pa onda nisi cetvrta grupa.
volela bih i ja da sam u "prosvetljenoj grupi" ali nisam,jer bukvalno sve pod trecom grupom je ono sto me opisuje,svidelo se to meni ili ne.
i realno gledano,vecinu ljudi koje znam a i sire,stavila bih u drugu grupu (posebno me na njih podseca viziija boga koja je navedena gore) ,nesto malo u trecu grupu i jednu jedinu osobu u cetvrtu grupu.

da... 70% ljudi u srbiji a i na forumu je 2 (po mom mishljenju).
20% je treca, i sebe bi tamo svrsto pre godinu - 2...

al... pa i nije bash da gledam danas tako na svet.

vishe sam 4... ili neka prelazna faza ;) 80% 4 i 20% 3


prva i chetvrta grupa su po 5%...



8) a ja reshio da se ne druzim sa prvom i drugom, bar na forumu ;)
 
Prvi nivo: sa ovima nemam nista zajednicko, nisam silovatelj, niti ubica.....
Mada ponekad ovo odsustvo morala moze da bude slucaj, ali svakako ne u nekom extremnom smilsu... Ma sta je uopste moral?? :mrgreen:
Drugi nivo: ovde stvarno ne mogu da se pronadjem...ali bas nimalo.. Ne verujem u bogo-coveka...Priroda koja nas okruzuje je isuvise velika sila koju bas ne mozemo da shvatimo... ali eto verujem u Prirodu. I ona je bas zenskog roda :wink:
Treci nivo: verujem u ono sto mogu sama da spoznam i saznam, ali nisam iskljuciva po tom pitanju. Mozda bas iz ovog imam jednu losu osobinu :oops: a to je da mislim da su neki ljudi (slepi pripadnici velikih religija) intelektualno inferiorniji u poredjenju sa drugima... Jer oni misle, jedu, spavaju, zive tom svojom religijom, pa im je razum malo pomucen...
Cetvrti nivo: e sada, ne kazem da sam 100% u ovoj grupi, ali tezim ka njoj. Svidja mi se definicija "boga" kao sveprozimajuceg duha svemira... Mozda jos nisam u potpunosti prosvecena, ali radim na tome, samim tim zato sto zivim ovako kako zivim.....
 
Ova podela je izuzetno plitka. Ona izrazava nas stav, a ne ono sto zaista jesmo. Za to vec ne postoji nikakva podela. Logicno je da vecina ljudi od prosecne inteligencije pa najvise svoje stavove vide u 4. grupi ali niko od nas ( ili skoro niko ali male su sanse ) nece doci do spoznaja koje su neshvatljive za ljude iz 3. grupe kako navodi pisac.. Drugo, svi mi imamo predrasude i obicno ne gledamo stvari iz vise uglova.

Cini mi se da je najrealnija 3. grupa jer takvih ljudi ima, pre svega medju onima koji se bave prirodnim naukama ali ni tu ne treba biti iskljuciv.

Oni iz 1. grupe su tako ocrnjeni da je to glupo. Pise da imaju ambicije koje stavljaju na prvo mesto. Pa to vazi i za neke iz drugih grupa.

U svakom slucaju ova podela ima mnogo nelogicnosti i sve vise ih uvidjam sto je vise citam.
 
Majesty Of The Nightsky:
Prvi nivo: sa ovima nemam nista zajednicko, nisam silovatelj, niti ubica.....
Mada ponekad ovo odsustvo morala moze da bude slucaj, ali svakako ne u nekom extremnom smilsu... Ma sta je uopste moral?? :mrgreen:
Drugi nivo: ovde stvarno ne mogu da se pronadjem...ali bas nimalo.. Ne verujem u bogo-coveka...Priroda koja nas okruzuje je isuvise velika sila koju bas ne mozemo da shvatimo... ali eto verujem u Prirodu. I ona je bas zenskog roda :wink:
Treci nivo: verujem u ono sto mogu sama da spoznam i saznam, ali nisam iskljuciva po tom pitanju. Mozda bas iz ovog imam jednu losu osobinu :oops: a to je da mislim da su neki ljudi (slepi pripadnici velikih religija) intelektualno inferiorniji u poredjenju sa drugima... Jer oni misle, jedu, spavaju, zive tom svojom religijom, pa im je razum malo pomucen...
Cetvrti nivo: e sada, ne kazem da sam 100% u ovoj grupi, ali tezim ka njoj. Svidja mi se definicija "boga" kao sveprozimajuceg duha svemira... Mozda jos nisam u potpunosti prosvecena, ali radim na tome, samim tim zato sto zivim ovako kako zivim.....

;) pa naravno kad si Wicca ;)

shala naravno...
 
Truman:
Ova podela je izuzetno plitka. Ona izrazava nas stav, a ne ono sto zaista jesmo. Za to vec ne postoji nikakva podela. Logicno je da vecina ljudi od prosecne inteligencije pa najvise svoje stavove vide u 4. grupi ali niko od nas ( ili skoro niko ali male su sanse ) nece doci do spoznaja koje su neshvatljive za ljude iz 3. grupe kako navodi pisac.. Drugo, svi mi imamo predrasude i obicno ne gledamo stvari iz vise uglova.

Cini mi se da je najrealnija 3. grupa jer takvih ljudi ima, pre svega medju onima koji se bave prirodnim naukama ali ni tu ne treba biti iskljuciv.

Oni iz 1. grupe su tako ocrnjeni da je to glupo. Pise da imaju ambicije koje stavljaju na prvo mesto. Pa to vazi i za neke iz drugih grupa.

U svakom slucaju ova podela ima mnogo nelogicnosti i sve vise ih uvidjam sto je vise citam.
nije losha ova podela... meni je OK. i poprilichno je iskljuchiva

to shto kazesh da izrazava nash stav a ne stanje je netacno, jer ovo nije test iz "Lepota&zdravlje" koji neko treba da reshava. nashe unutrashnje stanje postoji nezavisno od toga dal smo prochitali ovaj post ili ne...
 
@ Crow
Ja ne znam sta sam.... Nisam Wicca, sigurno... Mogu reci da sam izgubljena, tu negde izmedju svega.....zatvorena u jednoj ljubicastoj dimenziji
080.gif


Mada iskreno najvise bih volela da znam da pripadam jednoj religiji. Pomesano osecanje 2. i 4. grupe....da znam gde je moje mesto :confused:
 
Majesty Of The Nightsky:
@ Crow
Ja ne znam sta sam.... Nisam Wicca, sigurno... Mogu reci da sam izgubljena, tu negde izmedju svega.....zatvorena u jednoj ljubicastoj dimenziji
080.gif


Mada iskreno najvise bih volela da znam da pripadam jednoj religiji. Pomesano osecanje 2. i 4. grupe....da znam gde je moje mesto :confused:

:) super ti je smesko :)

pa sad... kako moze 2 i 4 da se mesha :confused: ?

ma naci cesh ti sebe... ne zuri ;)

a drago mi je shto se ne nalazish u WICCA ;) meni su ... ma nebitni su...
 
-> drugi: - ljudi na ovom nivou zavise o vjerskoj instituciji koja ih na neki način štiti i nadgleda, a izrazito su privrženi formi religije (rituali, ceremonije, redovite molitve, vjerski obredi, čitanje "svetih" knjiga itd.)

-> cetvrti: - iako ljudi sa nivoa 4 nisu vezani uz vjerske institucije, ipak mogu postati poklonici određene formalne religije za koju misle da se nalaze najbliže Vječnoj istini.

Bas sam izvadila kontekst iz konteksta....
Nema veze, valjda me razumes :wink:
Znam i meni su Wiccani.............................da, bas to... (:
 
... ahem ... obrnuto proporcionalno Crow-u :) , ja sebe nalazim 80% u trecoj grupi i nekih 20% u cetvrtoj, tj. konkretno onih prvih 3-4 stavke, ali samo jedna zamerka ovoj podeli ... smeta mi to sto je interpretirano kao apsolutna istina, tj. da je sve to konacno reseno, da postoji "sveprožimajući duh Svemira" ... ali naravno moguce je da stvarno treba imati jos par nivoa svesti vise za shvatiti (i naravno ako ih nemas, nemos da svatis, to je ko da lupas glavom u plafon i ne kapiras da beton tvrdji od koske) ...
 
gurbet:
nem pojma di das metnem. jab u 4 pošto je naj višlji
al tis sebe loše ocenijo dok sti prizno tu sitnicu dasu šiptari ne ljudi.neg ti lepo sebe metni pod 1 al da naginješ na 2 jel oćeš das uturiš u religiju dab mogo da opravdaš to što tako pogano misliš.neide to das švrlja iz četvrtu u prvu grupu. il taj štoj to piso ne ma pojma.al nebik reko da ne ma jel je zato plaćen da razmišlja a ne ko mi što bih voleli dasmo ono što nismo.da mrzimo druge id budemo otvorene pameti.nemoš da prdneš id stisneš odjedared

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

... pa daklem stvarno ... od ovog moz das rikne ...
 
Banshee:
ma da....svi ste cetvrta grupa :roll: jos samo mihajlo da dodje pa se javi pod cetvrtu grupu :roll: svi bi voleli da su najbolji,pa im sujeta ne da da se bolje prepoznaju.
objektivno,ja sam treca grupa.
crow,nisi rekao,koja si ti grupa?!

Па види, ја сам "случајно" четврти сектор у једној дирекцији наше мале фирме (сектора има 4) па не тврдим да сам самим тим међу најбољима...
Или можда јесам.

Ако си трећа група онда се препознајеш као атеиста, друга група су верници. Јесте да је Скот Пек то све писао како би мало промовисао четврту групу, али ви нама увек можете рећи да "верујемо у хороскоп". ;)
Чак и они који виде себе као прву групу могу да се похвале јер немају неких ограничења која сматрају бесмисленима. Имам и ја понешто од прве групе, како сам рекао, мада сам углавном четврта.
 

Back
Top