Granice Izraela u doba kralja Davida

ravana

Domaćin
Poruka
4.537
Ne znam da li je dobar pdf ili treba na religiju ali stavit cu ovdije ( wikipedia - kingdom of israel ( united monarchy )) . Na toj karti vidimo izrael u maximalnim granicama . Pripadaju mu dijelovi jordana , egipta , sirije , libanona . Da li je takvo nesto u planu i izvedivo ili samo trenutak u povijesti ? Na tolikom prostoru mogli bi se naseliti svi zidovi svijeta ali da li bi bilo pravedno prema sadasnjem stanovnistvu . Uopce ne dvojim da je nekima toliki izrael san na kojem rade ali iz povijesne ( ne politicke ) perspektive da li je to opravdano i / ili ostvarivo . Ako treba prebacite na odgovarajuci pdf . Hvala !
 
Ne znam da li je dobar pdf ili treba na religiju ali stavit cu ovdije ( wikipedia - kingdom of israel ( united monarchy )) . Na toj karti vidimo izrael u maximalnim granicama . Pripadaju mu dijelovi jordana , egipta , sirije , libanona . Da li je takvo nesto u planu i izvedivo ili samo trenutak u povijesti ? Na tolikom prostoru mogli bi se naseliti svi zidovi svijeta ali da li bi bilo pravedno prema sadasnjem stanovnistvu . Uopce ne dvojim da je nekima toliki izrael san na kojem rade ali iz povijesne ( ne politicke ) perspektive da li je to opravdano i / ili ostvarivo . Ako treba prebacite na odgovarajuci pdf . Hvala !

Naravno da je bilo toliko carstvo, tako pise u Bibliji.
Da li Jevreji danas zele da povrate to carstvo je piranje, ja mislim da ne...nisu svi optereceni velikim drzavama kao neki.
 
Aj stavi tu sliku posto ja ne mogu sa tableta . Pa tko je onda crtao te granice ? Umjetnici ?

Misliš na ovo?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kingdom_of_Israel_1020_map.svg

Pa, u biti, i jesu crtali umetnici :D. Ovo je u suštini karta dvanaest izraelskih plemena plema Knjizi Isusa Navina (https://en.wikipedia.org/wiki/Book_of_Joshua). Ako uporediš ovu kartu i kartu izraelskih plemena nema neke razlike, samo su sva plemena objedinjena u jednoj državi, tj ofarbana jednom bojom. Koliko je to bila jedinstvena država, a koliko su u njoj dominirala plemenska autonomija druga je stvar. neki uopšte osporavaju postojanje jevrejske države do poznog 9 veka pne. Neki kažu da Biblija, Stari zavet kakav danas postoji i judaizam općenito predstavljaju odraz verovanja jednog plemena, Judinog, koje je bilo odvedeno u ropstvo u Vavilon i tamo sistematiziralo u jednu knjigu ranije predaje. tako su sebi dodelili ulogu najbrojnijeg plemena i onog koje je dalo prvog vladara (ako ne brojimo Saula)
 
kako misliš, kako mi se čini? Misliš da li je moguće, da li je bilo tako ili šta?
U biti, koliko se sećam (nažalost zaboravio sam imena istoričara) jevreji su bili skup samostalnih, labavo organizovanih plemena, koja su verovatno bila ujedinjena samo slučaju rata ili slično. Postoje sumnje i u religijsko jedinstvo u periodu pre kraljeva.
do organizovanja Jevreja u jednu država došlo je verovatno zbog pritiska vanjskih neprijatelja, najverovatnije Filistejaca. da nisu bili naročito jedinstveni dokazuje se i brzim raspadom izraela na Izrael i Judeju nakon smrti Solomona.
Nisambaš siguran da sam odgovorio na ono što te zanima.
 
Današnji "jevreji" nemaju nikakve veze ni sa Izraelom niti sa narodom koji se pominje u Bibliji niti sa verom koju ispovedaju.
Ko ima vremena neka pročita govor koji je 1961 održao Benjamin Harrison Freedman, bivši "jevrejin" u Willard Hotelu 1961 godine.
www.sweetliberty.org/issues/israel/freedman.htm
O granicama države naroda koji odavno ne postoji ne vredi pričati. Neko drugi je zauzeo njihovo mesto.
Pored uloge koju su imali za vreme svetskih ratova a i kasnije, kao i danas pročitajte na datom linku.
 
Današnji "jevreji" nemaju nikakve veze ni sa Izraelom niti sa narodom koji se pominje u Bibliji niti sa verom koju ispovedaju.
Ko ima vremena neka pročita govor koji je 1961 održao Benjamin Harrison Freedman, bivši "jevrejin" u Willard Hotelu 1961 godine.
www.sweetliberty.org/issues/israel/freedman.htm
O granicama države naroda koji odavno ne postoji ne vredi pričati. Neko drugi je zauzeo njihovo mesto.
Pored uloge koju su imali za vreme svetskih ratova a i kasnije, kao i danas pročitajte na datom linku.

Imaju od prilike isto toliko veze za starim Jevrejima kao mi za Srbima 7. veka.

I mi smo progutali dosta drugih slovenskih plemena.
 

Back
Top