Zene bez miraza

E sve kao boli me patka, pa i boli me ali šta je sa svetom?
Molim idemo dalje sa temom

Da li biste uzeli partnera koji ne bi imao ništa značajno od materijalnih sredstava, ili biste bili sa njim/njom podstanar, živeli u zajednici kod njenih ili možda kod svojih...da li mislite da bi vam opstala ljubav itd, itd.
Lepa ti je tema ali nemoj trpati čoveku reči u usta.
Zivimo u vremenu materijalnih vrednosti i kako onda u ovom vremenu okarakterisati zene koje nemaju ni nekretninu ni ustedjevinu.Sta su one radile sve vreme i gde su novac utrosile kome takve zene trebaju.:think:
Dakle, da li biste uzeli ženu za koju tata ne da ni tri krave na prodaju, kome to uopšte treba? I šta je ona uradila sa parama od prodatih krava, da nije možda kupila tašne i cipele?
O posebnom se tipu ljudi radi, besmisleno je da odgovara iko iz sela sa preko 10 kuća i potpuno završenom osnovnom školom.

Ostali: navalite!
 
Koleginice Lexa (možda buduća ko će ga znati?)
.
možda ste čuli za usmeravanje diskusije (od strane moderatora prema pravilniku Krstarice)...molim vas bez provokacija..a tema je otvorena za sve, kao što rekoh idemo dalje
 
E sve kao boli me patka, pa i boli me ali šta je sa svetom?

Lepa ti je tema ali nemoj trpati čoveku reči u usta.

Dakle, da li biste uzeli ženu za koju tata ne da ni tri krave na prodaju, kome to uopšte treba? I šta je ona uradila sa parama od prodatih krava, da nije možda kupila tašne i cipele?
O posebnom se tipu ljudi radi, besmisleno je da odgovara iko iz sela sa preko 10 kuća i potpuno završenom osnovnom školom.

Ostali: navalite!

Okej, ozenim se nekom koja na primer nema stan i sta bi sutra deci ostalo? Gde bi ziveli? Morali bi da prodaju, da se pare podele i da zive kao podstanari.:roll:
 
Koleginice Lexa (možda buduća ko će ga znati?)
.
možda ste čuli za usmeravanje diskusije (od strane moderatora prema pravilniku Krstarice)...molim vas bez provokacija..a tema je otvorena za sve, kao što rekoh idemo dalje
Kako se to radi? Ja otvorim temu o kaznama za parkiranje a moderator je usmeri na navlake za sedišta, tako nekako? Jer se, ipak, radi o kolima.

- - - - - - - - - -

Pa normalno da će prodati tvoj. Neće valjda žena da nasledi stan, to ide bratu, muškom detetu. Ona dobija frižider i tv kao poklon na svadbi.
A u temi je pitao šta ako nema ni toga :think: na ovu vrućinu znači dobar frižider.

Ne znaš ništa o običajima c c c.

- - - - - - - - - -

Sad kad malo pogledam, ne zna ni autor. Duboko sam razočarana ja sam mislila da je veliki patrijarh u pitanju.

Pa otkad majketi žena nasleđuje nekretninu?! Miraz je oduvek bio zaklana krava. Nisam ja to izmislila :(

Pih.
 
Never again.Društvo nema saosećanja sa takvim parovima,nego ih sistematski pljačka zato što takvi ne umeju da otimaju novac od drugih oko sebe.

preteško je, razumem...mnogi se teško bore i sa sopstvenim osećanjem neadekvatnosti kad nisu u mogućnosti da zarade dovoljno, a naročito ako se sredina i okruženje potrude još da mladom paru stanu na muku.

Pa uvek sam razmisljao u stilu da i materijalna strana treba da bude zadovoljena, jer brak zapravo postoji zbog dece i mnogo toga njima treba da bude podredjeno.
realno gledište...međutim znam dosta njih koji su smatrali da će ljubav premostiti sve...pa čak i periode besparice i nisu uspeli da izdrže pritisak

Kako se to radi? Ja otvorim temu o kaznama za parkiranje a moderator je usmeri na navlake za sedišta, tako nekako? Jer se, ipak, radi o kolima.

- - - - - - - - - -
Pa normalno da će prodati tvoj. Neće valjda žena da nasledi stan, to ide bratu, muškom detetu. Ona dobija frižider i tv kao poklon na svadbi.
A u temi je pitao šta ako nema ni toga :think: na ovu vrućinu znači dobar frižider.

Ne znaš ništa o običajima c c c.

Hvala na dobronamernom pojašnjenju...tema je miraz i to ženski?? postavljač je izričiti zastupnik da nema govora ulasku u zajednicu ako istog nema...to jest ako mu se ne podari na poklon nekretnine, keš, lanci zemlje i naravno prepiše na njegovo ime sve....mada on bi morao da prouči malo zakon (što verujem da i jeste :lol:), pa tako zna da te stvari što je mlada unela, predstavljaju posebnu imovinu (njenu)....a u bračnom životu ih čeka sticanje zajedničke osim ako ugovorom ne isključe tu opciju!
..
e sad u ovo ludo vreme...teško da će neka tako kvalitetno teška (materijalno) mlada da bude neupućena....pa onda dolazimo do toga da li se ženiti samo sa osobama koje su statusno iste ili slične nama ili pucati na materijalno jače??

- - - - - - - - - -

Prodati stan je najgora moguća opcija, uopšte se ne savetuje.
Znači i kad se razvedeš od partnera i sad ti imaš recimo stan, ali nemaš posao, a tvoja bivša ženica je finansijski jača, dužna je da ti plaća izdržavanje, zato što bi prodajom stana ti zapao u situaciju koja bi dugoročno ugrozila tvoju materijalnu sigurnost i to se uopšte ne savetuje kao način rešavanja problema.
..
Tako da sedi u svom stančiću i čekaj na parice...naravno ceniće se tu mnogo štošta...ali to je već na sudiji!
 
Nisam mislio na razvod već na deobu imovine deci-nasleđivanje gde bi muškarac na primer imao stan, a žena ništa. Znači trenutno ne govorim o razvodu.

Ajde mi objasni to o alimentaciji koju dobija bivši supružnik? Deluje mi malo ćaknuto u startu...
 
Hvala na dobronamernom pojašnjenju...tema je miraz i to ženski?? postavljač je izričiti zastupnik da nema govora ulasku u zajednicu ako istog nema...to jest ako mu se ne podari na poklon nekretnine, keš, lanci zemlje i naravno prepiše na njegovo ime sve....mada on bi morao da prouči malo zakon (što verujem da i jeste :lol:), pa tako zna da te stvari što je mlada unela, predstavljaju posebnu imovinu (njenu)....a u bračnom životu ih čeka sticanje zajedničke osim ako ugovorom ne isključe tu opciju!
..
e sad u ovo ludo vreme...teško da će neka tako kvalitetno teška (materijalno) mlada da bude neupućena....pa onda dolazimo do toga da li se ženiti samo sa osobama koje su statusno iste ili slične nama ili pucati na materijalno jače??
Postoji li muški? :eek: možda i postoji ko zna.
U teoriji jeste tako mada u praksi su sve te stvari koje mlada doprinese (tj. njeni roditelji) kratkotrajne ali neophodne za početak. Ovo je teorija koju su mi lično saopštavali mnogi mudri starci iz različitih delova zemlje, no koncentrišimo se na šumadiju.

Sestra se, dakle, uda i ode kod svekrve, donese miraz (belu tehniku, nameštaj, kola možda) a miraz je obezbedio niko drugi do brat :D čija je, opet, dužnost da čuva ognjište und ostane sa starcima i dovede sebi ženu. Na neki bolestan način ovo zvuči fer sve do momenta dok ne dođe do razvoda, a onda ona nema ništa (što ćerka, što snaja); isto fino rešeno kako bi deca ostala da nastave prezime slavnog im dede. Jer zla žena koja nije mogla istrpeti malo batina nije sposobna da brine i o sebi i o deci kao podstanar, a sa platom čistačice.

Kompletna konfuzija nastade sa ovim novim trendom gde se deca skoro uvek dodeljuju majci. E sad, mi naravno govorimo o kamenom dobu čak i za srbiju mada znam za mnogo primera gde su dede zapravo zakinule unuku za neke poklone (lokal, auto i sl.) kako bi sve ostavili muškom nasledniku. Jer je tako normalno.

Tako da cela ideja ima smisla samo u društvu gde nema razvoda. Kina na primer.

- - - - - - - - - -

Nisam mislio na razvod već na deobu imovine deci-nasleđivanje gde bi muškarac na primer imao stan, a žena ništa. Znači trenutno ne govorim o razvodu.

Ajde mi objasni to o alimentaciji koju dobija bivši supružnik? Deluje mi malo ćaknuto u startu...
Ti kao da misliš da će oboje da capnu istovremeno.

Imovinu nasleđuje supružnik, ne deca. Tj. supružnik 50%, deca ostatak. Supružnik nasleđuje sve ako su deca maloletna (za ovo nisam sigurna).

Tako da uopšte nije bitno šta imaju nego koliko.
 
Ja pricam na duze staze Lexa.

- - - - - - - - - -

Sto se miraza tice, to je patrijarhalni obicaj gde je otac mlade bio duzan da daje imovinu njoj i de fakto unucima i da fakticki ucestvuje u podizanju unuka, ostavljanjem nekog nasledsva njima. Daleko od toga da je taj miraz po automatizmu pripadao zetu/muzu i da je mlada bila obespravljena, mislim, valjda je tako.
 
Zašto bi bivši supružnik trebao da bude izdržavan?:confused:
Zato što zakon makar pravno štiti one koji su na neki način ugroženi u nekim odnosima...a bračni odnosi su regulisani ipak zakonom i imperativnim normama, pa ih bračni drugovi mogu uređivati samo u okvirima koje zakon određuje (znači partneri ipak nemaju potpunu slobodu u uređivanju svojih odnosa)...iako brak sve više gubi značaj...ali pitanje dece i imovinskih odnosa bivaju sve striktnije uređeni.

Što se tiče daljeg..

Ulazak u brak je na neki način pravno ugovor.
Prvo potpisuješ se (ti i partner), potrebna je ispuniti određene uslove predviđene zakonom (punoletstvo ili 16 godina i puna poslovna sposobnost, saglasnost izjava volja, venčanje pred matičarem, hetero par (za sada) i da brak sklapata u cilju ostvarenja zajednice života! izuzetno važno!
A ova zajednica života znači, da ste se ipak uzeli sa željom i voljom da formirate porodicu u kojoj ćete se voleti, paziti, maziti, međusobno pomagati, izdržavati, brinuti jedno o drugom, pa čak i kad se jedan razboli, pa čak i kad jedan izgubi posao...pa čak i kad rešite da se razvedete....pa jedan želi napolje iz braka, a ovaj drugi recimo nema para (jer je potpisao onaj nesrećni ugovor, kojim je isključio insititut recimo zajedničke imovine, pa može da glođe sad svoje prste...ovo uslovno..ima sistema gde zakon ne dozvoljava sklapanje ugovora koji je nepravičan recimo).
..
U svakom slučaju....da ne davim više....pravo na izdržavanje je zakonsko pravo. Partner koji se nakon prekida zajednice života našao u nepovoljnijoj situaciji, na rubu egzistencije, bez dovoljno materijalnih sredstava, nesposoban za rad, bolestan, bez posla, ima pravo da podnese zahtev za izdržavanje u toku trajanja bračne zajednice ili najduže u roku od 1 godine kad je zajednica prestala.
Maksimalno trajanje ovog izdržavanja može da traje 5 godina...ali naravno ako te nepovoljne okolnosti traju, ukoliko se izdržavana osoba zaposli, ozdravi, primi neko nasledstvo, sklopi novi brak ili sredi na bilo koji način svoju egzistenciju, izdržavanje prestaje.
..
Bitan uslov za onog koji plaća ovo izdržavanje je....da ima mogućnosti da to izdržavanje daje (veća plata, veći prihodi, veće mogućnosti) i da izdržavanje za njega ne predstavlja očiglednu nepravdu (što sud ceni...a radi se o tome da se ispituje kakvi su odnosi bili u braku, ko je koga tu ugrožavao, kinjio, ispoljavao nasilje, pa sad traži pare)

...eto tako nešto...brak bi trebao da se dostojansveno sklopi i isto tako završi...ali teorija je jedno...a praksa nešto drugo :lol:
 
Postoji li muški? :eek: možda i postoji ko zna.
U teoriji jeste tako mada u praksi su sve te stvari koje mlada doprinese (tj. njeni roditelji) kratkotrajne ali neophodne za početak. Ovo je teorija koju su mi lično saopštavali mnogi mudri starci iz različitih delova zemlje, no koncentrišimo se na šumadiju.

Sestra se, dakle, uda i ode kod svekrve, donese miraz (belu tehniku, nameštaj, kola možda) a miraz je obezbedio niko drugi do brat :D čija je, opet, dužnost da čuva ognjište und ostane sa starcima i dovede sebi ženu. Na neki bolestan način ovo zvuči fer sve do momenta dok ne dođe do razvoda, a onda ona nema ništa (što ćerka, što snaja); isto fino rešeno kako bi deca ostala da nastave prezime slavnog im dede. Jer zla žena koja nije mogla istrpeti malo batina nije sposobna da brine i o sebi i o deci kao podstanar, a sa platom čistačice.

Kompletna konfuzija nastade sa ovim novim trendom gde se deca skoro uvek dodeljuju majci. E sad, mi naravno govorimo o kamenom dobu čak i za srbiju mada znam za mnogo primera gde su dede zapravo zakinule unuku za neke poklone (lokal, auto i sl.) kako bi sve ostavili muškom nasledniku. Jer je tako normalno.

Tako da cela ideja ima smisla samo u društvu gde nema razvoda. Kina na primer.

- - - - - - - - - -


Ti kao da misliš da će oboje da capnu istovremeno.

Imovinu nasleđuje supružnik, ne deca. Tj. supružnik 50%, deca ostatak. Supružnik nasleđuje sve ako su deca maloletna (za ovo nisam sigurna).

Tako da uopšte nije bitno šta imaju nego koliko.

Slažem se sa tobom...ovakvih slučajeva puno ima...čak i ja imam neku poznanicu koja je prošla kroz ovo.
Radi se o porodičnoj zajednici (nekadašnjoj porodičnoj zadruzi) gde kad snajka uđe u kuću (koja je obično prepisana na svekra), zajednički sa mužem radi, doprinosi, podiže decu, posle se razvede i nikome ništa jer nekretnina i nije bila njena, a ni suprugova. E sad...ona može da dokazuje šta je sve uložila i ona ima pravo na svoj deo koji može potraživati, ali ono što se često dešava, a to je da žena izađe sa jednim koferom sa kojim je i ušla u zajednicu, jer ljude obično bude sramota da ostvare svoja prava. Neki su ponosni, neće ništa da traže, neki nisu upućeni, neki nemaju materijalnih sredstava da izguraju celu priču i vucaraju se dugi niz godina po sudovima.
...
Ovo za dede i unuke...ima stvarno svega...videla sam i tu svašta...međutim najveći problem što niko nije poučen o svojim pravima, pa nasilnik često istera ukućane iz kuće pod dejstvom alkohola, a oni ga niti prijave, niti podnose zahtev da se ponovo usele u kuću, niti da on napusti istu (mada su te mere kratke..mislim negde oko godinu dana)
..
Znam i muškarce koji su izašli sa koferom iz kuće, a obećavano im je od voljene tašte neki prepis imovine...ali dok je bilo sve slatko i ljubav cvetala, niko o tome nije razmišljao, a najmanje da sebe obezbedi za neku budućnost, za starost ili bolest koja često iznenada dođe.
..
Što se tiče nasleđivanja...postoje nasledni redovi...U prvom redu nasleđuje bračni drug sa decom (i bračnom i vanbračnom)...i dele na jednake delove...ovo fifti-fifti..ide tek u drugom naslednom redu sa roditeljima...ali i tu ima isto određenih pravila, treba to sve proučiti stvarno.
 
@Lexa

Po zakonu ne nasledjuje bracni partner nekretninu ili bilo sta slicno vec svako od dece, bilo vanbracne ili bracne ili iz proslih brakova imaju pravo na podjednak udeo. Znaci sva deca + sadasnji supruznik nasledjuju sve.
 

Back
Top