Najbolji nov hardware za x86_64 GNU/linux
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Najbolji nov hardware za x86_64 GNU/linux

Obećava Evader (avatar)
    Učlanjen
    04.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    18

Question Najbolji nov hardware za x86_64 GNU/linux

Obicno ne zalazim ovde,ili ako sam prisutan,to je u minimalnoj normi.
    Imam muku koju mucim,pa eto dosao i ovde da se ispovedam.

***Prica***
    Kupio sam Acer E5 721 koji dolazi sa Linpus OS,i kao neko ko je video laptop na GNU/linux OS,odlucio da ga kupim.
    Kada je stigao,pogledam,otvorim,i kad upalim,vidim skracenu verziju Linpus-a koja samo pokazuje detekciju hardware-a.
    OK,ja kazem u sebi i odlucim da instaliram pun OS.Posle pune instalacije,rad sistema bio je ocajan,nepodnosljiv,pa je usledila reinstalacija.
    Sledeci sistem koji ubacujem jeste Lubuntu(ubuntu)14.04,ocaj,grafika ni na 2D neradi kako treba(15FPS na 2D igri),klipovi imaju nenormalan teardown itd,i onda jedino sto mi je tada preostalo jeste da cekam kernel 3.19 da bude izbacen,koji ja kraju skidam u 0kviru Debian 8,i tada sistem postaje donekle upotrebljiv.Nakon toga,posle nekog vremena odlucujem se da ubacim Lubuntu15.04,jer jedino sto Ubuntu zna jeste da napravi sistem laksi od Debiana(po zahtevnosti za hardware).
    Nekom bi to izgledalo kao kraj,ali nije.Memorija je zakljucana na 3.3GB RAM sa 64bit OS,a takodje VT-x neradi tako da je emulacija 64bit OS nemoguca,a takodje aplikacije koje ukljucuju bilo koji tip emulacije su nemoguce za normalan rad.
    Povrh svega BIOS je zakljucan maksimalnno moguce(promena UEFI i standard boot+boot device options su jedine stvari moguce,tu je password,vreme i to je to).

Na kraju,treba napomenuti datume,a to je da je:
    Laptop izasao na trziste u aprilu 2014 godine
    Pred pocetak zime,izlazi jedan update za bateriju(bolje trajanje)
    U januaru 2015 izlazi VT-x enable update.
    U Aprilu 2015 izlazi Debian 8(mozda krajem marta,nesecam se tacno)
    TAKODJE TREBA NAPOMENUTI DA JEDINI NACIN DA SE RADI UPDATE JESTE PREKO .EXE

***Pitanje***

Treba mi preporuka za x86_64 nov hardware koji perfektno radi na GNU/linux,i podrzava BIOS update preko GNU/linux-native.
    Naravno,smatram da je ARM buducnost za GNU/linux,i kao takav bice mainstream svim racunarima,takodje open hardware koji postoji na mnogim raznim arhitekturama pored ARM-a,na to ja vec imam odgovor
    ali kod x86_64 masine neznam sta da radim.
    Pocevsi od commodore VIC slim 2-cybernet keyboard PC i U510 keyboard PC,preko intel NUC,i kineskih mini atom x86_64 racunara sa geekbying-a pa sve do linux certified hardware-a,ne nalazim nijedno resenje.
    Takodje bilo jednom MSI izveo native update preko GNU/linux price negde daleko od javnosti,nista vise nisam nasao.

Pa sad,da vidim da li nesto vrede domaci forumi,IZNENADITE ME?????????????????????????????????

Iskusan
    Učlanjen
    02.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    144

Podrazumevano Re: Najbolji nov hardware za x86_64 GNU/linux

Nisam baš veliki stručnjak za to, ali ono što znam, je da INTEL, u zadnje vreme ima bolju podršku za linuks. AMD je imao problema sa pojedinim grafičkim drajverima u prošlosti i dugo im treba da izbace novu verzije i obzirom na lošu situaciju u kojoj se nalaze sumnjam da će se baviti drajverima za linuks, zbog smanjenih ljudskih i finasijskih resursa. INTEL je navodno, dosta učinio, na poboljšavanju svojih novijih arhitektura linuksu. Intel Pentium N 3540 je primer novijeg intelovog procesora za budžetske notebukove, koji pripada Bay Trail M familiji procesora, koji su namenjeni notebukovima : http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium/TYPE-Mobile%20Pentium%20(Bay%20Trail-M).html

Proguglaj malo, sa nazivom tih i sličnih procesora i dodaj linux support ili linux compatibility

Postoji i druga grupa procesora, BRASWELL, koji su napravljeni u najnovijem proizvodnom procesu, ali ne znam da li su dostupni proizvodi sa njima, na ovom tržištu, jer su skoro izašli : http://www.cpu-world.com/CPUs/Celeron/TYPE-Mobile%20Celeron%20(Braswell).html

HASWELL procesori su za skuplje laptopove, postoje CELERONI, PENTIUMI, i3, i5 i i7 procesori. Pogledaj na ovom linku, odskroluj dole do MOBILE PROCESSORS. Tu imaš nazive svih hasswell mobilnih procesora, Ako su i 3/5/7 onda im oznaka počine sa 4 i tri brojke posle i neki indeks na kraju, a ako su celeroni i pentiumi, drugačija im je oznaka, ali to je ista familija procesora

To su ti relevantne mobilne procesorske arhitekture. Pogledaj na it svetu, notebukove , koji su dostupni, sa njma zavisno od cene, pa pokušaj putem gugla da dođeš do više informacija. Od foruma postoji BENCHMARK, PCAXE i ELITESECURITY. Poslednji je nekada bio najozbiljniji, pa pokušaj možda ti neko odgovori iz prve ruke, ko poseduje notebuk i eksermintiše, za linuksima
    Poslednji put ažurirao/la OrangeC : 09.07.2015. u 00:29 Razlog: lapsus
    Vsevolod Petrovski ( 1986- 2015) R.I.P.

Obećava Evader (avatar)
    Učlanjen
    04.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    18

Citat Original postavio OrangeC Pogledaj poruku
    Nisam baš veliki stručnjak za to, ali ono što znam, je da INTEL, u zadnje vreme ima bolju podršku za linuks. AMD je imao problema sa pojedinim grafičkim drajverima u prošlosti i dugo im treba da izbace novu verzije i obzirom na lošu situaciju u kojoj se nalaze sumnjam da će se baviti drajverima za linuks, zbog smanjenih ljudskih i finasijskih resursima. INTEL je navodno, dosta učinio, na poboljšavanju svojih novijih arhitektura linuksu. Intel Pentium N 3540 je primer novijeg intelovog procesora za budžetske notebukove, koji pripada Bay Trail M familiji procesora, koji su namenjeni notebukovima : http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium/TYPE-Mobile%20Pentium%20(Bay%20Trail-M).html

Proguglaj malo, sa nazivom tih i sličnih procesora i dodaj linux support ili linux compatibility

Postoji i druga grupa procesora, BRASWELL, koji su napravljeni u najnovijem proizvodnom procesu, ali ne znam da li su dostupni proizvodi sa njima, na ovom tržištu, jer su skoro izašli : http://www.cpu-world.com/CPUs/Celeron/TYPE-Mobile%20Celeron%20(Braswell).html

HASWELL procesori su za skuplje laptopove, postoje CELERONI, PENTIUMI, i3, i5 i i7 procesori. Pogledaj na ovom linku, odskroluj dole do MOBILE PROCESSORS. Tu imaš nazive svih hasswell mobilnih procesora, Ako su i 3/5/7 onda im oznaka počine sa 4 i tri brojke posle i neki indeks na kraju, a ako su celeroni i pentiumi, drugačija im je oznaka, ali to je ista familija procesora

To su ti relevantne mobilne procesorske arhitekture. Pogledaj na it svetu, notebukove , koji su dostupni, sa njma zavisno od cene, pa pokušaj putem gugla da dođeš do više informacija. Od foruma postoji BENCHMARK, PCAXE i ELITESECURITY. Poslednji je nekada bio najozbiljniji, pa pokušaj možda ti neko odgovori iz prve ruke, ko poseduje notebuk i eksermintiše, za linuksima
    Pod atom x86_64 pc sa geekbying-a,mislio sam na baytrail intel CPU,koji su veoma dobro podrzani bilo j1900 +++ ili intel atom z7xxx +++ serije.
    Nisam znao za braswell,a elitesecurity mi je oduvek bio antipatican.Postavio sam isto pitanje na PCAXE i bench,ali ipak ovde je odgovor prvi stigao.
    Hvala na odgovoru
    pozzz

Iskusan
    Učlanjen
    02.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    144

Citat Original postavio Evader Pogledaj poruku
    Pod atom x86_64 pc sa geekbying-a,mislio sam na baytrail intel CPU,koji su veoma dobro podrzani bilo j1900 +++ ili intel atom z7xxx +++ serije
    Pa, eto, imaš notebuk bay treilove, ako ti zahtevi nisu jako visoki, to je dobar izbor. Za HASWELL procesore, promakao mi je link, wikipedia o haswell mikroarhitekturi : https://en.wikipedia.org/wiki/Haswell_(microarchitecture)

p.s postoje još i BROADWELL procesori, u okviru njih je jedna manja familija Core M procesora, koji su napravljeni za 2 in 1 kompjutere, koji mogu biti i tablet i notebuk, napravljeni su u 14 nm procesu, kao i braswell : https://en.wikipedia.org/wiki/Broadwell_(microarchitecture)

Na to mi je pažnju skrenuo ovaj link, vrsta Codename Intel : http://geizhals.at/?cat=nb
    Poslednji put ažurirao/la OrangeC : 09.07.2015. u 00:47
    Vsevolod Petrovski ( 1986- 2015) R.I.P.

Obećava Evader (avatar)
    Učlanjen
    04.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    18

Citat Original postavio OrangeC Pogledaj poruku
    Pa, eto, imaš notebuk bay treilove, ako ti zahtevi nisu jako visoki, to je dobar izbor. Za HASWELL procesore, promakao mi je link, wikipedia o haswell mikroarhitekturi : https://en.wikipedia.org/wiki/Haswell_(microarchitecture)

p.s postoje još i BROADWELL procesori, u okviru njih je jedna manja familija Core M procesora, koji su napravljeni za 2 in 1 kompjutere, koji mogu biti i tablet i notebuk, napravljeni su u 14 nm procesu, kao i braswell : https://en.wikipedia.org/wiki/Broadwell_(microarchitecture)

Na to mi je pažnju skrenuo ovaj link, vrsta Codename Intel : http://geizhals.at/?cat=nb
    Pa ono,treba da izdrzi 2D game engine,QT,GIMP,KRITA,tracker,virtuelizacija,remote desktop i tako to.
    Umesto laptop-a,idem na mini PC,nisu skupi a i imaju procesore quad core cisti, intel+BIOS sa najvise slobodnih opcija(proverio sam).
    Ipak pazim sa laptop-om,pa racunam da ce trajati dugo.

Hvala na linkovima

Pozz

Obećava Evader (avatar)
    Učlanjen
    04.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    18

Update za sve.
    Resio sam na kraju da instaliram update za BIOS,i uspeo u tome ali evo kako:
    Pre sam pokusavao da instaliram XP sa flesa,nisam uspevao,mislio sam da je neka greska do nacina na koji to radim(uvek sam sa XP-pravio XP iso koji sam na fles stavljao,a posto odavno ne koristim windows,jedino sam preko jedne windows 7ice jednom napravio iso na flash,i nije uspelo na laptop-u.
    Posto kao sto sam reko,laptop dolazi bez ROM-a kupio sam externi.
    Kada sam pokusavao da instaliram windows XP,blokirao je na kraju pocetnog set-up-a,bilo SP2 ili SP3.
    Windows 7 se instalira uspesno,ali boot nikako nije uspevao bilo x86 ili x64.
    Na kraju uspeo je da prihvati windows 8.1 uz cuvena 3 re-boot-a,prvi standardni,drugi na set up-u pri kraju,i treci kad sam aktivirao touchpad prilikom koriscenja sistema,istog trenuta je sam od sebe uradio re-boot.
    Naravno na kraju u offline modu instaliram BIOS,koji gasi OS i ulazi u boot screen za reinstalaciju.
    Na kraju VT-x uspesno radi,podesavanja u BIOS-u se resetuju,a u maticnoj ploci datum BIOS i verzija firmware-a ostaju isti,iako u realnosti radi nova verzija.
    Takodje BIOS i dalje ima malo opcija ko sto je i pre imao i i dalje je veliko SRANJE.

Takodje ono najbitnije,jeste da blokada sistema XP i WIN 7 nije bila na UEFI,vec na legacy MODE.

Eto toliko o windows-u,ACER je po meni veliko razocarenje,i sa ovim potezom su pali previse nisko.
    Nazalost neznam ko je ovde veci krivac,ACER ili AMD,mada koliko znam vendor(proizvodjac-brand)na kraju modifikuje bios po potrebi,tako da krivica ipak pada na ACER za vecinu stvari.

I naravno odmah po popravljenom Grub-u radi se format te particije!!!
    Eto to je to za sve,samo je ostalo ono Windows u popravljenom Grub-u,ali neka ostane za svaki slucaj da ne zaboravim problem u buducnosti,pa da pomognem nekom drugom ako zatreba.

pozz za sve

Slične teme

1. Коришћење и инсталација OS GNU/Linux Ubuntu 10.10
    Autor `_aleksandar_` u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 31.03.2011., 23:08
  2. Instalacija openSUSE GNU/Linux distribucije (verzija 11.1)
    Autor Stefan Nozinic u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.05.2010., 22:11
  3. Pregled GNU/Linux distribucija
    Autor Stefan Nozinic u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 05.05.2010., 21:42
  4. Instaliranje softvera na GNU/Linux system-ima.
    Autor RiSK u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 21.01.2007., 12:15
  5. Koji je najbolji verzija Linux?
    Autor Zainteresovana u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 20.05.2004., 17:14

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku