esperanto u cetvrtom osnovne ?

Ni ja ne.bih. Esperanto je vestacki jezik. Samo se u klubovima koristi. Moj je sad zavrsio prvi razred i od septembra je ucio italijanski. Danas je upravo dobio diplomu za A1 nivo. Da obrazlozim zasto italijanski. Os romanskih jezika je najjednostavniji za ucenje i gramaticki a i vokabular,daje dobru osnovu za ostale jezike iz te grupe,a ako ae kasnije odluci za neku srednju skolu gde ce uciti latinski,eto njemu odlicne osnove. Ja sam isto kao veoma mala ucila italijanski i kasnije mi je bilo veoma lako da absorbujem spanski,portugalski a cak i francuski mada su najmanje slicni iz ove grupe jezika. I rumuski u osnovi razumem jer logicki sastavim recenicu koju cujem iz vokabulara italijanskog i spanskog. Eto tako.
 
Ali nece razumeti. Esperanto se NE KORISTI u svakodnevnom zivotu. Ja sam napisala svoje iskustvo,a ti naravno sa svojim detetom radi kako ti mislis da ce za tvoje dete i tvoju porodicu biti najbolje. Moje licno misljenje je da nema potrebe za ucenjem vestackog jezika kada postoji toliko lepih i korisnih zivih jezika oko nas.
 
Secam se iz price mojih ali ne iz prve ruke. Ali to je opet druga stvar. Sada pricamo o esperantu,vestackom jeziku,koji se ne koristi nigde na svetu,izuzev esperanto klubova,ergo ne ja licno zaista ne.vidim ni jedan valjan razlog da dete uci vestacki jezik. Mene ne moras da ubedjujes. Jednostavno ne vidim buducnost ovog jezika.
 
Razumem. Ali opet nije to poenta. Ko prica esperanto? Koliko ljudi po svetu? Gse ce moci da koristi ovaj vestacki jezik? Na anglosaksonskom podrucju sigurno ne, u Aziji sigurno ne,u Juznoj Americi ce gledati belo kao da razumeju ali ipak ne. O tome ti pricam.
 
Prije ce francuz uciti esperanto nego beknuti na engleskom iz principa . Englezu ne pada na pamet uciti njemacki a u eu ima skoro 20 sluzbenih jezika . Madari i talijani su antitalenti za strane jezike . Ovaj ipak zvuci neutralno i ne podilazi nikome a brzo se nauci . Uzmi udzbenik i za 3 mjeseca ces govoriti perfektno a za to vrijeme neces se stici nauciti niti osnove kineskog koji postaje sve jaci .
 
Za godinu dana ga djeca svladaju a dobra je osnova za druge jezike . Sta mislite ? Bi upisali svoju malu / malog ?
boze sacuvaj!

- - - - - - - - - -

Prije ce francuz uciti esperanto nego beknuti na engleskom iz principa . Englezu ne pada na pamet uciti njemacki a u eu ima skoro 20 sluzbenih jezika . Madari i talijani su antitalenti za strane jezike . Ovaj ipak zvuci neutralno i ne podilazi nikome a brzo se nauci . .
i besmisleno.
Uzmi udzbenik i za 3 mjeseca ces govoriti perfektno a za to vrijeme neces se stici nauciti niti osnove kineskog koji postaje sve jaci .


za tri meseca mozes da naucis nesto korisno
 
A da ti najpre absorbuješ jednačenje suglasnika po zvučnosti :mrgreen:

- - - - - - - - - -

Ako je to ono što mislim da jeste meni se sviđa ideja. Bolje nego da se svi jebavamo da učimo engleski. Ili nešto još budiboksnama.
ne pitamo se mi (niko pojedinacno) vec, kao i uvek, jezicku dominaciju odredjuje politicka dominacija

bilo i bice

kome se ne svidja engleski, ne mora da ga uci, ali na steti nece biti ni Englezi ni Amerikanci nego on
 
ne pitamo se mi (niko pojedinacno) vec, kao i uvek, jezicku dominaciju odredjuje politicka dominacija

bilo i bice

kome se ne svidja engleski, ne mora da ga uci, ali na steti nece biti ni Englezi ni Amerikanci nego on
Drugar ja mogu časove da držim iz engleskog, pola života sam provela radeći na tom jeziku.
I dalje ne mislim da je dobra ideja da se favorizuje bilo koji jezik u svetu upravo iz političkih razloga.

To što jedan deo, veliki deo, populacije u srbiji više voli da verbalno prihvata budalaste zakone i društvene norme neke od nas neće zajebati da pomislimo da su mudri. I dalje je sve to najobičnija vadžajna.
 
Drugar ja mogu časove da držim iz engleskog, pola života sam provela radeći na tom jeziku.
I dalje ne mislim da je dobra ideja da se favorizuje bilo koji jezik u svetu upravo iz političkih razloga.

To što jedan deo, veliki deo, populacije u srbiji više voli da verbalno prihvata budalaste zakone i društvene norme neke od nas neće zajebati da pomislimo da su mudri. I dalje je sve to najobičnija vadžajna.
nisi uopste razumela moju poentu
nisam napisala da je meni drago zbog toga sto je tako, vec da je logicno sto je tako, to je jedna od drustvenih zakonitosti, i ne zavisi uopste od toga sta mi mislimo ili ne mislimo da je dobro
mnogima se ne dopada zakon gravitacije, pa on i dalje deluje :lol:

ljudi ne prihvataju neki jezik da bi izgledalo da su mudri, vec zatosto je u odredjenim drustvenim okolnostima prakticno nauciti ga i koristiti
to je vise nego logicno

uloziti isti napor za nesto sto je upotrebljivo i nesto sto je neupotrebljivo nije dilema za vecinu racionalnih ljudi
narocito kad tu odluku treba da donesu u tudje ime, u ovom slucaju u ime svoje dece

mislis da bi bilo bolje da znas esperanto onako kako znas engleski, a da engleski ne znas uopste?
 
Poslednja izmena:
Есперанто је вештачки језик, творевина једног ционисте смишљена за заглупљивање људи. Учећи језик једног народа добијате приступ култури тог народа, његовој традицији и историји, као и његовом књижевном стваралаштву кроз векове.
Нпр. учећи енглески језик добијате приступ делима Шекспира у оригиналу, све то је у есперанту немогуће.
 
a ja tebi govorim da bi za tih godinu dana dok bi ucili nesto neupotrebljivo mogli da nauce nesto korisno :)

Slazem se s Daljinom. Ja sam zavrsila engleski jezik i knjizevnost, a kao drugi jezik sam studirala spanski. Spanski sam odabrala, jer sam ga volim i jer sam ga vec podobro znala, i jesam ga znacajno utvrdila, ali posla nema, cak ni za prevod. Sa engleskim, gotovo uvek ima posla, a mislim da je to vrlo bitno. Ukoliko dete ne izrazava jaku zelju da ga uci, onda bi, ako vec planiras da ga upises na neki jezik, mozda bilo pametnije da ga upises na dodatni kurs engleskog, ili kurs nemackog ili italijanskog. Italijanski i nemacki se dosta trazi kod nas, narocito kad su prevodliacki poslovi u pitanju, i jako je puno firmi koje potrazuju prevodioce.
 
Poslednja izmena:
Есперанто је вештачки језик, творевина једног ционисте смишљена за заглупљивање људи. Учећи језик једног народа добијате приступ култури тог народа, његовој традицији и историји, као и његовом књижевном стваралаштву кроз векове.
Нпр. учећи енглески језик добијате приступ делима Шекспира у оригиналу, све то је у есперанту немогуће.
Sekspira mozes da nadjes i prevedenog (iako nije isto, naravno) ali mogucnost komunikacije bilo gde na svetu je neprocenjiva
 

Back
Top