esperanto u cetvrtom osnovne ?

nisi uopste razumela moju poentu
nisam napisala da je meni drago zbog toga sto je tako, vec da je logicno sto je tako, to je jedna od drustvenih zakonitosti, i ne zavisi uopste od toga sta mi mislimo ili ne mislimo da je dobro
mnogima se ne dopada zakon gravitacije, pa on i dalje deluje :lol:
Da ali zašto naglašavaš nešto što svi znaju? Ovo je kao da si napisala: ne vredi vam da ne pijete vodu kada se voda mora piti. Ajde :eek:
mislis da bi bilo bolje da znas esperanto onako kako znas engleski, a da engleski ne znas uopste?
Naravno, ako bi, hm, "esperanto" bio zaista upotrebljavan i zaista koristan. A da bi se to postiglo mora se odnekle početi.

Ako je nekome stalo da uči jezike neka uči jezike, nije problem. Ovde se valjda radi o globalnom sporazumevanju što nije isto kao učiti jezike iz ljubavi prema učenju jezika, nismo svi na filološkom niti želimo biti.
 
sta mislis hoce li govornik swahiilija ili kineskog prije nauciti engleski ili esperanto ?
Da odgovorim barem za Kineze pošto svahili ne znam.... biće im teško da nauče i jedan i drugi... e sad, ima tu puno faktora. Prvo, govorni aparat se razlikuje potpuno, jer su i engleski i esperanto jezici evropskog porekla, ni jedan nije tonalan kao kineski, a drugo, biće problema sa razlikovanjem nekih suglasnika koji su u kineskom drugačiji (r-n-l, ili b-p ili k-g)

I jedan i drugi imaju nekih prednosti.

Esperanto ima jednostavniju gramatiku
Jednostavniji je za čitanje i pisanje.

Na drugu stranu, engleski je daleko korisniji,
ima mnogo više materijala i resursa za učenje
ima mnogo više govornika u samoj Kini, a i u svetu, dostupniji je širokim narodnim masama

Dakle, ako Kinez ne govori ni jedan strani jezik, mnogo mu je bolje da uči engleski, a ako već zna engleski, i interesuje ga esperanto, onda što da ne...
 
sta mislis hoce li govornik swahiilija ili kineskog prije nauciti engleski ili esperanto ?
naucice pre ono sto mu je potrebnije
kinezi naucise srpski iako je tezak za strance i potpuno razlicit od njihovog jezika
naucili su i sve ostale jezike posto ih ima svuda po svetu
mozda nisu culi za esperanto (a bio bi im toliko koristan):think:

- - - - - - - - - -

Da ali zašto naglašavaš nešto što svi znaju? Ovo je kao da si napisala: ne vredi vam da ne pijete vodu kada se voda mora piti. Ajde :eek:
Naravno, ako bi, hm, "esperanto" bio zaista upotrebljavan i zaista koristan. A da bi se to postiglo mora se odnekle početi.

Ako je nekome stalo da uči jezike neka uči jezike, nije problem. Ovde se valjda radi o globalnom sporazumevanju što nije isto kao učiti jezike iz ljubavi prema učenju jezika, nismo svi na filološkom niti želimo biti.
Nema na cemu da se zasniva taj *pocetak*. Nije moguce vestacki nametnuti neki jezik. Te stvari se desavaju spontano kao posledica drustvenih desavanja, a ne tako sto je neko odlucio.

Nije problem da ga uci ko zeli, ali da ce to ikada biti korisno i potrebno, nece.
Ipak, to nije tema, tema je sistemski uvodjenje esperanta u skole sto je budalastina.
 
A od kuda ti znas taj ping - pong jezik ?
Pre mnooogo godina sednem ja da proverim koji jezik govori najviše ljudi na svetu.
Vidim ja da je to mandarinski, zapljunem dlanove, pa na pos'o... :lol:

(šala mala, zainteresovao me baš iz suprotnog razloga od esperanta - jer se obično smatra za vrlo težak, a nekako uvek volim i biram teške i komplikovane stvari. Znaš ono kad gledaš puzzle, pa one ispod 1000 komada daješ deci da se igraju...)

Zato mi se ne dopada esperanto.
 
Nema na cemu da se zasniva taj *pocetak*. Nije moguce vestacki nametnuti neki jezik. Te stvari se desavaju spontano kao posledica drustvenih desavanja, a ne tako sto je neko odlucio.

Nije problem da ga uci ko zeli, ali da ce to ikada biti korisno i potrebno, nece.
Ipak, to nije tema, tema je sistemski uvodjenje esperanta u skole sto je budalastina.
:roll:

Što volim ove biološke teoretičare.

SVE u vezi jezika, društva i kulture je uvedeno "veštački". Nešto posledično i spontano a nešto namenski. Vukova reforma, na primer.
Naravno da je moguće veštački nametnuti jezik. Veštački nam je nametnut i engleski, pola srbije ga zna. Veštački nam je nametnut i srpski. Šta ti uopšte znači to "veštački nametnuti" :neutral:

I naravno da može biti vrlo korisno i potrebno.
Za sada bi najpametnije bilo da se uče oba jezika.
 
Pre mnooogo godina sednem ja da proverim koji jezik govori najviše ljudi na svetu.
Vidim ja da je to mandarinski, zapljunem dlanove, pa na pos'o... :lol:

(šala mala, zainteresovao me baš iz suprotnog razloga od esperanta - jer se obično smatra za vrlo težak, a nekako uvek volim i biram teške i komplikovane stvari. Znaš ono kad gledaš puzzle, pa one ispod 1000 komada daješ deci da se igraju...)

Zato mi se ne dopada esperanto.
Sizif ;)
 
Položio sam S2 u junu. (idu P1, P2, P3, S1, S2, S3, V1, V2, V3), to je što se tiče ispita na Institutu Konfučije, kao i državni kineski ispit HSK2, a u decembru polažem HSK3 (pošto se on polaže jednom godišnje u Srbiji) i on ide do nivoa 6.

Dakle, za radnju je dovoljan P1 ili P2, a filozofiju retko čitam i na srpskom. VIše pratim kineske forume, čitam lakše štivo, koristim baidu.com, i sl.

Ali tema nije kineski nego esperanto, ima i tema o kineskom koja nije baš popularna.
 
Ovo me podseća na ovu zavrzlamu sa autoputem koju su smislili "opozicionari" (kao da to postoji ovde) da serendaju jedni po drugima jer se srbadija jedino na emotivnu žicu pali. Možda nisam baš sasvim u toku ali ako sam dobro shvatila: ima neko drvo, mnogo staro, a pagansko-hrišćanski uspaljenici su se mnogo naljutili što je neko isprojektovao put baš u njegovoj neposrednoj blizini pa ga je potrebno srušiti. I srušiše ga.

A kapiram da je bolje da stoji trulo drvo sa koga se vozdiglo mitološko biće nego autoput koji bi tolikim ljudima olakšao život. Ono, opipljivo i realno, što postoji. Život.

Tako se i na jezike gleda kao na neku svetinju koja se gaji na poseban način pa je "greh" nametati narodu jezik koji je izmišljen od strane čoveka jer nam je ove ostale valjda boga dodelio :I
 
Poslednja izmena:

Back
Top