Kako proveriti da li je hrana za pse i macke koju kupujemo kvalitetna?

bestwaytodo

Početnik
Poruka
13
Kako proveriti da li je hrana za pse i mačke koju kupujemo kvalitetna?
Pravilno čitanje deklaracije


Čitanje sastava na vreći hrane je najbolji način da se utvrdi šta dajemo našim ljubimcima. Sastojci i obavezujuća analiza tih istih sastojaka (količina proteina, masti, šećera, celuloze i drugih sastojaka) su uvek odštampani na svakoj vreći hrane a sve to isto piše i na deklaracijama. Samo treba da znamo da protumačimo.
Dr. Bill Polack kaze: "Bolest od koje ih lečimo je hrana kojom ih hranimo."
Ovo je tačno u mnogo više slučajeva nego što slutimo.

Poznavanjem sastava hrane možete izabrati hranu koja je svarljivija i u kojoj se u manjoj količini nalaze sastojci koje ne bi želeli da vidite u činiji svog psa. Sastojci nabrojani na deklaracijama bi trebalo da budu poređani po količini (ovo nalaže zakon) i ovo je jedan od najboljih načina da se utvrdi kvalitet hrane - ono čega ima više i šta je preovladjujuće u vreći hrane, mora biti na početku spiska. U kvalitetnoj hrani za vaše ljubimce redosled na deklaraciji i vreći treba da bude takav da prvi sastojci budu od mesa, a pirinac i žitarice (ako ih ima) treba da se nalaze na daljim pozicijama. To bi značilo da su proteini u toj hrani poreklom iz mesa (što je vrlo važno), a ne uglavnom iz žitarica koje su štetne za pse i mačke u većim količinama. Dakle, bitno je znati i kog su porekla proteini u hrani za pse, a to ćete saznati ako pročitate sastav i obratite pažnju na redosled nabrojanih sastojaka.

Analize kojima podleže hrana (dehidrati) govore nam samo o ukupnoj količini (procentu) proteina u hrani, ali ne i njihovom kvalitetu, tj poreklu tih proteina. Na taj način, mogu se iskoristiti i proteini iz kukuruza ili drugih žitarica kako bi dali ukupno dovoljan procenat, čime ne bi bio zadovoljen procenat esencijalnih amino kiselina koje pas ne može da sintetiše u svom organizmu. Isto važi i za masti. Za naše ljubimce koji su mesojedi važno je da proteini budu životinjskog porekla. Zato treba da znamo da čitamo deklaraciju, tj ono što je napisano na svakoj vreći hrane.

Pre mnogo godina proizvođači hrane u Americi sastavili recept kojim su ustvari hteli da pokažu koliko daleko može da se ide u imitiranju hrane za pse. To je recept poznat pod imenom "stara cipela" a sadržao je u sebi 10% proteina, 6,5% masti, 2,4% sirovih vlakana i 68% vlage, slično onom što se vidi na mnogim deklaracijama hrane za pse. Jedini je problem što su izvori ovakve hrane stare kožne radničke cipele, korišćeno motorno ulje, mleveni ugalj i voda. Naravno, to nisu sastojci nijedne hrane za pse, ovaj primer je upotrebljen da bi ljudima pokazali koliko je kvalitet svih sastojaka bitan, kao i svaki sastojak, a ne samo procenti.

Psi i mačke hranu koja u sebi ima puno žitarica ne mogu dobro da apsorbuju. Njihov organizam nije kao naš i to ne smemo zaboraviti. Pas ima kratak ravan digestivni trakt, prilagodjen varenju mesa i proteina. Žitarice su ugljeni hidrati koji zahtevaju duži probavni trakt. Zato nekvalitetne granule /hrana/ protrče kroz njihov organizam i izmedju ostalog je zato i jedu u većim količinama, ako poredimo sa kvalitetnom granuliranom hranom.

Koristan savet: ako ponekad pored granula dajete sveže voće i povrće psima (što nije neophodno ako hranite ljubimca kvalitetnom hranom): obavezno usitniti u kašu pre nego što im date da jedu. Naime, ako ste primetili kada svom psu npr.date sirovu šargarepu koja nije skroz usitnjena, ona će se naredni dan ista takva (u parčićima) pojaviti u izmetu, znači nesvarena. Psu, kao mesojedu, ni vilica, ni digestivni trakt nisu prilagođeni kao kod biljojeda, zato vi to treba da mu usitnite da bi on imao koristi od svih tih vitamina i minerala; inače će ista ta šargarepa i drugo voće i povrće proći kroz njegov organizam bez apsorprcije (znači neće imati nikakvog efekta

Video klip (trajanje 2 min): KLIKNI OVDE:
 
koliko sam pogledao cene ova hrana je oko 700 din po kg... vise se isplati da psa svaki dan vodim u kafanu na krku.
U nemackoj postoji neka zaduzbina ( ne finasira je industrija) koja se bavi ispitivanjem proizvoda ( od frizidera, krema za suncanje, shampona za kosu,
dimljenog lososa preko ne znam sve cega, ali i hranom za pse i macke) i objavljuju onda svoje rezultate tako sto najboljoj daju ocenu jedan.
Vec godinama najvise ocene dobijaju i najjeftinije, uglavnom od diskontera Aldi, Lidl. cena po kilpogramu ( granule su u pitanju) je oko 1 ili 1,20 evra.
Moj matori pas je ziveo srecno ,a narocito zdrav i zadovoljno 15 godina. Nije bio bas odusevljen granulama, ali smo mu ih emsali i sa nekim mesom,
ili sirom, jogurtom. Ovaj mladunac takodje ne voli da jede granule, al kad bas mnogo ogladni onda nocu jede.
Meni se njihova pakovanja dopadaju jer imaju samo 3 kg pa ne moram da redjam dzakove u podrum.

Medjutim takva je rasa, mrljava, drugi psi usisaju pola kg granula kao usisivac.
Ove velike firme ( i poznate) daju silnu lovu za reklamu, placaju ljude da reklamiraju njihove proizvode po netu, otuda
su i cene uzasne.
 
U nemackoj postoji neka zaduzbina ( ne finasira je industrija) koja se bavi ispitivanjem proizvoda ( od frizidera, krema za suncanje, shampona za kosu,
dimljenog lososa preko ne znam sve cega, ali i hranom za pse i macke) i objavljuju onda svoje rezultate tako sto najboljoj daju ocenu jedan.
Vec godinama najvise ocene dobijaju i najjeftinije, uglavnom od diskontera Aldi, Lidl. cena po kilpogramu ( granule su u pitanju) je oko 1 ili 1,20 evra.
Moj matori pas je ziveo srecno ,a narocito zdrav i zadovoljno 15 godina. Nije bio bas odusevljen granulama, ali smo mu ih emsali i sa nekim mesom,
ili sirom, jogurtom. Ovaj mladunac takodje ne voli da jede granule, al kad bas mnogo ogladni onda nocu jede.
Meni se njihova pakovanja dopadaju jer imaju samo 3 kg pa ne moram da redjam dzakove u podrum.

Medjutim takva je rasa, mrljava, drugi psi usisaju pola kg granula kao usisivac.
Ove velike firme ( i poznate) daju silnu lovu za reklamu, placaju ljude da reklamiraju njihove proizvode po netu, otuda
su i cene uzasne.

Psa treba nauciti da jede hranu koju zelis da mu dajes.

Ja nikada ne mesam sa nicim, vec mu dajem iskljucivo granule.

Kada mesam - bas tada nece da jede granule vec samo ono drugo pokupi, a granule ostanu.
 
Psa treba nauciti da jede hranu koju zelis da mu dajes.

Ja nikada ne mesam sa nicim, vec mu dajem iskljucivo granule.

Kada mesam - bas tada nece da jede granule vec samo ono drugo pokupi, a granule ostanu.

Isto !
Ali, po veterinaru, psu treba davati ostatke naše hrane.
A, granule prorediti, na najmanju moguću meru....

Jer, granule su, ipak, hemija !
Gotov sam složiti se.
Iako se, skoro u celosti, oslanjam na granule.
Radi izbegavanja da se mlatim šporetskim delatnostima i za psa.
Jedva kuvam i sebi....
 
Poslednja izmena:
koliko sam pogledao cene ova hrana je oko 700 din po kg... vise se isplati da psa svaki dan vodim u kafanu na krku.

Često mnogi porede cenu suve hrane u granulama sa cenom mesa: 1 kg hrane naspram 1 kg mesa. Ovo jednostavno nije moguće porediti jer hrana za pse i mačke u granulama (tkz. suva hrana) skoro da nema vlage (ima oko 10%), dok meso sadrži i do 80% vlage.

To se u praksi veoma lako vidi - pas možda može da pojede odjednom mnogo više mesa u poredjenju sa granulama (recimo, veći pas može da pojede oko 300-400 grama granula, a duplo više mesa). Kada se izvede računica, granula je daleko jeftinija. Zato je razmišljanje „što bih kupio granule kada za taj novac mogu da kupim meso“ velika zabluda pošto jednostavno nije moguće kupiti toliko kvalitetnog mesa koliko realno takodje kvalitetne granule pružaju za isti novac.
 
Poslednja izmena:
Često mnogi porede cenu suve hrane u granulama sa cenom mesa: 1 kg hrane naspram 1 kg mesa. Ovo jednostavno nije moguće porediti jer hrana za pse i mačke u granulama (tkz. suva hrana) skoro da nema vlage (ima oko 10%), dok meso sadrži i do 80% vlage.

To se u praksi veoma lako vidi - pas možda može da pojede odjednom mnogo više mesa u poredjenju sa granulama (recimo, veći pas može da pojede oko 300-400 grama granula, a duplo više mesa). Kada se izvede računica, granula je daleko jeftinija. Zato je razmišljanje „što bih kupio granule kada za taj novac mogu da kupim meso“ velika zabluda pošto jednostavno nije moguće kupiti toliko kvalitetnog mesa koliko realno takodje kvalitetne granule pružaju za isti novac.

E Boga mi - nisi u pravu.

Meso u psecoj hrani sadrzi sve - samo ne kvalitet. (Kod macije hrane stanje je samo malkice bolje)

To je NAJGORE meso koje fabrike pasije hrane na klanicama mogu da nabave. (Koza, iznutrice, kosti, vezivna tkiva - sve se to zajedno melje)

I procenat mesa je VRLO NIZAK u peletama.

Ostatak je prekrupa, soja i ko zna sta sve jos, najgoreg kvaliteta....
 
Često mnogi porede cenu suve hrane u granulama sa cenom mesa: 1 kg hrane naspram 1 kg mesa. Ovo jednostavno nije moguće porediti jer hrana za pse i mačke u granulama (tkz. suva hrana) skoro da nema vlage (ima oko 10%), dok meso sadrži i do 80% vlage.

To se u praksi veoma lako vidi - pas možda može da pojede odjednom mnogo više mesa u poredjenju sa granulama (recimo, veći pas može da pojede oko 300-400 grama granula, a duplo više mesa). Kada se izvede računica, granula je daleko jeftinija. Zato je razmišljanje „što bih kupio granule kada za taj novac mogu da kupim meso“ velika zabluda pošto jednostavno nije moguće kupiti toliko kvalitetnog mesa koliko realno takodje kvalitetne granule pružaju za isti novac.
moj vucko jede 500gr granula dnevno. nije probirac ali ako duzi period jede kuvanu hranu onda ponudjene granule samo pomirise i okrene se. mislis da je budala pa ne zna sta mu se vise svidja? a to kuvano ne moze da kosta vise od 100 din dnevno pa da ga ebes. pileca ledja i vratovi su oko 90 din a sveza piletina 190. ubacim i neko povrce i obavezno pirinac pa se samo oblizuje...
i da je sve kako pises pa opet ne moze taj odnos dehidrirane i sveze hrane da dostigne tu cenu od 700 ili 800 dinara za kilo. pa makar je pravili od najkvalitetnijeg mesa a svi mi znamo da se hrana za pse pravi od otpadnog mesa. dobar pokusaj da nam prodas mooda za bubrege ali ovde se neces leba najesti
 
moj vucko jede 500gr granula dnevno. nije probirac ali ako duzi period jede kuvanu hranu onda ponudjene granule samo pomirise i okrene se. mislis da je budala pa ne zna sta mu se vise svidja? a to kuvano ne moze da kosta vise od 100 din dnevno pa da ga ebes. pileca ledja i vratovi su oko 90 din a sveza piletina 190. ubacim i neko povrce i obavezno pirinac pa se samo oblizuje...
i da je sve kako pises pa opet ne moze taj odnos dehidrirane i sveze hrane da dostigne tu cenu od 700 ili 800 dinara za kilo. pa makar je pravili od najkvalitetnijeg mesa a svi mi znamo da se hrana za pse pravi od otpadnog mesa. dobar pokusaj da nam prodas mooda za bubrege ali ovde se neces leba najesti

Nista za pse nema bolje od pilecih nogica.

U njima imaju bas sve sto im treba. Ok!

Samo ko ima vremena da im kuva...

Ja nemam jer mnogo vremena provodim na Krsti. :sad2:
 
Grofe, ja drzim pse malo vise od pola veka....

Nakupilo se tu neko iskustvo.

A za Krstu - i sam znas.....

Razmišljaj logično.
Pseća ishrana treba da bude raznovrsna i izbalansirana.
Da bi se pas pravilno razvijao.
Na toj osnovi postoji hrana za uzrast i vrstu -
Štenci, mladi psi, zreli psi...
Mala, srednja, velika i ekstremno velika rasa...
Držeći se tih parametara, proizvođač određuje sastav.
Nije isti sastav hrane pekinezera i nem. ovčara...
-----------
Posebnu pažnju treba obratiti na stadijum rasta psa,
a to je, najčešće, za sve rase period od 4 - 18 meseci.
Tada se formira kostur, zubi, masa....
Najkvalitetnija, a svakako i najskuplja hrana za pse ovde je
" Royal Canin", 1 kg. tih granula je od 600-700 din.
A, ima neke druge od 120 din. po 1 kg.....
Pileće nogice se mogu kupiti na pijaci.
Cena im je od 60 - 80 din. po kilogramu.
Pa, ako sadrže sve za pravilan razvoj psa, zašto bi ljudi davali 700 din.?
Kupujmo pileće nogice....
----------------------------------------
Tako hranjeni psi bi brzo pokrepali !
 
Poslednja izmena:
Razmišljaj logično.
Pseća ishrana treba da bude raznovrsna i izbalansirana.
Da bi se pas pravilno razvijao.
Na toj osnovi postoji hrana za uzrast i vrstu -
Štenci, mladi psi, zreli psi...
Mala, srednja, velika i ekstremno velika rasa...
Držeći se tih parametara, proizvođač određuje sastav.
Nije isti sastav hrane pekinezera i nem. ovčara...
-----------
Posebnu pažnju treba obratiti na stadijum rasta psa,
a to je, najčešće, za sve rase period od 4 - 18 meseci.
Tada se formira kostur, zubi, masa....
Najkvalitetnija, a svakako i najskuplja hrana za pse ovde je
" Royal Canin", 1 kg. tih granula je od 600-700 din.
A, ima neke druge od 120 din. po 1 kg.....
Pileće nogice se mogu kupiti na pijaci.
Cena im je od 60 - 80 din. po kilogramu.
Pa, ako sadrže sve za pravilan razvoj psa, zašto bi ljudi davali 700 din.?
Kupujmo pileće nogice....
----------------------------------------
Tako hranjeni psi bi brzo pokrepali !
u sustini se slazem ali ni u tom periodu ne mora tako skupa hrana. ja sam tada kupovao jeftiniju hranu za taj uzrast ali i cesto smo spremali raznovrsnu hranu sami...mleveno meso za pse, ribu 2-3 puta nedeljno, povrce. i naravno ispostovali smo vitamine i minerale u tabletama. moj vucjak sada ima punih 9 godina i nikada nije bio ni mrsav, ni debeo
 
u sustini se slazem ali ni u tom periodu ne mora tako skupa hrana. ja sam tada kupovao jeftiniju hranu za taj uzrast ali i cesto smo spremali raznovrsnu hranu sami...mleveno meso za pse, ribu 2-3 puta nedeljno, povrce. i naravno ispostovali smo vitamine i minerale u tabletama. moj vucjak sada ima punih 9 godina i nikada nije bio ni mrsav, ni debeo

Rekao si pravu stvar.
I ukazao na to kako se pravilno podiže pas !
 
Razmišljaj logično.
Pseća ishrana treba da bude raznovrsna i izbalansirana.
Da bi se pas pravilno razvijao.
Na toj osnovi postoji hrana za uzrast i vrstu -
Štenci, mladi psi, zreli psi...
Mala, srednja, velika i ekstremno velika rasa...
Držeći se tih parametara, proizvođač određuje sastav.
Nije isti sastav hrane pekinezera i nem. ovčara...
-----------
Posebnu pažnju treba obratiti na stadijum rasta psa,
a to je, najčešće, za sve rase period od 4 - 18 meseci.
Tada se formira kostur, zubi, masa....
Najkvalitetnija, a svakako i najskuplja hrana za pse ovde je
" Royal Canin", 1 kg. tih granula je od 600-700 din.
A, ima neke druge od 120 din. po 1 kg.....
Pileće nogice se mogu kupiti na pijaci.
Cena im je od 60 - 80 din. po kilogramu.
Pa, ako sadrže sve za pravilan razvoj psa, zašto bi ljudi davali 700 din.?
Kupujmo pileće nogice....
----------------------------------------
Tako hranjeni psi bi brzo pokrepali !

Ne.....

SVI psi na svetu, bili veliki ili mali imaju isto preklo i iste potrebe.....

Svi si mesozderi, pod jedan...

U ranijim fazama razvoja je normalno da im treba vise protelina, bolja hrana, vise kalcijuma i ostalih vitamina.

Bas i jedino u KOKOSIJIM NOGICAMA IMAJU TO SVE u odgovaracucoj proporciji!

Bolje i kavalietnije nego U BILO KIOJOJ drugoj hrani za pse.

Uz to, imaju i veliku kolicinu GLUTENA koji je veoma vazan u razvoju i dobrom zdravstvenom stanju pasa!

Ovo se posebno odnosi na velike rase.

Imao sam par rotvajlera, (steta sto tada jos nije bilo digitalnih aparata), koji su bili takvi da sui svi koji su ih videli nehoticno ucinili korak nazad!

A 2-3 X nedeljno su jeli pilece nogice.....


Jos nesto sa cim se neki nece sloziti sa mnom: pse treba hraniti SVAKIH 48 SATI, ali obilno!

Znaci ne treba ih hraniti svaki dan, vec svaki drugi !


Ja sam to isprobao i 100% je tacno. !
 
браво, ово ј еоно што се зове изађи, појачај нас, са све псима..

Vratimo se na temu o kerovima....

Moj pit bul Nero.....

Svi su ulazili u kuce kada prodjem sa njim ulicom:

182-neroed.jpg
 
Nemoguće je isproveravati tu gotovu hranu za pse ukoliko nisi spreman da izdvojiš veću sumu na analize iste , a koliko džakova treba da pokupuješ da se sve na tržištu izanalizira.

Pre neki dan sam gledala neku emisiju gde su se pojavili ljudi čije je dete, beba dobila neku boleštinu od hrane za pse , prvo su se njihova dva psa razbolela ali nisu to znali da bi se to prenelo na bebu i valjda će narednih 5 godina nositi taj neki virus bolesti u organizmu , a svaki mesec je po 10-tak dana na antibiotskoj terapiji, ukratko to uopšte nije naivno, a ko zna koje konzervanse trpaju u tu suvu hranu, granule pa i u onu u konzervama.

Moja psoglavica je vrlo zahtevna, mrljava i brljava i od kada je imam to su muke isusove oko hrane i čime je hraniti, a kad je ona u pitanju cenu ne gledam.

Isprobala sam sve moguće granule na tržištu kod nas , obavezno ih donosila i iz inostranstva , gledala da budu primerene njenoj kilaži, rasi i godinama ( mali pas je u pitanju) i sem početne igre sa njima gde neke čak i isproba , nema šansi da to jede.

Uvek u kući imam i one njihove paštete i konzerve i to joj ponudim na svakih 7-10 dana jer nema šanse da jede isto dan za danom i tu kao malo pojede , 50gr - 100gr ako joj se baš sviđa , a ostatak završi kod Radenka i Gare ( polulutalice, dodžovi iz komšiluka koji nas obe obožavaju , a nju čuvaju najvernije čak je ne njušeći i kad ima teranje...to nisam verovala dok ne videh u ovom slučaju i ne bih nikom poverovala da mi priča).

Trudim se da joj svaki dan skuvam nešto kvalitetno , a jelovnik nam izgleda otprilike ovako :

- batak + karabatak + 2-3 krilca + 2-3 pileće šijice ( kad se skuvaju odvojim sa njih ono malo mesa a koskice opet idu ovoj dvojici odozgo i ono što njoj ostane a to je većina klope) , sve to stavim u lonac da se kuva sa šargarepom i na kraju dodam oko šoljicu pirinča i 1 pileću kocku supe .

Ako je raspoložena to pojede kad joj iseckam meso , ispasiram šargarepicu uz malo kuvanog pirinča i dodam supicu , sve kao čorbica u činijici , a najčešće je raspoložena za to kad je malo duže izmorim napolju i kad je zima inače lizne par zalogaja i neće više.

Pustim je da malo gladuje, do večere na primer i ako ipak ništa nije jela ponudim dinstanu govedinu ili dinstani batak ( to voli više od kuvanog) ili šniclu teletine i ako se namćorasto zainati da neće ništa od toga , uzmem štapni mikser , onu čorbicu od ručka sa pirinčem i šargarepicom i mesom , izblendujem u kašu i nahranim je kašičicom...našopam ustvari kao što se šipaju guske na selu.

Ne mogu da gledam da mi kuče gladuje i to ti je iako znam da je sve ovo pogrešno i da je treba ostaviti dok ne izgladni i da će onda sama da uzme ali moja psoglavica je najtvrdoglaviji pas na svetu i jednom sam to i probala kada dva dana ništa nije jela počela već da posrće od gladi i popustila sam i znam da sam sama kriva al' šta ću kad je volim i brinem za njeno zdravlje.

Sreća je i što je mali pas pa ipak mogu da isfinansiram sve to izvoljevanje , da je veća ne znam kako bi to izgledalo.

Ko ima mogućnosti neka svoje pse hrani prirodnom, kuvanom hranom, kvalitetnom pre svega , ne mora baš teletinu da im daje ali ima onih goveđih i svinjskih grkljana koji se lepo skuvaju sa malo šargarepe i uz pirinač, pa pileće nogice i šijice pa i pileća leđa gde meso skinite sa sitnih kostiju ( ja imam neki strah da joj dajem čak i šijice da joj neka koskica ne zastane ali mnogi daju ucelo) , a granule i konzerve uzmite da vam se nađu onako kad su kuce raspoložene i ako hoće to da jedu povremeno.
 
Salmonela, tako se zove to što je ta beba koju spomenuh dobila, nisam se odmah setila koja je bolest u pitanju , a zadržava se toliko u organizmu jer je beba bila baš mala i još nije imala razvijen imunitet , a na taj način pogađa i starije ljude i slabije , itd.

I da, dinstana džigerica nije skupa ( juneća , teleća, itd. ) ali ne treba često da se daje , jednom do dva puta mesečno, ne znam zašto zaboravila sam ali to negde pročitah, mada ja ovoj mojoj dajem pileću džigu par puta mesečno i to slatko pojede.
 

Back
Top