Statistike raznih formata

^Moguce, mada se meni vrti po glavi podatak da je najveci broj ljudi rodjeno u jesenjem delu godine...sto ce reci device, vage, pa i skorpije. Logika i nije tako labilna, kada se uzme u obzir period zaceca - Nova godina, praznici, Valentinovo, itd. Dok, sa druge strane, letnji znaci najvise tu zaostaju, dakle rakovi i lavovi pre svega. Citao sam negde na tu temu, ali ostalo je smetnuto u malom mozgu. Moze se naci sigurno na netu takva informacija. Kad se malo prisetim, znam da sam i tokom osnovne i tokom srednje skole, od drugova i drugarica iz odeljenja, najmanje imao onih ciji datumi rodjenja padaju za vreme raspusta. Mislim da nikada nisam bio u odeljenju sa nekim ko je rodjen u znaku jarca, jer znam da niko nije slavio rodjendan pocetkom ili krajem godine. U srednjoj, najvise njih je rodjeno u februaru, cak sestoro ako me secanje dobro sluzi (ipak se proslave punolestva tesko zaboravljaju :)), dok je eventualno jedno od nas tridesetak rodjeno u julu ili avgustu mesecu.
Naravno, svako od vas je imao nesto drugacija iskustva po tom pitanju, ali ja moram zakljuciti da sam tokom dosadasnjeg zivota najredje nailazio na blizance. Svega nekolicinu njih poznajem, a da je rodjeno u ovom znaku. Zanimljivo.
 
hm, u mojoj uzoj familiji je ovako: tata je bio rak, mama je shkorpija, stariji brat lav, mladji rak, ja blizanac, moja cerka bik na samoj granici s blizancem (po datumu rodjenja blizanac ali po satu bik)... sinovi od starijeg brata lav i vaga a cerka blizanac, snajka bik...
ovaj daljnji bratanic shto radi kod mene devica...
najbolja drugarica lav, dobre drugarice rak, ovan i shkorpija... moj bivshi muz vaga, sadasnji partner jarac, drage likushe ovan i shkorpija, dragi likovi strelac i lav... za ostale u okruzenju pojma nemam shta su...:p
 
*Devica je letnji znak, ali taj period je isto ucestao kod broja novorodjenih, zajedno sa vagom i skorpijom.

Moze se reci da je ovo najbizarnija tema koju sam obradio, a pala mi je na pamet spontano, nakon odgledanog video snimka sa youtube-a (sahrana Tita). Naime, nasao sam jednu zanimljivu listu na wikipediji,
a u kojoj su obuhvacene najposecenije sahrane (i televizijski najpropracenije). Ljudi koji su ozalostili na desetine, stotine hiljada, pa i milione ljudi, otisavsi na vecni pocinak, a cije zivotno delanje je nateralo mnoge
da puste suzu i tuguju za njima. Na spisku su se nasli ljudi razlicitih zanimanja i oblasti u kojima su se ostvarili. Odavanju pocasti prisustvovao je neverovatan broj onih koji su postovali i cenili njihove zasluge, rad i zrtvu, a
u tome je, ne nuzno, medijska pozornost bila na visokom nivou. Naziv teme je "List of funerals", a odgovarajuci link - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_funerals. Ucestalost horoskopskih znakova medju
glorifikovanim preminulima, izgleda:

1.bik / lav - 14
2.devica - 11
3.strelac / jarac - 9
4.skorpija / ribe - 8
5.vaga / vodolija - 6
6.blizanac - 4
7.ovan / rak - 3

ps: ovo mi je mozda i najdraza tema koju sam svrstao na ovaj nacin (zvuci nastrano,znam). :)
 
Evo jedne interesantne obrade na klasičan način. To je iskustvo koje je svako priželjkivao da doživi, još od rane mladosti. Radi se o astronautima, odnosno o spisku koji obuhvata sve ljude koji su leteli u svemir. Na popisu se nalazi više od petsto imena - "List of space travelers by name", link - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_space_travelers_by_name, a već viđeno razvrstavanje, daje sledeći poredak u opadajućem nizu:

1. devica - 61
2. bik - 55
3. lav - 54
4. ribe - 53
5. škorpija - 48
6. vaga - 47
7. blizanac - 45
8. jarac - 40
9. ovan - 39
10. rak/vodolija - 35
11. strelac - 31

Bilo je tu opet nekoliko manjih zamki (par osoba se pojavljuje 2x u spisku; a radi se o dva ženska astronauta čija su prezimena upisana iz doba pre i posle braka), a za svega nekoliko ličnosti nije istaknut tačan datum rođenja (dvoje ili troje je u pitanju).
 
Nisam našao neku podobniju listu za ovu temu koja me zanimala, ali i ova je dala solidan broj informacija. Radi se o CEO ljudima, koji rade na toj odgovornoj visokoj poziciji u svetskim kompanijama. Za dobar deo njih, datum rođenja se ne može pronaći na internetu, ali ostatak je bio dovoljno veliki da odlučim napraviti poredak po horoskopskim znacima. Tema se zove "List of chief executive officers", a link za stranicu je - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chief_executive_officers. Tabela izgleda seledeće:

1. blizanac - 26
2. ribe - 20
3. bik / lav - 19
4. vodolija - 15
5. vaga - 13
6. škorpija / jarac - 12
7. strelac - 11
8. rak - 10
9. devica - 9
10. ovan - 7

Samo jedno ili dva imena se ponavljaju na listi, a ostalo od nedostataka se tiče izostanka tačnog datuma rođenja.
 
Pozamašna lista koja sintetiše veliki broj eponima - imena ljudi po kojima je nešto dobilo naziv. Dakle, uočljiva je varijacija razloga zbog čega je nešto dobilo ime, kao i raznovrsnost zanimanja onih koji imaju spomenutu privilegiju. Najviše je, razume se, naučnika, izumitelja, privrednika; ima i šahista, državnika, ali i specifičnih okolnosti koje su inicirale da određeni akt, zakon, delo, dobije ime po osobi. Zanimljiva i obimna nomenklatura, ali imalo je i korekcija koje su smanjile listu na krajnjih, nešto više od, 900 imena. E sada, dolazimo do pojedinih primera gde je modus operandi diskutabilan. Nekolicinu na popisu čine i oni koji spadaju u fiktivne, literarne likove; čije autore nisam želeo da uvrstim po sopstvenoj proceni, Takođe, postoji slučaj gde naziv nekog avijacijskog manevra nosi ime po ženi/majci pilota koji je zaslužan za poduhvat, i gde sam uvažio isključivo personu čije se ime spominje kao eponim, a ne dotičnog avijatičara, premda razumem dilemu i upitan izbor. Postoje i lićnosti za koje nisam mogao da pronađem tačan datum rođenja, ni na astrološkim sajtovima, ni na wikipediji, ni na pretraženim browser rezultatima, ali sam za veliki deo imena upravo tako nalazio potrebne podatke, ako nisu bili verodostojni ili prisutni na wiki stranicama ili astro sajtovima. Bilo je i ponavljanja imena koja su svrstana po abecednom redosledu (ukoliko dve ili više osoba dele naziv za određeni pojam, pa se jedna spominje pre, a druga(e) kasnije u popisu), te je tu trebalo biti obazriv. Mali je broj onih koji su rođeni na prelaznim datumima, a kod kojih se ispostavilo da pripadaju znaku koji sledi ili prethodi (kada se proveri astrotheme, na primer), a ima i primera kada treba obratiti pažnju na kalendar i obračunavanje datuma radi tačnog ishoda.
Lista se zove - List of eponyms (A–K)...(L–Z); podeljena je na dve wiki stranice zbog opsežnog uzorka. Link na sajt je - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_eponyms_(A–K). Elem, kada se sve ovo svede na tabelaran prikaz, dobija se sledeći poredak:

1.bik - 92 (1)
2.škorpija - 87 (1)
3.strelac / jarac - 79
4.ribe - 78 (1)
5.ovan - 75
6.rak (2) / devica (5) - 73
7.vodolija - 71 (1)
8.blizanac - 68
9.lav - 67
10.vaga - 61

U zagradama se nalazi broj onih ličnosti, koji su rođeni u razdobllju Srednjeg veka ili ranije, a za koje postoje datumi rođenja. Oni su uključeni u ukupan zbir po zodijacima (ne dodaju se na ove brojeve, već su uračunati)....ali, hteo sam to ovako naznačiti, jer, po ličnoj proceni, ti podaci bez obzira na renomirane astro sajtove, deluju mi skeptično zbog velike vremenske diskrepance.
 
Pozamašna lista koja sintetiše veliki broj eponima - imena ljudi po kojima je nešto dobilo naziv. Dakle, uočljiva je varijacija razloga zbog čega je nešto dobilo ime, kao i raznovrsnost zanimanja onih koji imaju spomenutu privilegiju. Najviše je, razume se, naučnika, izumitelja, privrednika; ima i šahista, državnika, ali i specifičnih okolnosti koje su inicirale da određeni akt, zakon, delo, dobije ime po osobi. Zanimljiva i obimna nomenklatura, ali imalo je i korekcija koje su smanjile listu na krajnjih, nešto više od, 900 imena. E sada, dolazimo do pojedinih primera gde je modus operandi diskutabilan. Nekolicinu na popisu čine i oni koji spadaju u fiktivne, literarne likove; čije autore nisam želeo da uvrstim po sopstvenoj proceni, Takođe, postoji slučaj gde naziv nekog avijacijskog manevra nosi ime po ženi/majci pilota koji je zaslužan za poduhvat, i gde sam uvažio isključivo personu čije se ime spominje kao eponim, a ne dotičnog avijatičara, premda razumem dilemu i upitan izbor. Postoje i lićnosti za koje nisam mogao da pronađem tačan datum rođenja, ni na astrološkim sajtovima, ni na wikipediji, ni na pretraženim browser rezultatima, ali sam za veliki deo imena upravo tako nalazio potrebne podatke, ako nisu bili verodostojni ili prisutni na wiki stranicama ili astro sajtovima. Bilo je i ponavljanja imena koja su svrstana po abecednom redosledu (ukoliko dve ili više osoba dele naziv za određeni pojam, pa se jedna spominje pre, a druga(e) kasnije u popisu), te je tu trebalo biti obazriv. Mali je broj onih koji su rođeni na prelaznim datumima, a kod kojih se ispostavilo da pripadaju znaku koji sledi ili prethodi (kada se proveri astrotheme, na primer), a ima i primera kada treba obratiti pažnju na kalendar i obračunavanje datuma radi tačnog ishoda.
Lista se zove - List of eponyms (A–K)...(L–Z); podeljena je na dve wiki stranice zbog opsežnog uzorka. Link na sajt je - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_eponyms_(A–K). Elem, kada se sve ovo svede na tabelaran prikaz, dobija se sledeći poredak:

1.bik - 92 (1)
2.škorpija - 87 (1)
3.strelac / jarac - 79
4.ribe - 78 (1)
5.ovan - 75
6.rak (2) / devica (5) - 73
7.vodolija - 71 (1)
8.blizanac - 68
9.lav - 67
10.vaga - 61

U zagradama se nalazi broj onih ličnosti, koji su rođeni u razdobllju Srednjeg veka ili ranije, a za koje postoje datumi rođenja. Oni su uključeni u ukupan zbir po zodijacima (ne dodaju se na ove brojeve, već su uračunati)....ali, hteo sam to ovako naznačiti, jer, po ličnoj proceni, ti podaci bez obzira na renomirane astro sajtove, deluju mi skeptično zbog velike vremenske diskrepance.

Hvala na trudu i zanimljivim informacijama
 
Teško ću podneti to da zbog ovog traljavog pokušaja misterioznosti, jedan divni Strelac šmrcuje...:(
Ako ništa, bez laganja, u znak nekog iskupljenja, potvrđujem da mi je Strelac omiljen znak. Volim ta globtroterska blebetala, avanturiste, razdragane ljude koji šire pozitivni vibru, i znaju biti pravi prijatelji....:) Povrh svega, jedna Strelčica mi je jako gotivna glumica, na koju se i dan danas ložim - Jennifer Connelly.
 
Teško ću podneti to da zbog ovog traljavog pokušaja misterioznosti, jedan divni Strelac šmrcuje...:(
Ako ništa, bez laganja, u znak nekog iskupljenja, potvrđujem da mi je Strelac omiljen znak. Volim ta globtroterska blebetala, avanturiste, razdragane ljude koji šire pozitivni vibru, i znaju biti pravi prijatelji....:) Povrh svega, jedna Strelčica mi je jako gotivna glumica, na koju se i dan danas ložim - Jennifer Connelly.

Znam ja da nas voliš i obaška mi je zbog toga drago-jer proizilazi da si tolerantan, duhovit,obrazovan, možda i temperamentan-takvi nas obično vole-al me kopka a i privlači ta sofisticirana nota blagog sadizma koji se ispoljava što u moru komplimenata I DALJE nepokolebljovo MUČIŠ moju PRIRODNU ASTROLOŠKU RADOZNALOST
ako ništa a ono što ću 30. pozdraviti pravog Pana-tvog imenjaka
I da znaš samo, tužiću te njemu što me mučiš
 
Svi smo čuli i znamo za Međunarodni sistem jedinica. Radi se o metričkom sistemu koji objedinjava i standardizuje određene pojave i pojmove kroz jasno definisane jedinice, kojima se izražava i/ili (posredno) objašnjava neki pojam ili pojava. Veliku zaslugu u tome nose naravno naučnici, po kojima neke od tih mera nose i ime. Nije veliki skup ličnosti, za razliku od prethodnih lista koje sam pravio, ali mi se tema učinila interesantnom, pa reših da i to malo istražim na sličan način. Naziv teme je - List of scientific units named after people, link je - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_scientific_units_named_after_people. Redosled je sledeći:

1.bik - 10
2.vodolija / ribe - 9
3.strelac - 8
4.blizanac / devica - 7
5.jarac - 6
6.rak / lav / vaga / škorpija - 5
7.ovan - 3

Jedno ili dva imena se ponavlja u celom spisku. Pride, par naučnika je rođeno na prelaznim datumima (Amper, Merkali, Faradej), pa je na astrotheme-u razjašnjeno za Ampera i Faradeja, ali kod Merkalija je zanimljivo, jer za njega stoji da do podneva (bukvalno, tačno do 12 časova), on pripada znaku Bika, a minut posle, Blizanca. Da li je to zaista vremenska raspodela, ili je sa namerom podeljeno na prepodnevni i poslepodnevni (ovo mi je verovatnije objašnjenje), ne znam. Svrstao sam ga u Blizance. Takođe, uzeo sam sva imena u obzir, nebitno je li su te jedinice važeće ili van upotrebe, a navedene su na temi.
 

Back
Top