Srednja klasa

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Postoji li u Srbiji srednja klasa? Šta mislite?
Šta bi to bilo? Koje zarade, čime se bave?

Da li ih ima malo, mnogo? Jesu li bitni? Jeste li vi srednja klasa?
 
Nisam Lexa. Srednja klasa je obesmišljena kategorizacija. Više poštapalica, ovih dana. Jer bilo ko, ko ne crkava od gladi i zapravo zaradjuje išta, pod nju potpada. Iako ne potpada. Jaz je postao nepremostiv, neoprostiv. Gde je naš drugar smrda?
 
mislim da postoje samo dve klase trenutno, oni koji imaju posao i nezaposleni,
kako beše ono lumpenproleterijat? e taj sam, skroz nezaposlena, 30 godina staža
ode u dim i pepeo, radim na crno da preživim, opstanak u akciji, direktan prenos,
nema mnogo onih koji imaju solidna primanja, sve su to uglavnom krediti i dugovi za
dve generacije unapred, oni stvarno bogati su toliko daleko, pa kao da su na Marsu,
srednja klasa bi trebalo da može otići na odmor bez dizanja kredita ili plaćanja u sto rata,
tako je bar u svetu, ne poznajem nikoga u mom okruženju ko je tako otputovao negde na
10 dana...vrlo banalan prrimer, al nekako po meni najbolji....
 
Mislim da su to vlasnici srednjih preduzeća.
Na zapadu ne možeš da budeš bogat a da radiš za nekog (osim retkih slučajeva) a u Srbiji ne možeš ni srednja klasa da budeš a da radiš za nekog, moraš da budeš gazda.
 
Skoro sam upoznala par nemaca, pravih koji nemaju nikakve korene u Srbiji, koji su u penziji, ozidase kucu u Srbiji i ovde su sa svojim penzijma srednja klasa. Kaze svabica da se ta kategorija gubi i u Nemackoj.
 
jel to neki pojam
živeti sa 120.000 mesečno?
Pa jeste.

Eto ja mislim svako kome je ovo "normalno" u srbiji zaista spada u srednju klasu. Otuda i tema.

I pitam se da li nam ta, takva, srednja klasa kreira zakone?
Ono, dve godine privremenog rada... što samo njima odgovara.

Slažem se da su to poslodavci.

Većina ljudi oko mene radi za 30 hiljada.
 
pa ima ih oni koji su uvalili guze na poslove od 1000+e

Po primanjima mogli bi da se okarakterisu kao srednja klasa, ali ako uporedimo sa radom ranije kada je postojala srednja klasa sa platama u vrednosti tada kao sada 1000 eura, oni su se razlikovali od danasnjeg sluzbenika po tome da nisu morali ostajati prekovremeno, strepeti svaki dan od otkaza, mogli zapaliti na pauzi cigaretu.

- - - - - - - - - -

Za prostor Balkana sistem socijalizma vodio je usponu, ljudi su imali pasos, plate, bezbednost. Kapitalizam sve suprotno.
 
pa valjda ovi naši kolubarci
što ne rade za 800 evra
letuju u maju i septembru u grčkoj
svaki dan isti
iste priče, iste švalerke, isti smrad
mada kakva je to klasa
meni to sve 10%-tnir astvor od čoveka

- - - - - - - - - -



jel to neki pojam
živeti sa 120.000 mesečno?
da itekako je pojam ako penzos moze sa 10000 penzijom,ne racunam blejace koji potrose za vece 100e nego normalne ljude i potrepstine
 
Postoji li u Srbiji srednja klasa? Šta mislite?

Postoji

Šta bi to bilo? Koje zarade, čime se bave?

SNS i drugi partijsko "administrativni" smradovi, koji rade fiktivne, dobro plaćene "poslove", bez straha od otkaza



Da li ih ima malo, mnogo? Jesu li bitni? Jeste li vi srednja klasa?

Ima ih jako, mnogo , odnosu na to koliko, ima ljudi, koji su teška beda. Bitni su jer čine glasačku hordu, od kojih zavisi sadašnji režim. Nisam
 
Poslednja izmena:
Postoji li u Srbiji srednja klasa? Šta mislite?
Šta bi to bilo? Koje zarade, čime se bave?

Da li ih ima malo, mnogo? Jesu li bitni? Jeste li vi srednja klasa?

srednja klasa u odnosu na sta?
srednja klasa je postojla u odnosu na neku nazovi visu klasu koja je imala u razmeri mozda 5 puta vise
to je naravno obesmisljeno jer visa klasa sad ima 1000 puta vise u odnosu na neku kao normalnu klasu
tako da tema je bespredmetna i vanvremenska
postoje samo ultra bogati i siromasni i oni koji misle da im dobro ide
 
Otkud ti znaš da je tema bespredmetna i... šta bi hteo reći sa "vanvremenska"?
Možda meni nešto znači.

Šta su ti koji misle da im dobro ide?
Meni se čini da ima dosta više onih kojima uslovno rečeno dobro ide ali se konstantno žale da im je 1000 evra mesečno malo.
 
Postoji li u Srbiji srednja klasa? Šta mislite?
Šta bi to bilo? Koje zarade, čime se bave?

Da li ih ima malo, mnogo? Jesu li bitni? Jeste li vi srednja klasa?

Srednja klasa ne postoji odavno. Jedino ako se nesto njome moze nazvati ali samo naizgled i privremeno to su zaposleni u drzavnim sluzbama (budzetlije) mada "jadna" je takva srednja klasa iz vise razloga (strahuju za posao, plate im cesto nisu visoke, ponegde su pak previsoke da u sljokicavim haljinama idu na posao, sto znaci da su izgubili svaki kontakt sa odgovornoscu, ukusom i pristojnoscu, zaposleni su uglavnom preko veze najcesce partijske, uzimaju mito, itd., itd...). Privatnici oni sitniji takodje izigravaju srednju klasu medjutim to nisu jer su mahom nepismeni i nemaju ponasanje a ni znanje.

Zalosno je drustvo bez srednje klase, to i nije drustvo, vec prost zbir jedinki bez orjentacije i minimuma uvrdjenih opstih vrednosti.
 

Back
Top