Gi de Mopasan
Prikazujem rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Gi de Mopasan

Početnik
    Učlanjen
    29.06.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Gi de Mopasan

Francuski pisac 19. veka. Jedan od mojih najomiljenijih. Jednostavan, inteligentan, cesto odlican psiholog. Najvise volim njegove pripovetke, koje su odlicne. Najpoznatiji romani su mu "Jedan zivot" i "Bel-ami" ima i mnostvo odlicnih priovedaka. Da li ste se susretali sa njim? Utisci.

Početnik
    Učlanjen
    21.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Gi de Mopasan

Citat Original postavio Moderna Pevachica Pogledaj poruku
    Francuski pisac 19. veka. Jedan od mojih najomiljenijih. Jednostavan, inteligentan, cesto odlican psiholog. Najvise volim njegove pripovetke, koje su odlicne. Najpoznatiji romani su mu "Jedan zivot" i "Bel-ami" ima i mnostvo odlicnih priovedaka. Da li ste se susretali sa njim? Utisci.
    Прочитао сам пар новела од њега.Свидио ми се.Какви су му романи ? Да ли да их читам ?

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Kada smo kod Mopasana, preporucio bih svima novelu DUNDA....

U njoj je slavni pisac veoma lepo opisao KAKO SU LJUDI KVARNI i PROMENLJIVI....

Moglo bi da se primeni na mnoge u zadnjih 30 godina.

Početnik
    Učlanjen
    29.06.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio BLAJBI Pogledaj poruku
    Kada smo kod Mopasana, preporucio bih svima novelu DUNDA....

U njoj je slavni pisac veoma lepo opisao KAKO SU LJUDI KVARNI i PROMENLJIVI....

Moglo bi da se primeni na mnoge u zadnjih 30 godina.
    Nisam je izdvojila, ali je odlicna. ROmani su mi odlicni.

Ističe se
    Učlanjen
    21.12.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

neznam
    meni zvuči kao buagri neki
    šta on peva
    jel u pajneru ili ara mjuziku?

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    97
    Reputaciona moć
    4385

Moj prvi susret sa Mopasanom desio se kada sam imala 13 godina.
    Prva pročitana pripovetka: "Noć"
    Onda sam se navukla i pročitala ... sve. Čist naturalizam, skoro faktografski stil.
    Bila sam i ostala fascinirana.
    Mopasan je, kao i Čehov, jedan od najvećih majstora kratke forme.
    Nije toliko jak u romanima, koliko u pričama. "Orla" je, recimo, savršenstvo stila i forme. Horor priča u svom najboljem obliku. Za one koji ne znaju - "Orla" (Ono Što je Napolju) je bila inspiracija za film "Predator".
    Tuđa mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.

Primećen član Don Hose Fuentas (avatar)
    Učlanjen
    03.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio Borac za prava zivotinja Pogledaj poruku
    Moj prvi susret sa Mopasanom desio se kada sam imala 13 godina.
    Prva pročitana pripovetka: "Noć"
    Onda sam se navukla i pročitala ... sve. Čist naturalizam, skoro faktografski stil.
    Bila sam i ostala fascinirana.
    Mopasan je, kao i Čehov, jedan od najvećih majstora kratke forme.
    Nije toliko jak u romanima, koliko u pričama. "Orla" je, recimo, savršenstvo stila i forme. Horor priča u svom najboljem obliku. Za one koji ne znaju - "Orla" (Ono Što je Napolju) je bila inspiracija za film "Predator".
    Pripovetka "Noć" je kod nas objavljena u njegovoj zbirci priča "Priviđenje".

Početnik
    Učlanjen
    29.06.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ne znam da li moze da se nadje nesto od njeg u pdf-u da citam preko mobilnog.

Učlanjen
    03.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Ne znam da li moze da se nadje nesto od njeg u pdf-u da citam preko mobilnog.

Ne kvari vid čitanjem preko ekrana, pokloniću ti knjigu.

Početnik
    Učlanjen
    29.06.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Don Hose Fuentas Pogledaj poruku
    Ne kvari vid čitanjem preko ekrana, pokloniću ti knjigu.

Hvala, ali ja imam sva njegova dela na francuskom. Ja sam ih citala jos kao mala devojcica, ali mi je palo na pamet, da u pauzi citanja Biblije, malo citam i Mopasana preko mobilnog.

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Hvala, ali ja imam sva njegova dela na francuskom. Ja sam ih citala jos kao mala devojcica, ali mi je palo na pamet, da u pauzi citanja Biblije, malo citam i Mopasana preko mobilnog.
    Preporucio bih vam da osim Biblije procitate i Sveto pismo.

To je iz istog zanra naucne fantastike.

Mnogo je zanimljivo i napeto.

Učlanjen
    03.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

A prvu poslanicu Korinćanima - 13. glava, znaš napamet.

Početnik
    Učlanjen
    29.06.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Don Hose Fuentas Pogledaj poruku
    A prvu poslanicu Korinćanima - 13. glava, znaš napamet.
    Znam napamet?? Pa, ja sam je pisala!

Zaslužan član
    Učlanjen
    26.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    3635

"Ludaci me privlače. Ti ljudi žive u tajanstvenoj zemlji neobičnih snova, u neprobojnom oblaku bezumlja, gde sve ono što su videli, voleli i radili, počinje za njih iznova, u jednom novom, zamišljenom životu, koji je izvan svih zakona, koji vladaju u prirodi i koji upravljaju ljudskom mišlju.
    Za njih nije više ništa nemoguće, neverovatno iščezava, vilinska priča postaje stvarnost, a ono što je natprirodno postaje obično.
    Ta stara prepreka, koju nazivamo logikom, taj stari zid, koji nazivamo umom, ta stara ograda misli i zdravog razuma, lomi se, ruši se i pada pred razularenom maštom ludaka, koja je umakla u zemlju u kojoj mašti nema granica i koja neverovatno poskakuje, a da je ništa ne zaustavlja. Njima će sve uspeti, njima se sve može dogoditi.
    Njima nije potreban nikakav napor da pobede dogadjaje, da savladaju otpor, da obore prepreke. Dovoljan je hir njihove varljive volje, da bi postali prinčevi, carevi, bogovi, da bi dobili sva bogatstva sveta, sve slasti života, da bi uživali u svim radostima, da budu uvek snažni, uvek lepi, uvek mladi, uvek voljeni!
    Samo oni mogu biti srećni na svetu, jer, za njih, realnost više ne postoji."

"Ludaci me privlače", Gi de Mopasan

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio PetarSamotnjak Pogledaj poruku
    "Ludaci me privlače. Ti ljudi žive u tajanstvenoj zemlji neobičnih snova, u neprobojnom oblaku bezumlja, gde sve ono što su videli, voleli i radili, počinje za njih iznova, u jednom novom, zamišljenom životu, koji je izvan svih zakona, koji vladaju u prirodi i koji upravljaju ljudskom mišlju.
    Za njih nije više ništa nemoguće, neverovatno iščezava, vilinska priča postaje stvarnost, a ono što je natprirodno postaje obično.
    Ta stara prepreka, koju nazivamo logikom, taj stari zid, koji nazivamo umom, ta stara ograda misli i zdravog razuma, lomi se, ruši se i pada pred razularenom maštom ludaka, koja je umakla u zemlju u kojoj mašti nema granica i koja neverovatno poskakuje, a da je ništa ne zaustavlja. Njima će sve uspeti, njima se sve može dogoditi.
    Njima nije potreban nikakav napor da pobede dogadjaje, da savladaju otpor, da obore prepreke. Dovoljan je hir njihove varljive volje, da bi postali prinčevi, carevi, bogovi, da bi dobili sva bogatstva sveta, sve slasti života, da bi uživali u svim radostima, da budu uvek snažni, uvek lepi, uvek mladi, uvek voljeni!
    Samo oni mogu biti srećni na svetu, jer, za njih, realnost više ne postoji."

"Ludaci me privlače", Gi de Mopasan
    Kazu da je sam bio sifilisticar.....

Zaslužan član
    Učlanjen
    26.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    3635

I biografija, i bibliografija Gi de Mopasana (185-1893) ipresivni su.

Rođen je u mestu Šato de Miromenil (Château de Miromesnil), kod Djepa (Dieppe) u Francuskoj. Pisao je pripovetke i romane. Njegove pripovetke odlikuje ekonomičan stil i veština kojom su zapleti u njima razrešavani. Danas se neke njegove pripovetke svrstavaju u žanr horora.

Mopasanovi su bili stara lorenska porodica koja se doselila u Normandiju sredinom 18. veka. Njegov otac se 1846. oženio sa Lorom de Poateven (Laure Le Poittevin), devojkom iz dobrostojeće građanske porodice. Lora i njen brat Alfred su se u detinjstvu često igrali sa sinom ruanskog hirurga, Gistavom Floberom, koji će kasnije snažno uticati na život Lorinog sina. Bila je to žena neuobičajenog literarnog ukusa za to vreme, a vrlo dobro je poznavala klasike, naročito Šekspira. Budući da je bila razdvojena od muža, svoja dva sina, Gija i Ervea, podizala je sama.

Sve do svoje trinaeste godine Gi je sa svojom majkom živeo u Etretau, gde je neometano rastao uživajući u blagodetima primorskog sela: znao je često sa ribarima ići u ribolov ili razgovarati sa lokalnim seljacima na njihovom dijalektu. Bio je toliko privržen majci da je, nakon što je upisan na bogosloviju u Ivetou, vrlo brzo uspeo u nastojanju da bude izbačen iz škole i da se vrati majci. Iz te faze njegovog života potiče i njegova izražena odbojnost prema religiji.

Potom ga šalju u ruanski Licej gde se počinje interesovati za poeziji te se uspešno oprobava u glumi.

Francusko-pruski rat izbija ubrzo nakon što je Gi završio koledž 1870; odmah se prijavio kao dobrovoljac časno se boreći na frontu.

Nakon završetka rata 1871. napušta Normandiju i dolazi u Pariz gde sledećih deset godina radi kao pomorski službenik. U tih deset dosadnih godina jedina razonoda mu je bila veslanje po Seni nedeljom i praznicima.

U to vreme Gistav Flober mu postaje tutor i svojevrstan literarni vodič u njegovim književnim i novinarskim počecima. U Floberovoj kući susreće ruskog romanopisca Ivana Turgenjeva i Emila Zolu, kao i mnoge druge predstavnike realizma i naturalizma. U to vreme piše pesme i kratke drame.

Godine 1878. prelazi u Ministarstvo javnog informisanja gde postaje vanjski urednik nekoliko vodećih novina tog vremena kao što su Figaro, Žil Bla, Goloaz i L Eko d Pari. U slobodno vreme posvećuje se pisanju romana i pripovedaka.

Godine 1880. objavljuje svoje prvo remek-delo Boule de suif, koje odmah postiže velik uspeh. Flober je to delo opisao kao „remek-delo za sva vremena“.

Mopasanov najplodniji period bio je od 1880. do 1891. Postavši slavan svojom prvom pripovetkom, marljivo je pisao i stvarao dva a ponekad i četiri dela godišnje. Srećan spoj književnog talenta i smisla za biznis doneo mu je pravo bogatstvo.

Godine 1881. objavljuje prvu knjigu pripovedaka pod naslovom „Kuća Telijeovih“ (La Maison Tellier); u samo dve godine ta knjiga je dostigla dvanaest izdanja; godine 1883. završava svoj prvi roman „Jedan život“ (Une Vie), koji se za manje od godinu dana prodaje u 25.000 primeraka.

U svojim romanima detaljnije razrađuje zaplete iz svojih pripovedaka. Njegov drugi roman, Bel-Ami, koji je izdat 1885, dostigao je trideset sedam izdanja za samo četiri meseca.

Njegov tadašnji izdavač dobro je plaćao svako njegovo novo remek-delo, a Mopasanovo pero je bez i najmanjeg napora stvaralo stilski doterana, originalna i dubokoumna dela. U tom periodu napisao je roman Pjer i Žan koji mnogi smatraju njegovim najboljim romanom.

Od rođenja povučen, voleo je samoću i meditaciju. Često je putovao u Alžir, Italiju, Englesku, Britaniju, Siciliju, Overnju i sa svakog putovanja vraćao se sa novom knjigom.

Krstario je na svojoj jahti "Bel-Ami", nazvanoj po njegovom prvom romanu. Ovako buran život nije ga sprečavao da se sprijatelji sa najslavnijim književnicima tog vremena: Aleksandar Dima, Sin mu je bio kao drugi otac; u E le Benu sreće Ipolita Tena i biva oduševljen ovim filozofom i istoričarem.

Flober je i dalje igrao ulogu njegovog literarnog „kuma“. Mopasanovo prijateljstvo sa piscem Gonkurom bilo je kratkog veka: njegova otvorena i praktična narav suprotstavila se atmosferi tračeva, skandala, licemerja i podmetanja koju su Gonkur i njegov brat stvorili u salonima sa nameštajem iz 18. veka. Mrzeo je ljudsku komediju i društvenu farsu.

U kasnijim godinama kod njega se razvila gotovo bolesna želja za samoćom i samoočuvanjem uz stalan strah od smrti te manija proganjanja zajedno sa simptomima sifilisa zarađenog u mladosti. Godine 1891. potpuno gubi razum, a umire dve godine kasnije jula 1893, mesec dana pre 43. rođendana.

Gi de Mopasan pokopan je na groblju Monparnas u Parizu.

Buduća legenda Rayela (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    957

Kazu da je sam bio sifilisticar.....
    Da, verovatno, bilo je vise onih koji su umrli jako mladi od tuberkoloze, nego ovo nije tema o bolestima nego o knjizevnicima.

Aktivan član
    Učlanjen
    28.08.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    209

Blajbi, posjeti pdf ''zdravlje''...

Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    957

Citat Original postavio AristotelSRB Pogledaj poruku
    Blajbi, posjeti pdf ''zdravlje''...
    Ma tamo je najaktivniji, odmah posle topika o seksu. Tamo nas ubedjuje da ce se izlecimo od karcinoma ako pijemo limunsku kiselinu i istovremeni jedemo
    sodu bikarbonu na kilo.Nego nismo bolesni pa ga i ne slusamo.

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rayela Pogledaj poruku
    Ma tamo je najaktivniji, odmah posle topika o seksu. Tamo nas ubedjuje da ce se izlecimo od karcinoma ako pijemo limunsku kiselinu i istovremeni jedemo
    sodu bikarbonu na kilo.Nego nismo bolesni pa ga i ne slusamo.
    Ali MOZETE BITI bolesni pa nije lose da zapamtite onda kada hemiska terapija zakaze.

Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    957

Ali MOZETE BITI bolesni pa nije lose da zapamtite onda kada hemiska terapija zakaze.
    Dobro Blajbi, ali je malo bzvze da na temi gde na kojoj pisemu o Mopasanu, ane znaima nas ni da li je bio pder ili je imao sifilis ti nista
    pametnije ne umes da napises da se kao shushka, prica da je imao tu bolest.
    Pa svako je nekada umro od neke bolesti, vecina tih najgenijalnijih i po nekim ludnicama, ali akkve to veze ima sa temom?

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rayela Pogledaj poruku
    Dobro Blajbi, ali je malo bzvze da na temi gde na kojoj pisemu o Mopasanu, ane znaima nas ni da li je bio pder ili je imao sifilis ti nista
    pametnije ne umes da napises da se kao shushka, prica da je imao tu bolest.
    Pa svako je nekada umro od neke bolesti, vecina tih najgenijalnijih i po nekim ludnicama, ali akkve to veze ima sa temom?
    Mnoga velika klnjizevna i slikarska dela su proizala iz zdravstvenog i psihickog stanja njihovih autora.

Neki smatraju da na primer, gorenavedene novele "NOC" nije mogao napisati neki potpuno psihicki zdrav covek.
    Poslednji put ažurirao/la BLAJBI : 13.08.2015. u 17:32

Aktivan član
    Učlanjen
    28.08.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    209

Čuj psihički zdrav čovjek ccc.
    Je l' postoji neko mjerilo za to?' Nije mi to baš najjasnije...

Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    957

Mnoga velika klnjizevna i slikarska dela su proizala iz zdravstvenog i psihickog stanja njihovih autora.

Neki smatraju da na primer, gorenavedene novele "NOC" nije mogao napisati neki potpuno psihicki zdrav covek.
    Pa Mopasan je imao problema , bojao se da ne poludi, kao i njegov brat, ali u to vreme Frojd valjda nije jos poceo da radi i stvara pa su se
    ljudi slabo zamajavali psihijatrijom.
    Ako ove njegove , a zaista jako prijatne novele, neko naziva ludackim sta li taj tek kaze za Dostojevskog ili E.A.Poa i da ih ne navodim sve
    jer bi lista bila jako duga. Ja i ne znam sta bi i kako izgleda danas psihcki zdrav covek.Taman pomislis za nekoga da je psihicki zdrav,
    a on te iznenadi

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •