Толстој

Ogi333

Početnik
Poruka
40
Лав Николајевич Толстој био је руски писац сврстан у највеће руске реалисте тога доба. Познат по своја два највећа дела, Ана Карењина и Рат и мир, која сликају дубоку, психолошку и друштвену позадину Русије и њеног друштва у 19. веку.

Био је есејист, драматист, критичар и морални филозоф, и поред свега пацифиста и левичар. Својим напредним, ненасилним идејама отпора утицао је на касније личности као што су Мартин Лутер Кинг и Ганди. Проглашен је за најбољег писца у последњих 200 година и то од стране 125 америчких и британских књижевника који су учествовали у анкети која је трајала више година.

Прочитао сам од њега Васкрсење и Ану Карењину.Ана Карењина ми је за сада омиљени роман који сам прочитао.Иако је роман јако дуг,Толстој ми ни у једном тренутку није био досадан.Његов стил писања ми је једноставно савршен.

Шта сте ви читали од њега ? Шта мислите о њему ?
 
Лав Николајевич Толстој био је руски писац сврстан у највеће руске реалисте тога доба. Познат по своја два највећа дела, Ана Карењина и Рат и мир, која сликају дубоку, психолошку и друштвену позадину Русије и њеног друштва у 19. веку.

Био је есејист, драматист, критичар и морални филозоф, и поред свега пацифиста и левичар. Својим напредним, ненасилним идејама отпора утицао је на касније личности као што су Мартин Лутер Кинг и Ганди. Проглашен је за најбољег писца у последњих 200 година и то од стране 125 америчких и британских књижевника који су учествовали у анкети која је трајала више година.

Прочитао сам од њега Васкрсење и Ану Карењину.Ана Карењина ми је за сада омиљени роман који сам прочитао.Иако је роман јако дуг,Толстој ми ни у једном тренутку није био досадан.Његов стил писања ми је једноставно савршен.

Шта сте ви читали од њега ? Шта мислите о њему ?
Ogi, cenis da su Martin Luter King i Gandi citali Tolstoja?
Ja cenim da nisu, a osim toga sam misljenja da malo s oprostenjem precerujes sa ponavljam istih recenica i misli o Tolstoju.

- - - - - - - - - -

I jos nesto. kakve veze ima Martin Luter King ili Gandi sa nekakvim levicama? A kakve pa veze Tolstoj sa levicarskim idejama?
 
Оги, не обраћај пажњу на Рајку, проживљава нову младост, а има превише слободног времена.

Ево, ја баш читам Козаци, од Толстоја. Сјајна је књига.
Каже се за њега да је био хришћански анархиста, односно да је имао специфичан однос према вери, Христу, Библији и Цркви.
Врло занимљиве су његове идеје. Ево ти један солидан кратак текст о овом што сам навео.
http://afirmator.org/aleksandar-kri...g-hriscanskog-anarhizma-preveo-milan-balinda/
 
- - - - - - - - - -

Оги, не обраћај пажњу на Рајку, проживљава нову младост, а има превише слободног времена.

Ево, ја баш читам Козаци, од Толстоја. Сјајна је књига.
Каже се за њега да је био хришћански анархиста, односно да је имао специфичан однос према вери, Христу, Библији и Цркви.
Врло занимљиве су његове идеје. Ево ти један солидан кратак текст о овом што сам навео.
http://afirmator.org/aleksandar-kri...g-hriscanskog-anarhizma-preveo-milan-balinda/


Прочитаћу и то.Хвала пуно :)


А што се тиче тебе Rayela,текст је преузет са Википедије,нисам га ја писао :)
 
Наиме,из Васкрсења се јасно види какав је био Толстојев однос према Цркви и према хришћанству.Толстој јесте вјеровао у Бога,али је цркву у великој мјери искритиковао кроз овај роман.Због тога је и екскомунициран из ње :)
 
Оги, не обраћај пажњу на Рајку, проживљава нову младост, а има превише слободног времена.

Ево, ја баш читам Козаци, од Толстоја. Сјајна је књига.
Каже се за њега да је био хришћански анархиста, односно да је имао специфичан однос према вери, Христу, Библији и Цркви.
Врло занимљиве су његове идеје. Ево ти један солидан кратак текст о овом што сам навео.
http://afirmator.org/aleksandar-kri...g-hriscanskog-anarhizma-preveo-milan-balinda/
Ja ću da idem u Sevastopolj sljedeće godine ;)
 
- - - - - - - - - -




Прочитаћу и то.Хвала пуно :)


А што се тиче тебе Rayela,текст је преузет са Википедије,нисам га ја писао :)

Ma znam da ga nisi sam pisao jer nornalnom coveku ne bi palo na pamet da u jednom razmazenom aristokrati vidi nekog komunistu i da onda mrtav ladan
pominje borca protiv rasizma u USA i borca za oslobodjenje od kolonijalizma u Indiji:zcepanje:

Nemoj da preterujes sa svojim zakljuccima., ipak nisi dovoljno knjiga procitao da bi mogao da tvrdis da je Tolstoj bio komunista;)
 
Што, кад је под окупацијом злих, пијаних злотвора? Јел ти тако доприносиш борби за европске вредности?
A jel tu sada zive oni Kubanjski kozaci? A gde su ovi tvoji danas? Ovi Tolstojevi? Oni su valjda Donski?
Pa to bre sve i Ukrajinci i Rusi, ne znaju ni oni sami vise ko su i sta su.
 
Што, кад је под окупацијом злих, пијаних злотвора? Јел ти тако доприносиш борби за европске вредности?

Da si ti meni živ i zdrav Sevastopolj je naš! ;)

- - - - - - - - - -

A jel tu sada zive oni Kubanjski kozaci? A gde su ovi tvoji danas? Ovi Tolstojevi? Oni su valjda Donski?
Pa to bre sve i Ukrajinci i Rusi, ne znaju ni oni sami vise ko su i sta su.

U toj knjizi Tolstoj piše i o Donskim i o Kubanskim i o Terskim kozacima... na Krimu danas žive Rusi, različitog porijekla, ali ih sve ujedinjuje ruski jezik i kultura...
 
Da si ti meni živ i zdrav Sevastopolj je naš! ;)

U toj knjizi Tolstoj piše i o Donskim i o Kubanskim i o Terskim kozacima... na Krimu danas žive Rusi, različitog porijekla, ali ih sve ujedinjuje ruski jezik i kultura...

Севастопољ је руски. У Холандији, ако је веровати министарству просвете, то значи у рукама монструма.:sad2:
И Џејн Псаки тако мисли, а она је врховни мисаони ауторитет за форумске кловнове...:D
 
Ja sam procitala sve od Tolstoja. JA njega smatram prosecnim piscem. On ima taj previse opsiran nacin izlaganja i nema neku preteranu inteligenciju. Neko je ovde dobro rekao ranije, kako su njega gurali komunisti, jer je on bio plemic, koji je bio protiv religije i carstva i na taj nacin je stekao popularnost. S obzirom na to da ga ja smatram procecnim piscem, jer sam procitala sva njegova dela, mogu samo da se slozim da je on imao tu vrstu podrske, a pored toga, u ovom duboko isfrustriranom drustvu, gde su devojke preuzele ruski oblik sponzorustva borba za prava Ane Karenjine, koja je jedna prazna zena je najvaznija stvar u zivotu. Mislim da je Madam Bovari sa onom ludackom pohotom kompleksnija i zanimljivija, ako ne zabavnija od Ane Karenjine, koja ima srece sto je stavljena u neko otmeno okruzenje, inace bi danas verovatno gledala neku seriju o sebi, kostimiranu i vajkala se da je propustila mnogo od zivota, posto joj je muz tehnoloski visak, ali zato loce pred dragstorom sa svojom pivskom ekipom i bistri svetsku politiku i sportske rezultate.
 
Ja sam procitala sve od Tolstoja. JA njega smatram prosecnim piscem. On ima taj previse opsiran nacin izlaganja i nema neku preteranu inteligenciju. Neko je ovde dobro rekao ranije, kako su njega gurali komunisti, jer je on bio plemic, koji je bio protiv religije i carstva i na taj nacin je stekao popularnost. S obzirom na to da ga ja smatram procecnim piscem, jer sam procitala sva njegova dela, mogu samo da se slozim da je on imao tu vrstu podrske, a pored toga, u ovom duboko isfrustriranom drustvu, gde su devojke preuzele ruski oblik sponzorustva borba za prava Ane Karenjine, koja je jedna prazna zena je najvaznija stvar u zivotu. Mislim da je Madam Bovari sa onom ludackom pohotom kompleksnija i zanimljivija, ako ne zabavnija od Ane Karenjine, koja ima srece sto je stavljena u neko otmeno okruzenje, inace bi danas verovatno gledala neku seriju o sebi, kostimiranu i vajkala se da je propustila mnogo od zivota, posto joj je muz tehnoloski visak, ali zato loce pred dragstorom sa svojom pivskom ekipom i bistri svetsku politiku i sportske rezultate.


Толстој уопште није био против религије.Ако си прочитала Ану Карењину,знаш да је Толстој кроз лик Љевина представио свој живот.Љевин на крају постаје велики вјерник,баш као што је и Толстој био.Осим тога,Толстојеви цитати јасно показују какав је био његов став према религији.
 
Севастопољ је руски. У Холандији, ако је веровати министарству просвете, то значи у рукама монструма.:sad2:
И Џејн Псаки тако мисли, а она је врховни мисаони ауторитет за форумске кловнове...:D
E pa nece moci tako kako Olandjani kazu.

Rec potice iz grckog i znacila bi u nekom slobodnijem prevodu Sveti, carski grad


Grcko ime Sebastúpolis (Σεβαστούπολις) sastoji se iz sebastós (σεβαστóς) i pólis (πóλις). Polis je jel grad, a sebastos znaci svetac, majestet,
Grad je dobio ovo ime 1784 od ruskog kneza Potjomkina.
Doticni je gospodin bio ljubavnik Carice , on je bio onaj strucnjak za organizaciju Potemkinovih sela.
 
Onaj ko negira knjizevnu genijalnost Lava Tolstoja,ne zasluzuje da se njegovo misljenje,uopste tretita kao misljenje nekog ko ima makar malo pojma o knjizevnim
vrednostima. Lav Tolstoj je gromada,u svetskoj knjizevnosti. Da nije nista drugo napisao,samo "Rat i Mir",on bi vazio,za najveceg pisca,svih vremena.Tolstojevo
knjizevno delo,toliko je veliko i toliko znacajno za svetsku knjizevnost,da bi svako ko misli ,da je makar prosecno obrazovan,
trebao da cita Tolstojeva knjizevna dela,kao Bibliju.Dakle,Tolstojeva dela,treba citati stalno i ponovo.U svakom razdoblju svog zivota,citalac dozivljava njegove romane,na drugaciji nacin.Kako covek sa godinama sazreva,tako mu se vidici sve vise
otvaraju, i time,sve bolje shvata sustinu Tolstojevih dela i Tolstojevu genijalnost.
 
Poslednja izmena:
Onaj ko negira knjizevnu genijalnost Lava Tolstoja,ne zasluzuje da se njegovo misljenje,uopste tretita kao misljenje nekog ko ima makar malo pojma o knjizevnim
vrednostima. Lav Tolstoj je gromada,u svetskoj knjizevnosti. Da nije nista drugo napisao,samo "Rat i Mir",on bi vazio,za najveceg pisca,svih vremena.Tolstojevo
knjizevno delo,toliko je veliko i toliko znacajno za svetsku knjizevnost,d

A sto i za koga bi Tolstoj bio najveci knjizevnig svih vremena? Za mene nikada. Ja ipak vise volim Dostojevskog, ako cemo vec kod tih najvecih Rusa,
a veruj mi da nisam tu usamljena. Tpolstoj jeste dosadan, narocito je taj Rat i mir beskrajno dosadan. Ima naravno ljudi koje zanimaju bitke i pojedinosti oko uniformi,
boje konje i broju topova, formacija, ali normalnog citaoca to zaista e zanima.

- - - - - - - - - -

Da shvatite pravu veličinu Lava Tolstoja valja pročitati njegov
kratak roman "Hadži Murat" (oko 130 str.) izdatim nakon njegove smrti...

Velicina Tolstoja se najbolje shvati iz jedne kratke novelice koja se zove Krojcerova sonata,
meni je Tostoj onako an zeneral dosadan, ne vidim ja tu neke velicine.
Cudno mi je samo da se obavezno, ako je prica o Tolstoju i Dostojevskom obavezno jave isti ljudi i obavezno ponavljaju recenice koje
su sto puta vec rekli. Cudno mi je da osim Tosltoja i Dostojevskog ziv covek nije citao Gogolja, ili Cehova ili Turgenjeva, Bunjina,, pa i maksima Gorkog,
a meni su oni mnogo zanimljiviji od Toslstojevih knezeva i kneginja.

 
A sto i za koga bi Tolstoj bio najveci knjizevnig svih vremena? Za mene nikada. Ja ipak vise volim Dostojevskog, ako cemo vec kod tih najvecih Rusa,
a veruj mi da nisam tu usamljena. Tpolstoj jeste dosadan, narocito je taj Rat i mir beskrajno dosadan. Ima naravno ljudi koje zanimaju bitke i pojedinosti oko uniformi,
boje konje i broju topova, formacija, ali normalnog citaoca to zaista e zanima.

- - - - - - - - - -



Velicina Tolstoja se najbolje shvati iz jedne kratke novelice koja se zove Krojcerova sonata,
meni je Tostoj onako an zeneral dosadan, ne vidim ja tu neke velicine.
Cudno mi je samo da se obavezno, ako je prica o Tolstoju i Dostojevskom obavezno jave isti ljudi i obavezno ponavljaju recenice koje
su sto puta vec rekli. Cudno mi je da osim Tosltoja i Dostojevskog ziv covek nije citao Gogolja, ili Cehova ili Turgenjeva, Bunjina,, pa i maksima Gorkog,
a meni su oni mnogo zanimljiviji od Toslstojevih knezeva i kneginja.


Не волиш претјерано Русе ? Или боље рећи,не волиш их уопште ? Зашто ? Дражи су ти Нијемци ?
 
A sto i za koga bi Tolstoj bio najveci knjizevnig svih vremena? Za mene nikada. Ja ipak vise volim Dostojevskog, ako cemo vec kod tih najvecih Rusa,
a veruj mi da nisam tu usamljena. Tpolstoj jeste dosadan, narocito je taj Rat i mir beskrajno dosadan. Ima naravno ljudi koje zanimaju bitke i pojedinosti oko uniformi,
boje konje i broju topova, formacija, ali normalnog citaoca to zaista e zanima.

- - - - - - - - - -



Velicina Tolstoja se najbolje shvati iz jedne kratke novelice koja se zove Krojcerova sonata,
meni je Tostoj onako an zeneral dosadan, ne vidim ja tu neke velicine.
Cudno mi je samo da se obavezno, ako je prica o Tolstoju i Dostojevskom obavezno jave isti ljudi i obavezno ponavljaju recenice koje
su sto puta vec rekli. Cudno mi je da osim Tosltoja i Dostojevskog ziv covek nije citao Gogolja, ili Cehova ili Turgenjeva, Bunjina,, pa i maksima Gorkog,
a meni su oni mnogo zanimljiviji od Toslstojevih knezeva i kneginja.


To ti je kao i sa filmovima.
Postoje, koji ti se više sviđaju, manje sviđaju ili nikako.
Odlučuju afiniteti.
Kod književnosti - stil.
Kakvim stilom pišu ?
Stil nameće tematiku.
----------------
Zbog čega kad odrastemo i sazrimo, ne možemo očima videti filmove,
koji su nas kao adoloscente oduševljavali....?
Naravno, pojednostavljeno rečeno.
 
Poslednja izmena:
Не волиш претјерано Русе ? Или боље рећи,не волиш их уопште ? Зашто ? Дражи су ти Нијемци ?

U knjizevnosti za mene ne postoje ni Rusi, ni Nemci, ni Argentinci niti je nacionalnost nekog knjizevnika reper za dobru, omiljenu ili najbolju knjizevnost.

Mogao si iz mog pisanja da shvatis da volim rusku knjizevnost jer eto pominjem i neke knjizevnike koji nisu Tolstoj ili Dostojevski.
 

Back
Top