Laura 24 godine želi da umre

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.501
Jutros sam pročitala da 24 godišnja Laura koja živi u belgiji smije da umre uz pomoć doktora . Eutanazija ili praćeni suizid .

Imala je teško detinjstvo nije bila željena otac alkoholicar odrasla je kod dede i bake koji su stvorili sigurni dom i koji su je neizmerno voljeli ali za nju je to bilo kasno , ona dodaje da je uvek željela da umre jer ovaj svijet nije za nju . Na psihijatriji je upoznala momka koji je prije 18 mjeseci odabrao put koji Laura takodje namjerava .

Dakle telom zdrava duševno teški bolesnik , nakon svih pokušaja i svih neuspelih terapija dozvoljeno je da po belgijskom zakonu smije da umre .

Da li duša zaista može toliko oboleti pa da joj spasa nema ?
Kako vam se dopada belgijski zakon to jest eutanazija i sta mislite o 24 godišnjoj Lauri?

Mene je ovo šokiralo !
 
Potpuno razumem da osoba moze da dodje do tog nivoa da ne vidi izlaz dalje u zivotu i mogu da shvatim da jedino smrcu zeli da prekrati bili fizicke bilo psihice muke. Smatram da, ma koliko bilo tesko neko ne treba da odustane od zivota, jer, ipak, ima ga i sigurno mu nije vreme da ga zavrsi neko svojom voljom, nego ce se sam zivot pobrinuti za to kada bude trebalo. Laura ima srece, jer odrasta u drustvu, koje je prilicno humano i koje moze da joj da neku vrstu utocista. Mogu da zamislim samo kako bi bilo nekome u totalitarnim sistemima ili u islamskim zemljama, gde ljudi ne mogu normalno da zive. Samoubistvo da, ali probajte, ipak, da zivite. Mozda bas posle tog najveceg pada dodje najveci uspon.
 
Što me rastuži s početka nedelje?Uh...užasno je!
Verujem da može,na žalost!Toliko je i kod nas suicida,opet na žalost u usponu.
Nikada nisam sigurna da li su takve osobe hrabre ili kukavice.Ili hrabrekukavice(moja kovanica)...
Potresaju me takva saznanja,veoma.
Šta o Lauri da mislim?Ako znamo da "Nomen est omen" - ime je znak, prema kojoj naše ime određuje i kakvi smo,njeno je isuviše lepo i simbolično( lovorov venac,štitonoša) da bi joj odrdilo takav kraj,koji želi.
Nisam za eutanaziju,iako je smatraju ubistvom iz milosrdja,jer jednostavno ubistvo je ubistvo,i mislim da niko nema pravo da zaustavi ono što nam je udahnuto rodjenjem.Čak ni vegetiranje ljudskog bića.
 
Interesantno,mentalne muke valjda mogu biti teške isto kao što su fizičke.Nemaju svi instinkt za peživjavanje.Biti hronično neshvaćen i razočaran može čoveka apsolutno da ubije.

Usamljenost i izlovanost moze coveka lako da dovede do toga. Zato ja i podrzavam samoubistvo, ponekad ljude toliko psihicki zivot izmuci da nema vise volje da se bori. (Opet kazem, zivot ima svoj rok trajanja, pa onda nema potrebe da ga neko pre roka zavrsi.)
 
Jutros sam pročitala da 24 godišnja Laura koja živi u belgiji smije da umre uz pomoć doktora . Eutanazija ili praćeni suizid .

Imala je teško detinjstvo nije bila željena otac alkoholicar odrasla je kod dede i bake koji su stvorili sigurni dom i koji su je neizmerno voljeli ali za nju je to bilo kasno , ona dodaje da je uvek željela da umre jer ovaj svijet nije za nju . Na psihijatriji je upoznala momka koji je prije 18 mjeseci odabrao put koji Laura takodje namjerava .

Dakle telom zdrava duševno teški bolesnik , nakon svih pokušaja i svih neuspelih terapija dozvoljeno je da po belgijskom zakonu smije da umre .

Da li duša zaista može toliko oboleti pa da joj spasa nema ?
Kako vam se dopada belgijski zakon to jest eutanazija i sta mislite o 24 godišnjoj Lauri?

Mene je ovo šokiralo !
I mene. Mislim da u ovom slucaju ne bi trebalo dozvoliti eutanaziju. Slozio bih se jedino u slucaju da boluje od teske i neizlecive fizicke bolesti.
 
Interesantno, mentalne muke valjda mogu biti teške isto kao što su fizičke. Nemaju svi instinkt za preživljavanje. Biti hronično neshvaćen i razočaran može čoveka apsolutno da ubije.

Ovo je istina, iz iskustva kažem.

@tema: Ne znam šta da mislim... možda ipak treba bar pokušati nekako pomoći toj osobi pre nego što se definitivno pređe na taj korak.
 
Možda deluje šokantno i nije lako biti pametan ovako ne poznavajući Lauru.
..
Kako bi bilo da je Laura naše dete, naša sestra?
Kako bismo i šta bismo onda?
..
Nemam odgovore na ovo pitanje...ali psihičke muke su za nekog nesavladiva prepreka, izuzetno bolne, najsličnije doživljaju živog raspadanja iznutra.
Ako je Laura odlučila, a zakon joj to dozvolio...tako će onda biti.

Za Lauru će ovaj svet uskoro prestati da postoji, jer je ona tako odlučila..to jest onaj njen unutrašnji deo bića je odlučio da je bol koju oseća toliko jaka, da je jedino može prekinuti neko drugi, jer ona očigledno ne zna i ne ume kako.
 
I mene. Mislim da u ovom slucaju ne bi trebalo dozvoliti eutanaziju. Slozio bih se jedino u slucaju da boluje od teske i neizlecive fizicke bolesti.

Oni su u zakon ugradili i parametre kojima se mjeri i donosi odluka da li sme ili ne smije da se izvrši eutanazija

Znaći mora da prodjes odredjene instance to jest saslzsavanje i preglede doktora i psihijatra

Laura je dala izveštaj u novine i ispada da je rodjena sa željom da umre i to je mene mnogo rastužilo

Inače je artikal stavljen na offline jer su njemački čitaoci burno reagovali i iz respekta prema duševnim bolesnicima
 
Jutros sam pročitala da 24 godišnja Laura koja živi u belgiji smije da umre uz pomoć doktora . Eutanazija ili praćeni suizid .

Imala je teško detinjstvo nije bila željena otac alkoholicar odrasla je kod dede i bake koji su stvorili sigurni dom i koji su je neizmerno voljeli ali za nju je to bilo kasno , ona dodaje da je uvek željela da umre jer ovaj svijet nije za nju . Na psihijatriji je upoznala momka koji je prije 18 mjeseci odabrao put koji Laura takodje namjerava .

Dakle telom zdrava duševno teški bolesnik , nakon svih pokušaja i svih neuspelih terapija dozvoljeno je da po belgijskom zakonu smije da umre .

Da li duša zaista može toliko oboleti pa da joj spasa nema ?
Kako vam se dopada belgijski zakon to jest eutanazija i sta mislite o 24 godišnjoj Lauri?

Mene je ovo šokiralo !
zakoni me ne zanimaju, cim se nije ubila do sad ima nade da bi je nesto nasmejalo i da skapira da vredi ziveti
 
svakako da duša kao i telo može da oboli toliko
da taj živog gubi sve svoje odlike jednog života
dostojnog čoveka
ne računajuči održivosti bioloških pokazatelja živosti
uostalom zašto i zdrav čovek ne bi imao pravo
odluke šta će sa svojim životom
protivnici abortusa se verovatno groze i samoubistva
ako država legalno ubija fetuse što ne bi legano, na lični zahtev, ubijala i zdrave ljude?
možemo tu da se šokiravamo i nadargumetujemo do nakosutra...
 
Jedna od glavnih stvari koje ljudi danas ne razumeju, jeste to da nisu svi ljudi isti i da se ne mogu na sve ljude primeniti isti saveti. Zato danas imamo najdebilniju koncepciju gde kad neko ima psihički problem i preti suicidom, ljudi se skupe i krenu da pričaju o tome kako, eto, negde tamo deca gladuju ili ljudi oboljevaju od najtežeg, postoje invalidi koji su eto puni života, a potencijalni samoubica se sekira zbog "sitnica". Fazon je što nekom baš ta sitnica može da predstavlja najveći problem na svetu, jer nisu svi isti, i svako nosi svoj krst. Nisu svi podjednako jaki i slično. Ja znam za ljude koji su preživeli nenormalne stvari i ništa ih to naročito nije potreslo, a znam neke ljude koji padaju u depresiju iz mnogo manjih razloga. Sve zavisi od toga kakva je osoba, najgore je sve uopštavati i davati floskulama obojene savete o tome kako ima drugih kojima je gore, pa se ne žale. To me podeća na onu priču roditelja, kad kritikuju dete koje ne uči dobro, pa mu kažu:"vidiš kako tvoj drug Pera dobro uči iako živi u teškim uslovima, a ti imaš sve što poželiš, pa ne možeš da se koncentrišeš na knjigu". Stvar je u tome što samoubica živi u mikrokosmosu svog problema, njemu je on teži od svakog teškog uslova, kopanja i ne znam ni ja čega, i stvari se ne mogu tako postavljati, po principu" teši se time što nekom drugom gore, a opet se ne ponaša kao ti". To osobu baca u još veći bedak jer počinje da se pita šta nije u redu sa njom.

Zato ja kad bih razgovarao sam potencijalnim samoubicom, sasvim bih ozbiljno saslušao problem-kakav god da je i koliko god da je banalan, i onda bih se potrudio da budem neprestano uz tu osobu, tešim je, čak možda i da joj posredno pomognem da nekako reši problem ako mogu. Potražio bih i stručnu pomoć u krajnjem slučaju i slično. Ali bih problem shvatio ozbiljno - i ne bih pametovao po linijama pop psihologije i seljačkih "mudrosti".

Što se same teme tiče, nažalost nezahvalno je pisati o tome iz ove perspektive. Nemam pojma kako se ta osoba oseća. Iako nisam za samoubistvo, možda je zaista izgubljena.
 
Jutros sam pročitala da 24 godišnja Laura koja živi u belgiji smije da umre uz pomoć doktora . Eutanazija ili praćeni suizid .

Imala je teško detinjstvo nije bila željena otac alkoholicar odrasla je kod dede i bake koji su stvorili sigurni dom i koji su je neizmerno voljeli ali za nju je to bilo kasno , ona dodaje da je uvek željela da umre jer ovaj svijet nije za nju . Na psihijatriji je upoznala momka koji je prije 18 mjeseci odabrao put koji Laura takodje namjerava .

Dakle telom zdrava duševno teški bolesnik , nakon svih pokušaja i svih neuspelih terapija dozvoljeno je da po belgijskom zakonu smije da umre .

Da li duša zaista može toliko oboleti pa da joj spasa nema ?
Kako vam se dopada belgijski zakon to jest eutanazija i sta mislite o 24 godišnjoj Lauri?

Mene je ovo šokiralo !

Nema dusevne bolesti koja se ne moze izleciti ili bar u vecoj meri ublaziti. Strucnjaci to znaju ali eutanazija se dozvoljava iz vise razloga. Prenaseljenost, drzavni fondovi su preoptereceni, zatvori u EU pretrpani (115%).
 
Jutros sam pročitala da 24 godišnja Laura koja živi u belgiji smije da umre uz pomoć doktora . Eutanazija ili praćeni suizid .

Imala je teško detinjstvo nije bila željena otac alkoholicar odrasla je kod dede i bake koji su stvorili sigurni dom i koji su je neizmerno voljeli ali za nju je to bilo kasno , ona dodaje da je uvek željela da umre jer ovaj svijet nije za nju . Na psihijatriji je upoznala momka koji je prije 18 mjeseci odabrao put koji Laura takodje namjerava .

Dakle telom zdrava duševno teški bolesnik , nakon svih pokušaja i svih neuspelih terapija dozvoljeno je da po belgijskom zakonu smije da umre .

Da li duša zaista može toliko oboleti pa da joj spasa nema ?
Kako vam se dopada belgijski zakon to jest eutanazija i sta mislite o 24 godišnjoj Lauri?

Mene je ovo šokiralo !


Ovo je stvarno , vrh moderne ere. Neces da zivis i ubiju te sve po zakonu. Koliko je ta devojka u stanju da rasudjuje normalno u takvom psihickom stanju!? Sta ako je nisu lecili kako treba? Ko je taj Bogom dan sto procenjuje kome i kad treba oduzeti zivot? Ovo je jezivo, ovaj svet stvarno ide u tri lepe.
 
Znam da je dozvoljeno u Svajcarskoj valjda, "asistirano samoubistvo" ali ako je osoba smrtno bolesna i zeli sebi da prekrati muke.
E sad, ako neko ima psihickih problema, ne znam koliko je ok dozvoliti samoubistvo, tj. asistirati mu.
Taj zakon se primenjuje samo iznimno!
Inače,vidim da se govori o bolesti duše...
Ne,duša ne može da oboli,to bi vam mogao potvrditi svaki antropolog koji se bavi i duhovnim aspektom svoje
nauke!
Ono šta može da oboli je mozak,a to je jedan od organa čoveka! I bolest tog organa se leči ili ne leči! Ako je neizlečiva,poput
nekih psihoza-postoje lekovi koji ublažavaju depresiju i slične patnje i čak se postiše i euforija psihoaktivnim supstancama,uz,svakako,
nadzor terapeuta...
Duša, inače,nema emocije,samo težnju opstajanju i životu ! Ima neke senzacije,ali u tom duhovnom svetu,a i neka sećanja...
Nije tema,ali ne treba mešati psihićko i duhovno jer je psiha stanje i dinamika procesa mozga!
Duhovni svet je u transcedenciji i samo nekim senzacijama se može zapažati i davnim genetskim sećanjima pomalo
artikulisati...To su misli iz "senovitih predela duha" koje je zabljesnula svetlost življenja i stresnost borbe za opstanak,te je teže vidljiva
-zapažljiva...
Možda sam surov,ali ja ne bih dozvolio eutanaziju,obzirom na mogućnosti medicine!
Za mene je život najvredniji brilijant ,bez kog svi brilijanti ne vrede ni pišljiva boba!
 

Back
Top