Verbić: Investitorima od diplome važnije šta neko ume da radi

_niemand_

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.614
sta ovaj zamlata i zgubidan licno ume da radi???:
Verbić: Investitorima od diplome važnije šta neko ume da radi

http://www.krstarica.com/vesti/srbija/verbic-investitorima-od-diplome-vaznije-sta-neko-ume-da-radi/

Poslodavcima i investitorima nisu važne diplome, već šta osoba zna da radi, izjavio je ministar prosvete Srđan Verbić i istakao da je Nacionalni okvir kvalifikacija (NOK) verovatno najvažzniji preduslov za strane investicije u Srbiji.

„Poslodavci žele da vide kvalifikacije, šta neko ume i zna da uradi“, rekao je Verbić, na konferenciji „Nacionalni okvir kvalifikacija u Srbiji – uspostavljanje komunikacije između obrazovanja i tržišta rada“.

On je istakao da Ministarstvo prosvete jeste nosilac projekta izrade Nacionalnog okvira kvalifikacija, ali isto tako je rekao da tim poslom ne treba da se bavi samo ministarstvo, već da moraju da budu uključeni i drugi subjekti.

Verbić je naveo da je to ministarstvo već nekoliko godina posvećeno procesu izrade NOK-a i naveo da je završeno oko 40 odsto tog posla.

„Kada budemo završili Nacionalni okvir kvalifikacija svaki poslodavac će znati šta znači koja diploma i ko šta zna. Takođe, tada će socijalni partneri mnogo bolje moći da zaštite profesije“, rekao je Verbić.

Sta ova vreca puna buva i felera... Ovaj ministar-mamlaz/zgubidan ume da radi??? On ce nekome da soli pamet? Kome to??? :whistling:

Samo iskreno, molim! :smeker:

_niemand_
 
Sta ova vreca puna buva i felera... Ovaj ministar-mamlaz/zgubidan ume da radi??? On ce nekome da soli pamet? Kome to??? :whistling:

Samo iskreno, molim! :smeker:

_niemand_

pa nije da nije tako.
ja samo znam da iz moje male sredine koja je sve shusha sada akademski gradjanin.
partiski drugari koji su preko veze zavrsili srednju pa ondak onaj pazarski fakultet preko 3-4 poziva i sada lade jaja po opstini i po ostalim funkcijama.


stavise rezervni savetnik podprecednika opstine je isao samnom u razred i pao je u petom razredu.
a i ostale razrede je kuburio sa dvojkama


Ukinimo fakultete i svi na zanat. Koji ce nam to ****, i ovako je bitno da znas da uradis nesto. Jel tako?

mrdni malo pa pogledaj nemacku. ogromna vecina mladih se opredeljuje za zanate jer je u tome buducnost.
svi ti kao fakulteti sto su kod nas toliko popularni tamo je svedeno na minimum oko 10 godina.
uvedeli svabe da id toga slabe vajde ima
 
Sta ova vreca puna buva i felera... Ovaj ministar-mamlaz/zgubidan ume da radi??? On ce nekome da soli pamet? Kome to??? :whistling:

Samo iskreno, molim! :smeker:

_niemand_

Човек лупета у огромним количинама и то фелерично тј. назално(кроз нос) - осим што мислим да је бисексуалац тј.педер ово што је изјавио је у најмању руку дебилно...... ја рецимо нисам завршио школу А ТВРДИМ ДА ЗНАМ ДА РАДИМ КАО ГЛАВНИ МЕНАЏЕР ------ и како ће то послодавац да сазна ОСИМ ДА МЕ ЗАПОСЛИ БЕЗ ОДГОВАРАЈУЋЕ ШКОЛСКЕ СПРЕМЕ ДА БИ ПРОВЕРИО ДА ЛИ ГОВОРИМ ИСТИНУ........
 
Човек лупета у огромним количинама и то фелерично тј. назално(кроз нос) - осим што мислим да је бисексуалац тј.педер ово што је изјавио је у најмању руку дебилно...... ја рецимо нисам завршио школу А ТВРДИМ ДА ЗНАМ ДА РАДИМ КАО ГЛАВНИ МЕНАЏЕР ------ и како ће то послодавац да сазна ОСИМ ДА МЕ ЗАПОСЛИ БЕЗ ОДГОВАРАЈУЋЕ ШКОЛСКЕ СПРЕМЕ ДА БИ ПРОВЕРИО ДА ЛИ ГОВОРИМ ИСТИНУ........

Na zapadu se ceni iskustvo u bransi i neke osobine lidera koje covek ili ima ili ne i moguce je doci do vrhovnih pozicija ...Al je tesko dobiti sansu pa se to pretezno postize dugogodišnjim radom postepenim sa polozaja na polozaj... ..Mnogo je lakse zavrsiti skolu i uci na velika vrata preskoce se mnoge stepenice nego ici od dna
 
Iz iskustva nekoga ko zapošljava ljude...diploma nije apsolutno nikakva garancija da neko zna da radi neki konkretan posao u toj struci,ali je ipak kakva-takva garancija da je čovek u toj priči i da će relativno brzo biti obučen za konkretne zadatke, tako da pre ću rizikovati da zaposlim nekoga sa diplomom nego naturščika osim ako se isti nije već dokazao u tim poslovima u nekoj drugoj firmi.

A da nam studenti uče i polažu kampanjski to je odavno poznato,jer se predugo živelo u sistemu gde ti je potreban papir da se uvališ u državno preduzeće gde ionako hvataš zjale do penzije. Nažalost te bolesti se nismo oslobodili a još je danas i pojačano cenama i kvotama za budžet pa gaze "preko mrtvih" da ispolažu ispite a u glavi skoro ništa ne ostaje. Možda su izuzetak neki tehnički fakulteti gde je dosta prakse prisutno. Znam da i danas ETF ima dobar renome napolju.
 
I tu stizemo do cuvene srpske papazjanije....

Svi bi proverenog, tj radnika sa iskustvom i da ima vestine koje se uglavnom mogu steci samo ako vec radis u toj struci....rad na skupim programima, masinama, u corp okruzenju i slicno...
A takve poslove su dobijali i danas dobijaju ljudi neznalice preko veze, kao prvu priliku, a posle je vec sve stvar rutine...vremenom nabacaju licence, staz i CV je zapecen...

To otprilike izgleda ovako....imao sam i sliku neke proslave u nasim uslovima, devojke na drugom i trecem ulazu, a prvi zakljucan, niko ne moze da stigne do drugih i trecih vrata sa svecano obucenim devojkama...

car+to+big.jpg


Dobronamernih nema, jer da ministar....

...nesto hoce, postojalo bi milion sitnih obukica za zainteresovane. Slucajno sam naleteo na takve obuke koje su za dz u inostranstvu....Obicno ih odrade na nekom univerzitetu, ali organizuje ih drzava a ne univerzitet, on samo sprovede...
Druga stvar je ovo MIT i drugi univerziteti sto sad nude online curseve u smislu ispite...to nije ovo sto pricam..

Recimo, za HVAC pocetnika ti treba 20h, za frigo pocetnika takodje, za varioca takodje, za pneumatik strucnjaka takodje, za rukovaoca raznim gradjevinskim masinama kao treba vise, a ustvari se svede na isto 20 ili cak i manje...

Druga prica su kursevi tipa vodjenje knjiga, ili majstorski kursevi, kontrola leta, elektronika, rad sa drvetom i slicno....
 
Ono sto nas tupavi ministar mislio, ali je naravno neartikulisano promasio sve moguce teme i sustine, jeste da MORAS DA IMAS KVALIFIKACIJU, a onda i da ZNAS NESTO DA RADIS.

Dakle, prvo papir, kao preduslov, a onda i znanje/iskustvo.

Pricam za iole slozenije poslove, naravno da za zidara treba da znas zanat - te nema neke teorije. Ali da projektujes branu, brale, treba da znas znanje (citaj: diploma), pa licence/dozvole za projektovanje, strucni ispit, reference...

To je krele mislio - nije dovoljan papir, ali jeste neophodan.

Voleo bih da vidim ko ce da legne na operacioni sto mesaru, iskusnom u tranziranju i klanju. Sad, nije bas radio na ljudima, ali koliko to moze biti razlicito od svinjceta? Ovo mi je omiljeno kada se lupeta o diplomama i kvalifikacijama - da vidim ko ce da ode kod priucenog hirurga. Nego bi svi kod prof.dr.mr.sci.primarijusa itd. itd. (ili kako li se kolege lekari vec caste titulama), najboljeg od najboljih. Kada dodje do njihove glave, onda znaju i ko je najbolji i ko zna. Sto tad niko ne ide kod maminih i tatinih prekovezno-primljenih kadrova, da ih malo recnu ukrivo?
 
Iz iskustva nekoga ko zapošljava ljude...diploma nije apsolutno nikakva garancija da neko zna da radi neki konkretan posao u toj struci,ali je ipak kakva-takva garancija da je čovek u toj priči i da će relativno brzo biti obučen za konkretne zadatke, tako da pre ću rizikovati da zaposlim nekoga sa diplomom nego naturščika osim ako se isti nije već dokazao u tim poslovima u nekoj drugoj firmi.

A da nam studenti uče i polažu kampanjski to je odavno poznato,jer se predugo živelo u sistemu gde ti je potreban papir da se uvališ u državno preduzeće gde ionako hvataš zjale do penzije. Nažalost te bolesti se nismo oslobodili a još je danas i pojačano cenama i kvotama za budžet pa gaze "preko mrtvih" da ispolažu ispite a u glavi skoro ništa ne ostaje. Možda su izuzetak neki tehnički fakulteti gde je dosta prakse prisutno. Znam da i danas ETF ima dobar renome napolju.

Naravno da diploma nije garant znanja, ali ako bas sve ispite nije kupio, taj neko sa diplomom ipak zna bar nesto vise (o tom necem) od onog ko (tu) diplomu nema.

Sto se tice ETF-a, buduci da sam i sam zavrsio isti, moram da naglasim, bez ikakve namere da rusim renome sopstvenog fakulteta i njegovih cenjenih profesora, mislim da u velikoj meri kvalitet strucnjaka koji ga zavrse potice od samih ljudi koji upisuju (i zavrsavaju) taj fakultet - naime, to jeste najbolje od najboljeg sto ova zemlja ima (kako su nama rekli na svecanom prijemu studenata, nekada davno). Taj fakultet uglavnom upisuju ljudi koji su navikli i vole da uce i znaju, koji zele da rade svoj posao i da u njemu budu uspesni. Postoji i odredjeni rivalitet, ali uglavnom pozitivan.

U takvim okolnostima (tj sa takvim studentima), ako fakultet iole normalno radi (znaci, ispiti su normalno teski, nema muvacine, kupovine, pustanja itd, ili ima u minimalnoj meri) mora se na kraju dobiti solidan, ako ne vrhunski, kvalitet. Posto nas narod ima zavidno visoko mesto po intelektualnom kapacitetu, i nasi vrhunski studenti su zapazeni i cenjeni u svetu.

Dodao bih da u vrh kod nas, osim ETF-a, spadaju i Matematicki i Fizicki fakultet (odredjeni odseci - oni najtezi), mada oni imaju mali broj studenata, kao i drugi tehnicki fakulteti (mada, moguce, u manjoj meri, odnosno manji broj ljudi koji ga zavrse mozemo nazvati elitom ili vrhom, u odnosu na recimo ETF), kao i deo studenata medicine, Biologije... Ali recimo Medicinski fakultet je jako kompromitovan, za sta su sami krivi, a pad kvaliteta se vidi po ogromnom povecanju smrtnosti u bolnicama od trivijalnih razloga, za sta ja, doduse po mojoj sopstvenoj proceni, krivim neznanje.

P.S. Vidi se da favorizujem matematicko-tehnicke struke, pa da pojasnim, mada je stvar prilicno jasna. Razlog za to je prosto nacin razmisljanja koji se trazi i neguje i gradivo koje se tamo obradjuje - zapravo se trazi da ljudi znaju da misle, konkretno, povezano, siroko i detaljno u isto vreme, da koriste logiku. Mnogi koji upisu te fakultete su jako svestrane licnosti, govorim iz licnog iskustva, i jako inteligentnte i vredne osobe, i cesto nisu (mada ima svakavih) preterano materijalno orijentisane, zato nas uglavnom iskoriscavaju (u tom smislu).
 
Sto se tice ETF-a, buduci da sam i sam zavrsio isti, moram da naglasim, bez ikakve namere da rusim renome sopstvenog fakulteta i njegovih cenjenih profesora, mislim da u velikoj meri kvalitet strucnjaka koji ga zavrse potice od samih ljudi koji upisuju (i zavrsavaju) taj fakultet - naime, to jeste najbolje od najboljeg sto ova zemlja ima (kako su nama rekli na svecanom prijemu studenata, nekada davno). Taj fakultet uglavnom upisuju ljudi koji su navikli i vole da uce i znaju, koji zele da rade svoj posao i da u njemu budu uspesni. Postoji i odredjeni rivalitet, ali uglavnom pozitivan.

Ja sam ga zavrsio pre tebe, i magistrirao pre nego sto si ga ti upisao. To je moja najsvetlija tacka, sto se tice obrazovanja, rada i karijere. Tada, kada sam ga ja zavrsavao, on je bio 7 u Evropi na rang listama. Sada je, mislim, 107+... I taj fakultet mi je dao startnu osnovu da nastavim da se obrazujem, dao mi je odredjen nacin razmisljanja, koje ove priucene supetine i prevare (Megatrent, Singidunum i takve majmunijade) mogu samo da laziraju, spolja gladac, iznutra jadac :lol:

Rezultati se vide. Moja generacija sa elektronike (onih prvih 30 sto su zavrsili u roku +1 godinu) su rasuti po svetu (uglavnom su u Silikonskom Dolini vec decenijama) za nezamislive pare. :aha2:

Fakultet se zavrsava da se stekne: [1] nacini/metodi razmisljanja, [2] da se stekne neko pocetno znanje o materiji studiranja. To je pocetak. Doticni engineer je obavezan da nastavi da razvija ceo zivot te nacine razmisljanja i da usavrsava znanje, da ga primenjuje, da uci 40+ godina nove tehnologije. to JEDINO omogucava proboj u svetsku ligu. Sve ostalo (ova majmunijada sa vecitom "pamecu", uklesanih u granit znanjem i takve prevare i bitangluk) je laz, prevodjenje zedne preko vode, brza lova, brza pozicija... I na duge staze Propast Ziva. Sami vidimo na sta se, zbog svega toga, svela Srbija! :sad2:

_niemand_
 

Back
Top