Etičko pitanje genetskog modifikovanja ljudi
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: Etičko pitanje genetskog modifikovanja ljudi

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    93

Podrazumevano Etičko pitanje genetskog modifikovanja ljudi

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=06&dd=28&nav_id=1009320

Nije naročito dubokoumno pitanje, ali me više zanima taj etički kontekst. Naime, ja lično ne vidim ništa neetički u genetskom modifikovanju ljudi, naprotiv. Kao što i sam tekst kaže, ljudi već uveliko mogu da predvide i da kontrolišu genom svog budućeg potomka, tako da bi, po meni, neiskorišćena mogućnost otklanjanja nekog nedostatka, koji bi sopstvenom detetu mogao da učini život nekvalitetnijim, trebala sama biti neetički čin, ukoliko je tehnologija koja bi to omogućila, dostupna. Dakle, filozofija "imam predispoziciju za bronhijalnu astmu, šizofreniju, srčanu manu, ali uzdaću se u to da će Bog to sve sam da sredi, jer ko sam ja da se igram istog(na način koji bi uzgred bio moralniji od njegovog)" nije etički validna. Jedino što bi moglo predstavljati problem jeste eventualna diskriminacija "ljudi koji su rođeni iz ljubavi", kao u onom filmu "Gattaca", ali sam siguran da će do trenutka, kada ovakva tehnologija bude primenjiva i sigurna, društvo napredovati na tom tolerancijskom nivou, još više nego što je danas u odnosu na pre 50 godina npr....
    Each day I would …. limit how much of my IN-VALID self I would leave in the VALID world.

Buduća legenda Dragoljub69 (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Podrazumevano Re: Etičko pitanje genetskog modifikovanja ljudi

Nije problem Dal,ali pre će ljudi neku đeksnu i nakačiti se na fleš memoriju od nekoliko terabajta...
    Imaš pregledanje celog neta za par sekundi...Samo klikneš...
    Koji će da nas kloniraju i ovako smo savršene...budale...
    Za šankom sa zastavom na pola koplja

Moderator Vexy (avatar)
    Učlanjen
    23.10.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    3892

Neetina je jer je podložna manipulaciji.
    Šta ako se dozvoli kloniranje da bi klon služio originalu za presađivanje organa
    i time mu oduzmeš pravo na život koji si mu dao?

Neproveren član
    Učlanjen
    09.12.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

До неке мере нема ништа лоше, као што си и сам рекао, отклањање лоших особина би требало да буде сасвим нормално.

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    93

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    Nije problem Dal,ali pre će ljudi neku đeksnu i nakačiti se na fleš memoriju od nekoliko terabajta...
    Imaš pregledanje celog neta za par sekundi...Samo klikneš...
    Koji će da nas kloniraju i ovako smo savršene...budale...
    To je isto zanimljiva zamisao, ali šta ako flipneš pre nego što klikneš?
    Hoću reći, meni su ove dve ideje u principu komplementarne i ima prostora ka razvitku obe, samo je problem u tome što je koncept morala u narodu zaostao i sporo se razvija, a dozvoliti ovakvo nešto je i dalje preveliki korak za vlast da ga učini ignorišući stav mase...

Citat Original postavio Vexy Pogledaj poruku
    Neetina je jer je podložna manipulaciji.
    Šta ako se dozvoli kloniranje da bi klon služio originalu za presađivanje organa
    i time mu oduzmeš pravo na život koji si mu dao?
    Pa ne mislim ovde na kloniranje, već na genetsku modifikaciju, dakle unikatna jedinka, ali sa maksimalnim kvalitetom gena... Sa druge strane, meni je mnogo otvorenije pitanje dokle sve to uopšte može(i treba/ne treba) da ide, s obzirom na to da je ipak dobro ostaviti prostora opštem genotipu i da se spontano razvija, jer mi se čini da čovek i dalje barem nije kadar da pojmi kako stvari ovde stoje i da projektuje determinizam na budućnost
    A što se tiče tvog pitanja, meni je zdravorazumski to nemoralno a verujem i većini drugih ljudi...
    Each day I would …. limit how much of my IN-VALID self I would leave in the VALID world.

Aktivan član MarieSoLong (avatar)
    Učlanjen
    09.03.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio 1DaL Pogledaj poruku

Nije naročito dubokoumno pitanje, ali me više zanima taj etički kontekst. Naime, ja lično ne vidim ništa neetički u genetskom modifikovanju ljudi, naprotiv. Kao što i sam tekst kaže, ljudi već uveliko mogu da predvide i da kontrolišu genom svog budućeg potomka, tako da bi, po meni, neiskorišćena mogućnost otklanjanja nekog nedostatka, koji bi sopstvenom detetu mogao da učini život nekvalitetnijim, trebala sama biti neetički čin, ukoliko je tehnologija koja bi to omogućila, dostupna. Dakle, filozofija "imam predispoziciju za bronhijalnu astmu, šizofreniju, srčanu manu, ali uzdaću se u to da će Bog to sve sam da sredi, jer ko sam ja da se igram istog(na način koji bi uzgred bio moralniji od njegovog)" nije etički validna. Jedino što bi moglo predstavljati problem jeste eventualna diskriminacija "ljudi koji su rođeni iz ljubavi", kao u onom filmu "Gattaca", ali sam siguran da će do trenutka, kada ovakva tehnologija bude primenjiva i sigurna, društvo napredovati na tom tolerancijskom nivou, još više nego što je danas u odnosu na pre 50 godina npr....
    Ma ko te pita je l eticno. Ja bih zabranila da se ta rec upotrebljava, jer nista ne znaci. Kladim se da postoje mnoge tajne i polutajne labaratorije koje su duboko zasle u tu oblast. Faraoni ih finasiraju jer zele ono sto svi faraoni najvise zele. Vecni zivot i neogranicenu moc. Nekad su zidali piramide, i mislim da su ti najmocmiji zahvaceni megalomanijom stvarno poverovali da su bogovi.
    Mislim da ce genetika preduhitriti sve ostalo i cuda napraviti uz bezbroj greski i neocekivanih obrta. I ko zna . mozda ispane i skroz suprotno od onog sto su planirali pioniri.

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Etičko će pitanje postojati dok bude postojalo pitanje opstanka jer je to jedno isto pitanje!

Primećen član Snagator Kometa (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Podrazumevano Kult nauke

Nemaš ništa protiv jer ti je tehnika strana, nauka ta ti je strana. Razumeš je na nivou ugodne želje. Površno, laički. Filmski. Deluje ti pomalo i magično, rekao bih. Sekvenca genoma ne odredjuje hoće li ti život, ili tvog deteta, biti kvalitetniji. Primena tehnologije, novotarijske vrste naročito, ne obezbedjuje zasigurno boljitak čitavog društva u globalu, jedino dodaje još jednu jedinicu mogućnosti u koš, koji predstavlja riznicu kompletne ljudske spoznaje dosad. Potencijal, koji je moguće ostvariti ali koji se ne mora ostvariti. Svakako ne na onaj način prvobitno namenjen.
    Bog, kako ga većina ljudi razume je vlasnik kazinoa, sa vrlo jasno definisanim priručnikom pristupa istom. Šansa, mogućnost, tendencija sistema organskih, ali i neorganskih da se sami regulišu i uredjuju. Bog je u takvoj priči tek maskota. Mio lik po ručicama slot mašina, koje za mnoge jesu život. Napravite razliku ovde izmedju neorganskog i sintetičkog. I neorgansko se može naći u prirodi, a da nije plod ljudskog zamešateljstva. Sintetičko jedino i jeste plod takvog truda.
    Život, pravljenje života, življenje života, iniciranje života u drugoga, nije nešto što se može svesti na šoping turu posred labaratorije. 'Hoću malo zelene boje po oku, snažnije, duže ruke. Ledja prava, fabrički. Samo najbolje za moje dete.' I sebičnog, neoprostivo kratkovidog, prestrašenog životom, mene.

Uplivom, ljudskim, u proces selekcije, odabira, zamenjivanjem istog, oprobanog, funkcionalnog, maestralnog, distribucije, alokacije potencijala i mogućnosti kroz jedan sasvim organski, ljudima dakle urodjen, metod, čije krajnje granice uopšte ne možemo niti odrediti niti zamisliti, osim kroz proceduralno, strpljivo putovanje - sintetičkim sistemom dezignacije, brendiranja i pripisivanja, odredjivanja potencijala i mogućnosti i granica koje se mogu pripisati jednom ljudskom biću, koji bi bio ograničen u onoj meri u kojoj jeste i čovek, dakle strašno puno, u cilju rešavanja nekih današnjih, trenutnih bolova i nezadovoljstava, meni deluje kratkovido. Zapravo me straši.

Kult nauke danas preterano često stremi korišćenju kratica, premalo se bavi faktičkom naukom, već aproksimacijom, eksperimentacijom in vivo. Bez nekog posebnog osvrta na onaj vivo segment. Kao da im se nekuda žuri. Sve manje strpljenja ih krasi. I kako sve više budu preuzimali primat religijski od već ustanovljenih, tradicionalnih vera, situacija će postajati sve uznemiravajuća. Pa pogledajte danas samo situaciju. Globalno zagrevanje, zagadjenje, dronovi, masovna prismotra, digitalni imperijalizam, tortura uz upotrebu neljudskih tehničkih sredstava, disocijacija čoveka od sebe i od drugih kroz preupotrebu uredjaja sve pametnijih od svojih korisnika, tehno-kultovi, svakakve vrste bolesti psihofizičke koje sa sobom nosi informatičko doba i njena noseća religija - kult nauke.

Nadam se da vas je prošao neki žmarac. To bi vam reklo da u vama instinkt nije potpuno umrtvljen.

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    93

Moja poenta je bila na uklanjanju genetskih predispozicija za određene manjkavosti, a ne na određivanju psihičkih crta određenog pojedinca. Upravo poruka filma koji sam naveo jeste u tome da je taj voljni element dominantan u odnosu na onaj genetski, ukoliko je dovoljno izražen. Ti ovde stavljaš akcenat problematike ljudskih mana na negenetski faktor, unižavajući onaj genetski i to je okej, međutim to nije tema, iako jeste zanimljiv problem sam za sebe. Ja lično ne bih tek tako odbacivao potencijale genetskog inženjeringa kod ljudi, no se jedino bojim institucionalizovanog rada na tome koji služi zloupotrebi u privatnom interesu, kao što se činilo od davnina na ovom polju...

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Milan Kangrga u svojoj etici pisao o reevoluciji i to bi bilo to!
    Iako je poša o d , nešto ublažene,volje za moć kao opšte društvene težnje ili
    bolje reči :društvene ambicije-takav je skok u društvo nekovrsnih nadljudi,sasvim izvestan!
    Kako će to,tehnički i naučno biti izvedeno-sasvim je sporedno,ali svakako ni pitanje etike
    neće biti postavljeno jer sila boga ne moli!
    Več sama informatika ispituje krajnje mogućnosti ljudskog bića,po sadašnjoj konstituciji i
    performansama nespremnog za ostvarenje sopstvenih ambicija! I to je to!
    Strah ili respekt vere-tek to je slabo da zaustavi taj ozbiljan proces reevolucije!

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    202

Није то тако једноставно. Ајде да отклониш неке смртоносне или стварно дебилизујуће болести, односно диспозиције за њих. Али... хоћеш ли повећавати интелигенцију потомцима? А наравно, различити захвати различито коштају, па онда замисли колика ће бити "вертикална покретљивост" генетски немодификованих људи. Можда као код Хакслија
    Међутим, не мора се морално паничити. Јесте читали Гијома Фаја? У свом делу Археофутуризам он предвиђа стварно тако генетски модификовану елиту. Ја сам ту идеју развио у свом роману Свет Агарте. Али неке претпоставке морају бити уважене:
    1. Број такве елите је ограничен, највише 2% укупне популације, како би остала природна а не вештачка селекција.
    2. Такви људи могу да имају специјалистичке, а не изабране или изборне функције, да не би било злоупотребе ванредних могућности
    3. Не треба ни рећи - све је потпуно под државном, односно супрадржавном контролом Империје
    Ситније "преправке" могу код оних који живе технолошки, а то је 25% према археофутуризму. Остали... ******, како се живело вековима. Планета не може да има 10 златних милијарди

Buduća legenda Transcendental (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    602

Moraju da se ispune temeljni preduslovi pre nego što se može uopšte govoriti o etičnosti toga, inače je neetički:

- da oni koji genetski modifikuju čoveka budu sigurni u to da to nema negativnih nuspojava
    - da svi imaju jednak pristup tome
    - da oni koji to rade budu sigurni da je takva modifikacija efikasna, tj. da nema nikakve nesigurnosti u rezultatu
    - da proces modifikacije jedne jedinke ne proizvodi štetu u daljim potomcima njene loze
    - da sve političke i vladajuće strukture uopšte budu sprečene da koriste mogućnosti genetske modifikacije ljudi u svoje lične svrhe, tj. da se u tome ne sprovodi neka državna politika

verovatno bih mogao da se setim još uslova, ali me mrzi, u svakom slučaju, problem nije mali, s obzirom da ni ove uslove oni ne mogu da ispune ni u najavi makar razvili taj tehnički aspekt mogućnosti modifikacije do maksimuma.
    The tradition of all dead generations weights like a nightmare on the brains of the living.

Učlanjen
    08.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Podrazumevano Samo malo šiške

Moja poenta je bila na uklanjanju genetskih predispozicija za određene manjkavosti, a ne na određivanju psihičkih crta određenog pojedinca. Upravo poruka filma koji sam naveo jeste u tome da je taj voljni element dominantan u odnosu na onaj genetski, ukoliko je dovoljno izražen. Ti ovde stavljaš akcenat problematike ljudskih mana na negenetski faktor, unižavajući onaj genetski i to je okej, međutim to nije tema, iako jeste zanimljiv problem sam za sebe. Ja lično ne bih tek tako odbacivao potencijale genetskog inženjeringa kod ljudi, no se jedino bojim institucionalizovanog rada na tome koji služi zloupotrebi u privatnom interesu, kao što se činilo od davnina na ovom polju...
    Ti bi samo malo šiške? Sećaš se one reklame za koju beše banku, 'Otvorena Vrata' serijal, onaj stari. Evo gledam sada, 'Vojvodjanska Banka'.

Ne brine mene toliko potencijal koji tehnologija može obezbediti, za boljitak, zgoritak, za promenu, nazadjenje, za nešto dobro ili loše. Kao što me ne brine vatra. Tj. tehnologija vatre. Brine me ljudski faktor iza svega toga. Onaj, oni, koji bi rukovali vatrom. Veruj mi kada ti kažem, malo stvari je nazadnije od jednog visokoobrazovanog gnoma, ili gomile, grupacije visokoobrazovanih gnomova. Takve malformirane skupine nemaju na umu Peru, mene, tebe. Već čitav svet. Ali na pritisak jednog dugmeta. Žele da zabeleže sve, da znaju sve, u velikoj žurbi. A po tome se vrlo malo razlikuju od svojih kolega pod mantijama. Jer ne uspevaju pritom i da razumeju, u svoj toj halabuci.
    Čini mi se da je moderan naučnik odustao od čoveka. Od ljudskosti.

Osim toga, jedan nepovoljan gen, tj, potencijal koji danas opisujemo kao nepoželjan u čoveka, u pojedinca, gradjanina, ljudsko biće, itd. Sutra nam se može naći poželjnim, upotrebljivim. Nezamenljivim. Ne znamo sve o svemu. Ne možemo znati nikada sve. Vrlo je nepismeno praviti definitvne pretpostvke na osnovu onoga što nam je trenutno pred očima i za ledjima. Loše ne vodi u loše po pravilu. Može voditi u dobro. Kao što ni naizgled dobro ne vodi, po pravilu, u dalje dobro. Recimo neki tamo gen, lupam, zadužen za sklonost ka korišćenju krpenih salveta, nad papirnim, neki mutavi sa doktoratom odredi kao 'primitivan' i onda odradi fik, i onda ispadne kasnije, lupam, da je taj gen koji je pravio primat nad nečim banalnim recimo zadužen i za latentnu sposobnost nesintetičke subvokalizacije na daljinu, tj telepatiju. Lupam, donekle, ali razumeš šta hoću reći.

Akcenat stavljam ja na ljudski faktor, kratkovidost, i ljudsku glupost. Koja je nemerljiva.
    I od takvih budala da očekujem ja, šta to zapravo? Naučni princip je kontinualno unapredjivanje već sakupljene materije. Strpljivo. Dalekovido. Uz poštovanje prirode i njenih sustava. Organskih, neorganskih. Ne uzimanja sebi za pravo da gnevno, mahnito, osvetoljubivo odredjujete dokle se tačno sežu granice nečega nesrazmerljivog, nepodatnog, kako bi sekli i kratili, kako bi ispunili naučne žurnale svojim gnomovskim likom, koje ionako čitaju samo dokoni naočarci, na mesec dana.

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Trebalo bi znati nešto više o raznim varijantama intervencija na genima...Japanci malim intervencijama s nano robotima
    preusmeravaju podivljale ćelije -kancerozneda se "poprave"...Nije genoologija usmerena na kloniranje-to je ekstremna varijanta
    za koju i ne postoji naročito interesovanje.Međutim medicinu interesuje itekako sve šta se može primeniti neinvazivnim metodama...
    Tako da ne treba biti selja i odmah "odseči"...
    Genetski kad ga modnu malo-čovek pregrmi rakčinu-recimo...Neetički?

Učlanjen
    08.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Podrazumevano Intruzia

Trebalo bi znati nešto više o raznim varijantama intervencija na genima...Japanci malim intervencijama s nano robotima
    preusmeravaju podivljale ćelije -kancerozneda se "poprave"...Nije genoologija usmerena na kloniranje-to je ekstremna varijanta
    za koju i ne postoji naročito interesovanje.Međutim medicinu interesuje itekako sve šta se može primeniti neinvazivnim metodama...
    Tako da ne treba biti selja i odmah "odseči"...
    Genetski kad ga modnu malo-čovek pregrmi rakčinu-recimo...Neetički?
    Pokvari ti se mikrotalasna rerna, vrata nešto ševaju. Ne znam. Kada praviš kokice stalno lupaju, otvaraju se. Moraš uvek da ih vraćaš ručno. Umesto da pogledaš da zameniš vrata, ili da ih podesiš, kalibriraš, ti uzmeš rastaviš sve, celu konstrukciju, aparat. Istopiš na sastavne elemente. Sipaš u posude dobijene rastvorine, zasebno. I onda uzmeš da kašikom tražiš šta ne valja. A nisu samo vrata valjala. Ponekada je problem toliko jednostavan. Pred očima.

E sad, rak je malo komplikovanije oboljenje, pretpostavljam, pošto generalno, rešenja za isti nema u 95% slučajeva. Nakon što poodmakne. Hoću reći, nema tablete, injekcije, kure, masaže. Relativno laganog otklona, koji možete dobiti bez recepta u apoteci. Ali to ne znači da će eventualno rešenje, moguće univerzalno, dakle za svakog obolelog bez obzira na tip ili poodmaklost, biti komplikovano, fantastično ili bolno.
    Možda će biti jednostavno koliko i podesiti malo vratanca golom rukom, dok su još uvek u svojem vratanskom obliku. Nerastopljena na elemente.
    Što jednostavniji mogući pristup - nedovoljno eksperimentalno?

Molim te prestani u pokušaju predstavljanja nečega poput genetske terapije, podvlačim genetske, nečim neintruzivnim. Sama priroda predložene metode je intruzivna, u onoj meri koja nam je dostupna današnjim stupnjem razvoja povezanih nauka.
    Šta ćeš sledeće reći - da monitor kompjuterski može doći bez ekrana?

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    93

Podrazumevano Re: Intruzia

Citat Original postavio kreptoman Pogledaj poruku
    Moraju da se ispune temeljni preduslovi pre nego što se može uopšte govoriti o etičnosti toga, inače je neetički:

- da oni koji genetski modifikuju čoveka budu sigurni u to da to nema negativnih nuspojava
    - da svi imaju jednak pristup tome
    - da oni koji to rade budu sigurni da je takva modifikacija efikasna, tj. da nema nikakve nesigurnosti u rezultatu
    - da proces modifikacije jedne jedinke ne proizvodi štetu u daljim potomcima njene loze
    - da sve političke i vladajuće strukture uopšte budu sprečene da koriste mogućnosti genetske modifikacije ljudi u svoje lične svrhe, tj. da se u tome ne sprovodi neka državna politika

verovatno bih mogao da se setim još uslova, ali me mrzi, u svakom slučaju, problem nije mali, s obzirom da ni ove uslove oni ne mogu da ispune ni u najavi makar razvili taj tehnički aspekt mogućnosti modifikacije do maksimuma.
    Slažem se sa svim ovim, u principu moja osnovna pretpostavka bi bila da to već bude sigurna i proverena tehnologija. Ako se izuzme mogućnost zloupotrebe u privatnu korist, čini mi se možda najspornijim upravo taj momenat gde bi tehnologija bila jednako dostupna svima, mada pretpostavljam da bi to dosta zavisilo i od režima zdravstva i cene samog poduhvata...

Citat Original postavio Snagator Kometa Pogledaj poruku
    Ti bi samo malo šiške? Sećaš se one reklame za koju beše banku, 'Otvorena Vrata' serijal, onaj stari. Evo gledam sada, 'Vojvodjanska Banka'.

Ne brine mene toliko potencijal koji tehnologija može obezbediti, za boljitak, zgoritak, za promenu, nazadjenje, za nešto dobro ili loše. Kao što me ne brine vatra. Tj. tehnologija vatre. Brine me ljudski faktor iza svega toga. Onaj, oni, koji bi rukovali vatrom. Veruj mi kada ti kažem, malo stvari je nazadnije od jednog visokoobrazovanog gnoma, ili gomile, grupacije visokoobrazovanih gnomova. Takve malformirane skupine nemaju na umu Peru, mene, tebe. Već čitav svet. Ali na pritisak jednog dugmeta. Žele da zabeleže sve, da znaju sve, u velikoj žurbi. A po tome se vrlo malo razlikuju od svojih kolega pod mantijama. Jer ne uspevaju pritom i da razumeju, u svoj toj halabuci.
    Čini mi se da je moderan naučnik odustao od čoveka. Od ljudskosti.

Osim toga, jedan nepovoljan gen, tj, potencijal koji danas opisujemo kao nepoželjan u čoveka, u pojedinca, gradjanina, ljudsko biće, itd. Sutra nam se može naći poželjnim, upotrebljivim. Nezamenljivim. Ne znamo sve o svemu. Ne možemo znati nikada sve. Vrlo je nepismeno praviti definitvne pretpostvke na osnovu onoga što nam je trenutno pred očima i za ledjima. Loše ne vodi u loše po pravilu. Može voditi u dobro. Kao što ni naizgled dobro ne vodi, po pravilu, u dalje dobro. Recimo neki tamo gen, lupam, zadužen za sklonost ka korišćenju krpenih salveta, nad papirnim, neki mutavi sa doktoratom odredi kao 'primitivan' i onda odradi fik, i onda ispadne kasnije, lupam, da je taj gen koji je pravio primat nad nečim banalnim recimo zadužen i za latentnu sposobnost nesintetičke subvokalizacije na daljinu, tj telepatiju. Lupam, donekle, ali razumeš šta hoću reći.

Akcenat stavljam ja na ljudski faktor, kratkovidost, i ljudsku glupost. Koja je nemerljiva.
    I od takvih budala da očekujem ja, šta to zapravo? Naučni princip je kontinualno unapredjivanje već sakupljene materije. Strpljivo. Dalekovido. Uz poštovanje prirode i njenih sustava. Organskih, neorganskih. Ne uzimanja sebi za pravo da gnevno, mahnito, osvetoljubivo odredjujete dokle se tačno sežu granice nečega nesrazmerljivog, nepodatnog, kako bi sekli i kratili, kako bi ispunili naučne žurnale svojim gnomovskim likom, koje ionako čitaju samo dokoni naočarci, na mesec dana.
    Kada bi tvoj princip vođenja postao neki opšti zakon, čovečanstvo bi isuviše sporo napredovalo, ako bi uopšte napredovalo. Pritom ne želim da zvučim kao jedan od tih tvojih dogmatski ustrojenih visokoobrazovanih gnomova protiv kojih iz nekog, slutim meni nesimpatičnog razloga, imaš dosta toga protiv, već da istaknem da je velikih otkrića bilo i ranije, da su se ljudi o ista često opekli sopstvenom krivicom, ali da je upravo shvatanje opsega stvorene moći vodio sazrevanju čovečanstva. Tako je upravo zloupotreba državnog ustrojstva vodila velikim socijalnim revolucijama u korist običnih ljudi, te su proistekla razna potrošačka, radna prava itd(koja bi opet kulminirala u socijalističko ustrojstvo, kasnije potvrđeno kao loše). Sigurno je da će još dugo ostajati onih koji su sistem u sopstvenu korist zloupotrebljavali ali je neminovno da je upravo od tih "opasnih" novotarija život generalno postao sigurniji i komforniji, iako su nas iste često na nešto primitivniji način naučile posledicama svoje zloupotrebe(zamisli, već 70 godina prođe, a ne poubijasmo se atomskim oružjem).

Sa ovim o potencijalnoj koristi određenih grešaka/mutacija se slažem, ali mi se čini da sam negde u pređašnjim odgovorima i naveo da mi deluje sasvim normalno, pogotovo od strane stručnog lica, da se ne poželi maloumnički odseći sve što bi na prvi pogled i trunku delovalo nekorisno ili loše. Pa majku mu, to je činjenica koja se uči na nivou srednje škole. No, meni se čini da to tvoje viđenje ljudske gluposti tebi samom deluje nekako magično, da je razumeš, onako što ti kažeš, na nivou ugodne želje, ako se razumemo

Učlanjen
    08.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Podrazumevano Obožavanje mantila

Ne razumem zašto poštovanje naučnog principa, u njegovom izvornom obliku, isključuje, tj. stavlja pod ključ napredak nauke, kao nauke, ne kao kulta nauke. Ili predvidja mogućnost ulaženja u period stagnacije. Ja jednostavno govorim o odgovornijem pristupu disciplini. No.
    Nešto meni govori da si se navukao na sintetičku brzinu. Deformitet koji se navlači, uglavnom kroz prečesto korišćenje mreže i 'pametnih' uredjaja. Počne da ti se čini da ti je sve nadohvat ruke. Da je sve dostupno, brže i lakše no što pomisliš. Um proširen, sintetički. Prezasićen. Ali nejasno je koliko koristi se dalo nakupiti kroz takvo zasićenje. Šta si ti to naučio izlažući se takvoj aparaturi svakodnevno? Šta prosečan korisnik uspe da ubere za sebe? Uglavnom gluposti. Tehnologija se shvata zdravo za gotovo. Ne poštuje se plamen. Ti kada voziš automobil, prolaziš kroz brzine, da? Poštujući usput, ili gledajući da poštuješ saobraćaj. Inače ćeš se zakucati u nešto. Što brže ideš, veštiji i pribraniji moraš biti za volanom. Ovi danas naočarci, nisu ijedno. Idrugo. A svi bi išli brzo, bahato.
    Ne slutiš ti dobro. Kada bih ti preneo čega sam ja morao da se nagledam od sličnih budala, bilo bi ti jako nesimpatično, cenim. A i inače znam taj soj. Poznajem ih dobro.

To što smo nekom igrom volje i slučaja preživeli ranije raskole i potencijalne katastrofe, i to često za dlaku samo, ne znači da smo nekim čudom oko svoje vrste stekli, razvili neku vrstu sudbinskog štita, ili možda postali pametniji, naučivši nešto iz svega toga. Ili da je opasnosti odjednom nestalo. Naprotiv. Okreni se oko sebe dobri moj mode, proveri ovo što govorim. Čini li ti se da smo lucidniji? Ljudi se još uvek spore oko istih gluposti. Ali imaju sve opasnije igračke putem kojih rešavaju, ili pokušavaju da rešavaju iste. U doba antičke Grčke, komšija ti kresne ženu, ti izvučeš balistu iz garaže i rastegneš jedno zašiljeno stablo na njegovu kolibicu. Žrtve: 1 stablo Jablana, 1 dokoni komšija, kazna za neovlašćeno posedovanje i držanje baliste unutar garaže, 1 razvod.
    Danas. Danas je malo drugačije. Modernije pušketine biju malo bombastičnije.

Nije svaka potencijalno 'opasna' novotarija uboljila život. Ne znam zašto si uopšte to upotrebio u raspravi kao zaključak, fakt. Obično bi ispalo tako da benigni izum postane izopačen. Letenje je vodilo do bombardera, biologija do neurotoksina, elektricitet do električne stolice. Ne plaši mene vatra, kako kažem. Već čovek iza aplikacije vatre. I njegov potencijal za glupošću.
    Zamisli ti to, 70 godina a nismo se poubijali atomkama. A planeta koliko je stara? Ovisno od toga kojoj crkvi pripadaš, tradicionalnoj nekoj - onda se meri hiljadama. Modernoj nekoj, recimo kultu nauke - milioni, milijarde.
    Ali 70 godina, mnogo je to. Nepregledan period.

Diploma ne donosi obrazovanje, ne donosi ni mudrost. To što je neko stručnjak na nekom polju ne znači da je ujedno i osoba sa najboljom idejom kako dalje treba razvijati to polje i kako najmudrije upotrebljavati aplikacije prozišle iz tog karakterističnog polja. Nemoj tako spremno obožavati mantil. Kao da je mantija. Ali mogu razumeti tvoju zbunjenost, sve teže postaje razlučiti jedno od drugog. Ne samo tebi.

Voleo bih da su ljudi daleko redje spremni na glupost, nego što je moje očekivanje i iskustvo. No, nije magija kada ti se ista obije o kičmu. Onda je tek puki bezobrazluk, ali, a ovo je začudjujuće, uglavnom bez svesnog krivca. Kao kada ti golub zasere džemper u parku, ne znajući ni sam šta radi. Ipak, znao si da su dobre šanse.

Volim uvek da kažem: 'Glup čovek, neretko biva ubedjen kako su svi glupi koliko i on sam. I tako provede život. Inteligentan je pak sklon tome da veruje kako je za makar malo pametniji od svih ostalih. I tako provede život.'

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Podrazumevano Re: Obožavanje mantila

Ne razumem zašto poštovanje naučnog principa, u njegovom izvornom obliku, isključuje, tj. stavlja pod ključ napredak nauke, kao nauke, ne kao kulta nauke. Ili predvidja mogućnost ulaženja u period stagnacije. Ja jednostavno govorim o odgovornijem pristupu disciplini. No.
    Nešto meni govori da si se navukao na sintetičku brzinu. Deformitet koji se navlači, uglavnom kroz prečesto korišćenje mreže i 'pametnih' uredjaja. Počne da ti se čini da ti je sve nadohvat ruke. Da je sve dostupno, brže i lakše no što pomisliš. Um proširen, sintetički. Prezasićen. Ali nejasno je koliko koristi se dalo nakupiti kroz takvo zasićenje. Šta si ti to naučio izlažući se takvoj aparaturi svakodnevno? Šta prosečan korisnik uspe da ubere za sebe? Uglavnom gluposti. Tehnologija se shvata zdravo za gotovo. Ne poštuje se plamen. Ti kada voziš automobil, prolaziš kroz brzine, da? Poštujući usput, ili gledajući da poštuješ saobraćaj. Inače ćeš se zakucati u nešto. Što brže ideš, veštiji i pribraniji moraš biti za volanom. Ovi danas naočarci, nisu ijedno. Idrugo. A svi bi išli brzo, bahato.
    Ne slutiš ti dobro. Kada bih ti preneo čega sam ja morao da se nagledam od sličnih budala, bilo bi ti jako nesimpatično, cenim. A i inače znam taj soj. Poznajem ih dobro.

To što smo nekom igrom volje i slučaja preživeli ranije raskole i potencijalne katastrofe, i to često za dlaku samo, ne znači da smo nekim čudom oko svoje vrste stekli, razvili neku vrstu sudbinskog štita, ili možda postali pametniji, naučivši nešto iz svega toga. Ili da je opasnosti odjednom nestalo. Naprotiv. Okreni se oko sebe dobri moj mode, proveri ovo što govorim. Čini li ti se da smo lucidniji? Ljudi se još uvek spore oko istih gluposti. Ali imaju sve opasnije igračke putem kojih rešavaju, ili pokušavaju da rešavaju iste. U doba antičke Grčke, komšija ti kresne ženu, ti izvučeš balistu iz garaže i rastegneš jedno zašiljeno stablo na njegovu kolibicu. Žrtve: 1 stablo Jablana, 1 dokoni komšija, kazna za neovlašćeno posedovanje i držanje baliste unutar garaže, 1 razvod.

Nije svaka potencijalno 'opasna' novotarija uboljila život. Ne znam zašto si uopšte to upotrebio u raspravi kao zaključak, fakt. Obično bi ispalo tako da benigni izum postane izopačen. Letenje je vodilo do bombardera, biologija do neurotoksina, elektricitet do električne stolice. Ne plaši mene vatra, kako kažem. Već čovek iza aplikacije vatre. I njegov potencijal za glupošću.
    Zamisli ti to, 70 godina a nismo se poubijali atomkama. A planeta koliko je stara? Ovisno od toga kojoj crkvi pripadaš, tradicionalnoj nekoj - onda se meri hiljadama. Modernoj nekoj, recimo kultu nauke - milioni, milijarde.

Diploma ne donosi obrazovanje, ne donosi ni mudrost. To što je neko stručnjak na nekom polju ne znači da je ujedno i osoba sa najboljom idejom kako dalje treba razvijati to polje i kako najmudrije upotrebljavati aplikacije prozišle iz tog karakterističnog polja. Nemoj tako spremno obožavati mantil. Kao da je mantija. Ali mogu razumeti tvoju zbunjenost, sve teže postaje razlučiti jedno od drugog. Ne samo tebi.

Voleo bih da su ljudi daleko redje spremni na glupost, nego što je moje očekivanje i iskustvo. No, nije magija kada ti se ista obije o kičmu. Onda je tek puki bezobrazluk, ali, a ovo je začudjujuće, uglavnom bez svesnog krivca. Kao kada ti golub zasere džemper u parku, ne znajući ni sam šta radi. Ipak, znao si da su dobre šanse.

Volim uvek da kažem: 'Glup čovek, neretko biva ubedjen kako su svi glupi koliko i on sam. I tako provede život. Inteligentan je pak sklon tome da veruje kako je za makar malo pametniji od svih ostalih. I tako provede život.'
    Koja si ti konzerva!
    Breši i Dalov poslednji post potpisujem!
    Ako se stisnemo,kako ćemo prdnuti!
    Ti Marku Polu ne bi dao ni za đeparac ybte...
    Msm,svaka čas za vokabular,ali previše se držiš zlatnog pravila da kad ne znaš kakav stav da zauzmeš,
    zauzmeš konzervativan stav-ne možeš pogrešiti...Ybla te ta Čerčilova "mudrost"...
    Jednom si se ovde veoma pohvalno izrazio o nojim shvatanjima i to je mojoj sujeti veoma prijalo,ali i za tebe,
    kao i za mene treba da više vredi pravo kritičko oponiranje!
    Evo ti ga! ! !

- - - - - - - - - -

Slažem se sa svim ovim, u principu moja osnovna pretpostavka bi bila da to već bude sigurna i proverena tehnologija. Ako se izuzme mogućnost zloupotrebe u privatnu korist, čini mi se možda najspornijim upravo taj momenat gde bi tehnologija bila jednako dostupna svima, mada pretpostavljam da bi to dosta zavisilo i od režima zdravstva i cene samog poduhvata...

Kada bi tvoj princip vođenja postao neki opšti zakon, čovečanstvo bi isuviše sporo napredovalo, ako bi uopšte napredovalo. Pritom ne želim da zvučim kao jedan od tih tvojih dogmatski ustrojenih visokoobrazovanih gnomova protiv kojih iz nekog, slutim meni nesimpatičnog razloga, imaš dosta toga protiv, već da istaknem da je velikih otkrića bilo i ranije, da su se ljudi o ista često opekli sopstvenom krivicom, ali da je upravo shvatanje opsega stvorene moći vodio sazrevanju čovečanstva. Tako je upravo zloupotreba državnog ustrojstva vodila velikim socijalnim revolucijama u korist običnih ljudi, te su proistekla razna potrošačka, radna prava itd(koja bi opet kulminirala u socijalističko ustrojstvo, kasnije potvrđeno kao loše). Sigurno je da će još dugo ostajati onih koji su sistem u sopstvenu korist zloupotrebljavali ali je neminovno da je upravo od tih "opasnih" novotarija život generalno postao sigurniji i komforniji, iako su nas iste često na nešto primitivniji način naučile posledicama svoje zloupotrebe(zamisli, već 70 godina prođe, a ne poubijasmo se atomskim oružjem).

Sa ovim o potencijalnoj koristi određenih grešaka/mutacija se slažem, ali mi se čini da sam negde u pređašnjim odgovorima i naveo da mi deluje sasvim normalno, pogotovo od strane stručnog lica, da se ne poželi maloumnički odseći sve što bi na prvi pogled i trunku delovalo nekorisno ili loše. Pa majku mu, to je činjenica koja se uči na nivou srednje škole. No, meni se čini da to tvoje viđenje ljudske gluposti tebi samom deluje nekako magično, da je razumeš, onako što ti kažeš, na nivou ugodne želje, ako se razumemo
    Razumemo se,naravno...I potpisujem ceo tekst,mada odstupa od mog stila...

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    93

Pa pristup samoj disciplini je već dovoljno odgovoran, ukoliko si stručnjak. Bilo da je u pitanju izgradnja neke građevine, ukrštanje sorti, spravljanje lekova, upravljanje fabrikom ko zna čega.. Određena disciplina postoji. Postoje i odstupanja od te discipline, i onda dobiješ havarije, urušavanja, katastrofe i slično. Ali to su izuzeci, ako sagledaš sistem kao celinu i istoriju njegovog funkcionisanja. Možda ću ja voziti oprezno, ali uvek ćeš imati budala koja će da se slupaju. Nekada je tome razlog nesavršenost predisponirane spoznaje, a nekada puka nemarnost ili nepažnja, ali činjenica je da nam takvi slučajevi nisu alarm da zaustavimo saobraćaj.
    Inače, evo jedne krajnosti pseudonauke koju i sam iskreno ne podnosim: http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/scientist-claims-dmt-connect-the-human-brain-to-a-parallel-universe/

Istina je da mediokritet nije naročito uznapredovao sam po sebi, međutim uznapredovale su dogme koje su mediokritetu nužne, pošto nije kadar da preispituje. Mada, meni nije jasno zašto uzimamo uopšte kao primer mediokritet kada raspravljamo o ovakvim stvarima..

I šta je zaključak iza svega ovoga što si naveo? Da je bolje da svi ti izumi nisu otkriveni? Dakle, nekome je pala na pamet električna stolica, hajde da zaboravimo na elektricitet u bilo kom svojem vidu konstruktivne upotrebe. Meni ova razmišljanja mirišu na dekadenciju iskreno...

Pa da, bile su "dobre" šanse da mi golub zasere džemper u parku, stoga, moje oći za života parka neće videti, niti bilo kog mesta gde neba ima, eto čisto da bismo izbegli te dobre šanse da mi golubovi, koji se tim nebom služe, džemper zaseru Odličan primer za celu dosadašnju priču

Sa ovim se ne mogu više neslagati. Glup čovek upravo je ubeđen kako je dovoljno pametan, otud njegova glupost - sam je sebi omeđio granice. Glup čovek usvaja dogme i stavove bilo koje vrste, bez da ih preispituje na neki od dostupnih načina. Glup čovek uživa u komforu koji mu pružaju gotovi stavovi i oseća se sigurno jer dobija podršku od većine drugih ljudi. Eno baš malopre imah susret sa takvim jednim samoproklamovanim mangupom na stovarištu, jadan umislio da je "išlifovan" pa sve pokušava nešto. Međutim glup nije samo neinteligentan čovek, već to može biti i onaj inteligentan. Upravo su mi takvi i najodbojniji. Gola inteligencija bez i trunke volje koja svoj nabrekli ego hrani pukom činjenicom da se biva inteligentnim. Znam bezbroj takvih ljudi, nabeđenih da su oni, kao "intelektualci bez škole" daleko pametniji od onih što biflaju knjigu/teoriju i "života nisu videli". Eno ih fizikališu svaki dan sa poluraspadnutim brakovima, nedostatak volje nadoknađuju povećim količinama alkohola
    Poslednji put ažurirao/la 1DaL : 01.07.2015. u 13:18

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Zaista...Od tih "inteligentnih",a lenjih smarača valja bežati...Pročitaju tri i po knjige za ceo život i sve znaju...
    Dakle ,to nema nikakvog rezona! Ta njihova inteligencija ide ispod 100! Zašto? Zato što nema novih sinapsi
    koje su u stvari te koje omogućavaju brz i svestran protok misli te sublimacije i munjevite analize.čak i lucidnih ,a
    funkcionalnih mogućnosti!A sinapse se grade u mozgu svestranim korištenjem...Itd-da ne smaram i ja...

Ističe se RoadSD (avatar)
    Učlanjen
    18.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Ljudi su nastali kao lovci sakupljaci gde su fizicke i zdravstvene osobine morale biti na visokom nivou, to se sedelackim nacinom zivota, kasnije i modernom medicinom izmenilo.
    Smatram da ce to u buducnosti biti neophodno s obzirom da se moderna medicina mesa u posao prirodnoj selekciji. Medicina sama po sebi ne resava genetske probleme vec dozvoljava da se oni kroz generacije gomilaju.

Pitanje je, pustiti prirodu da radi svoje kroz selekciju ili "popraviti" gen tamo gde je potrebno? Ima tu dosta etickih pitanja u smislu dokle ici sa time, ali sto se samog cackanja po genomu tice, mislim da sam za.

Buduća legenda Transcendental (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    602

@1dal - pitanje je da li bi takva tehnologija ikada mogla da bude potpuno sigurna i proverena, a ako pretpostavimo da bi mogla, opet ona mora proći čitav istorijski proces sazrevanja u kojem bi bila potencijalno destruktivna. Takve stvari je nemoguće napraviti bez prakse, što bi u ovom slučaju podrazumevalo (ljudske) zamorčiće. To je fundamentalna neetičnost koju u sebi nose i medicina i farmacija. U ovom slučaju, posledice mogu biti mnogo gore, veći je rizik.
    The tradition of all dead generations weights like a nightmare on the brains of the living.

Iskusan 1DaL (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    93

Zaista...Od tih "inteligentnih",a lenjih smarača valja bežati...Pročitaju tri i po knjige za ceo život i sve znaju...
    Dakle ,to nema nikakvog rezona! Ta njihova inteligencija ide ispod 100! Zašto? Zato što nema novih sinapsi
    koje su u stvari te koje omogućavaju brz i svestran protok misli te sublimacije i munjevite analize.čak i lucidnih ,a
    funkcionalnih mogućnosti!A sinapse se grade u mozgu svestranim korištenjem...Itd-da ne smaram i ja...
    Ma idi, imam takvih u široj familiji na pretek. Pa kad krene nakon par piva "ja da sam hteo 10 fakulteta bih završio, to je pi***n dim"

Citat Original postavio RoadSD Pogledaj poruku
    Ljudi su nastali kao lovci sakupljaci gde su fizicke i zdravstvene osobine morale biti na visokom nivou, to se sedelackim nacinom zivota, kasnije i modernom medicinom izmenilo.
    Smatram da ce to u buducnosti biti neophodno s obzirom da se moderna medicina mesa u posao prirodnoj selekciji. Medicina sama po sebi ne resava genetske probleme vec dozvoljava da se oni kroz generacije gomilaju.

Pitanje je, pustiti prirodu da radi svoje kroz selekciju ili "popraviti" gen tamo gde je potrebno? Ima tu dosta etickih pitanja u smislu dokle ici sa time, ali sto se samog cackanja po genomu tice, mislim da sam za.
    Pa kako ćeš da uspostaviš prirodnu selekciju u društvu čija socijalna odgovornost sve više raste? Mislim, u principu se pravi selekcija sama među jedinkama stoga jer svako traži partnera na svom nivou(najčešće intelektualnom), a i svest o dobroj genetici je visoka. Naravno ovo sve ne u potpunosti i veoma slojevito...

Citat Original postavio kreptoman Pogledaj poruku
    @1dal - pitanje je da li bi takva tehnologija ikada mogla da bude potpuno sigurna i proverena, a ako pretpostavimo da bi mogla, opet ona mora proći čitav istorijski proces sazrevanja u kojem bi bila potencijalno destruktivna. Takve stvari je nemoguće napraviti bez prakse, što bi u ovom slučaju podrazumevalo (ljudske) zamorčiće. To je fundamentalna neetičnost koju u sebi nose i medicina i farmacija. U ovom slučaju, posledice mogu biti mnogo gore, veći je rizik.
    Naravno, to je istina, mada se već veoma dugo sprovode eksperimenti na životinjama, što vodi usavršavanju tehnike, čak je nekoliko generacija već ispitano... Problem jeste u tome što se još(barem ne zvanično) nije eksperimentisalo ljudskim genomom, mada su među životinjama zastupljeni genomi koje od ljudskog dele samo jedan, dva procenta različitosti.. E sad, koliko je eksperimentisanje na tim nedostajućim relevantno za razvoj i sigurnost sveopšteg inženjeringa u ovoj oblasti i kakva je analogija u postupanju između različitih gena ne mogu reći...

Učlanjen
    08.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Podrazumevano Saobraćaj nećeš zaustaviti

Koja si ti konzerva!
    Breši i Dalov poslednji post potpisujem!
    Ako se stisnemo,kako ćemo prdnuti!
    Ti Marku Polu ne bi dao ni za đeparac ybte...
    Msm,svaka čas za vokabular,ali previše se držiš zlatnog pravila da kad ne znaš kakav stav da zauzmeš,
    zauzmeš konzervativan stav-ne možeš pogrešiti...Ybla te ta Čerčilova "mudrost"...
    Jednom si se ovde veoma pohvalno izrazio o nojim shvatanjima i to je mojoj sujeti veoma prijalo,ali i za tebe,
    kao i za mene treba da više vredi pravo kritičko oponiranje!
    Evo ti ga! ! !

- - - - - - - - - -

Razumemo se,naravno...I potpisujem ceo tekst,mada odstupa od mog stila...
    Ulizice. Povredio si mi osećanja. Nepovratno. I inače me iritiraš, od same inicijacije našeg virtuelnog poznanstva. U pitanju je instinkt. Hoće li te naš drug, ovaj mod, pročitati pre no što sanke krenu nizbrdo?

Pa pristup samoj disciplini je već dovoljno odgovoran, ukoliko si stručnjak. Bilo da je u pitanju izgradnja neke građevine, ukrštanje sorti, spravljanje lekova, upravljanje fabrikom ko zna čega.. Određena disciplina postoji. Postoje i odstupanja od te discipline, i onda dobiješ havarije, urušavanja, katastrofe i slično. Ali to su izuzeci, ako sagledaš sistem kao celinu i istoriju njegovog funkcionisanja. Možda ću ja voziti oprezno, ali uvek ćeš imati budala koja će da se slupaju. Nekada je tome razlog nesavršenost predisponirane spoznaje, a nekada puka nemarnost ili nepažnja, ali činjenica je da nam takvi slučajevi nisu alarm da zaustavimo saobraćaj.
    Inače, evo jedne krajnosti pseudonauke koju i sam iskreno ne podnosim: http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/scientist-claims-dmt-connect-the-human-brain-to-a-parallel-universe/
    Saobraćaj nećeš zaustaviti jer.. prosto nemaš izbora. Mora teći, svakako. Ja ne pričam o obustavi saobraćaja. Možda je bila nepovoljna po moju tezu analogija. Umesto pukog saobraćaja, znači automobili i to, zamisli... saobraćaj, opet jel, zadržimo se na tome, u kome svaki učesnik operiše vozilom na atomski pogon. Dakle, svako operira jednom mini-nuklearnom centralom. Pera, Mika, mediokriteto di tuti mediokriteti. E. Onda utoliko važnije postaje pažljivija vožnja. Jer dovoljno je da se jedan slupa i onda konec. Jer tehnologija o kojoj diskutujemo nije uopšte za šalu. Pročitaj šta sam napisao ponovo. Dobri moj mode. Um, ne bih klikao po tom linku. Hm. Nekako mi je, previše, hm. Pa. U svakom slučaju.
    Usput, ponoviću samo, ne obožavaj toliko spremno mantil.

Istina je da mediokritet nije naročito uznapredovao sam po sebi, međutim uznapredovale su dogme koje su mediokritetu nužne, pošto nije kadar da preispituje. Mada, meni nije jasno zašto uzimamo uopšte kao primer mediokritet kada raspravljamo o ovakvim stvarima..
    Um, ali, valjda je poenta tehnologije koja bi bila tako radikalna, fantastična, poput neintruzivne genetske terapije, prvobitno bila najzanimljivija, ovaj, najbazalnijem trotoarohodu? Onima koji bi inače i imali najviše, pretpostavimo, problema penjući se po socijalnoj lestvici, u kom god smislu? U suprotnom, ne bi bili karakterisani kako ih ti, bespoštedno.
    Imaš taj nezdrav stav, neki. Poistovećuješ se sa kastama, grupacijama. Čiji nisi pripadnik. Koliko ja mogu proceniti. Ne razumem zašto bi se identifikovao sa posterom na kome piše 'Ovo možeš biti ti. Ako kupiš od nas kuru genetsku.'
    Zašto kažem da nisi, zašto te tako zamišljam - pa zašto bi te zanimala tehnologija koja bi se bavila nadomeštanjem ljudskih nenadomestivosti, trenutno, da ti je sve u životu udešeno. Porše Karera, kavijar, Karibi.

I šta je zaključak iza svega ovoga što si naveo? Da je bolje da svi ti izumi nisu otkriveni? Dakle, nekome je pala na pamet električna stolica, hajde da zaboravimo na elektricitet u bilo kom svojem vidu konstruktivne upotrebe. Meni ova razmišljanja mirišu na dekadenciju iskreno...
    Samo sam skrenuo pažnju na to da vremenski period koji si naveo kao potporu svoje tvrdnje nije baš, toliko, potporan. Jel.

Pa da, bile su "dobre" šanse da mi golub zasere džemper u parku, stoga, moje oći za života parka neće videti, niti bilo kog mesta gde neba ima, eto čisto da bismo izbegli te dobre šanse da mi golubovi, koji se tim nebom služe, džemper zaseru Odličan primer za celu dosadašnju priču
    Nisam promovisao strah, svakako ne od nečega što bi golub predstavljao, već prepoznavanje obrasca. Na osnovu predjašnjeg iskustva, uz razumevanje da treba dozvoliti obrascu mogućnost da se ne ispuni. Ali i da se ispuni.

Sa ovim se ne mogu više neslagati. Glup čovek upravo je ubeđen kako je dovoljno pametan, otud njegova glupost - sam je sebi omeđio granice. Glup čovek usvaja dogme i stavove bilo koje vrste, bez da ih preispituje na neki od dostupnih načina. Glup čovek uživa u komforu koji mu pružaju gotovi stavovi i oseća se sigurno jer dobija podršku od većine drugih ljudi. Eno baš malopre imah susret sa takvim jednim samoproklamovanim mangupom na stovarištu, jadan umislio da je "išlifovan" pa sve pokušava nešto. Međutim glup nije samo neinteligentan čovek, već to može biti i onaj inteligentan. Upravo su mi takvi i najodbojniji. Gola inteligencija bez i trunke volje koja svoj nabrekli ego hrani pukom činjenicom da se biva inteligentnim. Znam bezbroj takvih ljudi, nabeđenih da su oni, kao "intelektualci bez škole" daleko pametniji od onih što biflaju knjigu/teoriju i "života nisu videli". Eno ih fizikališu svaki dan sa poluraspadnutim brakovima, nedostatak volje nadoknađuju povećim količinama alkohola
    Moje iskustvo je da takvi ljudi, se zbilje da preziru svakoga ko možda na zapravo pametnoga nekog liči. To je onaj tip što mu je svaka treća 'Da ne filozofiramo.' E, ali, um. Jedno je tražiti potporu u komforu većine, a sasvim drugo biti glup. Ali da, pa to i napisah, negde iznad, ništa strašnije od gnoma sa doktoratom. Vidiš kako se slažemo lepo.
    No, svakako možeš, ne znam odakle ti ideja da je neostvarivo, biti pametan i kliskog uma, iako nisi završio sebi škole. Uh, vidim ja da se nećemo lepo ja i ti ispričati. Zato, neka razgovor na ovu temu bude ovde okončan, medju nama dvojicom.

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Podrazumevano Re: Saobraćaj nećeš zaustaviti

Ulizice. Povredio si mi osećanja. Nepovratno. I inače me iritiraš, od same inicijacije našeg virtuelnog poznanstva. U pitanju je instinkt. Hoće li te naš drug, ovaj mod, pročitati pre no što sanke krenu nizbrdo?
    .
    Izvinjavam ti se na emotivno nanesenim povredama...Dok sam racionalno dosta okretan-emotivno sam trapav i
    imam taj soldatićni stav prema alfa muškim koji je grub i ratnički...Nežni stavovi su rezervisani samo za one zjakače u
    štiklijanama...Verovatno mi ostalo iz partizanske familije-sve same oficirčine...

Slične teme

1. Pitanje za devojke: kondom da ili ne?
    Autor blackground u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 191
    Poslednja poruka: 27.03.2016., 11:46
  2. Pitanje O Prosecnoj IQ Inteligenciji Ljudi ?
    Autor markostar96 u forumu Psihologija
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 18.01.2011., 18:43
  3. Pitanje: kome bi od ovih ljudi pozajmili pare ?
    Autor Neznanko u forumu Politika
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.08.2010., 22:23
  4. Jedno etičko pitanje
    Autor mackica ns u forumu Žene
    Odgovora: 86
    Poslednja poruka: 26.07.2008., 16:13
  5. ALO LJUDI ZNA LI NEKO ODGOVOR NA OVO PITANJE ?????????
    Autor NIGRUTIN u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 25.06.2004., 11:39

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •