ACE inhibitori i BETA blokatori, razlika u indikacijama ?

OrangeC

Iskusan
Poruka
6.363
Pošto su obe grupe lekova namenjene snižavanju krvng pritiska i pulsa, ja bi da pitam u čemu je razlika između njih, ne u smisli njihovog biohemijskog delovanja, jer ne verujem da bi neko pisao mnogo o tome, a i nemoguće je to shvatiti bez predznanja, nego, šta je to kod pacijenta, što čini razliku da bude prepisan recimo ACE inhibitor, a ne BETA blokator i obratno. Koji su to faktori, starosna dob, vrednosti hormona, jetrenih enzima, dijabetes, ili šta to još da deli ove lekove u izboru terapije .... ?
 
Beta blokatori usporavaju rad srca . Obično ih dobijaš ako ti je puls često povišen (i pritisak) a ACE inhibitori blokiraju neki enzim... imaš dosta na NET-u.
Mlađim ljudima se često prepisuju beta blokatori. Većina lekova i jedne i druge grupe se izlučuje preko bubrega (osim monoprila kod koga je 50% preko bubrega a 50% preko jetre). ACE inhibitor često izaziva kašalj pa se menja nekim od sartana (valsartan, losartan, olmesartan..). Ja koristim monopril ali ništa mi ne skida pritisak kao fizički napor i relaksacija. Ponajbolje seks. Ne zezam se uopšte.
Inače i ACE inhibitori i beta blokatori mogu uticati na potenciju.
 
Jedno veče mi je pritisak otišao na oko 170, a puls na 110, činilo mi se da ću se ugušiti ....

Ja već duže imam nizak nivo testosterona. Umaram se lako i loše spavam. Imam i anksioznost. Setih se korvitola, koji je lekar, pre nekoliko godina prepisao mojoj pokojnoj babi, i kod nje je bilo na nervnoj bazi, iako nije ni bolovala ni preminula od srca. Sada ga pijem i smanjio je pritisak i puls koliko vidim, pogotovo puls

Ti sartani su neka treća grupa, koliko vidim, posle guglanja : angiotensin receptor blockers
 
Poslednja izmena:

Back
Top