GLOBALNA EKONOMIJA

Стојан

Početnik
Poruka
4
Začaureni u svojim nacionalnim ekonomskim dešavanjima i problemima , zatrpani raznoraznim tvrdnjama, raznoraznih domaćih i stranih stručnjaka kao i njihovim objašnjenjima istih problema koji su uglavnom zasnovani na argumentima " majke mi ", u poslednjih dvadesetak - trideset godina nisam imao priliku da vidim ili pročitam iole kompetentnu predstavu globalnih ekonomskih kretanja.
Svi koji smo proživeli dovoljno dugo da možemo uporediti ono poslovno vreme od pre tridesetak godina sa ovim današnjim,svedoci smo dramatičnog ubrzanja svih poslovnih aktivnosti, prouzrokovanih tehnološkim napretkom , promenama u režimu radnih odnosa , kao i dostupnosti automatike proizvodnje i dostupnosti novih materijala.Moje lično, donedavno mišljenje je bilo da smo za ovo vreme postali tri puta više efikasniji, nego pre trideset godina.
Juče sam video jedan dijagram na kome se prikazuje kretanje vrednosti akcija na tržištu od 1955 god pa do 2008 god. na kome je prikazano da je vrednost globalnog tržišta akcija od 1980-te god do danas porasla dvanaest puta.
Nešto mi tu nije logično.
Ume li neko da nam donese neke relevantne pokazatelje globalne ekonomije za ovih poslednjih 30 - 40 godina?
Lično nigde u svetu ne vidim ( osim možda u egzotičnim a u ranijem vremenu zaostalim regionima Afrike i Azije ) dramatične promene u kvalitetu života naroda , ni približno rastu efikasnosti proizvodnje.
 
Mali broj ljudi, mozda oko 5% drzi 80-90% svog kapitala u SAD-u. Isto ti je tako i u drugim drzavama.
Mala grupa multi milijardera ima tezak kes, veci nego neke drzave zajedno sto imaju,a barem 2-3 milijarde ljudi jedva ima za leba. To ti tako.
 

Back
Top