Nega posle operacije- HITNO

Rayela

Legenda
Poruka
71.814
Forumas D.e.j.a.n je upravo svoju kuju bokesera doveo kuci nakon teske i komplikovane operacije.
veterinar je ocigledno bio skrt na recima, a mozda je i vlasnik bio i uzbudjen pa nije ni pitao sta treba da pita.

Kako zastititi rane da ih pas ne lize? Kako se ponasati prvih nekoliko dana? Da li psa terati na silu
da izlazi napolje da piski i kakki ili da to radi na nekoj peleni? Koliko ja znam ( ovde se radi o bokseru, kuji, staroj 8 godina)
pas ce pre umreti nego da piski i kaki na mestu na kome spava, narocito ako na to nije navikao.

Vlasnik je izvan sebe i od straha, brige, tuge pa zato ja u njegovo ime postavljam ovaj topik i molim da se sto pre javite.
 
pa nek okrene telefonom i pita veterinara

- - - - - - - - - -

kakav je to veterinar kada ga nije uputio u najbitnije

Veterinari ne upucuju sta i kako sa psom kada zeli da piski, kaki, a ni kako da ranu stiti. Stave onu kragnu oko vrata
da pas ne lize ranu i kazu da dodjes za deset dana.

Ja sam svom psu kada je bio kastriran ( tumori su bili po sredi) u kuci i preko noci oblacila hulahop carape, presecene na pola, takoreci
neku vrstu shorca za njega, ali od cvrste helanke, nisma htela da ga mucim onom strashnom kragnom. Kada bismo izlazili ja bih to
skidala da me ljudi ne zapitkuju sta je i kako je, a i da moze da piski, kaki.
 
Postoji ona najcesce plasticna "navlaka koja se stavlja preko glave" i ima oblik obrnutog abazura za stone lampe i sa time se psima onemogucava pristup ranama ili im makar otezava .

Da, ja sam Dejanu savetovala da pod hitno ode u veterinarsku apoteku ( moze i u "normalnu" apoteku) i da tamo lepo pita.
Najbolje sam savete u Srbiji dobijala bas od tih veterinarskih tehnicara u tim apotekama. Da, ta "kragna" je pravilo za pse
koje su operisani jer sprecava da lizu ranu, ali kazem, meni je bilo zao da svog mucim jer je za spavanje jako jel nezgodna pa sam
smislila ovo sa carapama od kojih sam napravila neke kao bokserice.
 
Forumas D.e.j.a.n je upravo svoju kuju bokesera doveo kuci nakon teske i komplikovane operacije.
veterinar je ocigledno bio skrt na recima, a mozda je i vlasnik bio i uzbudjen pa nije ni pitao sta treba da pita.

Kako zastititi rane da ih pas ne lize? Kako se ponasati prvih nekoliko dana? Da li psa terati na silu
da izlazi napolje da piski i kakki ili da to radi na nekoj peleni? Koliko ja znam ( ovde se radi o bokseru, kuji, staroj 8 godina)
pas ce pre umreti nego da piski i kaki na mestu na kome spava, narocito ako na to nije navikao.

Vlasnik je izvan sebe i od straha, brige, tuge pa zato ja u njegovo ime postavljam ovaj topik i molim da se sto pre javite.

Zasto da ne lize ranu?

Pljuvačka u ustima pasa sadrži enzime koji pomažu u lečenju:

Enzimi lizozim i peroksidaza pomažu u uništavanju ćelijskih zidova gram-pozitivnih bakterija, dok laktoferin, defensin i cistatin imaju antibakterijsko dejstvo. Smatra se da trombospodin ima antivirusno dejstvo, a dokazano je da proteaze u pljuvački pospešuju zarastanje rana. Nitratna jedinjenja razlažu se na azot-monoksid nakon kontakta sa kožom, čime se sprečava razvoj bakterija. Takođe, u pljuvački se nalazi i opiorfin koji umanjuje bol.

http://www.zivotinje.rs/vestiStrana.php?id=10486&name=otkrivamo-zasto-psi-lizu-rane&tip=vesti
 
Zasto da ne lize ranu?

Pljuvačka u ustima pasa sadrži enzime koji pomažu u lečenju:

Enzimi lizozim i peroksidaza pomažu u uništavanju ćelijskih zidova gram-pozitivnih bakterija, dok laktoferin, defensin i cistatin imaju antibakterijsko dejstvo. Smatra se da trombospodin ima antivirusno dejstvo, a dokazano je da proteaze u pljuvački pospešuju zarastanje rana. Nitratna jedinjenja razlažu se na azot-monoksid nakon kontakta sa kožom, čime se sprečava razvoj bakterija. Takođe, u pljuvački se nalazi i opiorfin koji umanjuje bol.

http://www.zivotinje.rs/vestiStrana.php?id=10486&name=otkrivamo-zasto-psi-lizu-rane&tip=vesti
Sve je to tacno, ali se ovde radi o dubokoj rani sa koncima ( operacija je trajala 3 sata) tako da onda izvuce i konce, rana prokrvari.
Dok se konci ne izvade ( to traje 7-10 dana) rana mora da se stiti od lizanja i pokusaja da se skinu zavoji, flasteri, lekovi.

Inace, zaista je tako ( ali to raznorazni higijenicari nece da shvate) da je pljuvacka psa antisepticna, da slobodno moze da lizne i bebu,
pa i neku ranicu na nozi, ruci coveka.

- - - - - - - - - -

pa uvijena noga i nosi se oko vrata ona plastika
A sto noga? Ova kuja je imala silne operacije u predelu stomaka.
Elem, kuja se probudila, bila je i nocas kod veterinara, danas ce mladjaHni Dejan da je donese kuci,
on je bio u nekoj panici jer mu je ovo verovatni prvi "slucaj" bolesti i operacije psa. Danas ce mu vec vet sve objasniti
sta i kako.
 
Sve je to tacno, ali se ovde radi o dubokoj rani sa koncima ( operacija je trajala 3 sata) tako da onda izvuce i konce, rana prokrvari.
Dok se konci ne izvade ( to traje 7-10 dana) rana mora da se stiti od lizanja i pokusaja da se skinu zavoji, flasteri, lekovi.

Inace, zaista je tako ( ali to raznorazni higijenicari nece da shvate) da je pljuvacka psa antisepticna, da slobodno moze da lizne i bebu,
pa i neku ranicu na nozi, ruci coveka.

- - - - - - - - - -


.

Onda joj ne gine kragna u toku tih 7 dana.
 
Onda joj ne gine kragna u toku tih 7 dana.
Ja sam mom psu ( kada je imao operaciju) oblacila hulahop carape ( neke cvrste, moje naravno) kojima sam isekla nogavice pa je to izgledalo kao
da ima neke pantalone, pa i dva para toga. Ali samo nocu ili kada je sam, na ulicu u setnju smo isli bez icega jer je jel morao i da piski, kaki, a i
dfa me narod ne zapitkuje sta je bilo. Neko to radi i majicom pa zakaci valjda nekom zihernadlom krajeve, ali kragna je jedina prava stvar.
Meni je bilo zao da spava sa tom strasnom kragnom.
 

Back
Top