pitanje

Steta... Ja sam zakacio jednu kod kuce, i radi mi preterano... Narocito zato sto imam laptop. Fora je sto mozes i da se zakacis i na druge bezicne mreze bez frke, evo i sada sam na netu dok sedim za kaucom sa laptopom u krilu! A i nije toliko skupo i nemoguce.
 
Pa znam ja sve to, ali jos uvek je bezicna mreza mnogo skuplja od obicne uz pet puta manju propusnu moc (najkvalitetnija oprema za WLAN, npr. Nokia ili Krone obezbedjuje protok od 22 Mbps), tebi je OK za kucu, ali za neke vece staticne sisteme stvarno nema potrebe, i uz sve to, protok od 22 Mbps moze biti i nedovoljan....Sve u svemu, prakticnost i aplikabilnost stoji na strani WLAN-a, dok u svemu ostalom prednjaci LAN....
Mozda i gresim u svom misljenju, lepo bi bilo kada bi nam se pridruzio jos neko u raspravi....Pozdrav....
 
Lord of Chaos:
Pa znam ja sve to, ali jos uvek je bezicna mreza mnogo skuplja od obicne uz pet puta manju propusnu moc (najkvalitetnija oprema za WLAN, npr. Nokia ili Krone obezbedjuje protok od 22 Mbps), tebi je OK za kucu, ali za neke vece staticne sisteme stvarno nema potrebe, i uz sve to, protok od 22 Mbps moze biti i nedovoljan....Sve u svemu, prakticnost i aplikabilnost stoji na strani WLAN-a, dok u svemu ostalom prednjaci LAN....
Mozda i gresim u svom misljenju, lepo bi bilo kada bi nam se pridruzio jos neko u raspravi....Pozdrav....

Naravno, ja sam mislio da takva mreza moze i da se zakaci na neke vece sistem ili u kompanijama ili slicno, ZAJEDNO sa LAN. Takav sistem ima mnoge prednosti, dajuci flexibilnost radnicima, ako imaju laptope, jer ne moraju da se kace ili connectuju na mrezu non stop kad im treba mreza, ili da se guraju zajedno sa ostalim komputerima koji takodje mogu da se zakace na bezicnu.Isto tako i unistava potrebu da za kablovima koji se ili ugradjuju u zidove ili se vuku na sve strane, pa ako oces nesto da otkacis, imas manje sanse da se zapetljas i polomis pola mreze. Takodje i manje kosta kada razmislis i o ceni instaliranja kablova, kupovine opreme i sl. dok ti ovde treba samo da nekoliko hub-ova bude zakaceno (zavisi od velicine kompanije) A i sada je izasla nova tehnologija kompanije Belkin i oni je zovu 54g je fura na 54Mbps ima domet oko 450m. Naravno losa stvar je sto sa vecim dometom brzina je slabija... Ovi su to manje vise prevazisli, pa cak i kada je slab domet, brzina je pristojna (probao sam iz obliznjeg paba). Meni je jedino smesno i neverovatno sto sam ja imao kablovski modem zakacen na kompos (jos ga imam ali mi je zakacen na hub za bezicnu) i brzina downloadovanja je bila jako spora, ko da sam imao modem. Meni je receno da je to zbog loseg dotoka kod servera ili zbog guzve na sajtovima. Kada sam namestio bezicnu mrezu, meni je kompos poludeo i poceo da downloaduje 2 do 3 puta brze nego ranije. Ja jos uvek nemam pojma zasto je tako, ali mogu da skinem 25 MB za 3 min. Sve u svemu meni je ova mreza ulepsala zivot. Jedina glupa stvar je sto ako imas Belkinovu karticu, mozes da pristupis bilo kojoj bezicnoj mrezi, osim ako nije dobro zasticena. Ja zivim u Engleskoj i otisao sam u obliznji trzni centar (nesto ko Spens u Novom Sadu) i ukljucio moj laptop, i kartica je pocela da mi javlja da je detektovala negde oko 5 bezicnih mreza, na koje sam mogao bez frke da se zakacim da sam hteo. Naravno, verovatno su bile zasticene, a i nisam toliko glup da hackujem u jedan trzni centar IZ trznog centra, uhvatili bi me za 5 min., a i nisam takva osoba koja voli da razbija sisteme...
 
Pardon, ja se izvinjavam zbog pograsnih informacija navedenih u mom proslom postu, nadam se da cete mi oprostiti, tek sam ustao. Brzina Belkinove mreze nije 54 Kbps vec 54 Mbps (mega bita u sec sto ispada negde oko 7 MB u sec) koja je brza od kablovskog neta. A i postoje i druge mreze koje mogu da operisu na 54 Mbps (zove se 84) ali imaju domet od oko 200 - 300m, jako lose operisu na maksimalnom dometu i lako se probijaju, ako nisu dobro zasticene. Belkinova je ipak trenutno najbolja.
 
Moram priznati da mi je bezicna sa protokom informacija od 54 Mbps do sada bila nepoznata....U svakom slucaju, slazemo se da WLAN pruza izuzetne prednosti u odnosu na obican LAN, s tim sto je kod nas cena jos uvek primarni kriterijum pri odabiru resenja....Rentabilnost cini mi se raste u slucaju da se WLAN koristi samo kao ekstenzija LAN-a, ali to je cisto neko moje shvatanje....
Isto tako, mislim da nema potrebe da mi persiras (ako je ovo u prethodnom postu bilo persiranje, a ne obracanje svim citaocima)....:)
 
Ipak jeste istina da je bezicna jako nesigurna osim ako se ne koristi enkripcija ili dobar firewall ili monitor. A sto se cena tice, tu imam misljenje da bezicna mreza ima prednost sa obzirom na cenu instalacije i kupine hardvera za obican LAN, mada nisam siguran kakve se cene krecu po Srbiji. Usput,izvinjavam se ako sam te uvredio, nisam imao nikakvu nameru, ali sam samo odgovarao na tvoj prosli post sa obzirom da niko drugi nista ne pise na ovu temu, ali informacije koje sam naveo su namenjene za sve citaoce.
 

Back
Top