problemi sa digitalnim signalom i pojacivacem

Poruka
3.733
za sve one koji imaju problema sa digitalnim prijemom signala,hocu da navedem nekoliko bitnih,proverenih cinjenica. ovo vazi samo za mrezaste antene,odnosno one koje imaju plocicu (pojacivac) u sebi! (Mikron,uglavnom,ili bilo koga druga antena koja ima neku elektroniku u sebi)
prva stavka u slucaju da vam ne nalazi nikakav signal,jeste da menjate lokaciju antene i da tezite sto visoj poziciji,recimo krov ili potkrovlje,ovo vazi za sve antene.takodje je bitno i usmeriti antenu u najboljem pravcu,tamo odakle dolazi signal.morate kalibrisati,svaki centimetar moze poremetiti prijem.po nalazenju nekog solidnog signala (minimum 50-60%),dobro ucvrstiti antenu.detaljno proveriti sve kablove,nista ne sme da se spaja.pripaziti na debeli kabl u sredini zice,a posebno na onaj gusti kabl sto lici na paucinu,haha (masa).ako i dalje nema nista,druga stavka je skinuti plocicu i kupiti novu.ja sam imao isti problem,pa sam kupio neku navodno ''najjacu'',kosta 300 dinara.ona ima 60 vati ili slicno,dok ove sto dolaze uz antenu imaju 20-30w.ako je signal slab ili brdovito mesto,90% verovatnoce da je plocica preslaba i nece da detektuje signal ili kako god.inace,plocica je PHILIPS-ova,ne secam se kako joj bese oznaka,ali je crne boje i nema sraf za stelovanje!
nemojte koristiti adapter (pojacivac),koji se ukljucuje u struju,a koji ste dobili uz antenu.mislim da svi digitalni risiveri (set top box uredjaji) imaju neki ugradjeni pojacivac ili napajanje,koje je daleko kvalitetnije i pouzdanije resenje od tog jeftinog kineskog adaptera.posto nisam siguran da li svi tjuneri imaju to pojacalo u sebi,morate uci u opcije svog tjunera i potraziti opciju ''napajanje antene'' ili ako je na engleskom,''power antenna''. ta opcija mora biti ukljucena,ako je imate.ako je nemate,onda morate koristiti zaseban adapter,sto je losije resenje. ja imam uredjaj marke ''DENVER'',koji ima tu opciju. eksperimentisao sam i zakljucio da mi se sa zasebnim adapterom koji sam dobio uz antenu,relativno cesto koce kanali,a takodje ih i vrlo cesto nema,samo crna slika. a kada sam povezao antenu direktno u tjuner,bez ikakvog pojacivaca i ukljucio opciju napajanje antene,stvar je daleko bolja. rade svi kanali,uz neka minimalna,ne-ucestala kocenja,ma skroz moze da se gleda.znaci...prvo proveriti opciju za napajanje antene iz samog risivera,da li je ima ili ne. ako je ima,ukljuciti je i povezati kabl od antene sa bananicom (konektorom), direktno u uredjaj u RF ulaz,opet kazem,pripaziti da se kablovi NE dodiruju. i ima da radi puno bolje. ovo vazi samo za mrezaste (grid) antene,kod nas su obicno proizvodjaca ''Mikron'',to jest,samo za antene koje imaju onu stampanu plocicu u sebi.za gole stare yagi/loga antene bez elektronike,ovo nema efekta.
mozda ovo nece raditi za svakog,mozda sam pogresio u nazivima komponenata,ali se nadam da ce nekom pomoci! :cool:
 
Poslednja izmena:
Da li slučajno ili zbog neznanja, pobrkani su neki pojmovi. Pojačivač nije isto što i adapter za struju. Adapter se koristi za napajanje pojačivača koji je u sastavu antene (češka mrežasta i slične) ili samostalan (najčešće turski Tunali) i daje tačno odgovarajući napon za ugrađeni pojačavač. Napajanje koje ide iz STB-a najčešće daje 5V dok antenski pojačavači obično rade na 9 ili 12V. Ako je signal predajnika dovoljno jak biće i to dovoljno. Ako je signal slabiji bolje je koristiti originalni adapter. Ako antena nema ugrađen pojačavač, napajanje iz STB-a nema uticaja i treba ga isključiti.
 
Kako neće !?
Ti si pravi drugar !
Svaka ti čast, jer pomažeš nekome koga nikad nisi i nećeš videti !
E, to se zove iskreno drugarstvo.

Nemam citirani problem, ali imam potrebu da kažem to što sam rekao....

hvala lepo.

- - - - - - - - - -

Da li slučajno ili zbog neznanja, pobrkani su neki pojmovi. Pojačivač nije isto što i adapter za struju. Adapter se koristi za napajanje pojačivača koji je u sastavu antene (češka mrežasta i slične) ili samostalan (najčešće turski Tunali) i daje tačno odgovarajući napon za ugrađeni pojačavač. Napajanje koje ide iz STB-a najčešće daje 5V dok antenski pojačavači obično rade na 9 ili 12V. Ako je signal predajnika dovoljno jak biće i to dovoljno. Ako je signal slabiji bolje je koristiti originalni adapter. Ako antena nema ugrađen pojačavač, napajanje iz STB-a nema uticaja i treba ga isključiti.

pa to je ono sto se u narodu zove pojacivac...taj deo sa bananicom,kablicem i adapterom.tako ga zovu ljudi,pa sam tako i napisao,da znaju o cemu se radi.i to za antene koje nemaju plocicu,to stoji takodje,dodao sam u tekst.ali to za voltazu,mislim da nema uticaja,jer meni radi daleko bolje ovako,cak mi je i dalo sliku mogu da kazem,do juce nisam mogao gledati ove glavne kanale (rts,pink,b92,hepi,prva) sa tim adapterom sto sam dobio uz antenu.to je moje iskustvo licno.
 

Back
Top