O gitarama, kroz pogled obicnih ljudi
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: O gitarama, kroz pogled obicnih ljudi

Početnik
    Učlanjen
    20.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano O gitarama, kroz pogled obicnih ljudi

Evo od prve zablude da pocnem: obican covjek misli da je elektricna gitara nesto vise mehanicko nego akusticna, da je akusticna nesto sto bolje ocrtava sviranja sviraca, dok misle da je elektricna ono sto ucestvuje u sviranju pa se ne mora ni svirat dobro da bi to dobro zvucalo.
    Medjutim, kada vide da to nije tako jer im prvo das akusticnu, a onda ukljucis najjacu distorziju na elektricnoj i das im to - oni ne mogu da vjeruju kako to da jedan ton ne mogu lijep da izvedu i da sve susti i krci od buke koja je besmislea dok oni sviraju; kada im se objasni da gitara na distorzijama snima sve greske sviraca bolje nego akusticna gitara, onda oni promijene misljenje, ali i dalje misle da postoje u elektricnoj gitari nekakvi mali kompjuteri sto izvjestacuju zvuk da bi ispalo kako neko svira bolje nego sto svira.

Druga zabluda, da in ne nabrajam sve posto ima njih previse, - to je da ne mogu da vjeruju da se gitare sviraju prema notama, nego misle da sam gitarista smislja u toku sviranja neke svoje note, na koji nacin je on za njih neka vrsta Boga, koji ima onu moc da bez nota svira dobro. Zatim, kad vide da se neki zvukovi dobijaju kada se sa gitarom ne radi skoro nista nego se samo okrece u prostoru koji je blizu pojacala, onda misle da postoji neka masina obrade toga sto je dobro za sviranje a sto ne, koja ako oni odsviraju lose automatski prepravlja to u, eto, nesto dobro. A ako vide da neko svira bas brzo misle da je vjestiji od nekoga ko namjerno iako bi mogo da svira jos brze ne forsira brzinu nego oblik zvuka. I misle da je teze nauciti brzinu nego ljepotu zvuka, a ne zele da povjeruju o tome da se na gitari sve cuje, cak i to kako prsti drze zice i kakav je materijal trzalice i kakav je nacin trzanja, i snaga kojom je zica trznuta i ugao, i mjesto zice, itd. Zatim, za sviraca Metallica benda koji je definitivno najgori na svijetu misle da je najbolji... Dok se na gitaristickim forumima svi smiju glupostima tog bezumnika.

Odakle ovoliko zabluda o gitarama, iako ih ima jos 150 puta ovoliko (150 puta 2 je 300)? Evo cisto malo eto od Satrijanija demonstracije "sile": od 1:00 do 2.14. - sto govori da im mozda i treba pomalo oprostiti zablude...
    Poslednji put ažurirao/la Nina : 24.06.2015. u 17:42

Buduća legenda buudala (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    29
    Reputaciona moć
    1223

Podrazumevano Re: O gitarama, kroz pogled obicne budale (tu spada 90% ljudi), i zasto oni imaju tak

Zablude su zablude i ljudi ih gaje dok im se ne dogodi nešto što ih uveri da su grešili.
    Četrdeset godina sviram bez poznavanja nota.

Niko od kolega sa kojima sam svirao nije znao da čita note, osim jednog kolege koji je profesor muzike, a i on nije nikad koristio notne zapise ni na probama, a kamo li na živim svirkama.
    Da bi nešto zvučalo dobro, mora da se odsvira dobro.Sve, ali apsolutno sve je u redovnom sviranju, svakodnevnom višesatnom vežbanju i ponavljanju do automatizma.
    Note su slova za one koji ne mogu da zapamte pa čitaju. neka vrsta puškice za vreme nastupa.
    Većina instrumentalista na živim svirkama uživa u tome da odsvira istu stvar na neki novi način.

Dobar instrumentalista se i poznaje po tome što je u stanju da istu stvar odsvira na više načina , a da bude zanimljivo i prijatno za slušanje.
    Poslednji put ažurirao/la Nina : 24.06.2015. u 17:39
    zzz

Početnik
    Učlanjen
    20.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: O gitarama, kroz pogled obicnih ljudi

Ovaj prica gluposti. Znanje o tome koja zica na kom pragu ide poslije upravo odsvirane je ustvari znanje o rasporedu nota u kompoziciji. Ne zna sto znaci izraz "nota", i misli da je tablatura nesto skroz drugacije od predstavljanja nota po kojima se svira, iako ona u sustini samo i jeste to: oznaka sledecih nota koje se sviraju. I ovo je svirano po notama, iako izgleda da nije... nekome ko je budala izgleda da nije.

Početnik
    Učlanjen
    20.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: O gitarama, kroz pogled obicne budale (tu spada 90% ljudi), i zasto oni imaju tak

Citat Original postavio buudala Pogledaj poruku
    Zablude su zablude i ljudi ih gaje dok im se ne dogodi nešto što ih uveri da su grešili.
    Četrdeset godina sviram bez poznavanja nota.

Niko od kolega sa kojima sam svirao nije znao da čita note, osim jednog kolege koji je profesor muzike, a i on nije nikad koristio notne zapise ni na probama, a kamo li na živim svirkama.
    Da bi nešto zvučalo dobro, mora da se odsvira dobro.Sve, ali apsolutno sve je u redovnom sviranju, svakodnevnom višesatnom vežbanju i ponavljanju do automatizma.
    Note su slova za one koji ne mogu da zapamte pa čitaju. neka vrsta puškice za vreme nastupa.
    Većina instrumentalista na živim svirkama uživa u tome da odsvira istu stvar na neki novi način.

Dobar instrumentalista se i poznaje po tome što je u stanju da istu stvar odsvira na više načina , a da bude zanimljivo i prijatno za slušanje.
    I ne hvali se godinama sviranja, tj. svirackog staza, vec se hvali malo nekim djelom koje ces okaciti na YouTube pa prebaciti ovamo da cujesmo...
    Druga glupost koju si reko je to da je samo velika kolicina vremena vjezbanja obaveza za to da bi se znalo dobro svirati, iako znas da neko ko vjezba samo 2 puta mjesecno umije svira 33 puta bolje od onoga ko vjezba 33 puta mjesecno, i to da neki ljudi ne moraju da vjezbaju nakon sto jednom nauce nesto tako da i ako 90 godina nisu imali gitaru u rukama mogu da "zanesu" rokere 90 puta bolje, onda kada je konacno uzmu, nego neko ko vjezba 90 puta dnevno.

Ja sam sviranje gitare uci intelektualno, tako da moje znanje i ako ostavim gitaru na pet godina, pa onda kada joj se nakon tog vremena vratim, ne samo da je uvjek bilo jednako dobro kao i onda kada sam batalio gitaru, nego je bilo obicno jos bolje... Ali ovaj covjek je lud, ja njega ne mogu da skinem kako svira: od 2:00 uzivajte...
    Poslednji put ažurirao/la ajmo mala na kolima hitne : 24.06.2015. u 21:06

Buduća legenda Dragoljub69 (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    607

Zapostavili ste duvačke instrumente...Duvajte malo,manite se trzanja...
    Za šankom sa zastavom na pola koplja

Početnik
    Učlanjen
    20.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Prica neke gluposti covjek, oce da laze kako neko ko svira 40 godina to znaci da sigurno svira bolje od nekoga ko svira 4 mjeseca... Bregovic je nakon manje od 5 godina zivotnog sviranja gitare svirao na nacin boljeg vadjenja ljepote zvuka i izazivanja gitare da uzme da zvuci kao zenska utonula u strast nego svi ovi sto danas ISKRENO kazu da sviraju vec 50 - 60 - ili 150 godina, jer te stvari koje je on radio ne samo da ne umije niko da ponovi, nego cak i ne smije, jer bi bio proglasen satanistom - zbog obicaja da se virtuoznost na zicanim instrumentima smatra dobijenom putem prodaje duse djavolu JER je gitara takav instrument da ga je teze svirati od instrumenta za koji svako sigurno zna da je mnogo teze svirati njega nego svirati na klaviru: crkvenih orgulja i to bas onih u crkvi (da) ili crkvenih harmonija u crkvi (da). Imao sam par puta priliku da sviram u crkvi te orgulje, odnosno dozvolu, pa sam izvodio na njima himnu Titove Jugoslavije u prostorijama crkve
    0:22-0:40 - carobno, mislim da je gitarista Galije sadasnji, uzivajte
    Poslednji put ažurirao/la ajmo mala na kolima hitne : 25.06.2015. u 11:13

Početnik
    Učlanjen
    20.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    Zapostavili ste duvačke instrumente...Duvajte malo,manite se trzanja...
    Vrijedja on mene, pa mogu i ja njega, tim vise sto me vrijedja ni krivog ni duznog
    Oces ti da ga malo duvas? Vidi, vidim li te nedje crni covjece ima da stvarno malo poduvas mi iako nisam pe.er... inace cu ti kosti slomit pa ces se uplasit i pristat da mi ga duvas, jel ti jasno?

Zainteresovan član igita (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    19

Znao sam da je onaj Bregovicev fan.

Početnik
    Učlanjen
    20.06.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio igita Pogledaj poruku
    Znao sam da je onaj Bregovicev fan.
    A zar su oni rijetkost? (Bregovicevi fanovi)

Slične teme

1. O gitarama, kroz pogled obicnih ljudi
    Autor ajmo mala na kolima hitne u forumu Psihologija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 24.06.2015., 16:34
  2. LJUBICHASTE NAOCHARE ZA POGLED KROZ ZIVOT
    Autor Syber rider u forumu Arhiva
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 21.12.2007., 10:45
  3. Halo ljudi NATO trupe kroz Srbiju
    Autor misa_01 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 3