Dilema

snejks

Elita
Poruka
17.871
Pošto planiram neki upgrade kompjutera jer stara matična ploča am2 je krenula polako ali sigurno da otkazuje u dilemi sam šta da radim:
- trenutno imam gigabajtovu ploču sa amd 64x2 5200+ procesorom na 2.7 ghz i 4 gb ram-a na 800mhz međutim jedan po jedan polako ali sigurno otkazuju delovi ploče do sada mi je otkazala integrisani gigabitni lan , integrisana zvučna koju sam nadomestio karticama međutim sada mi je na njoj prestao sa radom i pci-e slotovi 4x kao i 16x kao i integrisana grafika oće da štuca pa i da zablokira već na google earth programu , gledao sam na netu neku hibridnu ploču da uzmem sa mogućnošću polakoga prelaska na fx procesore i ddr3 memoriju međutim one se teško nalaze recimo kao ova http://www.winwin.rs/maticna-ploca-...-fx-pcie-ddr2-ddr3-sata2-lan-5-1-1190975.html i sa time da dobijem na vremenu
- druga varijanta je da uzmem neku jeftinu intelovu ploču 1150 slot sa g1840 procesorom i 4 gb rama -najviše naginjem ka ovome rešenju ali se pojavila mogućnost i za još jednu varijantu
-treća varijanta je da uzmem neki stariji polovan core i7 za 1366 socket cena na netu im je između 5-7000 dinara sa tim da nađem za njega odgovarajuću ploču i ram ddr3 .

Želim da čujem vaša mišljenja šta vi mislite šta je bolje i neki savet za upgrade?
 
Druga varjanta je dobra i moze izaci jeftino ako ti ne treba za nesto zahtevno u startu ( a ostaje ti prostor da kasnije kad imas para tutnes neki i5 i uzivas).

Ja bih licno izbegao trecu varjantu. Nisam pratio oglase neko vreme, ali mislim da je mali izbor tih jacih procesora za 1366 kod nas :think: Ipak bih pre isao na 1150 gde su asortiman i mogucnosti vece.

Prva varjanta sa tom plocom je okej, ako nemas potrebe za onim jacim FX procesorima koji prze preko 95W (koliko videh ta ploca podrzava samo te procesore do 95W). I mozes iskoristiti fino tih 4gb ram-a, pa kasnije kad imas para mozes preci na ddr3 ram a taj da prodas. Tako da ako ti treba vremena da ubacujes(menjas) jedno po jedno, definitvno moj glas ide za Asrock combo plocu.

Ja bih licno najradije isao na novu LGA1150 plocu, procesor i ram i time obezbedio bazu za kasniju nadogradnju, a generacijski skoro najnoviju varjantu. Ali sve zavisi od toga koliko finansije dozvoljavaju :)
 
Ja bih licno izbegao trecu varjantu. Nisam pratio oglase neko vreme, ali mislim da je mali izbor tih jacih procesora za 1366 kod nas
trenutno na kupindu ima barem 7 procesora core i7 920 - 930 sa po 8 mega keša koje su u bukvalnom smislu zveri od procesora i daleko iznad bilo kojega i3-a najnovije generacije po performansama i one su jako klokabilne , više me brine ploča za takav procesor
 
čak šta više u mislima mi prohujava neka varijanta sa intelovim core 2 quad procesorima i jeftinim 775 socketom i matičnom , znam ja da je varijanrta sa novim 1150 socketomi najslabijim procesorom dobra zamena jer najslabiji intel je duplo jači od ovoga amd-a što ga sada imam
 
Poslednja izmena:
čak šta više u mislima mi prohujava neka varijanta sa intelovim core 2 quad procesorima i jeftinim 775 socketom i matičnom , znam ja da je varijanrta sa novim 1150 socketomi najslabijim procesorom dobra zamena jer najslabiji intel je duplo jači od ovoga amd-a što ga sada imam

E bas to. A jesu i7 brutalni procesori, nema dileme. Ali dosta zavisi od toga da li zelis da ostanes na 'starijoj' pltaformi ili hoces da predjes na generacijski noviju.

Ja imam 1150 i i3 procesor, sve zaivis ko ga za sta koristi. Ali radi kao singerica, tera za sve pare. Jos sam ga ja uzeo za smesne pare - 7500din pre godinu ipo, nov sa garancijom. Za te pare nije bilo bolje kupovine.

Quad-ove za 775 ima bas dosta u ponudi, raznovrsni. I za finu cenu moze da se uzme posto, ja kad sam kupovao za stari komp ljudi su bili voljni da lepo spuste cenu posto ih dosta prodaje :)) Takodje tu mozes pucati i na nekog Xeon-a :)
 
E bas to. A jesu i7 brutalni procesori, nema dileme. Ali dosta zavisi od toga da li zelis da ostanes na 'starijoj' pltaformi ili hoces da predjes na generacijski noviju.

Ja imam 1150 i i3 procesor, sve zaivis ko ga za sta koristi. Ali radi kao singerica, tera za sve pare. Jos sam ga ja uzeo za smesne pare - 7500din pre godinu ipo, nov sa garancijom. Za te pare nije bilo bolje kupovine.

Quad-ove za 775 ima bas dosta u ponudi, raznovrsni. I za finu cenu moze da se uzme posto, ja kad sam kupovao za stari komp ljudi su bili voljni da lepo spuste cenu posto ih dosta prodaje :)) Takodje tu mozes pucati i na nekog Xeon-a :)
ima samo jedna caka - 1150 socket zastareva sada u augustu jer intel izbacuje nove procesore za socket 1151 codname "Skylake" kao i nove matične ploče sa ddr3 i ddr4 i podrškom očekuje se pojeftinjenje ddr4 memorija jer se kreće u masovnu proizvodnju istih u augustu tnači će prodavci biti zasuti sa novim pločama i socketima intela
da ne pričam o činjenic da amd u isto vreme izbacuje novu seriju apu procesora a10 sa dx12 standardom za fm2+ - rat traje i dalje
 
da tebi treba savet ajd dobro :) ako ti još radi stara konfiguracija to je jest ako je nisi rastavio u hiljade delova, neka radi i dalje dok ne skupiš za novu kantu
 
Znači nema saveta pametnih?
HBG sa ovoliko dobrih saveta mogao bih da kupim i Rapsbery pie 2 ta 35 dolara ono najosnovnije bi i ono zadovoljilo .


Od "boljeg uvek ima - bolje" :


* 1.7GHz Quad-Core processor and 2GByte RAM

201312222305368236.jpg


Cena oko 69$ ...
Napajanje 5V , pa Ti vidi ...
Moze Android , Linux ...
 
Poslednja izmena:
Od "boljeg uvek ima - bolje" :


* 1.7GHz Quad-Core processor and 2GByte RAM

Pogledajte prilog 354822

Cena oko 69$ ...
Napajanje 5V , pa Ti vidi ...
Moze Android , Linux ...
neznam da li si video ove ploče sa quad core integrisanim procesorima cena do 8000 din.

- - - - - - - - - -

da tebi treba savet ajd dobro :) ako ti još radi stara konfiguracija to je jest ako je nisi rastavio u hiljade delova, neka radi i dalje dok ne skupiš za novu kantu
pa sa nje kuckam još uvek ali vidi se da polako riknjava dok usporeno diže sistem i polako izbacuje sliku , integruša x1200 baguje gde ne bi trebalo tako da sam svestan da mu je kraj samo pitanje vremena
 
neznam da li si video ove ploče sa quad core integrisanim procesorima cena do 8000 din.

- - - - - - - - - -

pa sa nje kuckam još uvek ali vidi se da polako riknjava dok usporeno diže sistem i polako izbacuje sliku , integruša x1200 baguje gde ne bi trebalo tako da sam svestan da mu je kraj samo pitanje vremena



Ovakva sa slike mi je "u licnom posedu i u funkciji" i sasvim je ok , za te parinje i za namenu .
 

Back
Top