Читање

Ogi333

Početnik
Poruka
40
Поздрав свима

Док читам,све ми одвлачи пажњу.Лајање пса,дерање дјеце,...Коју год сам књигу читао до сада,нисам био у стању да се уживим у њу,те да уопште не примјећујем дешавања око себе.Интересује ме ваше мишљење ? Зашто је то тако ? Може ли се поправити ?
 
Поздрав свима

Док читам,све ми одвлачи пажњу.Лајање пса,дерање дјеце,...Коју год сам књигу читао до сада,нисам био у стању да се уживим у њу,те да уопште не примјећујем дешавања око себе.Интересује ме ваше мишљење ? Зашто је то тако ? Може ли се поправити ?

Počeo si da čitaš ozbiljne knjige, a u njih je potrebno uložiti trud. Ako ti okolina ometa koncentraciju, najbolje da se izoluješ, odeš u sobu, zatvoriš vrata, itd.
 
Poslednja izmena:
Урадим ја све то.Затворим се у собу и читам.Међутим,опет ме све омета у томе.Довољно је да се неко накратко продере,одмах ми одвуче пажњу.
 
Урадим ја све то.Затворим се у собу и читам.Међутим,опет ме све омета у томе.Довољно је да се неко накратко продере,одмах ми одвуче пажњу.
Citaj samo uvece, nocu, ni ja ne mogu recimo u autobusu ili na aerodromu, zeleznickoj stanici da citam neku ozbiljnu knjigu.
 
Znači da ne uživaš u čitanju tj. da čitaš na silu

Nije tako.
Neke knjige su jednostavno komplikovanije od drugih, na jezičkom ili semantičkom nivou, i zahtjevaju ozbiljniju koncentraciju. To, međutim, ne znači da se u takvom čitanju ne uživa, naprotiv. Samo je potrebno malo sačekati da plodovi tog zadovoljstva sazru.
 
Možda jednostavno ne voliš da čitaš.
No, ima ljudi koji trebuju odredjen set okolnosti, svaki put, kada bi se bavili aktivnošću čitanja. Inače ne mogu uopšte da se koncentrišu. Mislim, znam lično neke.

Probaj sve ovo što su ti napisali drugi korisnici. Namerači se na delo u vreme odgovarajuće, povoljno za tebe, uz minimalno distrakcija spolja, uz želju u tebi da se time, samo time pozabaviš. Napravi sebi čaja, stavi u neki sud kesicu krekera, grickalica. Neka ti bude udobno, omotaj se omiljenim ćebetom i prigrli knjigu.
 
Meni se to dešava u poslednje vreme, dekoncentrisana sam potpuno...ne mogu da zadržim pažnju. Zato uglavnom čitam uveče pred spavanje, tad bacim mobilni i tablet, i tek onda mogu da čitam na miru.
 
I meni se nekad desava da citam istu recenicu sto puta, na kraju odustanem. Samo manjak koncentracije ili neka desavanja trenutno u okolini ili uoste u zivotu koja nam preokupiraju paznju. Ne zavisi uvek od knjige koju trenutno citas.
Opet desava se i da promasim stanicu (citam u busu) a jednom me je kondukter izbacio iz voza :zcepanje: sedim ja i citam, kad odjednom ne neko lupi po ramenu :eek: voz stigao na poslednju stanicu i svi izasli a ja sedim i dalje i citam, nisam ni cula coveka kad mi se obratio.
 
I meni se nekad desava da citam istu recenicu sto puta, na kraju odustanem. Samo manjak koncentracije ili neka desavanja trenutno u okolini ili uoste u zivotu koja nam preokupiraju paznju. Ne zavisi uvek od knjige koju trenutno citas.
Opet desava se i da promasim stanicu (citam u busu) a jednom me je kondukter izbacio iz voza :zcepanje: sedim ja i citam, kad odjednom ne neko lupi po ramenu :eek: voz stigao na poslednju stanicu i svi izasli a ja sedim i dalje i citam, nisam ni cula coveka kad mi se obratio.

Ja sam jednom krenula za Beograd, i sedela u vozu najnormalnije, dok nisam skontala da idem ka Subotici :lol:
 
Урадим ја све то.Затворим се у собу и читам.Међутим,опет ме све омета у томе.Довољно је да се неко накратко продере,одмах ми одвуче пажњу.

Ne udubljujes se dovoljno u knjigu, ne muci se da citas ako te ne interesuje. Oko mene mogu da padaju i bombe - kad se udubim, nista mi ne znaci.
 
Sad si slagala i to ohohoj!
Kad ti zazvoni na vratima,a ti ga očekuješ,baciš knjigu u p.m. i trk usput nameštajući kosu i bacajući pogled u ogledalo u predsoblju...:mrgreen::lol:
A cuj njega, kosu:zcepanje:
Kad postar zazvoni dva puta ja namestam nesto drugo:hahaha:

Ovaj mlad covek ima sedamnaest godina, a to bi znacilo da celog dana ima raznorazne obaveze, a i meni je nemoguce da
recimo preko dana odredim kao jedan sat za citanje. Ja mogu samo uvece i nocu da citam. Bilo mi je strava i uzas za vreme
faksa citanje u biblioteci ( neke knjige nisu mogle da se uzimaju nego su mogle samo tamo da se citaju) jer to jednostavno
ne umem. stalno mi neko ili nesto odvlaci paznju.
Ima naravno i situacija kada ti neka knjiga ili deo knjige momentalno ne lezi, za takve slucajeve ja uvek pri ruci imam dve, pa i tri
knjige koje citam paralelno pa kad me jedna mnogo smara onda uzmem onu "laksu".
Ne, nema tu ni pravila ni zakona kada, sta i kako, gde.

- - - - - - - - - -

Ja sam jednom krenula za Beograd, i sedela u vozu najnormalnije, dok nisam skontala da idem ka Subotici :lol:

Steta sto neko ne zada tamo na pripovetkama temu " vozovi":D
Sedala sam i ja u pogresne vlakove , iako su uvek bili vlakovi sa voznim redom.
Mene i dan danas uhvati neka panika da cu sesti u pogresan voz ili da necu sici na pravoj stanici.
 
Jednom godišnje me ćera uspe nagovoriti da idemo vozom do Batajnice-obožava vožnju vozom!
Moraćemo ovaj novi švajcarski voz da isprobamo,juče pušten u saobračaj između BG i NS...:per:
 
Ja sam jednom krenula za Beograd, i sedela u vozu najnormalnije, dok nisam skontala da idem ka Subotici :lol:

Haha! To se meni desilo sa bivsim deckom. Mi smo se zaneli i ljubili i mazili i udjemo u pogresan voz. I najavljuje automat stanice, ja nisam nista primecivala, a ni on. Kad odjednom on meni kaze: "Cico, odosmo mi za Berna a ne za Cirih!" Tada sam shvatila da je bolje da idem sa njim kolima, ali smo kao hteli da probamo kakvo je ljubljenje u vozu.
 
Поздрав свима

Док читам,све ми одвлачи пажњу.Лајање пса,дерање дјеце,...Коју год сам књигу читао до сада,нисам био у стању да се уживим у њу,те да уопште не примјећујем дешавања око себе.Интересује ме ваше мишљење ? Зашто је то тако ? Може ли се поправити ?

Kod mene obrnuto.
Kada čitam, ne primećujem ništa oko sebe - može da grmi, seva, može prostorija da se zapali, da stignu vatrogasci, pogase to, posle njih panduri da odrade uviđaj a da ja sve vreme čitam u ćošku ne primećujući bilo šta od toga što se desilo.

Druga je stvar s pisanjem - za pisanje mi je potrebna posebna atmosfera. Treba mi osamljivanje. Trebaju mi posebna muzika, posebno svetlo, posebno ćoše u prostoriji, posebna visina stola i posebna udobnost sedišta.

Sve u svemu - mislim da nas spoljašnji uticaji više ometaju u onome za šta nam je potrebno više kreativnog napora.
A biti čitalac ponekad znači biti kreativac (o tome govori i teorija recepcije) - možda si ti, prosto, kad čitaš, kreativan na način na koji sam ja onda kada pišem.
 
Poslednja izmena:
Прије неких четири или пет година сам примијетио да ми читање трпи јер од многих активности и интересовања нисам стигао да му посветим довољно времена. Па сам створио навику да књигу носим стално уза се, касније читач а сад телефон. Толико сам се истренирао да ми није проблем некад читати у секвенцама од по пар минута (кад неког или нешто чекам), па чак и да читам док ходам (мада то, наравно, није увијек и свуда изводљиво; но како живим неких 6-7 километара од ужег центра града, а градски превоз ради у најбољем случају до 23 сата, шетње кући ми нису стране, а када сте скоро сасвим сами, имате солидно широк тротоар и пут знате прећи практично без гледања, ни читање у ходу није проблем). Истина, не могу се све књиге тако читати - у аутобусу или по пет минута - неке захтијевају више пажње и концентрације, али је мени ова метода у сваком случају помогла, ако ништа, да останем у каквој-таквој кондицији, кад се деси да у току дана баш не стигнем да се лијепо осамим и читам.
 
Ala vi svakako možete da čitate, svaka vam čast. Mene su počele leđa da bole i kad u krevetu malo duže čitam. Za jedno pravo čitanje od dva ili tri sata odgovara mi jedino fotelja, i to posebno odabrana. Naravno, mir, tišina i neuznemiravanje se podrazumijevaju.
Ali bar nisam izbirljiv kad je medijum u pitanju. Papir, ekran čitača, tableta, čak i obični računarski monitor - sve mi odgovara. Mislim da bih mogao da čitam i knjigu napisanu na zamagljenom prozoru autobusa, samo kad bi me interesovala.
 
Na ekranima mogu da čitam samo kraće tekstove (kolumne, novinske članke). Knjige volim isključivo papirne. Što kaže Teofil Pančić - "nema tu te erotike, tog mirisa".

Ma dobro, to je vječna tema. Za mene, knjiga je samo tekst. Miris, dodir i ostala čula ne uključujem u čitanje. Opet, volim da imam i običnu papirnatu knjigu. Ona je nešto stabilnije, stalnije, u krajnju ruku ne zavisi od nekog izvora napajanja, ali, ako mogu da biram, radije ću pročitati elektronski format, a papir neka stoji na polici.
 
Nema tu filozofije prevelike... totalno odsustvo koncentracije. Uzrok toga moze biti nenaspavanost, umor, bilo psihicka bilo fizicka, neki problemi privatni ili u porodici... mogu cak i bezazlene stvari poput npr. da ti padne secer kad uzmes da citas ili da budes gladan :)
Tako da evo doslo je hladnije vreme, uviti se u cebe, pored sebe neku vocku ili cokoladu, ugasiti tv i radio...i citanje :)
Eeeee ceznem za time :D umesto toga, izmrzoh u kancelariji cele nedelje :D
 

Back
Top