100 dana od pada helikoptera: Šta je sa istragom ? ? ?

Poruka
23.163
Ni sto dana od 13. marta, kada je u Surčinu u padu helikoptera Vojske Srbije poginulo sedam osoba, porodice žrtava i javnost ne znaju ko je odgovoran za tragediju.

Ljudi su tog dana poleteli iz Novog Pazara za Beograd da spasu tek rođenu, bolesnu bebu. Nisu, nažalost, uspeli u toj humanoj nameri. Nadomak Aerodroma „Nikola Tesla“ u padu helikoptera poginuli su pilot Omer Mehić, kapetan Milovan Đukarić, zastavnici Nebojša Drajić i Ivan Miladinović, lekar Dževad Ljajić, anasteziolog Miroslav Veselinović i beba Šahin Ademović iz Novog Pazara.

Dve vojne komisije su izveštaje predočile javnosti, a u njima je navedeno da su uzroci udesa ljudski faktor, kao i “niz propusta u planiranju, organizaciji i rukovođenju letom”.

Odgovornost za pad helikoptera je, kako je navedeno, na vođi posade, pilotu Mehiću, ali se navodi da je deo odgovornosti i na komandantu 204. vazduhoplovne brigade generalu Predragu Bandiću, koji je, iako je bio na godišnjem odmoru, odluku o poletanju doneo na zahtev ministra odbrane Bratislava Gašića.

Gašić je let helikoptera tražio pošto se njemu za pomoć obratio ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Prebacivanje krivice na poginulog pilota, međutim, nije zadovoljilo ni porodice poginulih ni javnost. Prvo jer “mrtva usta ne govore”, pa ni pilot Mehić ne može da iznese bilo kakvu odbranu, a potom i zbog toga što u izveštajima nisu dati odgovori na dva ključna pitanja - zašto nije poštovana procedura prilikom poletanja i zbog čega je helikopter morao da sleti na surčinski aerodrom kada je pilot Mehić dva puta zahtevao da sletanje bude na helidromu kod VMA ili na aerodromu u Batajnici.

Vojna komisija nije nadležna za pokretanja krivičnih postupaka. Nadležno je Više javno tužilaštvo.

- Ovaj postupak je i dalje u predistražnoj fazi, što znači da se još prikupljaju informacije i ocenjuje se (upoznavanje sa sadržinom izjava koje su uzete od osoba sa kojima su obavljani razgovori) prikupljeni materijal. To znači da s obzirom na to da predistražni postupak nije završen, još se ne može govoriti o postojanju krivičnog dela i eventualnih osumnjičenih, pa je i to jedan od razloga zbog čega vam u ovom trenutku ne mogu odgovoriti na postavljena pitanja - navedeno je u odgovoru “Blicu” iz Višeg tužilaštva.

Izjave u Tužilaštvu su dali i Gašić i Bandić. Nije poznato da li je još neko iz sistema odbrane saslušan. Nije poznato ni da li su Gašić i Bandić razjasnili zbog čega nije poštovana procedura prilikom poletanja, odnosno zašto je helikopter poleteo kada su meteouslovi bili ispod minimuma, kao i zbog čega je morao da sleti na Aerodrom “Nikola Tesla”.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/569347/100-dana-od-pada-helikoptera-Sta-je-sa-istragom

- - - - - - - - - -

SRAMOTA Država zaboravila na udovice heroja stradalih u padu helikoptera

Ni tri meseca nakon pogibije njihovih muževa u padu helikoptera Vojske Srbije udovice anesteziologa iz Novog Pazara Dževada Ljajića i Miroslava Veselinovića, Šefka i Violeta nisu dobile nikakav zvanični izveštaj iz Ministarstva odbrane ili Vojske Srbije o tome šta se desilo te kobne noći.

Svesne su da njihove najmilije ne mogu vratiti nikakvi papiri, ipak zahtevaju da im se dostave izveštaji, ali i sva druga dokumentacija o padu helikoptera.
- I dalje čekam bilo kakvu informaciju od države o tome šta se dešavalo tog dana. Nisam čak dobila ni obdukcioni nalaz, iako sam tražila i volela bih da mi i to pošalju. Stigle su nam neke njegove lične stvari, ali ne i telefon. Moguće da ga nisu pronašli, ali bi mi puno značilo da to imam - jada se Violeta Veselinović.

Ona odnedavno radi u novopazarskoj Opštoj bolnici i kao samohrana majka izdržava i školuje sina Danila, koji je ovih dana završio šesti razred i ćerku Dariju, koja će u septembru krenuti u četvrti.

- Obećali su nam da će deca dobijati stipendiju, ali iako sam ministarstvu prosledila svu dokumentaciju koju su tražili, moja deca još uvek nisu dobila ni dinar. Nisu mi čak ni odgovorili kada će početi isplata - jada se Violeta.

Dževadova supruga Šefka smatra da je možda prerano reći da ih je država zaboravila, ali da nije daleko od toga i da će vreme pokazati da li je to istina.

- Osim posete ministara Bratislava Gašića, Zlatibora Lončara i Rasima Ljajića odmah nakon pogibije i kasnije dodele ordena, niko me iz državnih službi nije zvao, nije se interesovao imam li problema, da li mi nešto treba, mogu li da pomognu. Za razliku od njih, kolege i prijatelji mog muža, kao i gradski čelnici nas nisu zaboravili, pomažu i uvek su mi na raspolaganju - kaže Šefka, koja dodaje da je neko prošlog meseca platio vrtić i predškolsko za njenu decu, a da ne zna ko je to uradio.

Dodaje da je svaka pažnja dobrodošla i dragocena, pogotovo dok odgaja Ramiza, koji na jesen kreće u prvi razred i dvogodišnjeg Muhameda, koji odrastaju bez očeve ljubavi i oslonca.

- Violeta i ja imamo briga preko glave, valjda ne bismo nas dve trebalo da podsećamo državu na svaku obavezu koju su preuzeli. Vreme prolazi i sve više počinjemo da se pitamo da li su obećanja bila lažna - sa dozom gorčine u glasu priča Šefka.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/56...a-udovice-heroja-stradalih-u-padu-helikoptera

- - - - - - - - - -

И на крају...*** *** ***
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vucko je teski hostapler zna bitanga da su mu biraci budaletine na kvadrat pa se ne brine mnogo sto ih je zavrnuo opet i naravno to ce uciniti iznova sve dok ne nahebe kao i svi diktatori pre njega sto dokazuje da ni on nije bas pametan.

Све "казне", све "истраге", сва "суђења", сва "хапшења" ТРАЈУ САМО КОЛИКО И ЊЕГОВА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА НОВИНАРЕ НА КОЈОЈ ПУШТА БАЛЕ, ОБЛИЗУЈЕ СЕ И ПАТОЛОШКИ ЛАЖЕ ------ затим се све гурне "под тепих" и НИКОМ-НИШТА.....
 
Situaciju bi mogli analogno predstaviti i kroz aproksimaciju, u vidu sledeće orijentacije.. recimo, kada bi imali dečaka koji tek što je šutao loptu u prozor neke tetke, razbivši ga kao Petar kajgane bačvu, nakon čega bi se dotična gdja sasvim očekivano razjarila i digla halabuku, prizivajući odred uvek sposobnih štrumfekanera, a u medjuvremenu vodeću ulogu u odredjivanju toga ko je razbio prozor na sebe preuzeo sam dečak čija je upravo noga bila ta koja je.

Kada običan ljudski život postane deo dnevne politike, onda to možete uzeti kao dobar indikator toga da sa vašom zemljom nešto strašno puno nije na mestu.
 
Sta se strecate?
Onaj ko je vozio je kriv i tacka.
Sta mislite koliko puta u vojsci sam ja odbio naredjenje, kad ne prodje moju procenu bezbednosti....svaki put.
I svaki put je zataskano iako po PS bih ja trebao da dobijem minimum 10 dana zatvora i plus kazne.
Zasto , zato sto bi onda moji nadredjeni dobili po 2 godine zatvora minimum i bili razalovani...

Osnovna procena dobrog vojnika se sastoji u postovanju pravila koji lice na Asimove zakone robotike.
Ako si poslusnik bez mozga, neces dugo ziveti u vojsci...
 

Back
Top