Carls Dikens

Ogi333

Početnik
Poruka
40
Pozdrav svima

Carls dikens je bio najznacajniji engleski romanopisac 19.vijeka.Njegova djela pripadaju ranoj fazi realizma.Smatra se najvecim pripovjedacem viktorijanskog doba.Njegova najpoznatija djela su:
Dejvid Koperfild
Oliver Tvist
Prica o dva grada
Velika ocekivanja,...

Interesuje me vase misljenje o ovom piscu ? Zasto se kod nas toliko zanemaruje ? Zasto svi spominju Tolstoja i Dostojevskog,a niko Dikensa ?

Meni najdrazi pisac.Pisite svoje misljenje :)
 
Srbija nije imala viktorijanski period da bi prepoznala viktorijanske probleme , viktorijanskog drustva, morala, religioznih pitanja, klasnost i podeljenost ( cak i danas) socijalne slojeve.Sve cime se Dikens bavi ostaje daleko "nasem" mentalitetu...

A zasto ga ti smatras sjajnim?
 
Srbija nije imala viktorijanski period da bi prepoznala viktorijanske probleme , viktorijanskog drustva, morala, religioznih pitanja, klasnost i podeljenost ( cak i danas) socijalne slojeve.Sve cime se Dikens bavi ostaje daleko "nasem" mentalitetu...

A zasto ga ti smatras sjajnim?


Pitate me da li volim Tita ?
Znajte, tako nešto se ne pita.


Njega vole svi ljudi na svetu
podjednako Kinezi, Španci,
Indijanci, Japanci, crnci
svako dete na ovoj planeti.

Na njeg" misli vojnik dok maršira
mali pastir dok u frulu svira

Njega trava ima u vidu dok raste
i kravice kad po njoj pasu,
svuda je on na dobrome glasu,
o njemu pevaju čak i prve laste

A kad meni dođu crni časi,
kada Sunce počne da se gasi,

tužan legnem ja u kasne sate,
sklopim oči i mislim na Tita,
rekao bih tada da me neko pita,
njega volim više od mame i tate !
 
Srbija nije imala viktorijanski period da bi prepoznala viktorijanske probleme , viktorijanskog drustva, morala, religioznih pitanja, klasnost i podeljenost ( cak i danas) socijalne slojeve.Sve cime se Dikens bavi ostaje daleko "nasem" mentalitetu...

Lol po toj logici možemo da manemo 90% svetske literature.
 
Мени је уживање читати га.Његови романи су пуни ироније и сарказма,а то је нешто што се мени много допада.Никад ми није досадан и због тога,не да ми је један од омиљених,него управо омиљени писац.
 
Мени је уживање читати га.Његови романи су пуни ироније и сарказма,а то је нешто што се мени много допада.Никад ми није досадан и због тога,не да ми је један од омиљених,него управо омиљени писац.
Meni on nije ni ironican ni sarkastican, ali je beskrajno duhovit.
I meni je jedan od najomiljenijih:heart:
 
Lol po tvojoj logici izgleda gradjanstina isto sto i viktorijanski period...Ogy kada prica o odredjenoj ironiji i sarkazmu, verovatno poznaje drustvo Velike Britanije u tom periodu. Znam cak i prevodioce koji "omanu" jer ne prepoznaju sarkazam kod Dikensa.

Ja ih ne znam ( prevodioce), citam u originalu ili na nemackom.
Ti ocigledno Dikensa nikada nisi citala jer ne bi pricala o nekakvoj gradjanstini.
Gradjani se javljaju u Francuskoj, oni su proizvod Revolucije. Dikens pise o ljudima , ne razlikuje gradjane, seljake, aristokratiju, kler.
 
Ja ih ne znam ( prevodioce), citam u originalu ili na nemackom.
Ti ocigledno Dikensa nikada nisi citala jer ne bi pricala o nekakvoj gradjanstini.
Gradjani se javljaju u Francuskoj, oni su proizvod Revolucije. Dikens pise o ljudima , ne razlikuje gradjane, seljake, aristokratiju, kler.

Citala sam Dikensa na engelskom.I mislim da niko kao Dikens ne opisuje socijalne razlike kao i klasne razlike sa humorom, sarkazmom kao on.Upravo o razlikama koje mi ne mozemo iz nase kulture i istorije prepoznati. Po tvom nacinu odnosenja prema meni u tvom komentaru , ti nisi ni Mizty procitala na bilo kojem jeziku a ne o Dikensu sa tobom da razgovaram. I nije "nekakva" gradjanstina. Samo se polupismen sluzi sa izrazima kao : nekakav, ikakav, takav, onakav ..etc.

Odbi od mene.
 
Lol po tvojoj logici izgleda gradjanstina isto sto i viktorijanski period...Ogy kada prica o odredjenoj ironiji i sarkazmu, verovatno poznaje drustvo Velike Britanije u tom periodu. Znam cak i prevodioce koji "omanu" jer ne prepoznaju sarkazam kod Dikensa.
Verovatno misliš o groteski čemu mudri i senzibilni Dikens stremi...Mislim da je ta sklonost groteski zaostavština Šekspira i potonjih
pozorišnih pisaca renesanse...U ismevanju plemstva je to bio najpogodniji alat!:mrgreen:
Nisam na engleskom čitao Olivera Tvista,ali imam tu foto- imaginaciju (razvijena još i projektovanjem;)) i lepo vidim milje Londonskih
predgrađa iz vremena kraljice Viktorije,Frensisa Bejkona i prve industrijske revolucije...
I u pravu si...Na Britanskom ostrvu je građanska revolucija dolazila na mala vrata,sporije i neuporedivo s francuskom Republikom
koja je zapalila Europu! Bukvalno! (Napoleon Bonaparta...)
Time je odnos prema eksploatisanim bio daleko suroviji-sirotinja je bila sasvim obespravljena i sudilo se na "reč" plemića! I danas je to
prisutno na ostrvu,doduše u tragovima,ali kao diskreciona obaveza časnih sudija! Nije začudo da je na ostrvu i uskrsnula ta slobodnozidarska,
vavilonska doktrina kao "odgovor" uniženog plemstva građanskoj pobedi! Baš u vreme koje Dikens opisuje nastaje Velika loža!
Tako da nije Dikens samo rodonačelnik socijalnog romana (što je njegova enormna zasluga u svetskoj kulturi!) i pionir romantizma,
već i prvi borac protiv tog anglosaksonskog plemićkog licemerja! Njegova groteska diže na noge laburiste engleske od kojih se dvorjanima
diže kosa na glavi...Nekad je Pekam bio ceo groteskni grad s grotesknim ljudima,sad je to jedna moderna četvrt,ali takođe groteska iz jednog drugog,
balkanskog rakursa...Da nije takvih Engleza kao Dikens-ostrvo ne bi bilo vredno pomena...
 
Poslednja izmena:
Мене је Дикенс у Оливеру Твисту погодио на једном метафизичком нивоу. Наиме, има у у том роману једна сцена када управник сиротишта узме Оливера и окрене га наопако. То је јасна симболика искривљеног и наопаког погледа на живот. За мене као Крајишника, то је била јасна симболика хрватских погледа на историју, садашњост и будућност. Е, у томе је та метафизика.:D
 
Verovatno misliš o groteski čemu mudri i senzibilni Dikens stremi...Mislim da je ta sklonost groteski zaostavština Šekspira i potonjih
pozorišnih pisaca renesanse...U ismevanju plemstva je to bio najpogodniji alat!:mrgreen:
Nisam na engleskom čitao Olivera Tvista,ali imam tu foto- imaginaciju (razvijena još i projektovanjem;)) i lepo vidim milje Londonskih
predgrađa iz vremena kraljice Viktorije,Frensisa Bejkona i prve industrijske revolucije...
I u pravu si...Na Britanskom ostrvu je građanska revolucija dolazila na mala vrata,sporije i neuporedivo s francuskom Republikom
koja je zapalila Europu! Bukvalno! (Napoleon Bonaparta...)
Time je odnos prema eksploatisanim bio daleko suroviji-sirotinja je bila sasvim obespravljena i sudilo se na "reč" plemića! I danas je to
prisutno na ostrvu,doduše u tragovima,ali kao diskreciona obaveza časnih sudija! Nije začudo da je na ostrvu i uskrsnula ta slobodnozidarska,
vavilonska doktrina kao "odgovor" uniženog plemstva građanskoj pobedi! Baš u vreme koje Dikens opisuje nastaje Velika loža!
Tako da nije Dikens samo rodonačelnik socijalnog romana (što je njegova enormna zasluga u svetskoj kulturi!) i pionir romantizma,
već i prvi borac protiv tog anglosaksonskog plemićkog licemerja! Njegova groteska diže na noge laburiste engleske od kojih se dvorjanima
diže kosa na glavi...Nekad je Pekam bio ceo groteskni grad s grotesknim ljudima,sad je to jedna moderna četvrt,ali takođe groteska iz jednog drugog,
balkanskog rakursa...Da nije takvih Engleza kao Dikens-ostrvo ne bi bilo vredno pomena...

Ja sam nedavno citala Prica o dva grada ( London - Pariz), a opisuje vreme Francuske revolucije. Englezi ( i ne samo Englezi nego cela Evropa) opasno su strahovali
od te revolucije, ali u Engleskoj nije bila moguca ta krvava revolucija jer je u Engleskoj postojao parlament, a i sudstvo je kako tako funkcionisalo sto u drugim drzavama
Evrope apsolutno nije bio slucaj. Zato je ta engleska monarhija opstala i dan danas funkcionise.

@Velebit
Oliver Tvist je knjiga nad knjigama, hvala Bogu da je i dan danas obavezna lektira medju desetogodisnjacima diljem Evrope.
Ali je pitanje koliko danasnja deca mogu da razumeju, a narocito da osete i saosecaju sa tom nesrecnom decicom iz Dikensovih romana.
 
Verovatno misliš o groteski čemu mudri i senzibilni Dikens stremi...Mislim da je ta sklonost groteski zaostavština Šekspira i potonjih
pozorišnih pisaca renesanse...U ismevanju plemstva je to bio najpogodniji alat!:mrgreen:
Nisam na engleskom čitao Olivera Tvista,ali imam tu foto- imaginaciju (razvijena još i projektovanjem;)) i lepo vidim milje Londonskih
predgrađa iz vremena kraljice Viktorije,Frensisa Bejkona i prve industrijske revolucije...
I u pravu si...Na Britanskom ostrvu je građanska revolucija dolazila na mala vrata,sporije i neuporedivo s francuskom Republikom
koja je zapalila Europu! Bukvalno! (Napoleon Bonaparta...)
Time je odnos prema eksploatisanim bio daleko suroviji-sirotinja je bila sasvim obespravljena i sudilo se na "reč" plemića! I danas je to
prisutno na ostrvu,doduše u tragovima,ali kao diskreciona obaveza časnih sudija! Nije začudo da je na ostrvu i uskrsnula ta slobodnozidarska,
vavilonska doktrina kao "odgovor" uniženog plemstva građanskoj pobedi! Baš u vreme koje Dikens opisuje nastaje Velika loža!
Tako da nije Dikens samo rodonačelnik socijalnog romana (što je njegova enormna zasluga u svetskoj kulturi!) i pionir romantizma,
već i prvi borac protiv tog anglosaksonskog plemićkog licemerja! Njegova groteska diže na noge laburiste engleske od kojih se dvorjanima
diže kosa na glavi...Nekad je Pekam bio ceo groteskni grad s grotesknim ljudima,sad je to jedna moderna četvrt,ali takođe groteska iz jednog drugog,
balkanskog rakursa...Da nije takvih Engleza kao Dikens-ostrvo ne bi bilo vredno pomena...

Ma ljudi nemaju predstavu da je u to doba poreklo sve a uspeh mogucnost.Da je bilo normalno kupovati ljude ( cak preprodavati) na periode od tri, pet i sedam godina sluzbe i raspolagati njihovim zivotima, da sobarice nisu smele biti vidjene u kuci, da je moral bio u toj meri zatucan u predgradjima puritanizma da zene iz nizih staleza ako silovane ( kao danas kod Talibana ili u Indiji ) su imale samo jedno pravo, pravo na krivicu.Zene nisu postojale u naslednom pravu sem ako je neko iz viseg staleza ostavio testament. Cesto se i u plemickim krugovima zene smatrala nepodomnom za ucenje, pisanje i razmisljanje.Nikada jedan plemic nece zalutati u ulici advokata ili jedan advokat biti vidjen u zlatari.Trgovci su imali svoj odvojeni i podeljeni svet. Sirotinja je pripadala nevidljivima...U tom stvarnom kontekstu je Dikens velik , spajajuci sve te nespojive svetove, i ostaje mnogima pojmljiv na njegovom univerzalnom nivou ljudstva - svima ali Englezima i znalcima britanskog drustva on je neprikosnoveni genije upravo zbog pronicljivosti, humora, ironije i sarkazma.


P.S.
Osim toga , nisu se oni plasili gradjanske revolucije nego moralne koja je cuvala taj ustajali, podeljeni svet.Oni su ima li jos pre francuske revolucije secanje na njihov pokusaj davanja moci narodu, pogubljenjem Carlsa 1649 i Kromvelovoj moci ( Lord Protector) koja je skoro unistila Veliko Carstvo.To iskustvo ih je nateralo d a se sve deli na staleze i unutar staleze na slojeve .. da se ta nesreca ne bi ponovila..
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima

Carls dikens je bio najznacajniji engleski romanopisac 19.vijeka.Njegova djela pripadaju ranoj fazi realizma.Smatra se najvecim pripovjedacem viktorijanskog doba.Njegova najpoznatija djela su:
Dejvid Koperfild
Oliver Tvist
Prica o dva grada
Velika ocekivanja,...

Interesuje me vase misljenje o ovom piscu ? Zasto se kod nas toliko zanemaruje ? Zasto svi spominju Tolstoja i Dostojevskog,a niko Dikensa ?

Meni najdrazi pisac.Pisite svoje misljenje :)

Jednostavno, jer Carls Dikens je realista i pisao je normalna dela i normalno je opisivao stvari. To je pristupacno za svaku osobu, a ovi su losi pisci, pri tom su jos i ateisti i komunizam ih je gurao sto vise, a kriticari puni sujete, mogli su da se godinama sepure kako su oni otkrili nesto znacajno kod tih pisakarala.
Ovde se rado navodi da je Dostojevski bio u finansijskim problemima, kada je pisao te svoje gluposti. Dikens je isto bio u mnogo gorim problemima, pa je pisao mnogo smislenije knjige. Meni se Dikens svidja, mada Martin Cezlvit mi je bas bio naporan.
 
Nađoh temu preko pretraživača.:) Da, bio je realista i dobro je opisivao ljude iz različitih slojeva. Kad završim Priču o dva grada baciću se na Prevelika očekivanja. Dugo nisam čitao klasike, Dikens je simbol za to - ko njega uzme da čita sigurno neće pogrešiti kojih god da je godina. Kao dete sam voleo Olivera Tvista, možda ne bi bi bilo loše da ga ponovim.
Da napomenem da je pisao i priče o duhovima ( i to jako dobro! ). Imam Collection of ghost stories u izdanju Vordsvortija.
 
Nađoh temu preko pretraživača.:) Da, bio je realista i dobro je opisivao ljude iz različitih slojeva. Kad završim Priču o dva grada baciću se na Prevelika očekivanja. Dugo nisam čitao klasike, Dikens je simbol za to - ko njega uzme da čita sigurno neće pogrešiti kojih god da je godina. Kao dete sam voleo Olivera Tvista, možda ne bi bi bilo loše da ga ponovim.
Da napomenem da je pisao i priče o duhovima ( i to jako dobro! ). Imam Collection of ghost stories u izdanju Vordsvortija.
I ja sam opcinjena njime bas zbog Oliver Tvista koga sam takodje kao i ti kao dete citala.
Onda mi je moja luda majka ( ovo luda =:heart:) uzela knjigu Stara prodavnica retkosti ( vidim da je zadnjih godina ima i kod nas, znaci
da je ponovo prevedena i izdata) pa sam plakala kao nikada u zivotu ni pre ni posle te knjige.:(

Pre nekoliko godina sam bila u Engleskoj ( ne London, nego "provincija) i na nekom seoskom groblju ( groblja su tada i ne samo
u Engleskoj) bila odmah pored crkve, stoji kao neki mali spomenik na kome pise da je tu sahranjena mala Neil iz
Dikensovog romana. Mozda je izmisljeno, ali je mene i to bas pogodilo u srce i dusu.:)
 

Back
Top